Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Waza SoloTM pawel2208

Sprawdziłem realne wydłużenie łańcucha, odpowiednim narzędziem i jest bardzo dobrze, jak widać mało co wchodzi w łańcuch. Nasze obliczenia były dobre.

rwo0vb.jpg

Kupiłem spinkę 10rz KMC (wiadomo że jest kompatybilna ze wszystkimi 10rz łańcuchami kmc shimano sram itp) i jest wyraźnie luźniejsza w wypięciu względem spinki KMC 11 rz którą rękoma nie rozepnę a tylko kombinerkami, a tą 10 rz co jest na łańcuchu Shimano jest za luźna jak na moje bardzo nawet. Podczas jazdy nic się nie stanie nie rozepnie się?

W sumie łańcuch jest bardziej napięty.

2ntbdky.jpg

 

 

Edytowane przez kamar59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie stanie. Chyba, że będziesz kręcić pedalami do tylu pół godziny przy sporym skosie łańcucha czy bardzo brudnym, oblepionym napędzie, który będzie stawiał duży opór to może Ci się w drodze wyjątku uda wreszcie ;) Mówisz, że spinkę 11 udalo Ci się założyć kombinerkami do łańcucha 10 sp?

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pedantem w czystości łańcucha, a po przekosie ekstremalnym nie jeżdżę, z wiadomych przyczyn technicznych, no może chwilę.

Założyć czyli włożyć w te "tulejki" ale nie spiąć nawet szczypcami próbowałem, ale za duży opór był i nie chciałem czegoś wygiąć.

Edytowane przez kamar59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wszystko ok. Co do spinki 11 rz do łańcucha 10 rz to osobiście nie próbowałem ( 5.65 vs 5.88 ) ale próbowałem kmc cl571 dac do łańcucha 7.3 mm, czyli spinkę 7.1 do łańcucha 7.3. Nie udało się za żadne skarby. Musiałem szlifować i ogniwo wewnętrzne i samą spinkę na szlifierce, żeby z dużym trudem wskoczylo. Rozpięcie bez kombinerek niemożliwe. Ale to z ciekawości robiłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to Shimano niemal na raz wprowadziło oba standardy - V1 dla xtr'a, dura-ace, ultegry, rok później doszedł v1 w 105, a tańsze grupy dostały V2 i ten standard trwa w jakiś altusach do dziś. Suport ten ze zdjęcia jest mój - zdrowy. Ramion korb ultegry czy 105 na octalink jest trochę na allegro. Po prostu nie jestem pewien czy były tez modele na V2 i czy ta konkretna długość (chyba dla szosy były tylko dwie) podejdzie do każdych ramion.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Octalinki v2 z tego co wiem weszły ładnych kilka lat po v1, co do długości osi v1 do korb szosowych to róznie korby mogły mieć ( trzeba sprawdzić każdy model jakiej długości suport shimano przwidywało ) najczęściej dla dwurzędowych 109,5 mm a dla trzyrzędowych  118,5  mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie korba 2 rzędowa i suport 112,5 to linia łańcucha będzie większa o 1,5 mm. Jeśli przednia przerzutka to obsłuży ( max wychylenie ) ale pewnie tak, to pozostaje kwestia ocierania łańcucha o wózek przerzutki przedniej przy skrajnych położeniach. ( 1,5 mm to nie duzo, ale jednak ) Natomiast z manetką z półbiegami chyba powinno być ok. ( ale zgaduję, mogę się mylić )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.12.2018 o 22:15, SoloTM napisał:

Nic się nie stanie. Chyba, że będziesz kręcić pedalami do tylu pół godziny przy sporym skosie łańcucha czy bardzo brudnym, oblepionym napędzie, który będzie stawiał duży opór to może Ci się w drodze wyjątku uda wreszcie ;) Mówisz, że spinkę 11 udalo Ci się założyć kombinerkami do łańcucha 10 sp?

"Tak ma być, spinka jest rozpinana bez narzędzi, a podczas kręcenia korbą i na postoju łańcuch jest napięty i nic się nie rozepnie."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam proszę o pomoc. Posiadam Author Ronin 2017r. Zamierzam przejść na napęd 1x10. Plan mam taki przednia zębatka firmy banless 36T nw a do tyłu chciałbym włożyć kasetę 11-42. Moje pytanie czy to będzie działać. Tylnia przerzutka to Shimano Tiagra 4700. Pozdrawiam Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie niesyety ... SRAM to świetny sprzęt w wielu aspektach zjada Shimano na śniadanie. Dla mnie poza ceną Shimano nie ma wyraźnych przewag nad SRAMem ... Dla kogoś kto z jakiegoś powodu nie trawi gripshiftow argumentem mogą być jeszcze manetki w grupach MTB.

Co najistotniejsze SRAM jest wewnatrz siebie kompatybilny niemal wszędzie i zawsze ... A Shimano zachowuje się jakby konstruktorzy sprzetu MTB  i szosowego mieli zakaz komunikacji miedzydziałowej ... tam każdy sobie rzepkę skrobie.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety , bo nie przekonuje mnie funkcja double tap w klamkomanetkach Srama. Zrobiłem małą rundkę i mam mieszane uczucia.Jestem przyzwyczajony do klasyki w stylu Shimano.

To mnie najbardziej blokuje na chwilę obecną przed pójściem w napęd 1x..  No i cenowo wychodzi trochę drożej , chociaż to akurat najmniejszy problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...