Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym powoli polepszać swój rower kupując części raczej na raty😉 Aktualnie mam napęd 2x9, manetki m4000, kaseta hg 400 11-36, przerzutka tył RD m592, przód fd m4020, korba all Terra kwadrat 36/22. Chciałbym zmienić napęd na 2x10 albo 2x11 i nie wiem czy jest sens i czy odczuje jakaś poprawę zmieniając osprzęt na lepszy. Jazda rekreacyjna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Zmiany zapewne odczujesz w mniejszym lub większym stopniu. Zmiana przełożeń będzie bardziej precyzyjna, będzie inne stopniowanie kasety, sztywniejsza korba i manetki z większą ilością opcji.

Pozostaje jedno ale, czy jest sens i niestety nie da się zrobić tego na raty. Zmieniając np. przerzutkę musisz zmienić kasetę, łańcuch, manetki, korba ostatecznie może zostać tymczasowo, jeśli ma odkręcane blaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepiej wszystko na raz... Ale w jaka grupę celować aby nie wydać majątku a wszystko chodziło jak należy. Nie znam się ale myślałem o grupie m6000 chociaż cały czas bije się czy wogole nie będzie to przerost formy jeśli ten napęd który mam mi pasuje 

Edytowane przez patryk211088
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Siedzę w rowerach już jakąś chwile i tak widząc co się odiwania teraz mogę powiedzieć tak: ja osobiście jak już bym wybierał np nowy rower to bym rozważał opcje najtańszą, gdzie masz shimano na 8 biegów, ewentualnie mikroshift bo ten ostatnimi czasy całkiem ciekawie wypada, albo opcje średniej półki zaczynającej się od deore. Dla mnie obecnie shimano na 9 nie istnieje. To dno, metr mułu PiS i PO razem wzięte, zmieszane z putinem. To nie wygląda, nie działa nie chce działać i jest z plastiku. Tak alivio czy acera jest plasticzane.

8 sp pracuje fajnie przyjemnie, precyzyjnie. Śmiało do Starego altusa czy acery wstawiamy kasetę 9sp i to lata jak talala ( z manetką oczywiście). Ostatnio klientowi co połamał hak i przerzutkę, nie miałem serca dać alivio, dostał sore :D Szosowa i co z tego że szosowa, lata do 36T wiec jak znalazł. 

Sie rozpisałem ale morał z tego jest taki , że jeżeli masz napęd shimano oparty na 9 rzędowym napędzie z grup 3xxx, 4xxx ( nie wliczając 4100 bo to juz deore) to nawet bym się nie zastanawiał. Serio różnica jest jak przesiadka z citakaczento do jakiegoś passata czy przysłowiowego mercedesa. Manetka trafia w punkt, klika jak trzeba, przerzutka reaguje natychmiast, łatwe w regulacji etc ... A skoro już zmieniać cały napęd to od razu na 11, 10 jest mało już przyszłościowe,  od 12 zaczynają sie trochę schody i trzeba iść na kompromisy albo sypać więcej hajsu w piec. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Kupiłem przed sezonem używany rower na ramie CUBE z 2009 roku - sugerowałem się tym, że wyglądał jak nowy a w podobnej cenie były rowery nowe na przerzutkach z najniższej grupy Shimano (często opisywanej jako plastiki). Okazało się jednak po zakupie, że kaseta nie pasuje modelowo do przerzutki ale jakoś mi to mechanik ustawił, że pośmigał większość sezonu bez większych problemów (przejechałem niewiele bo może 700km, nie jeżdżę po terenie jeżeli ma to znaczenie). Teraz zaczyna mi "przeskakiwać" od czasu do czasu łańcuch (wybaczcie, nie jestem jeszcze obeznany z terminologią) oraz przerzutki znowu chodzą średnio. Co można z tym zrobić, żeby nie wydać za dużo kasy?

Zdjęcia tego co mam na rowerze teraz (Album Google): https://photos.app.goo.gl/XMpNQjvzt5VvV2SL6

Myślałem, żeby może wymienić tą kasetę na używaną Shimano Deore XT CS-M737 (np. tutaj oferta: https://www.olx.pl/d/oferta/kaseta-shimano-deore-xt-cs-m737-8sp-era-11-28t-ce3-CID767-IDMfx2L.html) a później wymienić łańcuch i dopiero regulować? Czy może jednak kupić nową kasetę 8-biegową na tył - jakiś konkretny model byście polecili tak właśnie do 200zł?

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.08.2022 o 23:51, Puklus napisał:

Siedzę w rowerach już jakąś chwile i tak widząc co się odiwania teraz mogę powiedzieć tak: ja osobiście jak już bym wybierał np nowy rower to bym rozważał opcje najtańszą, gdzie masz shimano na 8 biegów, ewentualnie mikroshift bo ten ostatnimi czasy całkiem ciekawie wypada, albo opcje średniej półki zaczynającej się od deore. Dla mnie obecnie shimano na 9 nie istnieje. To dno, metr mułu PiS i PO razem wzięte, zmieszane z putinem. To nie wygląda, nie działa nie chce działać i jest z plastiku. Tak alivio czy acera jest plasticzane.

8 sp pracuje fajnie przyjemnie, precyzyjnie. Śmiało do Starego altusa czy acery wstawiamy kasetę 9sp i to lata jak talala ( z manetką oczywiście). Ostatnio klientowi co połamał hak i przerzutkę, nie miałem serca dać alivio, dostał sore :D Szosowa i co z tego że szosowa, lata do 36T wiec jak znalazł. 

Sie rozpisałem ale morał z tego jest taki , że jeżeli masz napęd shimano oparty na 9 rzędowym napędzie z grup 3xxx, 4xxx ( nie wliczając 4100 bo to juz deore) to nawet bym się nie zastanawiał. Serio różnica jest jak przesiadka z citakaczento do jakiegoś passata czy przysłowiowego mercedesa. Manetka trafia w punkt, klika jak trzeba, przerzutka reaguje natychmiast, łatwe w regulacji etc ... A skoro już zmieniać cały napęd to od razu na 11, 10 jest mało już przyszłościowe,  od 12 zaczynają sie trochę schody i trzeba iść na kompromisy albo sypać więcej hajsu w piec. 

Idąc Twoja droga w co celować aby cieszyć się z jazdy. Co wyjdzie rozsądnie cenowo? na pewno chce zostać przy przodzie 2x

Chciałbym skompletować to przez zimę. Za pomoc się odwdzięczę😉

Edytowane przez patryk211088
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.08.2022 o 23:51, Puklus napisał:

 

Kupiłem graty do upgradu napędu z 2x9 na 2x10 ale niestety mój błąd korbę kupiłem pod ramę boost. Czy zostawiając korbę 2x9 (jakaś all Terra z roweru GT) mogę na tył założyć założyć napęd 10rzedowy? Manetki zmieniam ma m610 przerzutkę tył na m781

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę pytanie:

W dniu 27.06.2022 o 12:13, Strawny napisał:

Czy korba 53/39 FC-R8000 Ultegra byłaby kompatybilna z nową grupą Di2 (8150) ? - bez konieczności zakupu 52/36 lub 50/34

W nowej grupie brak takich przełożeń więc fajnie byłoby móc je sobie zostawić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim.

Mam korbę Shimano Ultegra FC-6500 z blatami 53/39. Koniem nie jestem, więc przy okazji wymiany łańcucha chciałbym wymienić zębatki na coś bardziej uniwersalnego np. 50/34.

I tutaj moje pytanie do Was, czy na rynku znajdę coś co bedzie pasowało do wyżej wymienionej korby?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może taki?

Tarcza blat 50z 130mm Stronglight srebrny alu - 267024 - 10034586020 - Allegro.pl

Będzie ze 20 g lżejszy niż oryginalny i zyskasz płynniejsze przejście pomiędzy blatami (czyli z mniejszym skokiem kadencji) podczas zmiany biegów z przodu. Chętniej się wtedy korzysta z przedniej przerzutki. Dla mnie przyjemniej się skakało pomiędzy 52 i 42 zęby (miałem tak w starej  Ultegrze 6400) niż pomiędzy 53 a 39 (też mam obecnie w szosie Ultegrę 6500, tylko blat zmieniłem na Stronglight 52 z) 

Choć ja bym chyba pozostał przy tych 53 zębach, chyba że już masz zużytą tą zębatkę i i tak trzeba by ją niedługo wymieniać.

Z drugiej strony, jeśli nie jest zużyta, to może jakiś "koń" ją od Ciebie odkupi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.08.2022 o 12:46, maciej_wroclaw napisał:

Hej,

Kupiłem przed sezonem używany rower na ramie CUBE z 2009 roku - sugerowałem się tym, że wyglądał jak nowy a w podobnej cenie były rowery nowe na przerzutkach z najniższej grupy Shimano (często opisywanej jako plastiki). Okazało się jednak po zakupie, że kaseta nie pasuje modelowo do przerzutki ale jakoś mi to mechanik ustawił, że pośmigał większość sezonu bez większych problemów (przejechałem niewiele bo może 700km, nie jeżdżę po terenie jeżeli ma to znaczenie). Teraz zaczyna mi "przeskakiwać" od czasu do czasu łańcuch (wybaczcie, nie jestem jeszcze obeznany z terminologią) oraz przerzutki znowu chodzą średnio. Co można z tym zrobić, żeby nie wydać za dużo kasy?

Zdjęcia tego co mam na rowerze teraz (Album Google): https://photos.app.goo.gl/XMpNQjvzt5VvV2SL6

Myślałem, żeby może wymienić tą kasetę na używaną Shimano Deore XT CS-M737 (np. tutaj oferta: https://www.olx.pl/d/oferta/kaseta-shimano-deore-xt-cs-m737-8sp-era-11-28t-ce3-CID767-IDMfx2L.html) a później wymienić łańcuch i dopiero regulować? Czy może jednak kupić nową kasetę 8-biegową na tył - jakiś konkretny model byście polecili tak właśnie do 200zł?

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki w temacie.

Zmieniłem napęd z 2x9 na 2x10 zostawiając korbę. Manetki m610 przerzutka m781 kaseta hg50 11-36 i jak na razie jestem mega zadowolony 😁 dotknięcie manetki powoduje natychmiastowa zmianę przełożenia. Do zmiany została mi jedynie korba ale nie wiem co tak naprawdę może mi dac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, przymierzam się do zakupu nowej korby. Aktualnie jeżdżę na zestawie: 

- korba Shimano m590 z jednym blatem narrow wide 36t (krzywa- do wymiany)

- kaseta Shimano 11-42

- przerzutka tył Shimano m4120

 

Zastanawiam się nad przejściem z korby 1x na korbę 2x - będzie to działało z taką rozpiętością kasety 11-42? Brakuje mi czasami przełożeń na górkach i na prostych. Z kasety nie bardzo chciałbym rezygnować bo ma 200km, przerzutka nowa, najchętniej dołożę korbę 2x i przerzutkę przednią, manetkę do przerzutki przedniej mam.

Proszę o sugestię w co celować i z jakim stopniowaniem żeby fajnie to współgrało.

 

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Generalnie te do napędów 11-50 powinna sobie poradzić z dwublatem i kaseta 42. 

Te dedykowane do dwublatow także bo tam z tego co pamiętam jest kaseta 42. Dla 3x jest kaseta 40 a dla 1x kaseta 46. 

Skoro już masz przerzutkę do kasety 50 to powinno to działać. Jedyne co trzeba to dobrze dobrać długość łańcucha by na każdym biegu kółeczko prowadzące było tam gdzie trzeba. Bo tu nie chodzi o to że braknie wózka a o to aby opasanie było optymalne bo jak kółeczko będzie za daleko to precyzję działania trafi i będzie lipa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, posiadam rower Trek Marlin 7, mam tam korbę FSA 28T boost 175mm narrow wide. Wkład suportu to FSA 73mm, gwintowany oś 122,5mm. Do tego kaseta i przerzutka na 10 rzędów (M4100 11-46). 
Chciałbym zmienić korbę na Deore 30T z hollowtech, nie rusząjąc na razie reszty napędu. 
Czy mogę wstawić korbę Deore FC-M6100?. Ona przeznaczona jest do napędów 12 rzędowych. Znalazłem w necie starsze wersjeDeore FC-MT5100 30T do napędów 10//11, ale już nie ma jej w sprzedaży :(

Czy taka zmiana wymagać będzie zmiany łańcucha?

Edytowane przez Otto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Możesz tak zrobić. Korba shimano powinna pasować do fsa o ile to korba na 24mm a nie na bb30, dub czy inny wynalazek, choć z opisu wynika ze to bsa 73mm.  Łańcuch o ile nie okaże się za krótki to może zostać. 

Nie lepiej by było kupić zębatkę do fsa??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...