Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,
chcę przejść z 3x8 na 1x12.
Podyktowane jest to nie modą tylko powrotem na rower po kilku latach po poważnej kontuzji lewej ręki.
Kciuk mam w takim stanie, że jeździć mogę bez problemu, ale używanie kciukiem manetki odpada.

Chcę zakupić najnowsze Deore 6100 i tak jak ogarniam tematy związane z wymianą przerzutki, manetek czy kasety, tak mam mega problem z doborem korb i wkładu.
Obecnie mam korby byle jakie, takie jakie były z rowerem Shimano M131 48-38-28 (pdf ze specyfikacją https://si.shimano.com/pdfs/si/SI-1LX0A-003-ENG.pdf )
...i zupełnie nie wiem na które korby z linii Deore 6100 powinienem wymienić to co mam obecnie https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/deore-m6100.html

Dodatkowo chciałbym wymienić przedni blat na coś większego niż stockowe 34T na 38/40T i nie wiem czy rama to przyjmie. Nie wiem jak to sprawdzić.

Bedę zobowiązany za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MMB napisał:

/chcę przejść z 3x8 na 1x12.

Możesz jeszcze rozważyć budżetowe rozwiązania z kasetami sunrace 11-46 lub 11-50 w opcji 11rz. Znacznie mniej podatne na krzywizny haka i tańsze w eksploatacji, oraz nie wymaga inwestycji w piastę (jeśli masz już piastę z bębenkiem na 8-11) .... Rzeczona przerzutka ogarnia 11rz z manetką 11rz. 

Pchając się w rasowe shimano 12rz musisz zainwestować w piastę pod micro spline....

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...aaalbo zastosować kasetę 12s SRAM NX 11-50 na standardowy bębenek Shimano. Jeśli ma być 12s bez komplikacji, ja tak bym zrobił. Wziąłbym tylko przerzutkę i manetkę Deore 12s.

Chociaż mniejsza podatność na krzywiznę haka może być argumentem za 11s 11-50.

Tarczę NW wziąłbym 36t. Rama raczej bez problemu taką przyjmie, nie braknie twardych przełożeń do normalnej jazdy po płaskim, a i pod górę spokojnie się podjeżdża. Co to za rama/rower?

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, woojj napisał:

Możesz jeszcze rozważyć budżetowe rozwiązania z kasetami sunrace 11-46

Tak, myślałem o 12rz Sunrace. Nie chcę na razie wymieniać piast na inny bębenek, aczkolwiek jeżeli pokaże się Novatec pod standard Microspine w sensownej cenie to chętnie rozważył bym kasetę z 10T.

2 godziny temu, KurczakNorris napisał:

...aaalbo zastosować kasetę 12s SRAM NX 11-50 na standardowy bębenek Shimano. Jeśli ma być 12s bez komplikacji, ja tak bym zrobił. Wziąłbym tylko przerzutkę i manetkę Deore 12s.

Chociaż mniejsza podatność na krzywiznę haka może być argumentem za 11s 11-50.

Kaseta SRAM'owska też ciekawa bardzo. Co masz na myśli pisząc o podatności na krzywiznę haka?

2 godziny temu, KurczakNorris napisał:

Tarczę NW wziąłbym 36t. Rama raczej bez problemu taką przyjmie, nie braknie twardych przełożeń do normalnej jazdy po płaskim, a i pod górę spokojnie się podjeżdża. Co to za rama/rower? 

Jeżeli 36 to i tak będę musiał kupować zębatkę oddzielnie bo z tego co pamiętam Deore występuje w wersji 30 i 32 oraz chyba 34.

Jeżdżę w 80% po szosie nie chciałbym schodzić poniżej tych 38. teraz jeżdżę tylko na środkowym blacie, właśnie 38 i brakuje mi przełożeń (mam 48-38-28  & 11-32T)
Rama to Merida Crossway 20-V, czyli rower typowo fitnessowy tak też jest używany. Rower nie jest jakiś najwyższych lotów ale, jak go kupowałem to tylko na to było mnie stać, a zmieniać roweru który zrobił może z 500km (jak nie mniej) nie ma sensu, jest praktycznie nowy (przez wypadek miałem kilkuletnią przerwę w jeżdżeniu i rower tak sobie stał nieużywany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Mam napęd 3x8, planuję wymienić stare klamkomanetki na coś nowego (osobne klamki i manetki), więc wpadł mi do głowy pomysł przeskoczenia na napęd 3x9, ale pojawia się pytanie - czy korba FC-M191 (42-34-24) da radę obsłużyć łańcuch 9rz czy będzie to działało źle albo co najwyżej średnio? Do tego zmieniałem niedawno przednią przerzutkę na FD-M310 (która swoją drogą idzie do reklamacji, bo się wykrzywiła) która też jest na 3x8 i nie wiem czy da radę z 3x9 czy będzie to jakiś problem? Co do korby znalazłem w internecie głosy, że stare modele korb dedykowane do łańcuchów 8rz źle działają z łańcuchami 9rz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MMB napisał:

Co masz na myśli pisząc o podatności na krzywiznę haka?

Z moich obserwacji wynika że 12s musi mieć idealnie prosty hak aby wszystko działało świetnie i bezproblemowo. Często nowe rowery mają z tym problem. Skrzywić hak w rowerze nie jest trudno. Nagminne są przypadki transportowe, wywrotkowe itp ;-) 

Jaką masz wielkość kół???? To jest główny argument dotyczący doboru zębatki NW. 

Dla przykładu mój terenowy rower 29 ma zębatkę 30 lub 32 z kasetą 11-46, a graveldoroboty ma zębatkę 40 z kasetą 11-32 (tu króluje szosa i lekkie szutry)

Z napędami 1xxx jest tak że trzeba się ich uczyć i dobierać pod siebie. Ale w życiu często bywa że rządzą kompromisy ;-) 

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, bogus92 napisał:

Korba bez problemu da radę, do przejścia na 3x9 potrzebujesz nowych manetek, łańcucha 9s i kasety. Przerzutka tylna także powinna być z serii 8/9s.

Czyli przednia przerzutka na 8rz ogarnie łańcuch 9rz bez problemu? Z wymiany reszty osprzętu zdaję sobie sprawę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MMB napisał:
10 godzin temu, KurczakNorris napisał:

 

Jeżeli 36 to i tak będę musiał kupować zębatkę oddzielnie bo z tego co pamiętam Deore występuje w wersji 30 i 32 oraz chyba 34. 

Masz standardową ramę, bez boost, a do tego dość duże już fabryczne tarcze. To dobrze, bo z przodem zrobiłbym tak:

1. Kupujesz nową korbę 3s na zintegrowaną oś pod bcd 104, jakąś tanią shimano ale z demontowalnymi tarczami. MT 500 albo niżej. Albo kupujesz lepszą używaną.

2. Wywalasz tarcze a na środek montujesz sobie tarczę NW 40T pod bcd 104 od producenta, jakiego chcesz, drogą lub tańszą.

Masz wtedy najlepszą linię łańcucha do napędu 1xXX i dostęp do wielu ciekawych tarcz NW. To tańsze niż dedykowana korba 1s rozwiązanie. Wiedząc też, jak jeździsz, doradzałbym Ci raczej 11s, 11-46.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w mojej szosie \10s\ mam korbę Shimano Tiagra, ponieważ reszta osprzętu to Campagnolo Record zakupiłem takową korbę ultra torque. Jak będzie z wymianą korby? Czy wiąże się to ze sporą przeróbką, bo jak rozumiem będzie potrzebny inny suport? Co trzeba będzie zrobić? Dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za pomoc.

W dniu 19.06.2020 o 07:14, woojj napisał:

Jaką masz wielkość kół???? To jest główny argument dotyczący doboru zębatki NW. 

Dla przykładu mój terenowy rower 29 ma zębatkę 30 lub 32 z kasetą 11-46, a graveldoroboty ma zębatkę 40 z kasetą 11-32 (tu króluje szosa i lekkie szutry)

Z napędami 1xxx jest tak że trzeba się ich uczyć i dobierać pod siebie. Ale w życiu często bywa że rządzą kompromisy ;-)

Koła mam 28 na szosowych oponach.

 

W dniu 19.06.2020 o 08:03, KurczakNorris napisał:

Masz standardową ramę, bez boost, a do tego dość duże już fabryczne tarcze. To dobrze, bo z przodem zrobiłbym tak:

1. Kupujesz nową korbę 3s na zintegrowaną oś pod bcd 104, jakąś tanią shimano ale z demontowalnymi tarczami. MT 500 albo niżej. Albo kupujesz lepszą używaną.

2. Wywalasz tarcze a na środek montujesz sobie tarczę NW 40T pod bcd 104 od producenta, jakiego chcesz, drogą lub tańszą.

Masz wtedy najlepszą linię łańcucha do napędu 1xXX i dostęp do wielu ciekawych tarcz NW. To tańsze niż dedykowana korba 1s rozwiązanie. Wiedząc też, jak jeździsz, doradzałbym Ci raczej 11s, 11-46.

Mam tu pytania:
1. z tego co wyczytałem w necie wydaje mi się że FC-MT500-3 ma BDC 96, ty pisałeś o 104. czy to jest problem? czy mam szukać korby pod 104 koniecznie?
2. FC-MT500-3 specjalnie tania nie jest. Myślisz faktycznie, że to będzie lepsze rozwiązanie, niż dedykowana 1 rzędowa? Możesz powiedzieć co jest zaletą FC-MT500? W bardzo zbliżonej cenie można odstać 1 rzędowego SLX'a
Dodam tylko, że obecnie mam ramiona korby 170 i chciałbym takie utrzymać.
3. czy do FC-MT500-3 muszę użyć suportu SM-BB5 (zalecaną) czy mogę też zastosować BB-MT500?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowne grono,

posiadam mechanizm Shimano FC-M7000 36t-26t (SLX 2x11). Na niektórych moich podjazdach brakuje mi jeszcze bardziej miękkiego przełożenia. Są też M7000 z zębatkami 34t-24t. Czy jak wymienię swoją 26t na 24t to będzie prawidłowo łańcuch pracował? Jaką najmniejszą mogę założyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co masz z tyłu ? Bo jeżeli 11-42 to już powinno być miękko. Jak ja sobie policzyłem to z napędu 2x najbardziej pojemny - uniwersalny jest 38-26 + 11-42.

Przy kombinacji 11x  z tyłu 36-24 lub 38-24 to raczej pytanie o przednią przerzutkę. W napędzie dziesiątkowym nawet 38-22 działa cho ctrzeba trochę sie namęczyć z regulacją, 36-22 i 38-24 to standard.

Pytając o łańcuch masz na myśli pojemność tylnej przerzutki, przedniej przerzutki czy obijanie łańcucha o ramę ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Potrzebuję pomocy w wyborze przedniej przerzutki.

Mam korbę Shimano FC-M431 (była 48x36x26T ) jest 22x32x42.

Manetki: Shimano Deore, SL-M 590, Rapidfire Plus w/ 2 way release & gear indicator

Przerzutka to: Shimano Alivio, FD-M430, 34.9mm clamp, pękła część odpowiedzialna za wysuwanie prowadzenie przerzutki.

Może być też Alivio lub Deore tylko jaki model? Nowe, używane obojętnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...