Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Mam przerzutkę tylną SLX RD-M670 (10s). Pytanie : czy istnieje jakaś kompatybilność klamko manetek szosowych (hydraulicznych) z nią?

Wiem ze standard Shimano na szosie to uciąg linki 1:2, a ta przerzutka to 1:1 (dyna-sys). Istnieją jakieś klamkomanetki które można z nią ożenić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.07.2021 o 13:04, krism4a1 napisał:

Mam przerzutkę tylną SLX RD-M670 (10s). Pytanie : czy istnieje jakaś kompatybilność klamko manetek szosowych (hydraulicznych) z nią?

Na lince przerzutki montujesz adapter Tanpan SH10 i klamkomanetka szosowa z przerzutką mtb zaczyna współgrać, a łańcuch 11speed (5,55mm) jest szerszy od 12 speed (5,25mm).

IMG_20210731_112813.png

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Nial napisał:

A łańcuch 11s od 12s Shimano, różni się szerokością?

Sam sobie odpowiadam. Łańcuch 11s ok. 5,5mm, łańcuch 12s 5,28 mm. Da radę wyregulować przednią przerzutkę od 11s pod węższy łańcuch ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję skompletować zestaw przedniej przerzutki, do korby 3x z dwoma zębatkami: 22 i 36. 

Wiem że połączę to z manetką Shimano 2x (pewnie Claris) ale zastanawiam się które przerzutka lepiej się sprawdzi - czy dać tam 3x, bo jednak w obrębie takiej korby będzie się poruszać, czy 2x, bo tyle zębatek będzie w praktyce. 

Linia łańcucha, przekosy i wszystko inne związane z tym co będzie na bębenku nieistotne - będzie jedna zębatka. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wykombinowałeś zestaw nieistniejący w naturze. Z jednej strony przerzutki 3x to raczej nie mają wózków poruszających się po łuku wyznaczonym przez zębatki 22 i 36... z drugiej strony te przerzutki 2x które owszem różnicę 14t ogarniają niekoniecznie są w stanie wychylić się tam gdzie blaty w korbie 3x są... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alivio M3100, ale to też będzie rzeźba. Linia łańcucha 50, więc powinna pasować do korby 3x. Pojemność 18T. Duży blat 40T, stawiam że zadziała z 38T, a może i z 36T.
Top-Mid difference 10T,  22/36 to aż 14T, z 26/38 to 12T, a 26/38 -12T. Stawiam że dwie ostatnie będą działać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

napęd mi się kończy i myślę o upgrade z Sory (2x9) na hybryde (2x10) Tiagra mechaniczna (aby nie pchać kasy w hydraulike raczej) z GRX, a może odwrotnie. Generalnie szukam złotego środka w kategorii tanio-fajnie-lepiej-lżej i seria pytań:

1. czy klamkomanetki Tiagra 4700 są kompatybilne z przednią przerzutką Sora R3000?

2. czy klamkomanetki Tiagra 4700 są kompatybilne z przednią przerzutką GRX?

3. czy klamkomanetki GRX do 2x10 obsłużą przerzutkę przednią Sora (jeśli zdecyduję się na hydraulikę, ale z braku kasy zostanę przy korbie i przerzutce p Sora)?

3. czy poza pojemnością tylną przerzutki należy jeszcze na coś zwracać uwagę? (w zależności od korby, chcę dobrać kasetę 11-32/34/36)

4. czy zastosowanie korby dedykowanej do napędów 11s (GRX800/ 105) z tyłem 10s czyli łańcuchem 10s będzie stwarzało problemy? Jak korba Sora padnie to i tak zmienię ze wskazaniem na coś lżejszego (105 / GRX).

5. czy jest jeszcze coś co mogłem pominąć, nie zakumać i tym samym spierdzielić?

 

Bardzo, bardzo dzięki za pomoc :)

P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, zmartwiłeś mnie. Ponieważ powszechna jest opinia, że tył GRX pracuje dobrze z klamkomanetką 4700.... liczyłem raczej na 3xTak :)

A w takim razie czy jest sens i czy bardzo glupio będzie wyglądało mieszanie klamkomanetkami (lewa Sora, Prawa Tiagra)? Ewentualnie czy jest jakaś opcja żeby nie pchać się w hydraulikę (+~1200PLN) a mieć z przerzutki GRX (klamkomanetki mechaniczne)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiagra 4700 jest generalnie kompatybilna z całym GRX'em, ze samą sobą oraz każdą szosową grupą 11s od Shimano. Generalnie wszystkie te grupy są "jedenastkowe" a wszystko co z Tiagry i niższego GRX'a robi grupy 10s to jedna zębatka w prawej klamkomanetce. 

Można sobie mieszać co się chce - zgadzać się musi tylko ilość przełożeń w klamkomanetce z tym jaką mamy kasetę oraz nie należy stosować łańcucha 10s z przednią przerzutką 11s - reszta co się chce i jak się chce. Oczywiście zasada pojemności napędu, długości wózków czy dobranie p.przerzutki pod blaty korby obowiązuje - ale to jest oczywistość. 

Można sobie np. założyć korbę grx 10s z przednią przerzutką 11s łańcuchem 11s dać z tyłu tiagrę 4700 10s i tylko klamkomantka i kaseta zdecydują czy napęd jest 11s czy 10s

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a więc reasumując - odpada przednia przerzutka Sora z klamkomanetkami Tiagra.

Będzie działać - Klamkomanetki Tiagra + przednia przerzutka tiagra (nowa opcja bo niedrogo) + dowolna korba nie GRX 50/34 + łańcuch 10s

A czy przednia przerzutka GRX RX400 (do 10rzędów) ogarnie korbę GRX810 31/48 (ta korba pasuje bo oddali mi lekko korbę od ramy a już dwa razy mi łańcuch wciągnęło między blat a trójkąt)? Czy konieczne jest użycie przedniej GRX RX810 i łańcucha 11rz?

Dzięki,

 

Edytowane przez Ikon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o samą przednią przerzutkę to kompatybilność nie ogranicza się tylko do tego co napisałem. Możesz sobie pożenić sorę z tiagrą. Tyle że przerzutka 9s do szerokiego łańcucha zamula na łańcuchu 11s. na 10s mniej jest to o ile w ogóle wyczuwalne.

Spadanie łańcucha w kierunku ramy to raczej wynik zbyt małego ograniczenia śrubą wychyłu wózka albo przednia przerzutka jest ciut za wysoko zamocowana. Linia łańcucha tu nie ma nic do rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan jest taki aby przejść na 2x10 i zyskać sprzęgło z tyłu (stąd GRX) i zrobić to, no cóż, oszczędnie. Dlatego pomysł aby kupić klamkomanetki Tiagra 4700, z forum wiem, że tylna przerzutka jest ok. I teraz najchętniej zostałbym na dzisiaj z przerzutką i korbą Sora teraz bo w sumie działa wszystko ok. W przyszłości, jak umrze korba to przy okazji odrobinę bym ją odchudził (bo Sora to podobno pod kilogram). A w GRX810 w sumie jakoś tak pasują mi ilości zębów. Ale pewnie 50/34 vs 48/31 to nawet nie zauważę, więc może być naprzykład 105 (tańsza niż GRX).

Z tego co piszesz @abdesign wynika, że jednak przednia przerzutka Sora będzie współpracować z klamkomanetką Tiagra 4700 i łańcuchu 10s może być minimalnie nie idealnie? Nie udało mi się znaleźć żadnej konkretnej informacji. Wiem, że to trochę druciarstwo, no ale hajs....

A czy znaczenie ma przednia przerzutka vs korba? A więc naprzykład łańcuch, przednia przerzutka pod 10s a korba pod 11s? Podobno wewnętrzny otwór w ogniwie jest prawie identyczny, ale czy nie będzie ocierać zewnętrzn ogniwa o blat naprzykład?

Ufff...jakieś to wszystko mało proste...dzięki!

Edytowane przez Ikon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korby 10s i 11s to jedno i to samo. Poza napisem na pudełku niczym w praktyce się nie różnią. Masz nawet producentów, którzy piszą na swoich korbach 10/11s.

Szerszy wózek przedniej przerzutki w stosunku do zastosowanego łańcucha spowalnia minimalnie zmianę biegów ale minimalnie, nie zawsze to nawet zauważysz... no chyba że dajesz przerzutkę z grubym przeskokiem typu 9s do łańcucha 11s wtedy zauważysz na pewno. W drugą stronę węższa klatka a szerszy łańcuch to lipa bo trze.

Cytat

Podobno wewnętrzny otwór w ogniwie jest prawie identyczny

Nie podobno i nie prawie - jest identyczny.

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że po wymianie łańcucha zaczął mi strzelać na wyższych przerzutkach, a to raczej zawsze oznacza zużytą kasetę. Do tej pory używałem Shimano Acera HG31-8 11-32T. Czy będzie to jakaś różnica jeśli wymienię ją na tańszą Shimano Acera HG41-8 11-32T? A może w ogóle macie do polecenia jakieś podobne i pasujące do mojego roweru, ale tańsze (ta kosztuje 85zł) i/lub lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych  użytkowników,

Mam takie pytanie czy jest taka szansa by wymienić korbę  3-rz  42x34x24 170mm  na 3-rz  40-30-22 170mm a jeżeli tak to niesie to ze sobą jakieś konsekwencje? Jestem totalnie zielony w kwestii rowerowej ,więc wole się spytać. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Tutaj poszczególne części napędu:

Przerzutka tył:

SHIMANO ALTUS RDM370SGSL

Przerzutka przód:

SHIMANO TOURNEY FDTY-500TSM6

Mechanizm korbowy:

WHEEL TOP ALUMINIOWA 3-rz, 42x34x24, L=170mm

Łańcuch:

SHIMANO HG-40

Kaseta:

SHIMANO 8-RZ, CSHG200

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema,

Chciałbym wsadzić nową kasetę. Czy kaseta sram będzie działać z całą resztą shimano?

Kaseta: https://www.centrumrowerowe.pl/kaseta-sram-pg-1130-pd15940/?v_Id=156778

Rower: https://www.canyon.com/pl-pl/road-bikes/endurance-bikes/endurace/al/endurace-7-disc/2946.html?dwvar_2946_pv_rahmenfarbe=BK%2FBK

Co ewentualnie trzeba zmienić?

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...