Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

44 minuty temu, Dokumosa napisał:

Trzeba przetrzeć tylko z zewnątrz namoczoną w benzynie szmatą. W środku nie.

Jeśli kaseta na największej koronce będzie miała więcej niż 28 zębów to działać bedzie

Dzięki za pomoc. Kaseta 11-34 więc będzie śmigać. A nie orientujesz się może czy będę potrzebował jakiś inny rodzaj haka do zamontowania nowej przerzutki niż ten co był do Acery m360 i czy przy nowej przerzutce w komplecie będzie baryłka do regulacji naciągu czy to oddzielnie trzeba kupować zawsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Roballinho napisał:

Czy ramiona w korbie FC-M640 są puste w okolicach gwintu na pedał?

pol_pm_Mechanizm-korbowy-Shimano-Zee-10r

 

Na 99% nie. Gdyby tak było, producent by się tym gdzieś pochwalił. Ta korba jest bardzo podobna do np. mojej 5100 1s, czyli oba ramiona to odlew. Ale moja druga Deore 3s pod octalink ma pierwszą wersję Hollowtech, czyli oba ramiona całe puste w środku. Z tańszych, współczesnych korb Szymka ze zintegrowaną osią ramiona Hollowtech ma tylko korba M6000 2s/3s. Potem od SLX wzwyż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Adam55 napisał:

Kolega wybaczy ale polecanie do takiej kasety Rd m5100 jest tak samo idiotyczne jak Rd m 781. Przerzutka ta zalecana jest przez shimano jedynie do układu 1x z kasetą 11-51. Jeśli chłop ma nie wyrypana Rd m781 to nic go nie kosztuje sprawdzić czy to będzie działać. Będą problemy to sprzeda i kupi Rd m5120. 

Akurat w tym przypadku obie przerzutki ( rd-m5100 i rd5120 ) obie obskoczą kasetę 10 rzędową 11-42 - a o takiej rozmawiamy. Dopiero na 11 rzędach 5100 _może_ mieć problemy z 11-42, chociaż powinno być wciąż w specyfikacji. Za to 5120 prawie na pewno nie obskoczy 11-51 na 11 rzędach. Jak chcesz, mogę Ci to rozrysować.

Zaś rd-m78x definitywnie nie obsłuży 11-42 na 10 rzędach. Z tego samego powodu dla którego 5120 nie radzi sobie z 11-51 na 11 rzędach.

2 godziny temu, sirbobek napisał:

Wrzucam zdjęcie prowadzenie linki w przerzutce.

 

Na 99% masz linkę prowadzoną po złej stronie śruby mocującej. Rzucam fotę jak to u mnie wygląda. Poza tym co zrobiłeś tej biednej baryłce?

zmieniara2.jpg

zmieniara.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jutro spróbuję przełożyć i zobaczę czy będzie coś lepiej. A baryłka nie pamiętam... Mogła się zapiec? Może trochę nerwów, że nie da się ustawić i jakieś kleszcze na chama poszły w ruch.

A jeszcze pytanie czy na kasecie jest gdzieś opisana liczba zębów? Wiem, że 11-ale nie wiem do ilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, uzurpator napisał:

Akurat w tym przypadku obie przerzutki ( rd-m5100 i rd5120 ) obie obskoczą kasetę 10 rzędową 11-42 - a o takiej rozmawiamy. Dopiero na 11 rzędach 5100 _może_ mieć problemy z 11-42, chociaż powinno być wciąż w specyfikacji. Za to 5120 prawie na pewno nie obskoczy 11-51 na 11 rzędach. Jak chcesz, mogę Ci to rozrysować.

Zaś rd-m78x definitywnie nie obsłuży 11-42 na 10 rzędach. Z tego samego powodu dla którego 5120 nie radzi sobie z 11-51 na 11 rzędach.

Na 99% masz linkę prowadzoną po złej stronie śruby mocującej. Rzucam fotę jak to u mnie wygląda. Poza tym co zrobiłeś tej biednej baryłce?

zmieniara2.jpg

zmieniara.jpg

Więc czego trzymamy się w określeniu że dana przerzutka jest dedykowana do danej rozpiętości kasety? Danych shimano czy praktyki? Bo według shimano tak Rd m781 nie powinna działać z kasetą 11-40/42 jak i Rd m5100 nie powinno działać z inną  kasetą jak 11-51. A praktycznie i ta i ta będzie działać. Ale od siebie ci powiem ze Rd m5100 działa tak se z 10rz kasetą CS m4100 11-46. Mam taką właśnie ściągniętą i leży bo moment się rozregulowała i działała ogólnie tak sobie z tą kasetą . Potwierdzają to dziesiątki opinii z sieci. Więc proszę rozrusuj mi jak to w końcu jest z tymi przerzutkami? Dedykowane? Chodzą nie chodzą? A może obskoczą. Może nie tak jak powinny ale obskoczą.... 

6 minut temu, Adam55 napisał:

 

 

Edytowane przez Adam55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, KurczakNorris napisał:

Na 99% nie. Gdyby tak było, producent by się tym gdzieś pochwalił.

Możliwe, ale zastanowiło mnie to: „Gniazda pedałów wzmocnione stalowymi insertami”. Mogło by to wskazywać, że jednak tam jest pusto.
Tak jeszcze z innej beczki. Jaka najmniejszą zębatka zmieści się na pięcioramiennej korbie z BCD 130mm. Widziałem 38t i to chyba jest dolna granica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Adam55 napisał:

Więc czego trzymamy się w określeniu że dana przerzutka jest dedykowana do danej rozpiętości kasety? Danych shimano czy praktyki?

Fałszywy dylemat jest fałszywy. Dane shimano wynikają z cech konstrukcyjnych tych przerzutek, jeżeli się tych założeń nie przekroczy _za bardzo_ to można sobie kombinować.

Przy czym warto pamiętać, że pierwsze 10 koronek kasety 11 rzędowej jest identyczne z kasetą 10 rzędową natywną z dokładnością ~2mm ( 0.2mm na każdy dystans, pomiędzy koronkami ). Różnica na tyle niewielka, że można _w miarę_ sensownie wyregulować 11 rzędowy napęd na 10 rzędowej kasecie i vice-versa.

Teraz

RD-M78x i pochodne mają skos pantografu dobrany do kasety 11-32 oraz zerowy offset kółka prowadzącego. W praktyce te przerzutki są pożenione z kasetami 10rz 11-28 do 11-36, tyle, że im bardziej ekstremalne, tym gorzej to działa. Co więcej, nie lubią kaset o zbyt dużej krzywiźnie stosu. Dla tej przerzutki 11/12 rzędowa kaseta 11-32 jest odpowiednikiem 11-28 na 10 rzędach i działa to _tak se_ . Vide obrazek wyżej gdzie widać moją szosówkę z 12 rzędową 11-32.

RD-5120 i pochodne, to rodzina wprowadzona z 11 rzędowym shimano. Ma ten sam skos co RD-M78x, ale niewielki offset kółka prowadzącego. Ten offset pozwala na obsługę kaset 11-4x w 10 i 11 rzędach, ale ogranicza zakres obsługiwanych koronek w korbie. 11 i 10 rzędowe 11-46 które Shimano oferuje to taki 'overclocking' tych przerzutek, bo poza tym 46 te kasety mają takie same sekwencjonowanie jak 11-42.

RD-5100 i pochodne to konstrukcja pochodna z 12 rzędowych 1xX. Duży offset prowadzącego, duża wrażliwość na długość łancucha, praktycznie brak możliwości używania przedniej przerzutki. 10-rzędowe 11-42 pewno jeszcze obsłuży, bo to jest 11-rzędowe ~11-51 bez jednej koronki. Z 11 rzędowym 11-42 może braknąć regulacji B w dół, taka cecha konstrukcyjna tej przerzutki. _Generalnie_ przerzutki z dużym offsetem prowadzącego są w miarę obojętne na rozmiar kaset, chociaż niewielki skos w konstrukcjach shimano tutaj przeszkadza. Sram x-horizon ma wywalone, działa na wszystkim.

Na 10 rzędowym 11-42 będzie działać i rodzina 5100 i 5120. Może nie optymalnie, ale dramatycznie lepiej niż 78x

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Adam55 napisał:

Więc czego trzymamy się w określeniu że dana przerzutka jest dedykowana do danej rozpiętości kasety? Danych shimano czy praktyki? 

Mam przerzutkę Shimano która rzekomo jest do 11-34 a działa z 11-46 

@uzurpator Mógłbyś napisać co masz na myśli brak obsługi przedniej przerzutki , chodzi mi co się będzie działo ?

Edytowane przez Kingins
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kingins Zmiana biegu z przodu powoduje obrót wózka. W przerzutkach z offsetem kółka prowadzącego odsuwa to rzeczone od kasety. Im dalej prowadzące od kasety, tym bardziej upośledzona jest zmiana biegów z tyłu. Przerzutki przeznaczone do napędu z przednią przerzutką mają mały, lub żaden, offset. Zobacz sobie różnicę w konstrukcji RD-M7100 vs RD-M7120.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kingins. Ale przecież kolega Uzurpator wytłumaczył przed chwilą że takie wykorzystywanie przerzutki dedykowanej do max zębów 34 jest dramatycznie kiepskie. A że Rd m5100 chodzi na kasecie m4100 całkiem nieźle. Dziwne tylko ze w sieci prawie każdy pisze ze m5100 działa bardzo kiepsko z takimi kasetami, a wielu pisze ze Rd m 781 działa bardzo dobrze z kasetami 11-40. Widać więc nie przeczytali o tych offsetach koleczek i innych rzeczach które powinny im uświadomić że to nie będzie działać . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Obecnie w rowerze mam napęd 1x12 Shimano SLX M7100 gdzie tył to kaseta 10-51T a przód zębatka 34T.

Chciałbym dokupić na jakieś trudniejsze wypady w góry zębatkę przednią 30T i używać zamiennie z 34T.

Wg teorii po zmianie z 34T na 30T powinienem skrócić łańcuch o jedno ogniwo ale pytanie czy jest to konieczne? Próbował ktoś może takiej zamiany bez skracania łańcucha?

Chciałbym mieć możliwość zmieniania 30T na 34T i na odwrót w zależności od potrzeb ale jednocześnie chciałbym uniknąć rozpinania i zapinania łańcucha za każdym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny zestaw 1x12 Shimano XT M8100 gdzie tył to kaseta 10-51T a przód zębatka 32 i zmieniam opcjonalnie na 34 bo brakuje mi czasami trochę prędkości w niezbyt trudnym terenie i lekkich zjazdach - nie musiałem wydłużać łańcucha tylko trochę skorygowałem odległość kółka górnego przerzutki od kasety (nie wiem jak to będzie w drugą stronę ale powinno być dobrze). Na zębatce 32 podjeżdżam wszystkie górki (nawet w górach) - myślę, że tarcza 30 to trochę przesada. Na zębatce 32 przy większych pochyłościach koło potrafi już zabuksować. No i trenować bo jak mawiał klasyk - "nie sprzętem a talentem".

Edytowane przez sztorm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecny blat 30 zastąpię nowym który kupiłem 34

https://allegro.pl/oferta/zebatka-korby-sunrace-34t-bcd-96-narrow-wide-13284681706

Muszę tylko jeszcze kupić nowe śruby z kominki, bo stare Shimano mają takie wypustki do blokowania się na tarczy. Dokręca się je bez użycia specjalnego klucza. 

Zrobię parę kilometrów i zobaczę jak to będzie współpracować z obecną tylną przerzutką RD-M781 

i kasetą 10 rzędową 11-36

Ale nadal myślę że trzeba będzie kupić nową 11-40 albo 11-42

Zobaczymy

Edytowane przez gad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę pomału wymienić łańcuch gdyż już jest wyciągnięty, ale nie mam pojęcia co jest w miarę dobre i rozsądne. Będzie to moja pierwsza wymiana łańcucha odkąd kupiłem używany rower. Napęd to Deore XT 3X10, łańcuch ma 112 ogniw. Nic się z tym nie dzieje więc raczej chce(?) tą samą ilość ogniw. Jaki łańcuch polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...