Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzedaj graty, które bezmyślnie kupiłeś,. Kup przyzwoitą, współczesną ramę. Dokup osprzet pasujący do ramy. Kupowanie nic nie wartej ramy typu śmietnik (jak re wspomniane powyżej), tylko po to, żeby założyć jakieś posiadane graty będzie pokutowało w przyszłości.

Ten accent point nie jest ramą boost.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, bogus napisał:

Wbrew pozorom Accent Peak to przyzwoita rama, jednak totalnie nie pasująca do tego co już masz. Oczywiście można szukać ram bardziej znanych producentów, ale dzisiaj praktyka na rynku jest taka, że bierze się to co jest dostępne.

A te ramy mosso są ok? bo w accent peak to tylko napęd 1x

Ps napędy 3x są super dla mnie....można i szybko i wolno 🙂

Gościu ze sklepu napisał że do tej ramy można dać 3x10 ,. 2x10 ,1x11.. jeżeli ta rama jest ok to to by mi odpowiadalo

https://www.cyclosport.pl/rama-mtb-29-mosso-falcon-919-xct-os-12x142mm-kol-czarny-mat-czerwony-rozmiar-ramy-21.7qn.p.html

Edytowane przez Gaban80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Pytanie: co tu jest niekompatybilne?

Najpierw tak: Mam problem z przerzutką od momentu zakupu nowego roweru i podejrzewam, że coś nie pasuje w napędzie, na co mi też zwrócili uwagę w tym roku w serwisie, ale mieli dużo klientów, więc nie zdążyłam dopytać co konkretnie, rower był tylko do czyszczenia. Żeby poprawnie wskoczyły biegi wysokie i z powrotem niskie (z reguły 4-5-6-7 na wszystkich przełożeniach z lewej od 1-3), muszę 2x przycisnąć manetkę. No nie powinno tak być w sprawnym rowerze, prawda?

Specyfikacja:

Rower: Romet Rambler Fit 26" v. 2017 kupiony nowy pudełkowy w 2019 r.

Manetki Shimano ST-EF 510 (obydwie) (1-3 i 1-8)

Korba 3-rzędowa Suntour XCC 42/34/24

Przerzutka przednia Shimano Tourney FD-TX 50 (z nią był problem, bo łańcuch ocierał o wózek, no ale poprzestawiałam co trzeba wg instrukcji przeróżnych i jest OK).

Przerzutka tylna Shimano Alivio M4000 9-rzędowa

Piasta tylna Shimano TX-800

Kaseta Shimano Acera/Altus HG31 (11-32T) 8-rzędowa

Łańcuch 8-rzędowy KMC Z8 z oznaczeniem 'narrow' (ale niestety wiem czy 114 czy 116 ogniw czy ile, nie wymieniałam nigdy) ok. 7,1-7,2 mm plus spinka KMC CL571R też tak 7,2 mm.

Przerzutka jest 9-rzędowa, ale kaseta, łańcuch i manetka 8-rzędowa, i tak mi zainstalował producent. Łańcuch nie wygląda na rozciągnięty, sprawdzałam suwmiarką (na ustawieniu biegów lewy 1 prawy 8) i jest 1 cal między pinami, na odcinku 10 ogniw wychodzi 127 mm. No i teraz nie wiem, co mam wymienić, i co będzie tańsze, bo mam mały budżet a jeździć trzeba :)

Sprawdzałam kompatybilność Shimano na rok 2017-2018, ale u nich wszystko jest takie sterylne. Jest mi obojętnie, czy całość będzie na 9-rzędowym napędzie czy 8-mio, bo to chyba niewielka różnica, ale chodzi o ceny za części, no i żeby to już sprawnie działało.

Pewnie temat na inny dział, ale dodatkowo w tym roku pojawił się kolejny problem - przy mocniejszym naciśnięciu pedałów ześlizguje się łańcuch z kasety (ale nie spada) mniej więcej na przełożeniach manetki lewa 2 do prawa 4/5/6, więc też nie wiem czy to już starość napędu, czy też wynika z np. niekompatybilności i dopiero teraz wychodzi na jaw więcej wad? Od maja tego roku zrobiłam ok. 350 km, bo od tego czasu mam licznik, no ale powiedzmy, że tyle samo robiłam każdego roku od zakupu (czyli ponad 1000 km łącznie).

Proszę o poradę co można/trzeba podmienić na nowe, a może wyregulować jeszcze.

shimano_2017_8speed.png

shimano_2017_9speed.png

Edytowane przez Kasia1976
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie przerzutki Shimano od 6s do 9s i dodatkowo niektóre przerzutki szosowe (te starsze) 10s działają w jednym systemie uciągu linki więc mogą obsługiwać kasety 6-10 (o ile parametry pojemności i obsługiwanych max-min koronek kasety są zgodne). O tym czy dana przerzutka zadziała jako 8s cz 9s decyduje wyłącznie manetka. Więc twoja tylna przerzutka jest dobrana właściwie bo z manetką 8s będzie działała tak jak trzeba.

A przeskakiwanie pomiędzy biegami lub opóźnione ich przechodzenie albo konieczność dwukrotnego kliknięcia na niektórych biegach świadczy najczęściej o dwóch sytuacjach - albo po prostu przerzutka jest źle wyregulowana albo któryś z elementów układu hak-wózek przerzutki jest skrzywiony.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć , mam napęd 10s shimano dynasys , kaseta sram 1099 (10s) wszystko pracuje doskonale. Przy zmianie kół bedę miał piastę pod xD i do takiej piasty pasuje wyłącznie kaseta 11s . Czy napęd 10s shimano ogarnie kasetę 11s ( oczywiscie tylko 10 przełożeń ) ? Czy rozstaw zębatek w kasecie jest zblizony ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@FikanderDzięki, przyjrzę się hakowi, ale mam rower bezwypadkowy, chyba, że mi jakiś stojak pod marketem rozruszał, bo niektóre są tak wąskie, że podnoszą przerzutkę. 

A jeszcze ciekawi mnie kwestia łańcucha - doliczyłam się dziś 110 ogniw ze spinką. Czy to jest za krótki łańcuch, czy OK? Bo większość sprzedawanych ma 114/116 ogniw. Jak kupię kiedyś nowy łańcuch, to go muszę skracać do 110 czy zostawić np. 114?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, bogus napisał:

Nie ogarnie. Musisz zmienić komplet, czyli kaseta, łańcuch, przerzutka i manetka.

Ewentualnie wybrać prostsza drogę i dokupić bębenek HG do nowych kół.

Na pewno ?  z informacji znalezionych w necie wychodzi że rozstaw koronek w kasecie 10s MTB to 3,95 a 11s MTB 3,9 czyli uwzględniając tolerancje można przyjąć że identyczny .
Łańcuch mam 11s . Patrząc na rozstaw zębatek skok przerzutki nie musi być zmieniony jedynie  będzie obsługiwać 10 z 11 biegów.   Chyba że te dane są błędne. :
https://bike.bikegremlin.com/3573/bicycle-cassette-rear-chainrings-standards/

Edytowane przez kococchi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Na pewno ?  z informacji znalezionych w necie wychodzi że rozstaw koronek w kasecie 10s MTB to 3,95 a 11s MTB 3,9 czyli uwzględniając tolerancje można przyjąć że identyczny."

Niestety Kolego drogi coś tu się nie zgadza w Twoich informacjach, zębatki do kaset 10 i 11 speed mają grubość 1,6mm, podkładki dystansowe w kasetach 10 speed mają grubość 2,35mm, w kasetach 11 speed 2,18mm. 

Czyli rozstaw koronek w 10 speed będzie 3,95mm, rozstaw koronek w 11 speed będzie 3,78mm.

Twoje informacje są błędne.

Edytowane przez leejoonidas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fikander U mnie hak prosty, ale mam wrażenie, że przerzutka jest lekko skrzywiona w stronę koła, sam tył przerzutki po skosie i jakby miała luzy na boki. I widzę jeden krzywy ząb na kasecie, 3-ci rząd. Do tego przekręcony gwint w przerzutce pod śrubę od beczułki, nie wkręca się. Ponowna regulacja przerzutek nawet mi nic nie da, ani naciąganie linki pod śrubę, bo i tak się łańcuch ześlizguje z przełożeń 1 i 2 lewa na 3 do 6 prawa. Więc wywalam Alivio, zamówiłam Acera M360 SGS i kasetę HG41 11-32, żeby już wszystko było pod 8, bacik, klucz, no i będę się uczyć jak wymieniać...  Może coś nagram na YT, bo widzę, że tylko panowie doradzają ;) 

Edytowane przez Kasia1976
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo "wrażenie" jeżeli mówimy o haku i wózku to niestety za mało, tego nie widać na oko. Niektóre zęby kasety tylko wyglądają na wykrzywione - pomagają w podnoszeniu łańcucha przy zmianie biegów. Za to brak możliwości regulacji i zbyt duże luzy na sworzniach to jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Chciałbym prosić o radę jak dobrać ilość zębów w zębatce owalnej. Rower MTB koła 29', napęd obecnie 1x10 32T na 11-42 (będzie zmiana na 1x11). Obecna zębatka 32T mi odpowiada. Kiedyś czytałem, że owala dobiera się o 2 zęby mniej czy jest to aktualne? Czyli w moim przypadku szukać zębatki owalnej z 30 zębami? Myślałem kupić coś na próbę np. od Deckasa ale najmniejszy owal ma 32T...

Edytowane przez Michal2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

jeśli pasuje Ci 32z to przy takiej liczbie zębów zostań. Owal nie robi takiej różnicy, żeby przeskakiwać o dwa zęby. Niektórzy raportują, że spadła im kadencja po założeniu jajka, więc  jak już zmieniać, to wypadałoby w górę na 34z, ale ja nie czuję zmiany w kadencji. Deckas'a polecam, ale Banless trwalszy ( i polski).

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.07.2022 o 16:13, bogus napisał:

Z jakim amortyzatorem? Może RS, który fabrycznie jest sparowany z Oneloc?

RS recon Gold, fabrycznie z oneloc.

9 godzin temu, Dokumosa napisał:

BTW orientujecie się gdzie wytwarzane są prefabrykaty/odkówki dla banless? 

Biorąc pod uwagę skalę produkcji to zapewne kładzie na stół to, co zaoferuje mu oberon czy inny gleich...

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Koledzy mam problem z doborem osprzętu, który chcę wymienić w rowerze.

Przyszedł czas wymiany napędu, i chciałem zmienić na coś lepszego, pewnie cały komplet.

Obecnie w rowerze znajduje się:

Przerzutka tył: SHIMANO ALIVIO RD-M4000
Przerzutka przód: SHIMANO ALIVIO FD-T4000

Kaseta: SHIMANO ALIVIO HG-300 9V
Łańcuch: SHIMANO ALIVIO HG-53

Z góry dzięki za wszystkie rady.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...