Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

ok pobawie sie jutro,  ale nigdy niemialem  problemow z takimi rzeczami bo jesli lekko napialem linke by niewisiala i wrzucilem na 2 na manetce to mi  pociagla do konca  na 3ci blat  z pierwszego.  dla mnie  to  wygladalo dziwnie, a wczesniej byla alivio korba i ja  zniszczylem,  a suport standardowy na kwadrat jutro zmierze.  wiem ze pasuje i caly zakres pracy przerzutki przedniej  operuje.    suport  bedzie ciezko wykrecic bo na klej do gwintow  byl zakrecany,   a przydalo by sie tez wymienic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korby alivio ( nie wszystkie ale większość ) mają suport 113 mm, a korba którą zamontowałeś jest pod 122,5.

/edit

Jeszcze mała podpowiedź.

Jak spojrzysz teraz na korbę z góry ( głowa w okolicy sztycy ) to najmniejsza koronka musi być oddalona od tylnych widełek ramy około 1 cm jak jest sporo więcej to oś jest za długa, jak sporo mniej to za krótka. ( ale to metoda na oko )

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, SoloTM napisał:

Sprawdzilem wlasnie suport, jest dlugosci 110.5 mm    moze to jest ten problem,   tylko teraz czy ja go wykrece bo jest na klej do gwintow :| a zebatki prawie dotykaly ramy.   wiec ide do garazu po klucz udarowy  i sproboje wykrecic  suport,  jesli mozesz podeslij link do suportu ktory moge kupic w poniedzialek  na kwadrat w dlugosci  odpowiedniej do tej  korby.

 

 

Edytowane przez Ferbi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jest jeszcze kwestia taka, że z suportem 110,5 to korba alivio miała linię łańcucha 47,5 mm ( z suportem 113 miałaby 50 mm ).  Mógłbyś zamontować suport 118 mm ( wtedy linia łańcucha byłaby z nową korbą 47,5 mm, ale kup 122,5 : ( będzie linia łańcucha 50 mm )

https://allegro.pl/oferta/wklad-suportu-neco-122-5-mm-na-kwadrat-czarny-7983688048

https://allegro.pl/oferta/wytrzymaly-wklad-os-suportu-neco-122-5mm-x-68-mm-7952429548

( to samo co wyżej )

Są lepsze, ale jak dla dziecka i ma być niewielki stosunkowo przebieg to wystarczy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, nie wiem co to linia lancucha, musze troche doczytac, sadzilem ze tylko szerokosc ogniwa ma znaczenie. Uczylem sie skakac  na tylnym kole jak mialem 18 lat i dwie korby  na kwadracie nie daly rady, a wtedy nie mailem pieniedzy by kupic wielowpust i korbe do tego. Mysle ze 10 latek nie da rady zajechac obecnego osprzetu. A suport udalo sie wykrecic choc w to nie wierzylem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Sabarolus napisał:

Ta przerzutka jest przystosowana do innego skosu kasety, albo nie będzie w ogóle zmieniać biegów, albo będzie to robić kiepsko.

Akurat NX, i resztą, wszelakie przerzutki X-Horizon, są prawie całkowicie niewrażliwe na skos. Zabanglają nawet na 11-21. Poza tym - 10 rzędowe 11-36 posiada ten sam skos co 11 rzędowe 11-42. Info tutaj -> http://uzurpator.com.pl/new_blog/documents/Dziesiec_z_jedenastu.html

5 godzin temu, Roballinho napisał:

Czy 11-biegowa zmieniarka Sram NX obsłuży 10-biegową kasetę o rozpiętości 11-36?

Ma szansę zadziałać, ale z 11 rzędową manetką srama. Kasety 10 i 11 są na tyle zbliżone w rozstawie zębatek, że zwykle można je stosować zamiennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwe bezbolesne przejście z kasety 7rz na 8rz bez zmiany piasty (lub całego koła)? Jakaś podmiana bębenka czy coś?

Mam fajne zabytkowe manetki SL M569 i chcę je założyć zamiast klamkomanetek Nexave w starym Kellysie w którym kaseta ma 7rz. Czytałem, że od biedy może to współpracować ale kaseta i tak jest raczej zużyta i do wymiany więc chciałbym od razu przejść na 8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile nie jest tak jak @Tatanka mówi ( kaseta  7 rz + dystans na bębenku 8 sp ) to będzie trudniej.

3 minuty temu, Rotor napisał:

Czy jest możliwe bezbolesne przejście z kasety 7rz na 8rz bez zmiany piasty (lub całego koła)? Jakaś podmiana bębenka czy coś?

 

To zależy jaki masz model piasty - jeśli dopasować do niej bębenek od 8 sp plus kombinacja z węższymi podkładkami/kontrami etc. ( wszystko musi się na tej samej osi zmieścić pomimo szerszego bębenka ) i jeszcze dojdzie najprawdopodobniej przecentrowanie koła minimalne, żeby obręcz stała równo w widełkach ( po kombinacjach z podkładkami przestawi się )  Taniej i łatwiej ( tak czy siak ) wymienić piastę. Koszt piasty 50-100 pln ( przeplecenie 30-50-100  - zalezy gdzie mieszkasz i od serwisu )

http://e-bmx.pl/opis/9046093/piasta-tyl-shimano-fh-tx800.html

http://e-bmx.pl/opis/9040966/piasta-tyl-shimano-fh-rm70.html

http://e-bmx.pl/opis/9212453/piasta-tyl-shimano-deore-lx-fh-t670.html

Możesz też używane dobre koło/koła kupić : ( obręcz 559x17 - czyli 17 mm szerokość wewnętrzna, jak nie ważysz więcej jak 85-90 kg to możesz śmiało )

np.

https://forum.szajbajk.pl/topic/14088-koła-26-shimano-deore-xt-m737/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Czyli mnóstwo nieopłacalnych kombinacji, których ni e będę umial zrobić. Z wyglądu o ilę potrafię ocenić to kaseta. Rower z roku około 2002 - 7rz wtedy to był zasadniczo standard. Mieszkam niebezpiecznie blisko Warszawy czyli ceny x1,5. Koła mam 28" cross/trekking i jak patrzę na Allezakupy to używane są do MTB i do szosy a to trekkingów -biały kruk. Nowe koło pewnie min 150 zł. A jest to rower roboczy do wożenia na wczasy w który nie mam chęci dużo inwestować. Jedynie pozbyć się niezbyt ergonomicznych manetek Nexave i może przerzutki z odwrotną sprężyną - bo to fajny patent ale miesza się jak zmieniam rowery. Drugi rower mam dla przyjemności posiadania i dopieszczania i na krótkie przejażdżki -Koga Miyata Terraliner CroMo ovalized FM1 -można powiedzieć kolekcjonerski ;)

Podsumowując albo kaseta 7rz i ryzyko słabszego zgrania albo nowe koło.

Edytowane przez Rotor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam skok jest 5mm dla 7rz i 4,8mm w 8rz. Jeśli to nie będzie zauważalne to nie widzę problemu ale część osób pisze, że to działa tylko "od biedy". Podchodząc matematycznie: 7 x 0,2mm = 1,4mm przy ustawieniu wypośrodkowanym na 4 (środek kasety) odchyłki prowadzenia łańcucha na skrajnych biegach będą po 0,7mm więc myślę,  ze nie zauważę. Czy dobrze kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak, że mając manetkę 7 sp lepiej mieć kasetę 8 sp niż odwrotnie - tj. manetkę 8 sp na kasecie 7 sp.  Pierwsza kombinacja zadziała ok, z drugą mogą być problemy w sensie perfekcyjnego przerzucania. Nie kombinuj bo tak to nie działa ;) Liczysz od najmniejszej koronki i przerzucając w górę problem się nawarstwia, ale jak napisałem - manetka 7 sp i kaseta 8 sp jest ok, w drugą stronę, czyli manetka 8 sp i kaseta 7 sp już gorzej. ( choć też nie zawsze - generalnie to działa ok.) Ponadto były różnice w kasetach 7-8 rzędowych w obrębie nawet shimano i srama.

image.png.5a4fe670743bd39b227c225d74c0e554.png

http://rowery.zbooy.pl/rzedy.html

/edit 2

Poza tym manetkę masz, co szkodzi założyć i sprawdzić jak to działa.

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie widziałem już tę tabelkę :) Co mi szkodzi sprawdzić? właściwie dobre pytanie. I tak planuję zdjąć obecne klamkomanetki, założyć (dokupić) klamki hamulcowe oraz posiadane manetki, więc mogę w pierwszym etapie wypróbować i ocenić czy zmienić zużytą kasetę na 7rz czy całą piastę i kasetę na 8rz. Tylko czy zdążę przed lipcem jak się będę tak bawił... :) bo czas jest u mnie najcenniejszą walutą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytania akademickie, takie dla samej satysfakcji ze zdobycia wiedzy lub rozwiania wątpliwości, mianowicie:

Shimano podaje tabele kompatybilności zębatek w korbach - nawet specjalne cechuje koronki żeby było wiadomo,

która do której pasuje... wydaje się to zasadne - piny, wyżłobienia, podnoszenie łańcucha - każdy to rozumie... ale

Ale jak się człowiek przyjrzy małym zębatkom szosowym z korb 2x to tam zęby są identyczne blacha jest płaska nic się

nie dzieje... wytłumaczcie mi proszę czemu zatem w fc-6800 mogę sparować zębatki 50 i 34 a do 46-ki musi być 36t?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacjent: przerzutka przód XT FD-M781-A-B Down Swing.

Na stronach shimano doc znalazłem tylko info o kompatybilności z korbą 42-32-24.

Natomiast w internetach sprzedawcy piszą o kompatybilności z 42-... , ale również o kompatybilnosci z korba 40-30-22. Czy to jest prawda??

P.S. przy następnej wymiane napedu planuję zmienić korbę na właśnie 40-30-22 i chce wiedzieć, czy to zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno. Choć wg Shimano jest tylko do korby 42/34/24. Ma pojemność 18, różnica środek -gora max 10. Podejrzewam, że jak pisali specyfikację to korb 40/30/22 jeszcze nie bylo.

O ile można obniżyć przednią przerzutke o 1-2 mm to będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...