Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 19.05.2023 o 10:02, gad napisał:

Jak sprawdzić, jaka powinna być optymalna linia łańcucha po zmianie napędu z 3 x 10

Na 1x10

Czy tylna przerzutka Shimano XT RD-M781-SGS, Shadow

Obsłuży kasetę 11/42

Korba Shimano SLX, FC-M670 Hollowtech II 

Teraz została tylko 1 tarcza 30

BCD mam 96mm

Edytowane przez gad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.05.2023 o 08:26, bladawiec napisał:

Ale ceny to mają z kosmosu, trzeba przyznać. Za zębatkę około 300 zł.

Przypadkiem taką znalazłem stalową zebatkę, jendak ktoś tam robi, ale nie zmienia to faktu że stalowe są mniej popularne, sam się zacząłem zastanawiać nad jej kupnem:

https://allegro.pl/oferta/zebatka-praxis-steel-e-bike-32-t-narrow-wide-13396956410?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_uzsd_sport_rowery-akc_pla_pmax&ev_campaign_id=17967208976&gclid=CjwKCAjw9pGjBhB-EiwAa5jl3KHJkeoeDbd8ssRv_f627O6yQ2lJIEEK6lblHfnlFdA-LITTpmtw3hoC8EMQAvD_BwE

 

Znalazłem stalową zębatkę NW w cenie 48 zł

https://allegro.pl/oferta/tarcza-zebatka-korby-sunrace-34t-narrow-wide-13230257872

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie noobskie pytanie - będe zmieniał napęd z 8b na 9 (tak, są jeszcze dziadersy, co jeżdżą na takich antycznych wynalazkach 😄 ) i widzę na niektórych zębatkach przednich oznaczenie typu "tylko do 6/7/8 przełożeń" - czyli jak założę łańcuch pod 9-biegową kasetę (KMC X9) na zebatkę z ww. oznaczeniem (Shimano Alivio FC M361), to się będzie blokował? Czy trzeba szukać zębatek przeznaczonych do właśnie 9/10? Bo są też takie, do których można niby zakładać dowolny łańcuch od 6-7-8 biegów do 1×12 i nie bardzo ogarniam, czy taka jest uniwersalna na wszystko, a tamta nie, czy jak 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kettler napisał:

Im więcej zębatek z tyłu tym węższy łańcuch a co za tym idzie węższe  zębatki z przodu dlatego niestety musisz wymienić na 9-10. 
Wąska zębatka 12s ogarnie wszystko w dół ale w drugą stronę to nie działa 😕

Ostatnio mierzyłem zębatkę 8rz i 11rz z korby. Obie mają identyczna grubość. Wewnętrzna szerokosc łańcucha 9,10,11 jest identyczna. Obecnie mam na korbie 8 rzędowe zębatki i śmiga to na 11 Rz łańcuchu. Korba FC rs500 11rz. Nawet w kasecie przede wszystkim zmienia się grubość dystansu a nie grubość zębatki. 

Edytowane przez Adam55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.05.2023 o 10:02, gad napisał:

Jak sprawdzić, jaka powinna być optymalna linia łańcucha po zmianie napędu z 3 x 10

Na 1x10

Czy tylna przerzutka Shimano XT RD-M781-SGS, Shadow

Obsłuży kasetę 11/42

Tu znalazłem odpowiedź 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Muszę wymienić tylną przerzutkę, bo jest źle prowadzona linka i nie da się wyregulować przerzutki dobrze.

Manetki Shimano m310

Kaseta CS-HG-31-8

Korba FC-M311

Przedniej przerzutki nie znalazłem numeru ale z tego co kojarzę to też jest jakieś Alivio albo Altus.

Chciałem zapytać czy mogę kupić przerzutkę 9s żeby w przyszłości przy zużyciu ulepszać napęd. Chciałbym założyć na przykład Alivio T4000.

 

Z góry dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, gad napisał:

Czy przerzutka tylna Shimano XT RD-M781-SGS, Shadow 10 biegów

Zagra z kasetą 11x42 ? 

Już Ci pisałem że 11-40 powinno działać na 90% z 11-42 na 70% 😂. Oczywiście w układzie 1x. Kup i zobacz. Nie będzie działać to zmienisz przerzutkę na Rd m5120 a xt sprzedasz. Jeszcze ci z tego dealu kasa zostanie. 

 

@sirbobek. Jak jest źle prowadzona linka? Może masz źle dobraną przerzutkę do kasety a nie coś źle z linka, może linka w pancerzu się klinuje. A czy kupisz 8 czy 9 rzędów to będzie dobrze działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adam55 napisał:

Jak jest źle prowadzona linka?

Nie umiałem sam wyregulować przerzutek, poszedłem do serwisu i tak stwierdził pan co powinien się znać. Mówi, że dziwna przerzutka, linka dziwnie prowadzona i nie trzyma naciągu. Powiedział nawet że może mi tourneya założyć za 30 zł i będzie 10 razy lepiej działać.

2 godziny temu, Adam55 napisał:

kupisz 8 czy 9 rzędów to będzie dobrze działać.

No właśnie on to mi chodzi żeby teraz założyć przerzutkę 9s a potem jak kaseta będzie do wymiany to już kasetę i manetki pod 9s.

Wiem, że tu wstyd pytać on tak niskie grupy ale ta Alivio T4000 w swojej klasie/cenie jest najlepszym wyborem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując przerzutkę musisz kupić odpowiednią do napędu. Nie chodzi tylko o rzędy i kompatybilność z manetką, ale też o zębatki na kasecie oraz korbie i ilu rzędową jest korba. Poszukaj takiego wzoru w sieci na pojemność tylnej przerzutki. Ta pojemność musi się zgadzać z pojemnością nowej przerzutki która kupisz, a przy obliczaniu pojemności musisz wiedzieć też jaka masz rozpiętość kasety i największą na niej zębatkę, a to kolejna ważna rzecz przy zakupie nowej. Ona musi ogarnąć ta duża zębatkę i naciągnąć na nią łańcuch. Producent podaje przy przerzutce takie dane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Adam55 napisał:

Już Ci pisałem że 11-40 powinno działać na 90% z 11-42 na 70% 😂. Oczywiście w układzie 1x. Kup i zobacz. Nie będzie działać to zmienisz przerzutkę na Rd m5120 a xt sprzedasz. Jeszcze ci z tego dealu kasa zostanie. 

Idiotyczna rada. Serio. 5100/5120 są natywnie przeznaczona do tego napędu i będzie działać. Nie 'lepiej', ale po prostu. Kombinowanie ze starymi XT z grup 2x10 i 3x10 skończy się tak, że jak wszystko jest nowe to "jupi działa", a jak łańcuch się nieco zużyje to przestaną wchodzić wysokie biegi.

Natywne rozwiązania _zawsze_ działają lepiej. Takie kombinowanie ze starymi przerzutkami miało opary sensu 10 lat temu, jak 1xX wchodziło. Teraz zawsze kupujemy natywne rozwiązania.

15 godzin temu, sirbobek napisał:

ej. Muszę wymienić tylną przerzutkę, bo jest źle prowadzona linka i nie da się wyregulować przerzutki dobrze.

Zdjęcie? Bo to brzmi jak "jestem serwisantę który chce ci sprzedać nowy sprzęt".

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, uzurpator napisał:

Idiotyczna rada. Serio. 5100/5120 są natywnie przeznaczona do tego napędu i będzie działać. Nie 'lepiej', ale po prostu. Kombinowanie ze starymi XT z grup 2x10 i 3x10 skończy się tak, że jak wszystko jest nowe to "jupi działa", a jak łańcuch się nieco zużyje to przestaną wchodzić wysokie biegi.

Natywne rozwiązania _zawsze_ działają lepiej. Takie kombinowanie ze starymi przerzutkami miało opary sensu 10 lat temu, jak 1xX wchodziło. Teraz zawsze kupujemy natywne rozwiązania.

Zdjęcie? Bo to brzmi jak "jestem serwisantę który chce ci sprzedać nowy sprzęt".

Kolega wybaczy ale polecanie do takiej kasety Rd m5100 jest tak samo idiotyczne jak Rd m 781. Przerzutka ta zalecana jest przez shimano jedynie do układu 1x z kasetą 11-51. Jeśli chłop ma nie wyrypana Rd m781 to nic go nie kosztuje sprawdzić czy to będzie działać. Będą problemy to sprzeda i kupi Rd m5120. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema, wymieniam napęd z 2x8 na 2x9 i zastanawiam się czy wszystko będzie ze sobą grało. Ustawienie będzie takie:

Korba mt210

suport mt501

Łańcuch kmc x9 116 ogniw 

Przerzutka M3100 i manetka do kompletu 

Kaseta hg400

Przy okazji chciałbym się dowiedzieć czy nowy łańcuch trzeba czyścić z fabrycznego smaru? (Nie pytam o zewnętrzną część tylko wnętrze np szejkowaniem) 

Edytowane przez nicniewiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...