Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, shadow ze swojej konstrukcji gorszy w działaniu i regulacji. I trwałością to już nie to co kiedyś.

Ja na Twoim miejscu wziąłbym to : ( o ile chcesz xtr-a  )

https://allegro.pl/oferta/przerzutka-tyl-xtr-rd-m952-sgs-1999-stan-doskonaly-7992151877

Podobno grube kilkadziesiąt tysięcy km wytrzymują 50-80 tysięcy. ( niestety nigdy nie miałem, ale wszyscy zgodnie twierdzą, że to najlepsza przerzutka ever od Shimano )

Edytowane przez SoloTM
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rd-m972 to fajna przerzutka. Ale ma mankamenty, trzeba się z nią "certolić"... wózek łatwo złamać, wymaga częstszych regulacji, idealnie prostego haka, większych łuków pancerzy (czystych jak z fabryki). Odwdzięcza się fajnym działaniem tym którzy podchodzą do niej z pedanterią, inaczej będzie generować stres.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, abdesign napisał:

inaczej będzie generować stres

A co powiecie o przerzutce tylnej SRAM X-9 lub SRAM X-0

Chcę wsadzić coś dobrego i trwałego oraz aby dużo nie ważyła. Obecna LX ma 300g.

Rower to jest full carbonowy, hamulce XTR M985, koła na piastach 240s.
Wiem że napęd 3x9 poszedł już do lamusa i ciężko o nowe topowe podzespoły więc zamierzam kupić używki.
Nie chcę inwestować w taki napęd ale też nie chcę zakładać byle czego :D


ea518b26f0ad8a31.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, składam obecnie szosę i szukam rozwiązania z napędem. Mam klamkomanetki i przerzutki shimano claris 2x8, aktualnie strasznie się pogubiłam bo słyszałam różne opinie na temat obsługiwanego zakresu zębatek (np. że nie ogarnie 11-34T) i czy ktoś mogłby mi doradzić jakiej kasety i korby powinnam szukać w rozsądnych pieniądzach? Najlepiej w czarnym kolorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku większości pytających korba kompakt 50/34 jest ok, Masz czarną claris'kę fc-r2000 za 200zł. Ale przyjacielu... kto wie gdzie jeździsz, jaką masz nogę itd. Przy czym obstaję przy powyższym, na 95% typowy kompakt jest dla Ciebie.

Ps. Co to ma za znaczenie czy tylna claris'ka obsłuży kasetę z koronką 34t? Kaseta 8s z taką koronką i szosa (dziury między biegami będą nie do przyjęcia) Zresztą po kiego taka patelnia z tyłu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, że chce od razu kupować kasety z 34T ;) po prostu miałam sprzeczne ze sobą informacje i trochę się zagubiłam. Przerzutka dokładnie to shimano claris RD-2400, wózek chyba średni, ok 7cm odległość od śrubek.

Czyli co, kaseta 12-25T z korbą 50-34T będzie ok? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kroppa napisał:

Hej, składam obecnie szosę i szukam rozwiązania z napędem. Mam klamkomanetki i przerzutki shimano claris 2x8, aktualnie strasznie się pogubiłam bo słyszałam różne opinie na temat obsługiwanego zakresu zębatek (np. że nie ogarnie 11-34T) i czy ktoś mogłby mi doradzić jakiej kasety i korby powinnam szukać w rozsądnych pieniądzach? Najlepiej w czarnym kolorze.

Kobieta, Warszawa, początkujący. A więc zalecam korbę 46/36 oraz kasetę 12-25 lub nawet 13-26, 8 rzędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kroppa napisał:

Nie twierdzę, że chce od razu kupować kasety z 34T ;) po prostu miałam sprzeczne ze sobą informacje i trochę się zagubiłam. Przerzutka dokładnie to shimano claris RD-2400, wózek chyba średni, ok 7cm odległość od śrubek.

Czyli co, kaseta 12-25T z korbą 50-34T będzie ok? 

To wszystko zależy od stopnia wytrenowania.Na czym wcześniej jezdzilaś? Na jakich przelozeniach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To naprawdę zależy jedynie od Ciebie, Twoich nóg, Twoich tras... możemy sobie gdybać. Może objedziesz każdego i korby 53/39 z kasetą 11-23 To Twój typ nawet w górach, a może po 1h z prędkością 25km/h masz dość i przełożenia dla młodzików 46/34  z kasetą 15-28 to dla Ciebie za twardo nawet na płaskim. (Swoją drogą to juniorzy młodsi (15 lat) jeżdżą na 46-14 a ostatnie zawody... zdjęcie w załączeniu.) 

12-25? Ale ja bym dla początkujących (gdybanie) kolarzy nie kończył zakresu kasety tak twardo (lepsza będzie, chociaż i tak twarda 13-26) i na pewno nie z małą tarczą pokroju 36t. (Byle Agrykola dokuczy mało zaprawionym nogom przy zestawie 36-25 ). Pewnie najlepiej trafiać z korbą w 46/34 ale wybór takich jest mizerny, bo albo bardzo drogo albo bardzo kiepskie, zostaje więc kompakt 50/34

20190423_100146.jpg

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@abdesign Pozwolę sobie wejść w polemikę.

Po pierwsze - mamy do wyboru osiem przełożeń, nie 11, więc trzeba iść na kompromisy. W tym przypadku - w kierunku optymalizacji zakresu wykorzystywanego przez ~90% czasu jazdy. Sugerowanie najniższego przełożenia jedną "górką" -> http://www.altimetr.pl/podjazd-agrykola.html jest odrobinę nieodpowiedzialne. Wydaje mnie się, że 13-26 jednak bardziej trafia w przeciętny zakres przełożeń i, przede wszystkim, zapełnia go ośmioma użytecznymi koronkami. Jasne, lepiej byłoby 13-32, ale to na szosie wymaga 11 rzędów i wyciągnięcia przez producentów głowy z tyłka. Obie rzeczy się nie zdarzą.

Po drugie - korba 50-34 efektywnie usunie dwa-trzy przełożenia z dostępnych "głównych" dając ciut niższe przełożenie podjazdowe. Osoba początkująca nie rozkręci 50T na wysokich biegach kasety, przez co z ośmiu ma pięc/cztery biegi.

Po trzecie - płeć zawodnika ma znaczenie. Kobiety mają, średnio, 20% niższe FTP przy tym samym stopniu wytrenowania. Kobiety potrzebują, po prostu, niższych przełożeń. 46/12 dla kobiety to jest _twardo_.

Biorąc pod uwagę ograniczenia - czyli 8 rzędów, płeć zaproponowałem właśnie 46/36 - gdyż blisko rozłożone koronki w korbie pozwalają na szybką zmianę biegów z przodu bez dużej straty kadencji, oraz 13-26, aby zagęścić biegi odpowiadające prędkościom przelotowym 90% jazd tej konkretnej zawodniczki.

W ogóle, to kompakt to rak.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką dorwać ( 46-34 ) bo 48/34 łatwiej

https://www.bikesale.com/shimanotiagrar460463410-speedholllowtechii175mmcranksetwithoutbottombracketblack.aspx

Do tego w zależności od nogi 11-23, 11-25  lub 12(13)-25(26,28)

No, ale korby 46/34 ze świecą w Polsce szukać, ewentualnie tą 48/34

https://allegro.pl/oferta/korba-shimano-fc-r460-48-34-10-rz-175-mm-gravel-7909864158

Warszawa to jedno, ale jak wyjedzie gdzieś dalej i będzie najlżejsze przełożenie typu 36/25  i będą górki/pagórki lub nawet krótkie ścianki to co wtedy.  Pchamy? Dlatego opcja 34/28 będzie najlżejsza. Wszystko wg. potrzeb/nogi. Agrykola ma 500 m i 5 % nachylenia to jest max w okolicach Warszawy, ale co będzie poza Warszawą ?

/edit

Najwyżej na wyjazdy na trudniejsze tereny trzeba będzie większą kasetę włożyć ( i być może dłuższy łańcuch )

/edit 2

Jeszcze kwestia łancucha 8 sp na korbie 10 rz. Zagada bez problemu, nie będzie ocierać o sąsiednią koronkę przy przekosach ? ( może wtedy łańcuch 9 sp załatwi sprawę )

Edytowane przez SoloTM
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecny poziom wytrenowania będzie zbędną informacją, bo w przyszłym tygodniu mam operację kolana więc zanim wrócę do formy to chwilę się zejdzie, nie mniej chcę skończyć projekt w czasie rekonwalescencji. 

Aktualnie jeździłam na b'twinie ze zdjęcia, nie pamiętam przełożeń ale pamiętam że czasami mi brakowało na prostej (do 30km/h na luzie dało się rozpędzić), na podjazdach w lesie raczej bez problemu, ale na szosie nie będę śmigać po lesie ;) 
 

Znalazłam nawet tanią korbę 46/34T -> https://allegro.pl/oferta/korba-shimano-claris-fc-rs200-46-34t-170mm-7rz-7899625133

 

Wybaczcie, że z takim opóźnieniem odpowiadam, ale moje posty muszą być zatwierdzane przez moda co jest bardzo denerwujące...

57558598_600118760456585_6465563391380422656_n.jpg

Edytowane przez kroppa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@uzurpator Ta nasza "polemika" nie jest oparta o bardzo dużą rozbieżność zdań. Ograniczenia 8s obaj znamy i obaj celowalibyśmy w 13-26...

...zacząłem pisać dalej a @SoloTM chyba nas rozsądził - ta Fc-r460 48/34 bardzo fajna.

PS. No właśnie ... Warszawa, ja warszawiak z córką (14l) a jakże również warszawianką zaliczyłem w tydzień przedświąteczny naprawdę długie podjazdy, miejscami... >15%  wystarczyło wyjechać.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

To moj pierwszy post i od razu mam pytanie.

posiadam napęd w ebike Haibike z napędem Yamahy PW-X w takiej konfiguracji: 

- korba FSA  x-10 44, 32 ząbki,

- łańcuch KMC X10e,

- kaseta Sunrace csms2 11-40.

Po regulacji przerzutki XT, czasami w najmniej odpowiednich momentach szarpie na najniższym (11 zębów) przełożeniu. Dlaczego?

Koniec napędu??????

Jutro dodatkowo sprawdzę wyciągnięcie łańcucha. 

Kasety takiej samej nie kupie raczej-nie ma nigdzie już, łańcuch jest dostępny, korba tylko na ang e-bay.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, KwAs_37 napisał:

Witam,

To moj pierwszy post i od razu mam pytanie.

posiadam napęd w ebike Haibike z napędem Yamahy PW-X w takiej konfiguracji: 

- korba FSA  x-10 44, 32 ząbki,

- łańcuch KMC X10e,

- kaseta Sunrace csms2 11-40.

Po regulacji przerzutki XT, czasami w najmniej odpowiednich momentach szarpie na najniższym (11 zębów) przełożeniu. Dlaczego?

Koniec napędu??????

Jutro dodatkowo sprawdzę wyciągnięcie łańcucha. 

Kasety takiej samej nie kupie raczej-nie ma nigdzie już, łańcuch jest dostępny, korba tylko na ang e-bay.

 

Łańcuch nie jest „zarżniety”. Nawet przy 0.75mm nie wpada do końca przymiar, więc jest ok. Regulacja przerzutki jeszcze raz została zrobiona. Testuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, KwAs_37 napisał:

Po regulacji przerzutki XT, czasami w najmniej odpowiednich momentach szarpie na najniższym (11 zębów) przełożeniu. Dlaczego?

Jeśli przed regulacją nie szarpało  , to wiadomo dlaczego ;)

Kasetę możesz dokupić dowolna a nie tylko csms2 , korbę podobnie( z kilkoma warunkami)  Ale jeśli to pierwszy łańcuch , to kaseta , ani tym bardziej korba nie potrzebują raczej wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...