Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy Orientuje się ktoś, czy wymiana mojej korby Retro Shimano FV-MC18 42/32/22 kwadrat i wstawienie SR Suntour Kwadrat 42/32/22 nie będzie się w jakikolwiek sposób gryzło? Czy musi być dokładnie 42/32/22 czy może być np: 42/32/24? Musi być dokładnie jak stara, czy może być jakakolwiek inna byle zgadzała się numeracja? 

Edytowane przez cichyMTB6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sprawdź jaki masz model przedniej przerzutki i sprawdź jaką różnicę pomiędzy zębatkami da radę obsłużyć. Generalnie jeśli założysz "ciaśniejszą" niż masz to problemu na pewno nie będzie

Zwróć też uwagę na długość suportu, ten który masz niekoniecznie będzie pasował do nowej korby - dedykowaną długość znajdziesz w manualu korby

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2022 o 09:47, leejoonidas napisał:

Nie podobno tylko M6000 GS ogarnia kasetę 11-46, nawet 11-50 łyka bez problemu, ale w ostatnim przypadku dużo zależy od budowy haka przerzutki, czasami się zdarza że przerzutka nie chce łyknąć kasety 11-50 ale jest to dość rzadki przypadek. Ale i na to jest sposób jak ominąć ten problem.

Jeszcze mam 2 pytania, czy brać RD-M6000 GS  czy RD-M6000 SGS  i czy może zostać dotychczasowa manetka XT?

(1x10s, korba Z22 kaseta 11-46)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę wymienić korbę Sora fc-r3000 na korbę deore 2x10, 36-24. Obecnie jest suport szosowy RS500-PB, zalecany do deorki to MT500-PA. Jest też przednia przerzutka Sory którą chciałbym zostawić. Czy taka wymiana jest możliwa, jak jest z kompatybilnością, czy ktoś próbował podobnej konfiguracji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema wszystkim. Mam korbę Alivio FC-M4050 (3x9) 175mm 40-30-22T i widzę że korba Deore M6000 też na te same stopnie 40-30-22, też 175mm i pytanie, czy przednia przerzutka Deore M6000 bez problemu zgra się z moją korbą?

Edytowane przez mark.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@chopmaz różnicy w trwałości raczej nie będzie. M8100 jest lżejsza i ma dwie największe zębatki z aluminium a M7100 jedną. To cała różnica nie licząc większego wycieniowania modelu XT.

@mark. Jeśli stopniowanie jest takie samo to przerzutka bez problemu ogarnie korbę Alivio.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chopmaz Co do trwałości to deore m6100 jest najtrwalsze ze względu na wszystkie koronki ze stali. Alu szybciej ulegają zjedzeniu aczkolwiek w praktyce zwykle znacznie więcej jeździ się w okolicy środka. Liczba alu koronek to jedyna różnica. Luźne 5 najmniejszych koronek we wszystkich tych kasetach to jest dokładnie to samo (te same p/n).

@Wlodas Swego czasu robiłem sporo rowerów na m6000. 1x oczywiście tylko -GS. Co do obslugi 11-46 to jest takie 50:50 że bedzie to bez peoblemu działać. Często są problemy z poprawną regulacja. Jak wspomniał @leejoonidas wszystko zależy od kształtu haka. Ew. dokładanie goat-linka to rozwiązanie na chwilę (jak łańcuh złapie odrobinę większego luzu bocznego to przestaje to działać). Co do obsługi 50T to nigdy nie udało mi się zrobić żeby dzialało to na m6000 akceptowalnie. Na m8000 bez problemu i 51T zarówno 11 jak i 12s.

Edytowane przez Dokumosa
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, przesiadłem się z XC na szosę i mam napęd który chciałbym trochę zmiękczyć:

Tiagra 4700

Przód 52T-36Tt

Tył 12-28t

I pytania moje: wózek ma około 6cm dł więc czy to Tiagra SS czy GS? Bo w SS max 28 wchodzi (fabryczna kaseta miała aż 11-25t)

I jakie tutaj mam rozwiązanie? Bo jeżeli chodzi o zmianę blatu 36t na 34t to Shimano pisze, że 34t jest do zestawienia tylko z dużą tarczą 50t ale seriously? Oraz że tylna Tiagra SS oraz GS jest do "maks. przednia dyferencja 16T" czyli nawet zmieniając blat na 34t to mam z przodu już różnicę 18t...bazinga?

https://bike.shimano.com/en-EU/product/service-upgradeparts/tiagra-4700/WP-Y1RC34000.html

Front chainring type: Double

Chainring 34T-MK (for 50-34T)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z grubsza:

52-34 działać będzie ale przerzucanie będzie trochę mniej sprawne (w końcu tiagra ma tę samą przerzutkę do 50-34 jak i 52-36 więc niby czemu miałoby "jakoś" nie działać)

Cytat

Przód 52T-36Tt

(fabryczna kaseta miała aż 11-25t)

Czyżby to kross? 😎

BTW na pewno nikt przerzutki gs do takiej konfiguracji napędu nie wstawiał, ba, raczej kaseta o tak wąskim stopniowaniu jest tam właśnie ze względu na przerzutkę SS

 

Ogólnie, jeśli masz zamiar tworzyć 52-34 + 12-28 to nie ma to większego sensu. Większość czasu i tak spędzasz na blacie więc takie rozwiązanie "zmiękczy" ci tylko najbardziej strome podjazdy a szczerze mówiąc pomiędzy 36-28 a 34-28 różnica jest żadna, i tak przepychasz. Najrozsądniejszym i najbardziej sensownym byłaby wymiana całej korby na 50-34 lub kasety na 11-32+przerzutki na gs (i ku temu bym się skłaniał).

Edytowane przez Mihau_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, szymoon87 napisał:

I jakie tutaj mam rozwiązanie? Bo jeżeli chodzi o zmianę blatu 36t na 34t to Shimano pisze, że 34t jest do zestawienia tylko z dużą tarczą 50t ale seriously?

Tak uważa chyba tylko Shimano. Masa ludzi mając mniej kategoryczną wiarę w tabelkę i oznaczenia na zębatkach albo nie znając tych ograniczeń jeździ i się cieszy. Ja też mam tak korbę, co prawda napęd 11s ale z tiagrą jest tak samo.

Ps. Nie, nie opóźnia to zauważalnie zmiany biegów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Mihau_ napisał:

Czyżby to kross? 😎

Tak Vento 6.0 :D amatorskie ;) przełożenia wrzucili w ten rower 52-36 x 11-25

 

13 godzin temu, Mihau_ napisał:

BTW na pewno nikt przerzutki gs do takiej konfiguracji napędu nie wstawiał, ba, raczej kaseta o tak wąskim stopniowaniu jest tam właśnie ze względu na przerzutkę SS

95% tak bo Tiagra 4700 GS obsłuży  Największa zębatka_Min. 28t na kasecie przy 2blatach

 

13 godzin temu, Mihau_ napisał:

Ogólnie, jeśli masz zamiar tworzyć 52-34 + 12-28 to nie ma to większego sensu. Większość czasu i tak spędzasz na blacie więc takie rozwiązanie "zmiękczy" ci tylko najbardziej strome podjazdy a szczerze mówiąc pomiędzy 36-28 a 34-28 różnica jest żadna, i tak przepychasz. Najrozsądniejszym i najbardziej sensownym byłaby wymiana całej korby na 50-34 lub kasety na 11-32+przerzutki na gs (i ku temu bym się skłaniał).

Zależy mi na podjazdach jedynie więc na logikę wydawało mi się, żeby ten blat wrzucić ale piszesz, że i tak będę przepychał - nie wiem jaka jest różnica między 34 a 36 z przodu.

Masz jakiś sprawdzony kalkulator przełożeń abym sobie porównał blat36t lub 34t+28t kaseta vs. blat36+32t kaseta. A tak poza tym widziałem, że GS może max obsłużyć z tyłu 34 ale to już chyba za sporo co? W górach nie mieszkam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz opcję porównania dwóch napedów

https://gear-calculator.com/

 

Cytat

. A tak poza tym widziałem, że GS może max obsłużyć z tyłu 34 ale to już chyba za sporo co? W górach nie mieszkam:)

Wszystko według potrzeb. Moim zdaniem pakowanie 11-34 przy 10s do szosy trochę mija się z celem, tworzą się duże przeskoki w najczęściej używanym zakresie. 

Jeżdżę teraz (fakt, ze przy 11s) na 53-36 + 11-32 (kaseta sunrace bo ma fajniejsze stopniowanie niż shimano) i wydaje mi się, że doszedłem do idealnej, najbardziej uniwersalnej konfiguracji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Poszedłem za waszą radą, kupiłem Tiagra rd-4700 GS :) więc teraz kaseta do wymiany, poniżej zaznaczyłem na niebiesko co mam aktualnie a na czerwono kasetę SLX czy zagra? Pytam bo intryguje mnie ten sraczkowaty kolor czcionki. ps. będę mieć więc kasetę 12-28 na sprzedaż w świetnym stanie;)

23 godziny temu, Mihau_ napisał:

Jeżdżę teraz (fakt, ze przy 11s) na 53-36 + 11-32 (kaseta sunrace bo ma fajniejsze stopniowanie niż shimano) i wydaje mi się, że doszedłem do idealnej, najbardziej uniwersalnej konfiguracji

Ciekawe te przełożenia trochę gęściej jest w dole kasety w porównaniu z shimano ale gdzie dostać takie 10s jak to wybrakowany towar teraz...

117632375_rd-4700compatybility_edited.png.9c52c71c3ec447ba18bf8a46daad6a15.png

 

2. Odnośnie kalkulatora na co najlepiej patrzeć bo:

speed - ok jakoś sobie mogę wyobrazić podjazd przy kadencji 90 że na zmianie samego blatu mam lżej bo jadę wolniej o 0,8km/h a jeszcze lżej jak zmienię samą kasetę na 32t bo aż o 1,8km/h

ratio - to stosunek zębów blat/kaseta - niedużo mi to mówi o zmianie stylu jazdy

development - hmmm..czy to nie ten parametr mówiący najwięcej? Nie wiem co to

speed.thumb.png.7b7befe0d1e261b877325b19ee3abb7f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni,

Nie wiem czy jest sens zakładać osobny temat - raczej nie, więc sorka za długie biadolenie. 🙂

Już dwa razy podpytywałem w tym wątku o kwestie kompatybilności poszczególnych podzespołów, natomiast chciałbym ostatecznie potwierdzić (bądź nie) poprawny wybór nowego napędu.

Jestem posiadaczem starego komendanta Lassarda (Lazaro Integral) v2 z 2016 r. Przerzutka tylna to na 99% Acera RD-M3000, z przodu również Acera jak i klamkomanetki (3x8). Mechanizm Korbowy Shimano 8rz FC-M311 48/38/28, kaseta - jakiś 8 rzędowy noname po wymianie 3 lata temu. 

Jeżdżę ok. 4000 km rocznie, więc wszystko przejechało już ze mną ok. 20k km. Przesadnie o sprzęt nie dbam, więc trochę coś tam strzela, pyka, popiskuje, słabo przeskakuje, a że na razie funduszy na całkiem nowy rower brak, to postanowiłem dokonać małego upgreadu.

W bardzo okazyjnych cenach udało mi się do tej pory zakupić:

- Przerzutkę tył Alivio RD-T4000

- Manetki Alivio SL-M4000

- Klamki Alivio BL-T4000

 

Do powyższych chciałbym zakupić:

- Korbę Shimano Altus FC-MT210 40x30x22 175mm 

- Suport Shimano BB-MT500

- Kasetę Shimano Sora CS-HG50 9rz 12-25T

Czy powyższe części będą razem poprawnie działaly? Czy mogę tę korbę i suport wrzucić do mojego starego integrala, nie ma żadnych technicznych przeszkód? Czy muszę dokupić jakąś 3 rzędową przednią przerzutkę czy na razie może zostać atara acera?

Edytowane przez bababa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Przerzutkę tył Alivio RD-T4000

RD-T4000 (shimano.com)

Low sprocket_Max. 34T
Low sprocket_Min. 28T
Top sprocket_Max. 11T
Top sprocket_Min. 11T

Nie bardzo ta kaseta pasuje do tej przerzutki Sora CS-HG50 Low sprocket = 25T, Top sprocket = 12T
O ile na Top to tylko jeden ząb, to na Low już 3. Pewnie da się jakoś to 
wyregulować, ale ja bym brał jakąś kasetę 11-28.

Cytat

z przodu również Acera jak i klamkomanetki (3x8). Mechanizm Korbowy Shimano 8rz FC-M311 48/38/28, 

Czy na pewno Acera? Maxymalny blat dla Acery to 40T, Ty masz korbę 48T 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, bardzo dziękuję za odpowiedź!

Ten pomysł z kasetą Sora też jakkolwiek wydaje się fajny na papierze, tak mam co do niego spore wątpliwości. Może rzeczywiście pójdę po prostu w Alivio 11-28.

Cytat

Czy na pewno Acera? Maxymalny blat dla Acery to 40T, Ty masz korbę 48T 

Z pamięci napiszę, że na 99% z przodu jest  Acera FD-T3000, ale muszę to jeszcze sprawdzić. Czy gdyby to była ta przerzutka, to muszę ją zmieniać przechodząc na 9 rzędowy napęd i korbę FC-MT210 40x30x22? 

Będę wdzięczny za dalsze sugestie co do pozostałych części - zwłaszcza tej korby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz kompatybilność zestawów:

https://productinfo.shimano.com/#/com/

A w prawym górnym rogu dostęp do archiwalnych wersji i możliwość ściągnięcia pdf

Tak poza tym warto zobaczyć właśnie te pojemności przerzutek;) tak jak JWO napisał

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/alivio-t4000/RD-T4000.html

I sprawdź jeszcze przerzutkę przednią jaka jest specyfikacja i kompatybilność

IMG_20220216_072517.jpg

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...