Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, sztorm napisał:

Raczej nie.Tłumaczenie tekstu powyżej:

Odstęp między małą i dużą tarczą w zestawie 2x odpowiada odległości między środkową i dużą tarczą w zestawie 3x.

 

No zgadza się, a jeszcze powyżej cytat głosi ze przełączenie 2 na 3 potrzebuję 7mm ciągu. A ponieważ przednie przerzutki Shimano generalne są kompatybilne, to manetka 2x też będzie ciągnąć 7mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dokładniej to:

Odległość między małą a środkowym zebatką w konfiguracji 3x jest większa niż między małą i dużą tarczą w konfiguracji 2x. W konsekwencji, pierwsza zmiana na 3x manetka ciągnie więcej kabla. Dokładniej, pierwsze kliknięcie/przesunięcie ciągnie 11 mm, podczas gdy drugie 7 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, remover napisał:

Tu.

Uważaj co cytujesz, bo cytujesz bezmyślnie.

Odległości pomiędzy koronkami na korbie są zawsze takie same, i wynoszą ~8mm. Natomiast jeżeli chodzi o manetki to masz u samego Shimano:

- system MTB
- system szosowy "stary"
- system szosowy "nowy" - bodajże od serii x000 jest troszke inaczej
- nie jestem też pewny, czy aby szosowe tryple nie są inne niż duble.

Pierwsze kliknięcie ciągnie mniej linki, niż drugie, bo manetka kompensuje pantograf przerzutki - który z natury jest stosunkowo krótki, przez co trudno mieć w nim linkę przypiętą tak, aby na tę samą długość ciągniętej linki wodzik się przesuwał o tę samą wartość. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, szybkie zapytanie - jak wygląda kwestia konwersji korby dwurzędowej do jedno? aktualnie mam przerobioną FC-M590 na 1 blat, ale z okazji małej kolizji muszę wymienić ramiona, mam na oku 2 modele - FC-M617 i FC-M785 z tym, że obydwa mają 2 blaty - wystarczy przekładka mojej aktualnej zębatki i ewentualnie dystanse, podkładki?
ewentualnie Shimano SLX FC-M7000, ale używka :(

Edytowane przez witkacy7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, potrzebne 3mm podkładki dystansowe. M7000 możesz kupić ale do niej tylko oryginalna zębatka będzie w odpowiedniej linii łańcucha (ew. podkładki) i ma ona niesymetryczny rozstaw otworów przez co zębatki będą droższe i trudniej dostępne.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, pomóżcie mi proszę bo już powoli świruje 🤪

Składam napęd 1x12 Shimano. Mam na razie manetkę oraz przerzutkę (m8100) ale zatrzymałem się na korbie... i tu właśnie poproszę o pomoc- co mam kupić i dlaczego (tak żebym zrozumiał).

Posiadam ramę z tylną osią BOOST, suport zgodny ze standardem shimano. Aktualnie posiadana korba to 3- rzędowa m672 

Z tego co się naczytałem i naoglądałem wynika:

1. Do wyboru jest:
a) korba m8100 - QF 172 / linia 52 mm (wg strony Shimano zastosowanie to osie* 142 / 148)

b) korba m8120 - QF 178 / linia 55 mm (wg strony Shimano zastosowanie to osie* 148)
* określenie "osie" stosuje dla uproszczenia (nie pamiętam w tej chwili jak to się nazywało)

2. Na niektórych filmikach z poważnych kanałów YT wynika że korbę m8100 da się z powodzeniem zastosować przy osi 148 mm, na innych mówią że OŚ BOOST to ma być KORBA BOOST (m8120) 🙃

3. Korba 8120 wg strony producenta daje więcej miejsca przy tylnym trójkącie. Czy to znaczy że jeśli mam oś boost i będę chciał zainstalować owalną zębatkę to przy 8100 nie ma na to szansy? Że będzie zbyt blisko trójkąta? To samo czy może być problem z większymi zębatkami (34, 36, 38 zębów) przy korbie non boost (m8100) ?

Z góry dziękuję za zrozumiałą odpowiedź!
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.06.2022 o 10:28, Dibua napisał:

Witam wszystkich,
bardzo proszę o potwierdzenie lub wyprowadzenie z błędu.
Obecnie jeżdżę na:
- kaseta CS-HG-41 8s 11-32
- przerzutka tył RD-M3000 (9s)
- przerzutka przód M190,
- manetka Altus SL-M310 (8s)
- korba FC-M361.
Przerzutka 9s i manetka 8s była od nowości i dopiero niedawno to odkryłem.
Kaseta, korba i łańcuch są nowe, ale mierzi mnie coś w tym napędzie :) i chciałbym coś zmienić.
Wymyśliłem sobie taki napęd:
- przerzutka Alivio RD-M3100 SGS,
- kaseta CS-HG400 11-34 (przyda się te 2 zęby na podjazdach),
- manetka Alivio SL-M3100.
Korbę chciałbym zostawić FC-M361, oczywiście zmienię łańcuch na 9s.
Czy ta korba przyjmie (a przerzutka przednia obsłuży) łańcuch 9s oraz czy kaseta CS-HG400 wchodzi na ten sam bębenek, co CS-HG41?

Nikt nie odpowiedział na mój powyższy post, może dziś będę miał więcej szczęścia...
Właśnie wróciłem z wyprawy z sakwami (750 km), zęby na kasecie już porządnie rozklepane, przerzutka ma już spore luzy nie mówiąc o górnym kółeczku, więc kupuję sobie taki zestaw:
Manetka Shimano SL-M3100
Kaseta Shimano HG400 9 rzędów
Przerzutka tylna Shimano Deore RD-M592 9 rz. 36T Shadow
Łańcuch KMC X9

Najważniejsze pytanie: czy na korbie FC-M361 może pracować łańcuch 9-rzędowy oraz czy kaseta CS-HG400 wchodzi na ten sam bębenek (FH-M495?)
Poratujcie proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Posiadam napęd Sram GX Eagle (12speed, bębenek sram xd). Chciałbym zamontować kasetę Sram  XG-1175 i łańcuch x1 11-speed. 

Czy 11 rzędowa kaseta będzie działać z 12 rzędową przerzutką GX Eagle?

Jeśli takie pytanie już się pojawiało, bardzo proszę o linka. Nie udało mi się znaleźć.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Dibua napisał:

Najważniejsze pytanie: czy na korbie FC-M361 może pracować łańcuch 9-rzędowy oraz czy kaseta CS-HG400 wchodzi na ten sam bębenek (FH-M495?)
Poratujcie proszę.

Korba FC-M361 będzie działać z łańcuchem 9rz.

Kasety 8s i 9s wchodzą na taki sam bębenek.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar zmienić ramę w rowerze i mam pytanie czy kupując jakąś nowoczesna ramę np accent peak boost będę mógł poprzekladać opsprzed z obecnego roweru np czy te nowe ramy będą się nadawały pod korbę trzyrzędowa i przednia przezutka korba to deore m6000 

Edytowane przez Gaban80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn że są ramy boost po korbę 2x a pod 3x już nie? A czy do takiej ramy założę korbę 3x?: Accent point 29

 

https://www.rowertour.com/p/253230/rama-accent-point-czarno-czerwona?gclid=Cj0KCQjw852XBhC6ARIsAJsFPN3W7jAeKGP7qp8BBiXJfnq2TSLKcqMGkGO5QYHeSfp1C8DHC0uzgUEaAvM_EALw_wcB

W opisie te ramy jest o mocowaniu przedniej przerzutki więc może korba trzyrzędowa by się sprawdziła?

https://allegro.pl/oferta/rama-mtb-29-mosso-model-983xct-boost-12x148-12442768762

Edytowane przez Gaban80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Założyć może i założysz, ale żadna przerzutka tego nie ogarnie, bo nie ma takiego wychylenia.

Opony nie ma osi boost, więc możliwe że założysz, jeśli korba zmieści się w ramie.

Poza tematem - chcesz kupić ramę do osprzętu który kupiłeś bez wiedzy, a robi się zupełnie odwrotnie. Ponadto chcesz ramę do XC, a one nie są po to żeby ładować korbę z blatem 40 kilka zębów. Nie to zastosowanie roweru. Zastanów się po co ci w rowerze XC korba 3x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...