Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jaką polecacie kasetę 8 rzędową i łańcuch. Czy te zestawienie jest dobre. W sumie nic lepszego już w 8 rzędach nie będzie, bo odchodzi w zapomnienie.

https://allegro.pl/oferta/kaseta-shimano-cs-hg41-8rz-11-32-mtb-8205241304 i https://allegro.pl/oferta/kmc-x8-93-lancuch-8-7-6-rzedowy-116-ogniw-spinka-8109158746

Widziałem kasety Sram podobne stopniowanie co do wyżej podanego Shimano ale 2 x droższe przekłada się to na jakość zębatek? Kasetę bym mógł wziąć nawet 11-28T było by lepsze stopniowanie lub wersje kasety szosowej do MTB roweru jeszcze lepsze stopniowanie, fizycznie pasowało by.

Posiadam taką korbę https://picclick.co.uk/FSA-DYNA-DRIVE-Triple-8sp-443222t-175mm-Square-173892429127.html i chciałbym wymienić środkową zębatkę, ta będzie pasować https://allegro.pl/oferta/zebatka-shimano-deore-m480-32t-stal-czarna-7479161397 coś lepszego warto szukać polecacie? I idzie tak na oko sprawdzić ze zdjęcia korby, czy bez zdejmowania korby obędzie się, wymieniając środkową zębatkę bo najmniejsza wyjdzie bez problemu. Bo tak bym musiał kupić narzędzie do ściągania korb na kwadrat. A suportu nie ruszam bo śmiga dobrze nic nie trzeszczy nie ma luzów. A bezsens kupowania nowej korby 3x na kwadrat za 150-200 zł.

I jeszcze została kwestia przerzutki tylnej, szkoda że nie chodzi tak samo jak XT 8000 w Giant, lepiej nie idzie tego wyregulować a aktualnie mam Shimano Deore LX M581 i Alivio SL-M410 to jak patrzyłem na segment 8 rzędów w nowych lepszego nie ma, ale nie wiem czy lepiej by nie chodziło wskakiwanie i zeskakiwanie przełożeń. https://allegro.pl/oferta/manetka-shimano-acera-sl-m310-prawa-8-rzedowa-lin-8209566911  i to https://allegro.pl/oferta/przerzutka-tyl-shimano7-8rz-sgs-rd-m310-czarna-8216146640

A asortyment w 9 rzędach jest większy ale sensu nie ma bo i koszty większe i nie ma raczej sensu inwestowania w ten rower. Unibike Flite 2008 r.

 

Edytowane przez kamar59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przerzutki i manetki  tez można lepiej ,montując chociażby  manetkę claris i przerzutkę  nowej generacji acera lub alivio są pod 9 rzędów ale powinno zagrać bądź u konkurencji  manetka SRAM X4 i przerzutka X4 i też będzie lepiej , na pytanie czy się opłaca sam musisz sobie odpowiedzieć

Edytowane przez polmaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kamar59 Kaseta może być hg41, może być hg51 + kmc x8.93/99

Manetki sl-m410 są bardzo dobre ( te co wymieniłeś są gorsze ).

Czy zębatka będzie pasowała - bardzo możliwe, że trzeba będzie coś tam podpiłować - do fsa korb najczęściej tak było.

https://biostern.abstore.pl/korby-tarcze-i-suporty-tarcza-fcm480-32t-czarna,c68,p1424,pl.html

https://biostern.abstore.pl/korby-tarcze-i-suporty-tarcza-fcm510-3x9-32t-104mm-deore-srebr-,c68,p1426,pl.html

Korbę będziesz musiał zdjąć. ( raczej )

Przerzutkę tylną, którą masz zostaw, nie zmieniaj. ( o ile nie ma luzów i jest prosta )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica między Hg 41 a Hg 51  to kilka złotych i warto ją dopłacić był czas kiedy rowerem  z racji pracy robiłem po 40 km  dziennie , Hg 41 przeżyła 5 miesięcy a Hg 51 dwa miesiące dłużej przy tym zaliczając okres jesienno zimowy,z racji niskich kosztów eksploatacji wszystko na jednym łańcuchu , napęd regularnie czyszczony i smarowany 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SoloTM przerzutka tylna jest prosta, luzów też nie powinna mieć. Mierząc długość łańcucha rozciągnięcie, to jest w połowie 0,7 wsuwa się.

Co do kasety, może być hg41, może być hg51 + kmc x8.93/99.  Bo FSA nie robi tarcz swoich widzę, tylko Shimano, te co podałeś tarcze to rozstaw tych 4 otworów trzeba podpiłować być może, czy o czym innym myślisz?

A stan aktualny kasety i korby jest taki, nic nie przeskakuje podczas jazdy. Prędzej czy później to tak wymiana czeka zębatek. To może jeszcze pojeździć na tym łańcuchu jak nie wpada do 1.0.

P1210020.thumb.JPG.2ebf7bce832e38e728f24a70ada973d4.JPG

P1300376.thumb.JPG.55848d4b7a8d8e8bb801cd7d23705184.JPG

19 godzin temu, abdesign napisał:

Wymieniając graty (kaseta, łańcuch i manetka) w 8s warto jednak rozważyć przejście na 9s. Ten sam pieniądz... Bo korba i przerzutki mogą zostać

A ta przerzutka moja Shimano Deore LX M581 obsłuży mi 9s ,raczej nie? Co mi da 9s więcej a 10s wejdzie kaseta na bębenek? Mogę zostać przy 8s. Mam przecież drugi rower na napędzie 2x11 i tam szaleje na nim.

Edytowane przez kamar59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kamar59 napisał:

A ta przerzutka moja Shimano Deore LX M581 obsłuży mi 9s ,raczej nie?

Obsłuży na pewno i jest dobra, możesz ewentualnie zmienić kółka na Tacx łożyskowane. Ta przerzutka działa z kasetami o zakresie do 11-34t.

Standardowy bębenek Shimano obsługuje kasety od 8s do 11s. Nie warto raczej w przypadku tego roweru przechodzić na 10s, bo musisz kupić też przerzutkę tył. Zęby korby są w dobrym stanie, przynajmniej na zdjęciu, więc kup tylko manetkę tył 9s, kasetę 9s jakąś 11-32 albo 11-34, łańcuch 9s, załóż i jedź.

I jeszcze pytanie: obecny napęd się zużył, łańcuch przeskakuje podczas kręcenia, że chcesz zmienić? Co to za łańcuch shimano tam masz? Oby nie tragiczny HG-41, bo on szybko się rozciąga i szybko potrafi zjeść często używane koronki kasety i korby.

Edytowane przez KurczakNorris
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KurczakNorris Te kółeczka https://www.dadelo.pl/kolka-przerzutki-tacx-t4000-pd8757/

"manetkę tył 9s, kasetę 9s jakąś 11-32 albo 11-34, łańcuch 9s" wyjdzie podobnie w cenie co wymiana w 8s.

A stan kółek z przerzutki jest taki. One mają 10 lat i 12 tys przebiegu.

P1300378.thumb.JPG.9720265a0d776cf50ea6e6ea046be9aa.JPGP1300379.thumb.JPG.6a0e1452edb99c77289557fa33a8e076.JPG

Edytowane przez kamar59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kółka takie, tylko z 11-ma zębami. Ta przerzutka oryginalnie ma kółka 11t. Najtaniej w Deca je znajdziesz. Wymieniłbym, przerzutka (mam taką, średni wózek) zyska na precyzji.

Słuchaj, czy ten rower ma fabryczną konfigurację? Ona jest całkiem dobra,  masz tam niezłe  8s manetki Alivio sl m-410 i hamulce Juicy3. Korba ma koronki niezużyte. Możesz zostać na 8s.  Aby rower odżył, wymień:

1. Kasetę, na jakąś 8s 11-32 (na strome podjazdy wystarczy spokojnie z młynkiem 22t)

2. Łańcuch, na jakiś KMC X8 albo KMC X9

3. Wszystkie linki i pancerze przerzutek (przód i tył).

Skróć łańcuch do wymaganej długości, wyreguluj przerzutki i będzie git.

Edytowane przez KurczakNorris
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KurczakNorris W Deca nie są dostępne te kółka 11 zębami. Znajdę taniej gdzie indziej, kwestia poszperania w necie. Wymiana kółek w przerzutce tylnej polepszy zmianę przełożeń? I jaką różnicę robi te 11 czy 10 ząbków w kółeczku podczas jazdy kręcenia?

Rower nie jest w 100% fabryczny, hamulce miałem faktycznie JC3 a od 5 lat są Shimano M675 i Manitou R7 PRO a był SR Suntour XCM RL. W sumie też myślę że po mimo 10 lat ten rower jeszcze taki zły nie jest i ma osprzęt spoko. 

Mogę kupić, nowe kółka do przerzutki tylnej i wymienić linkę, ta kaseta nadaje się do wymiany ze zdjęcia wyżej? Ale jak mam na tą starą kasetę założyć nowy KMC X8 to chyba nie bardzo.

4 godziny temu, KurczakNorris napisał:

I jeszcze pytanie: obecny napęd się zużył, łańcuch przeskakuje podczas kręcenia, że chcesz zmienić? Co to za łańcuch shimano tam masz? Oby nie tragiczny HG-41, bo on szybko się rozciąga i szybko potrafi zjeść często używane koronki kasety i korby.

Łańcuch nie przeskakuje podczas jazdy, jest Shimano ale o oczko wyżej HG 50, jest wyciągnięty z miarki na 0,7 ale nie do końca wchodzi jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eno, dobre 26" jest dobre. Twoje jest dobre. Na moje oko, jeśli łańcuch nie przeskakuje, zdejm go i wyczyść. Tak samo wyczyść na błysk kółka przerzutki, kasetę i korbę. Załóż łańcuch i dobrze nasmaruj. Rozumiem, że tylna zmieniarka jest prosta i bez dużych luzów, hak w ramie tak samo prosty. Czyli zmień pancerze i linki przrerzutek na nowe. Po regulacji powinna być duża poprawa i ze 2kkm powinieneś na tym zrobić. Jak nie będzie, wtedy myśl o zmianach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KurczakNorris Wszystko zdjęte wyczyszczone. Hak prosty a zmieniarka też ok, a luzy jak sprawdzić? Luzy to są na kółkach a na maszynowych łożyskach będzie sztywniej te ślizgi już się wytarły. To nic na razie nie kupować, na 9s to przechodzić nie będę, ale te kółka bym wymieniał. Najtaniej ale nie piszą nic o 8 tylko że 9 i 10 Shimano pasuje https://www.centrumrowerowe.pl/kolka-przerzutki-tacx-t4050-pd8759/ I w sumie mogę tam już kupić łańcuch, kasetę, linki i pancerze będzie niech sobie leży.

Edytowane przez kamar59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, moja dziewczyna myśli nad przeróbką 3x8 na 1x8. Chciałbym się dowiedzieć czy do tego napędu idzie dobrać jakąś sensowną zębatkę 34T no i czy to będzie miało przesłowiowe ręce i nogi? Korba to Shimano FC-TY501. Rower to CUBE Access EXC 2019: https://www.cube.eu/en/2019/bikes/women/mountainbike/access-ws/cube-access-ws-exc-mintnberry-2019/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee, no co ty... Slx do takiego roweru, żeby na 1x8 przerabiać? Drogo i bez sensu, chyba, że nie masz co robić z kasą. Kup Acera FC-M361 nową, oś od tej, którą masz, pasuje. Zdemontuj tarcze, a w miejsce środkowej daj jakiegoś NW 34T, polecam Ekfana z aliex, eliptyczną. Tylko o podkładkach pod kominy nie zapomnij.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

mam napęd 2x10, chciałbym docelowo przejść na 1x11. W pierwszej kolejności chciałbym wymienić przerzutkę tylną, ze względu na to, że aktualny SLX M670 10rz. przy większych wertepach nie trzyma łańcucha. Myślałem, żeby na sam początek wymienić przerzutkę tylną na SLX M7000 11rz. I pytanie - czy wybrana przerzutka będzie działała z manetką M610 i kasetą 10rz? W następnym kroku chciałbym wymienić korbę, a potem kasetę z łańcuchem.

Dobrze kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę wątpliwości co do zmiany 7 rzędów z tyłu na 8/9.

Rower jest na 7 rzędowej kasecie Sunrace. Chęć zmiany wynika z słabego Tourneya (przerzutki i manetki), który odpowiada za zmianę biegów z tyłu. 

Z tego co się orientowałem, to mogę na pewno zmienić przerzutkę tylną na lepszy model. Gdybym chciał zmienić manetkę na lepszą to muszę coś na więcej rzędów (nie widziałem manetek wyższej klasy na 7 rz.). Gdy wymienię manetkę i przerzutkę na jakieś Alivio to muszę również zmienić kasetę. I tu dochodzę powoli do problemu. Większa kaseta (8-9 rzędów) wymaga chyba innego bębenka, więc tak naprawdę nowego koła. Nowe koło (z kasetą) chyba będzie szersze. Czy taki nowy zestaw wejdzie między tylne widełki. Domyślam się, że bębenek + kaseta 8-9  rzędowa będą szersze niż obecne 7 rzędów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bębenek możesz mieć na kasetę 8s ale z dodatkową podkładką dystansową dla kasety 7s. Na 99% masz piastę 135 mm , czyli standard. Ewentualnie może ktos kiedyś zamontował piastę szosową , ale wątpię. Musisz wyjąć koło i dla pewności zmierzyć i sprawdzic czy masz podkładkę na bębenku. Jeśli obecnie masz 135 mm to kaseta 8-9s wejdzie bez problemów

Edytowane przez Tatanka
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...