Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono,

mam rower na pełnej grupie SLX; kasetę Shimano SLX CS-M7000 11-42T 11rz., z przodu mechanizm korbowy 2rz FC-M7000 36-26T. Na terenie, gdzie jeżdżę mam fajne górki do podjeżdżania i czasami brakuje mi bardziej miękkiego przełożenia.

Chciałbym zrobić 2 rzeczy i stąd pytania:

1. czy jak zmienię małą tarczę z przodu na 24T, to nie będzie problemu z przejściem łańcucha między młynkiem a dużą tarczą?

2. alternatywnym wyjściem jest zakup kasety CS-M7000 11-46T. Będzie już dużo bardziej miękko. Ale czy nie będzie obcierać największa tarcza kasety o przerzutkę? Można to jakoś zweryfikować przed zakupem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta 11-46 jest dla napędu 1x, a nie 2x, ocierać nie będzie, ale zabraknie pojemności.

Co do mniejszego młynka, na stronie Shimano nie ma informacji czy jest dopuszczalne 12T czy 14T różnicy dla przedniej przerzutki, ale korby dedykowane mają z reguły 10-12T różnicy tylko.

Edytowane przez phoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.08.2020 o 23:17, Piterro napisał:

Witam szanowne grono,

mam rower na pełnej grupie SLX; kasetę Shimano SLX CS-M7000 11-42T 11rz., z przodu mechanizm korbowy 2rz FC-M7000 36-26T. Na terenie, gdzie jeżdżę mam fajne górki do podjeżdżania i czasami brakuje mi bardziej miękkiego przełożenia.

Chciałbym zrobić 2 rzeczy i stąd pytania:

1. czy jak zmienię małą tarczę z przodu na 24T, to nie będzie problemu z przejściem łańcucha między młynkiem a dużą tarczą?

2. alternatywnym wyjściem jest zakup kasety CS-M7000 11-46T. Będzie już dużo bardziej miękko. Ale czy nie będzie obcierać największa tarcza kasety o przerzutkę? Można to jakoś zweryfikować przed zakupem?

 

Spójrz u mnie w sygnaturze, jaki miałem napęd w Cube Reaction ;) wszystko działało bez problemu. Nie było najmniejszego problemu z przeniesieniem łańcucha na duży blat.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam takie małe pytanko odnośnie kompatybilności poniższych komponentów:
Kaseta - Shimano CSHG500 11-32
Korba - Shimano FC4700 172,5mm 52x36 Tiagra
suport - Shimano BB-RS500
Łańcuch - Shimano CNHG54
Przerzutka przednia - Shimano FD4700BL
Przerzutka tylna - Shimano RD4700GS

Będzie to wszystko ze sobą współgrać? Planuję wstawić taki napęd do fitnessa z flat barem, jazda 90% miasto i dłuższe wycieczki, 10% szutry i inne lekkie "bezdroża".

Edytowane przez andrearan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, manetki i klamki też Tiagry na prostą kierownicę, ale to raczej innej opcji nie ma, no chyba, że ewentualnie inne klamki, ale nie ma co kombinować wg mnie. Co do łańcucha to sam nie wiem, trochę się naczytałem o tym jak te łańcuchy KMC się ludziom urywały podczas jazdy, choć to było raczej w rowerach mtb. Za to najmniej "awaryjne" i najmniej negatywnych opinii znalazłem o łańcuchach SRAMa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Każdy może się zerwać, choć to raczej sporadyczne przypadki, zwykle jak łańcuch jest mocno wyeksploatowany.

Łańcuchy Shimano, zwłaszcza te z niższych grup po około 1000 km wyglądają tragicznie, całe rozklekotane, wyciągnięte, a kaseta już tym samym może nie przyjąć nowego łańcucha.

Odnośnie łańcuchów Sram to dobre zdaniem mam na ten moment tylko o łańcuchach z serii Eagle i to najlepiej modele X01 lub XX1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie łańcuchy Shimano cn-hg54 i cn-4601 są bardziej kompatybilne z tą kasetą, przynajmniej według opisów producenta :D. W sumie przeglądając różne modele nasuwa się pytanie jak zachowa się łańcuch KMC x10 z 114 ogniwami w porównaniu do łańcuchów Shimano z 116 ogniwami, no i konstrukcja niekierunkowa KMC vs kierunkowa Shimano? Jest jakaś odczuwalna różnica w pracy napędu?

Edytowane przez andrearan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.08.2020 o 23:17, Piterro napisał:

 

1. czy jak zmienię małą tarczę z przodu na 24T, to nie będzie problemu z przejściem łańcucha między młynkiem a dużą tarczą?

 

Musi być zestaw o różnicy 10 zębów. W Twoim przypadku 24/34. Wodzik przerzutki jest za niski, by obsłużyć większą różnicę średnic. Możesz natomiast kupić przerzutkę starszej serii o pojemności 14 zębów i wtedy może być 24/36.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanko. W moim rowerze są 3 tarcze z przodu i 7 z tyłu. Chciałbym wymienić korbę na taką która ma tylko jedną tarczę z przodu i zachować jedynie przerzutki z tyłu. 1 i 3 i tak w zasadzie nie używam, więc wolałbym zachować tylko jedną "uniwersalną" tarczę. Czy to może prowadzić do jakiś kłopotów? Gdzieś wyczytałem że łańcuch może spadać. Są jeszcze jakieś przeciwwskazania dla takiego zabiegu? Pozdrawiam.

https://allegro.pl/oferta/mechanizm-korbowy-1rz-46z-na-kwadrat-stal-9549157392

Myślałem o czymś takim. Tanizna jakaś nic wymyślnego, ale żeby osłonę miała. Wtedy tak myślę, łańcuch nie powinien spadać prawda? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jeśli nie korzystasz z młynka i blatu to nowa zębatka/korbą powinna mieć 30+ zębów, bo tyle ma zapewne obecna środkowa. Ta co podałeś ma aż 46 zębów.

Niestety przy przerzutce bez sprzęgła łańcuch może spadać. Do tego w korbie konieczna będzie zębatka narrow wide.

Jeśli masz 7 przełożeń to przerzutka to zapewne coś pokroju Shimano Tourney i nie odważyłbym się używać tego z jednym blatem z przodu z uwagi na fakt, że przerzutka tej klasy nie ma wystarczającej sztywności.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Rozumiem że ta korba odpada, ale zostawienie korby z 3 tarczami i zablokowanym łańcuchem na drugiej mnie nie satysfakcjonuje, bo to po prostu źle wygląda. Mogli byście może zaproponować jakąś korbę, która będzie spoko i raczej w niskiej cenie? Przerzutki to shimano ale napis jest zdarty, nie wiem jaki to dokładnie model. Zębatka z przodu ma 38 zębów. Dodam że jestem w temacie zielony i połowy wypowiedzi Bogusa nie zrozumiałem xd Dodam, że rower katowany nie będzie. Raz czy dwa w roku jakiś wypad w teren, a tak to jazda po mieście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...