Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Szybkie pytanie do osób mających napęd 1x11.

Mam napęd 1x11, rower 29". Tak jak mówi Shimano pod prawą miskę suportu podłożyłem jedną podkładkę 2,5mm, wszystko działa tak jak powinno. Po ściągnięciu podkładki spod miski też wszystko działa tak jak książka pisze z tym że na oko linia łańcucha jest lepsza. I teraz co robić? Tak jak instrukcja shimano zostawić podkładkę czy ją wywalić? Jak macie?

Edytowane przez stefan2810
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanie, czy przerzutka przednia FD-M786 z korbą 38-24 będzie działać z tyłem RD-M786 SGS?

Kasetę mam 11-36, więc całkowita pojemność mojego napędu wychodzi 39T.

Wersja tylnej przerzutki GS niby według googli obsługuje do 41 a SGS od 41 w górę i ja mam tył SGS. 

Dobrze kombinuje że będzie to współpracować razem? 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie tak, ale nie zalecał bym bardzo dużej różnicy w pojemności przerzutki i napędu, zwłaszcza przy ciasno zestopniowanej kasecie, bo wtedy przerzutka może pracować z niższą kulturą np. na kasecie 11-28. Wtedy lepiej jest zastosować przerzutkę ze średnim wózkiem. Ale twój napęd powinien działać perfekcyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli rama jest z rozstawem boost 148  (LŁT 45+3=48mm) a z przodu mieści się zwykła korba z linią 48.8mm i łańcuch nie trze o oponę to korzystniej mieć korbę zwykłą niż boost-ową z linią 51,8mm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Potrzebuję wymienić uszkodzoną przerzutkę tylną Shimano Alivio RD-M430.

Model ten jest już dość trudno dostępny - jaki aktualnie model Shimano odpowiada M430 ? Co polecacie w miarę tanio i dobrze (klasa Alivio/Deore) ?

Łańcuch: CN-HG40
Kaseta: 8 rzędowa CS-HG31-8 32-11T
Korba jakaś Shimano, największy blat 42T
 

Edytowane przez Misiekvip3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acera 360, alivio 410, deore 591.  Z ciekawych opcji koło 100 pln jest jeszcze:

https://www.olx.pl/oferta/przerzutka-shimano-deore-lx-rd-m570-nowa-CID767-IDscLOF.html

Widziałem też nową deore xt rd-m750 za 200 pln.

Ważne jest żebyś nie brał shadow-a. 

a tu Twoja:

https://www.olx.pl/oferta/przerzutka-tyl-alivio-rd-m430-CID767-IDt1swn.html#37ed1c95e4

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Niedawno kupiłem używany rower Specialized Enduro Comp FSR z około 2000 roku (taki jak tutaj: https://www.pinkbike.com/buysell/1147535/). I mam od początku problem z przednią przerzutką -  mianowicie za żadne skarby nie mogłem jej dobrze utawić. W końcu potawiłem go w serwisie, gdzie uznali, że trzeba zmienić przednią przerzutkę i łańcuch. Powiedzieli, że rama jest stara i może być ciężko dobrać przerzutkę do tej geometrii,  ale  polecili mi Shimano Deore M610 Top Swing 3x10 Front Mech. Kupiłem i założyli oraz niby ustawili. Problem w tym, że wciąż nie działa jak należy. To łańcuch spada, to wkręca się między tarcze korby, to bieg się nie chce zmienić. Od tamtego czasu próbowałem ją ustawiać jeszcze dwa razy z marnym skutkiem. Macie może pojęcie gdzie leży problem lub jaka przerzutka może pasować do tego modelu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz korbę, ile ma zębów tarcza, ile biegów z tyłu i jaki łańcuch,  długość osi suportu, srednica ramy w miejscu mocowania przerzutki oraz górny czy dolny ciąg.

/ edit

Widzę ze zdjęć, że ciąg dolny i tylko top swing by pasował... resztę danych potrzebuję.

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to checa ;) Korba z lat do 1998 roku, przeznaczona do łańcuchów IG o szerokości 7.3 mm, ( 8 biegów )  nowsze HG na tym hulają i nawet węższe HG 9 tki ale myśle, że z 10 tkami łańcuchami to już może być problem i może taki łańcuch być za wąski do Twojej korby.( Twój ma 5,9 mm )  Ponadto przerzutka Twoja ma max pojemność 18  zębów a korba ma 20, więc przekracza to jej możliwości. Pozostaje 1. wymiana korby na cos w stylu 42/32/24 - taka lub droższa -deore FC-M610 (- wyżej będzie slx, xt ) plus suport nowy inny niż masz obecnie - bo masz kwadrat, a potrzebny będzie do nowej korby HT2 czyli np. taki : http://allegro.pl/shimano-deore-xt-sm-bbmt800-hollowtech-ii-suport-i7017252856.html

lub 2. wywalenie napędu 10 rzęd i powrót do 8ki lub 9 tki  i wywalenie przerzutki przedniej - zmiana na starszy model ( pewnie opcja nr 1 wchodzi w grę )

I jeszcze trzeba pamiętać, żeby poprawnie łańcuch załozyć  ( 10 tkę ) bo jest kierunkowy

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź. Jak rozumiem opcja numer dwa zakłada, że z przodu w ogóle nie będzie biegów? Co do piewszej opcji w sumie byłbym skłonny zaryzykować, myślisz że to będzie działać? Te wyższe modele korby (slx oraz xt) jak dokładnie się nazywają? To przeliczę koszty tej inwestycji. Bo poza tym muszę powiedzieć, że rowerek super, w dobrym stanie i chciałbym na nim jeszcze polatać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja 2 to powrót do starej konfiguracji, tylna przerzutka pod 8-9 biegów, kaseta, łańcuch, manetka prawa, przerzutka przednia.I masz wtedy 3 x 8 lub  3 x 9

Rozumiem, że manetkę masz 10 tkę i przerzutkę tylną też.

Wracając do opcji nr 1 i pozostawienia 10 rzędowego napędu to korba o oznaczeniu Deore FC M610

https://www.rowertour.com/p/43015/shimano-fc-m610-deore-korba-czarna

( tu akurat już z suportem ) po wpisaniu oznaczenia możesz szukać gdziekolwiek taniej/allegro/inne sklepy

inne korby :

http://allegro.pl/shimano-deore-fc-m6000-korba-40-30-22-170mm-mtb-10-i7128118869.html    

http://allegro.pl/shimano-korba-slx-fc-m7000-10s-40-30-22-175mm-czar-i7162928338.html

http://allegro.pl/mechanizm-korbowy-shimano-deore-xt-175mm-fc-m780-i6880201600.html

Myślę, że wymiana korby u Ciebie załatwi sprawę.Musisz tylko pamiętać o pojemności - czyli zębatka największa od najmniejszej - roznica w ilosci  zebów nie moze przekroczyć 18, a największa koronka to albo 40 albo 42 zeby ( dla Twojej przerzutki  )

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o cierpliwość, bo na temacie jeszcze się nie znam, ale mam chęci z czasem czegoś o rowerach się nauczyć:) Czyli jak rozumiem niekoniecznie musi to być model FC M610. Te FC-M7000 lub FC-M780 lub inne też będą pasować? Bo konfiguracja, którą poleciłeś to 42x32x24, natomiast np. slx ma 40x30x22.  Zauważyłem też, że ramiona są w długościach 170 i 175 mm. Czy oba warianty będą pasować? Jaka jest różnica i które polecasz? I wreszcie, czy szerokość mufy 73/68 mm będzie pasować do tej mojej pradawnej ramy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te korby będą pasować. Różnice są w ilości zębów co ma wplyw na szybkość roweru. Jaką masz kasetę ? Najmniejsza koronka to pewnie 11 a największa? To już kwestia indywidualnych potrzeb jakie przełożenia/ilosc zębów ma mieć korba. Na jakich biegacj jeździłeś najczęściej, w jakim terenie roweru uzywasz, jak forma, itp. Korby różnią się też wagą i materiałami. Deore to już bardzo przyzwoita korba,ma dobry stosunek ceny do jakości. Wyżej to ceny rosną bardziej niż zalety, ale to kwestia portfela. Lepiej już wydać te dodatkowe kilka stów na inne rzeczy w rowerze, np. Hamulce, opony itp. No chyba, że parę stówek różnicy nie zrobi. Długość ramienia  korby 170,175 mm to dźwignia z jaką będziesz kręcił. Im wyższy jesteś, masz długie nogi, powiedzmy od 183 cm w górę bierz 175. Poniżej 170. Szerokość mufy to szerokość ramy w miejscu gdzie wchodzą lozyska korby czyli suport. W/w suporty i korby pasują do obu rozmiarów 68 i 73 mm, w zależności jaka jest,  inaczej zakłada się podkładki które są w komplecie z suportem.

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...