Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Przerzutka będzie działać, owszem, jednak z wiadomych przyczyn nie w każdym przypadku. No 50t bez dodatkowych ficzerów jak np wydłużenie haka może se okazać nie możliwe lub kłopotliwe. Pamiętajcie ze napęd 11sp był początkowo do 42. napęd 12 jest do 50t. A ze w miedzy czasie inni producenci zapełniają luki o których nie pomyśleli giganci ... napęd 9s także niby do 32 jest max a robią kasety 36t. Przednutki DS10 ogarniają spokojnie kasetę 42t. ale 50 może być za duzo.

 

Pomyślał bym nad NX'em.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze wracając do tego cytatu. Czy aby na pewno mając manetkę 11s i przerzutkę 10/11s nie mogę wsadzić kasety 10s? Moim zdaniem da radę z tą różnicą, że nie będzie 11 a tylko 10 biegów. Posługując się tabelami z cytowanego art. wynika, że ratio dla kaset 10 i 11s jest niemal identyczne (3,95 vs 3,9), w 11s doszła jedynie dodatkowa koronka zachodząca już na szprychy.Podobnie było pomiędzy 7 i 8s.

Tak bynajmniej mi się wydaje choć testu nie robiłem osobiście, ale ktoś już to przerabiał z kasetą 10s ale Srama i wszystko śmigało idealnie.

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na 50t potrzebujesz czegoś z Mx000, i to pewnie z wymienionym wózkiem.

Co znaczy z wymienionym wózkiem? Bez żadnych przeróbek XT m8000 nie ogarnie takiej kasety?

 

 

 

Pomyślał bym nad NX'em.

A NX z tą kasetą będzie działać lepiej niż Shimano? Jak się ma NX do XT jeżeli chodzi o działanie? Może celować w GX? chociaż on już zdecydowanie droższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Czy aby na pewno mając manetkę 11s i przerzutkę 10/11s nie mogę wsadzić kasety 10s?

Możesz, pozwalam ;) Nie sprawdzałem jak to działa, w szosach kaleczy, w mtb nie wiem. W szosach często działa tak że biegi wchodzą ładnie i z 3 wrzuca na 1 ale tutaj to już zależy bardziej od stanu napędu.

 

 

Bez żadnych przeróbek XT m8000 nie ogarnie takiej kasety?

Osobiście nie wiem, nie mam tych komponentów pod ręką by to sprawdzić. Ale skoro stare shimano było do 11-36 i ogarniało 40 do 42, myślę że będzie podobnie.

 

 

A NX z tą kasetą będzie działać lepiej niż Shimano? Jak się ma NX do XT jeżeli chodzi o działanie?

NX poza tym że swoje waży, ok 305g, moim zdaniem pracuje lepiej od shimano, nie wiem czy od 8000 bo nie porównywałem ale sam profil wózka lepiej sie sprawdza. Pamiętaj jednak ze NX jest do max 42. Nie wiem czy ogarnie 50t. By być tego pewnym, musisz mieć GX eagle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie sprawdzałem jak to działa, w szosach kaleczy, w mtb nie wiem.

W szosie kaleczy bo i musi, ratio dla kaset szosowych jest mocno różne - 10s/3,95 vs 11s/3,69, ale w MTB ta różnica sprowadza się do raptem 5 setnych co jest nawet mniejszą wartością niż w kompatybilnych kasetach 11s Campy i Shimano (3,76 vs 3,69). Dla tego w kompletny napęd 11s Shimano powinna bez problemu się przyjąć się kaseta MTB 10s (oczywiście z brakiem jednego biegu). Łatwo to zresztą potwierdzić przymierzając do siebie kasetę 10 i 11s. Do dziesiątej koronki wszystkie powinny być na tej samej wysokości, a tylko największa w 11s powinna odstawać o kolejną wartość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Posiadam rower z napedem 1x7. Jeżdżę od niedawna i zdążyłem zauważyć, że przerzutka umiejscowiona na kierownicy i oddzielne klamki hamulcowe to niewygodne rozwiazanie wiec jestem zainteresowany zakupem klamkomanetek. Mam 3 opcje.

I ST-A079

II ST-R2000 claris

III wymiana tylko prawej klamki na jedna z powyższych. Która z opcji bedzie najefektywniejsza.? Może macie lepszs propozycje. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze wracając do tego cytatu. Czy aby na pewno mając manetkę 11s i przerzutkę 10/11s nie mogę wsadzić kasety 10s? Moim zdaniem da radę z tą różnicą, że nie będzie 11 a tylko 10 biegów. Posługując się tabelami z cytowanego art. wynika, że ratio dla kaset 10 i 11s jest niemal identyczne (3,95 vs 3,9), w 11s doszła jedynie dodatkowa koronka zachodząca już na szprychy.Podobnie było pomiędzy 7 i 8s.

 

Śmiało działa taka mieszanka. Mam u siebie manetke tylnią i przerzutkę tylnią z m8000 i kasetę 10s deore i łańcuch 10s. Działa to wyśmienicie. Ostatni 11 klik manetki jest nie możliwy po dobrym wyregulowaniu zasięgu przerzutki. Jak jest po macoszemu to pojawia się martwy klik.

 

Jako ciekawostka dodam ze mam na drugim kpl kól ciasną kasetę szosowa 10s z grupy Tiagra 11-25 i też wszystko działa, nic nie omyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem ponad 300km na tej kasecie już.

 

Przy zmianie trzeba przeregulować wszystko ale śmiga. Jest ok :)

I muszę przyznać ze polubiłem ten setup. Fajnie się utrzymuje kadencje. No i w końcu częściej się młynek przydaje :)

 

Dziwnie wyglada to na kole w MTB przy wszechobecnych kasetach 11-46 i więcej. Wzbudziło zainteresowanie już kilku osób :)

 

Tak to u mnie wyglada

3e087051b42643c682f26034ad1f87ae.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, zawsze można też dać kasetę 11-28 dla pewności, a w niej już pierwszych 5 koronek jest ciasno co 1 ząb. Tyle koronek moim zdaniem jak na rower MTB używany do treningu szosowego by nawet wystarczyło.

 

Edit.

Teraz nawet patrzę, że różnica pomiędzy 11-25 a 11-28 sprowadza się tylko do dwóch największych koronek:

11/12/13/14/15/17/19/21/23/25

11/12/13/14/15/17/19/21/24/28

To nawet nie bawił bym się w tą mniejsza kasetę wkładając ją w MTB.

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi akurat zależało na skokach o 1 max 2 ząbki. I w 11-25 jest 50/50

Niestety w 11-28 te ostatnie 2 już maja duże skoki. Ważniejsze dla mnie były równomierne skoki niż te 3 dodatkowe ząbki na ostatniej koronce kosztem za dużych skoków.

 

 

 

Ale jak ktoś chce to czemu nie. Na szczęście jest spory wybór :) ja ze swojego jestem bardzo zadowolony do tego stopnia ze nie myśle puki co o powrocie do 11-36 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wymieniłem tylną zębatkę wraz z łańcuchem, zdarzało mu się prześlizgnąć przy mocniejszym naciśnięciu. Po tejże wymianie ślizga się jeszcze bardziej xD Po dokładniejszej analizie doszedłem do wniosku, że przydałoby się wymienić i przednie zębatki. 

Moja obecna korba to Lasco 170 przełożenie 28-38-48T

 

Nowy wolnobieg to Shimano MF-TZ20 + łańcuch KMC Z50

Czy każda korba o takim samym przełożeniu będzie pasować do tego wolnobiegu i łańcucha ?. Z tego co na allegro widzę to najpopularniejsza korba z tym przełożeniem to Shimano Tourney FC-TY301

Czy wystarczy samo przełożenie, czy trzeba też wziąć pod uwagę długość suportu ?

 

Proszę o poradę :D

Edytowane przez Slawomir90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jak mniemam to budżetowe naprawy, jednak łańcuch zastąp czymś lepszym. Podziękuj później. Korba 171 będzie ok, jest ona przeznaczona do osi 123mm, jeżeli obecna ma tyle to śmiało kupuj.

 

Ile masz wzrostu ? długość ramion dobiera sie do długości nogi jednak pewnie nie poczujesz nawet różnicy miedzy 170 a 175.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mniemam to budżetowe naprawy, jednak łańcuch zastąp czymś lepszym. Podziękuj później.

 

Po prostu wymieniłem na to na czym do tej pory jezdziłem. Wymiana na coś porządniejszego wiązałaby się z wymianą całego koła na kasetę, a co za tym idzie przerzutki itd. Na tyle co ja jeżdżę, to jak tylko wymienię korbę, to napęd ze dwa lata pewnie pośmiga :D

Poprzedni łańcuch to SRAM PC10, cenowo stoi podobnie co KMC Z50, więc mógłbym prosić o jakieś uzasadnienie do jego wymiany ?

Co do korby to jest tańsza FC-TY301 (i jak przyjrzałem się lepiej to i bardziej popularna) a ma te 170mm. Może jednak ją wybrać ? Różnica w cenie jest w sumie dla mnie bez znaczenia ale jakby miały tyle samo wytrzymać, to może nie ma sensu przepłacać ?

Wzrostu mam 178cm

Edytowane przez Slawomir90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

mógłbym prosić o jakieś uzasadnienie do jego wymiany ?

Nie zależnie czy masz kasetę czy wolnobieg, należy doby łańcuch zakładać. No a ten wymieniony to jest mocno przeciętnie słaby. Jak rower będzie więcej stal jak jechał to w sumie ok.

 

Jesteś sporo wyższy ode mnie a ja od zawsze mam 175mm i ty też powinieneś mieć. A którą wybierzesz to juz twoja decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie zależnie czy masz kasetę czy wolnobieg, należy doby łańcuch zakładać. No a ten wymieniony to jest mocno przeciętnie słaby. Jak rower będzie więcej stal jak jechał to w sumie ok.

Łańcuch ten (KMC Z50) był w zestawie z wolnobiegiem więc założyłem, że wytrzyma nie mniej niż sam wolnobieg. Ale rzeczywiście w google żadnych opinii nie ma, w przeciwieństwie do poprzednika tj. SRAM PC-10. Na przyszłość będę wiedział. Przy wymianie wolnobiegu/kasety powinno wymienić się też łańcuch ale w razie czego w drugą stronę nie ma takiego zalecenia ? Najwyżej jak tego KMC szlag trafi to wymienię. Bo jeżdżę rzadko i to niewielkie dystanse rzędu ok 40km. 

Zatem wybrałbym tą korbę FC-M171, akurat znalazłem sprzedawce posiadającego w ofercie również ściągacz do korb i różne inne drobiazgi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...