Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Kasety 8-10 maja tą samą szerokość a 11 są szersze. Nowsze bębenki obsłużą kasety 11 oraz 8-10 ale w ich przypadku musisz zastosować specjalny pierścień który jest dodawany do nowego bębenka który jest nieco szerszy, tak miałem w piaście Novateca. Na bębenek stary czyli ten nieco krótszy nie założysz kasety 11. Miałem ten problem w poprzednim rowerze Kross level R6 gdzie standartowo był napęd deore 3x10 i jak zmieniałem na 2x11 musiałem zmienić piastę właśnie na Novateca i wszystko ładnie hula.

9 minut temu, abdesign napisał:

Wejdzie 11s, zakończ wywód.

Kaseta mtb 11s jest tej samej grubości co 8s i tyle.

grubości (średnicy montażowej) może tak ale 11 jest nieco szersza i tu jest problem.

 

Edytowane przez sztorm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, abdesign napisał:

Szosowe 11stki są szersze o 1,85mm... mtb nie... novatec robi piasty z bębenkiem pod road.

Mój przykład (z własnego doświadczenia) dotyczył MTB nie szosy. Na stary bębenek mtb nie byłem w stanie założyć kasety 11 bo był za krótki dlatego  zmieniałem piastę na Novateca i była to piasta oraz kaseta MTB  i właśnie różnicą było to około 1,85mm.

3 godziny temu, Gangi napisał:

@bogus92 dzieki, ale jesteś pewien ze podeszlaby mi kaseta 11s na ten bębenek? W serwisie meridy mówili mi ze nowe koło musi być. Nie mogę nigdzie znaleźć wymiarów tych kaset. Mam na przodzie m7000 i najchętniej tył tez bym w tym zrobił. Uważasz ze m5100 będzie bardziej niezawodne?

Zdemontuj kasetę z bębenka i zmierz jego szerokość a ja zmierzę bębenek gdzie była zamontowana kaseta M7000 i M8000, porównamy i będziemy wszystko wiedzieć.

Edytowane przez sztorm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czym tak sądzisz? Może jakieś uzasadnienie ?

Są w sprzedaży piasty z bębenkami do kaset 8,9,10,11 ale są również z bębenkami do kaset 8,9,10 i do tego ostatniego nie da się założyć kasety 11 a do pierwszego podejdą wszystkie kasety. I nie piszę ci koniec kropka tylko sobie to sprawdź.

Edytowane przez sztorm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo Twoich doświadczeń na bębenek z 1998 też wejdzie kaseta 11s... mieli napisać że wejdzie prawie 20 lat wcześniej zanim pojawiły sie kasety 11s ...? 

Ta kwestia "Mam bębenek 10s czy wejdzie kaseta 11s" pojawia się tak często że jest to aż nudne... Ale niech tam i tak miałem bębenek przeserwisować, jak widzisz to samo koło... nie ma podkładek... wlazła 10, wlazła 11:

 

received_880562432764150.jpeg

received_477405866583961.jpeg

received_913924476019165.jpeg

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@wkg oficjalnie jest to jedyną grupą 11s obecnie dostępna. Co nie znaczy, że Shimano nie produkuje nadal części do starszych grup. Jednak śmiem twierdzić, że nakłady na wypuszczanie starych wyrobów są minimalne, tylko takie by podtrzymać wsteczną kompatybilność. Za parę lat będzie tak samo ciężko o komponenty 11s z wyższej półki, jak dzisiaj 9s.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, bogus92 napisał:

Czy niezawodne nie wiem, ale to aktualnie jedyna produkowana grupa Shimano pod 11s. Każda inna to szukanie wśród okazji na portalach aukcyjnych lub leżaków magazynowych, a części jest coraz mniej.

Jast górskie Deore i szosowa Ultegra 11s, i mix tych dwóch GRX. 

Na bębenek 8-9-10, wejdzie kaseta 11s górska CS-Mxxxx, a nie wejdzie szosowa CS-Rxxxxx.

Rok temu Piasta Novatech 11s miała bębenki 8-9-19-11, teraz jest bębenek szosowy. Mam obydwie piasty. Szerokość kaset jest jednakowa, tylko M wchodzi głębiej, dlatego mieści się na stary bębenek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko... Ty masz problem nie z bębenkiem tylko z kołnierzem piasty i zaplotem szprych. Największa zębatka opiera się o szprychy a kaseta nawet nie doszła do końca bębenka co widać po dwóch najmniejszych zębatkach. - stąd ten "trzeci" obrót nakrętki nie był możliwy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...