Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Mufa ma 68 przed chwilą zmierzyłem i teraz pytanie jeśli aktualny suport ma 126mm czy 110,5mm/111mm (bo takie też widzę) będzie ok ? 

Dzięki wielkie za całe mnóstwo informacji ! :):thanks:

Ostatnio zamówiłem narzędzie do ściągania korby no a teraz zamówiłem to: https://www.amazon.de/dp/B07RZJFZFT/ref=cm_sw_r_cp_apa_i_SonnDbJGX2N15

ten zestaw kosztuje mniej niż sam ściągacz do korby... Zobaczymy jak to z jakością będzie. Niestety muszę poczekać im taniej tym dłużej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zmiana małej zębatki w korbie SLX M7000 2x11 38-28T na 26T będzie sprawiała jakieś problemy? Przerzutka przednia to Sram GX z pojemnością 12T więc teoretycznie powinno hulać, ale zastanawia mnie czy umiejscowienie pinów na dużej tarczy ma tutaj duże znaczenie. 

Przeglądając ofertę jednego ze sklepów, zauważyłem, że są różne duże zębatki dla wersji 38-26T i 38-24T do starszej korby XT. Wydaje mi się, że mogą się różnić umiejscowieniem pinów, dlatego mam obawy przed taką zmianą w M7000.

Edytowane przez pawel2208
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie doszukałem się wprost takiego tematu, więc dopytam. Mam obecnie tylną przerzutkę Dura Ace 7700 na krótkim wózku w rowerze TT. Obsługuje napęd 9s. Kupiłem indeksowane klamki Shimano n 11s i chciałbym wymienić kasetę wraz z łańcuchem na 11s (11-28T). Czy ktoś z Was ma doświadczenia i może odpowiedzieć, czy ta przerzutka obsłuży taki zakres? Teoretycznie w instrukcji jest zakres do 27T, ale czytałem gdzieś, że bez problemu obsługuje o ten jeden ząb więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja miałbym takie pytanie, czy lepsze są zębatki w rowerach ( chodzi mi o tylne zębatki ), z hamulcem na: TORPEDOM, czyli, jedna zębatka, z jednym napędem w zwykłych, miejskich rowerach, czy może zębatki z biegami lub przerzutki?

Słyszałem opinię, i może trafną opinię, że, przerzutki się dość często psują, poza tym muszą być regulowane, bo się mogą rozregulować i niedokładnie działać. Również linki się mogą poluzować lub nawet zerwać do przerzucania przerzutek.

Z biegami w tylnych kołach rowerów może być podobnie. Jak się coś tam, w piaście popsuje, uszkodzi, to pewnie nie jest tak łatwo naprawić.

Tam, w środku jest cały MECHANIZM biegów.

Nigdy nie miałem roweru z biegami i przerzutkami. Od kilkunastu lat posiadam normalny, miejski rower, z hamulcem na torpedo. I takie rower mi w pełni odpowiada. Zresztą kiedyś, jak jeszcze ROMET był państwową fabryką, to takie rowery się bardzo dobrze sprawdzały, były nie drogie i służyły na lata. Nic się tam praktycznie w nich nie psuło. Nie trzeba było kupować roweru z biegami i przerzutkami, które były droższe, żeby jeździć daleko i mieć jakość roweru.

Wiem to na swoim przykładzie, jak kupiłem nie drogi rower z dawnego ROMETA, z jedną zębatką i służył latami. Nic się nie psuło, dopiero, po latach "wyjeżdżenia" roweru, trzeba było wymieniać korby, suporty i cały mechanizm korbowy, co jest normalną rzeczą.

Jeżeli jeździ się dużo i często na rowerze, na każdym rowerze, to zawsze się coś zużywa. Nic nie trwa wiecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Janu_sz napisał:

:icon_mrgreen:

u made my day

Januszek znów poczuł się lepszy od czego się ma internet , apropo twego pytania to sam sobie odpowiedziałeś jeżeli cenisz sobie prostotę i bezawaryjność  i to ci wystarcza to im prościej tym lepiej , rower z przerzutkami da ci więcej możliwości w terenie ale trzeba się wokół tego nachodzić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam napęd 3x8 i chciałbym wymienić korbę na Alivio FC M4050 40-30-22. Moja obecna korba na kwadrat ma stopniowanie 42-32-22. Przednia przerzutka to Altus FD M190. Kaseta CS HG 41 11-32. Manetki Altus SL M310. Czy nowa korba będzie działać bez problemów z obecnym napędem i czy da radę wyregulować przednią przerzutkę tak żeby wszystko chodziło płynnie? Czy muszę kupić dedykowaną dla korby 40? Zastanawiam się też nad zmianą tylniej przerzutki z Acera RD M3000 SGS na Deore RD M592 SGS bo na wybojach łańcuch strasznie obija o ramę.

Suport SM BB52 pasuje do każdej ramy, czy muszę robić jakieś pomiary?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przednia przerzutka wg. specyfikacji ma pojemność 18T tak jak korba którą myslisz kupic. Tak się składa że pracuje z korbą o pojemności 20T Jeśli bez problemów da się ją opuścić kilka mm to powinna współpracować z nowa korbą mimo mniejszego dużego blatu. Suport dobierasz do konkretnej korby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę kupić FC M4050 i do tego suport SM BB52. Obecnie mam korbę na kwadrat, ale nie wiem jakie ma wymiary. Chcę zachować napęd 3x8 bo niedawno wymieniałem kasetę i łańcuch. Czy jeśli nie uda się obniżyć obecnej przerzutki na 8rz to jak kupię dedykowaną do tej korby FD M4000 top swing na 9rz to będzie dobrze działać z manetką na 8rz i resztą napędu? Zaznaczam, że wymianę i ustawienie będę zlecał w serwisowi.

Jeszcze jedno pytanko: mam kasetę 11-32. Obecnie najczęściej jeżdżę na blacie środkowym na biegach 5 6 i 7. Czy z  zębatką 30 bardzo odczuję różnice w pedałowaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Jakis czas temu pisałem ws. Zbyt krótkiej przerzutki po zakupie nowej korby. Polecono mi abym zakupił krótszy suport i takowy kupiłem Shimano BBUN55 110x38 . Wszystko gra oprócz tego jak próbuje przerzucić że środkowego blatu na największy to przerzutka chaczy o łańcuch i nie wychyla się odpowiednio na tyle aby wlazła na ten największy. I tak dałem ja już trochę wyżej niż zalecano. Czy faktycznie złe ja ułożyłem względem blatu (równolegle, tylko wg. Którego punktu:mellow: ) czy to może być jakiś fail ? 

korba: alivio fc-mc16

Edytowane przez dannys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób 1-3 mm ( najlepiej 1-2 ) nad największą koronką. W dowolnym miejscu patrz. Któryś ząb u góry będzie najbliżej. Zakręcić korbą, żeby upewnić się czy żaden nie ociera o wózek. Jeśli przerzutka będzie wyżej niż 1-3 mm to będą cyrki, m.in. haczyć i klinować się przy wrzucaniu na największą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zdjęcia nie są najlepsze ( kąt widzenia). Ale wg mnie ta przerzutka przednia jest pokrzywiona.

Masz fd-mc14 i powinno to wyglądać tak 

574228d1287195514-noob-trying-id-gt-tequ

Dół nie będzie blisko korby, a u Ciebie jest oraz mam wrazenie, że Twoja jest też wygięta ( jej dół ) na zewnątrz. 

Tak wygląda prosta przerzutka, porównaj.

https://oldtimerersatzteile.ch/ersatzteile/fahrrad-ersatzteile/shimano-alivio-mtb-umwerfer-fd-mc14-o-28-6mm-triple_i213

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...