Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Żadnych problemów, w rowerze treningowym miałem (i mam nadal) blaty z korby poza grupowej (chyba FC-M551) od napędu 3x10, założone na korbie XT FC-M770,  używane z kasetą XT 9-rzędów (11-34), z łańcuchem XT (czyli CN-HG93). Teraz po zmianie napędu używam nadal tej korby i blatów, ale kaseta to Deore 10s (11-36), łańcuch KMC X10.93. Nadal działa dobrze.

Edytowane przez Kolmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zna ktos jakas przerzutke przód szosową inna niż Shimkowe cx70, w miarę współczesną, ktora jest targana od góry ?

I jesli byłaby jeszcze na 3 blaty, klasy 105 lub ultegra to już wogołe git malina. Najlepiej coś jak Fd-6703 ale ciągane z góry.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czyli tolerancja jest

Łańcuch 9/10 s ma taką samą szerokość wewnętrzną ogniw,więc 10s bez problemu zadziała z kasetą 9s.Jeśli zamierzasz założyć korbę i przerzutkę 2x10,to jest on lepszym wyborem.Łatwiej jest wyregulować przerzutkę tak,aby nie ocierał łańcuch przy przekosach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Mój rower to gary fisher paragon model z 2006 r. Mam w nim oryginalny napęd 3x9, korba slx, przerzutka przód Deore XT, przrzutka tył sram x-9, manetki sram x-9. Tylna przerzutka właśnie dokonała żywota - pękła.

Pomyślałem aby zmienić przy tej okazji cały napęd na 2x11 shimano slx M7000. Chciałem kupić całą grupę, ale napotkałem na następujący problem z przednią przerzutką.

 

Obecna przerzutka to top swing i górny ciąg (rama nie jest przystosowana do dolnego ciągu)  mocowana na obejmę. Jak patrzę na ramę to wydaje mi się, że byłby problem z zamontowaniem przerzutki down swing bo może mi to kolidować ze śrubą do mocowania koszyka na bidon, pozostaje więc top swing.

 

Zacząłem więc szukać przerzutki slx m7000 top swing z górnym ciągiem (top pull) i nie mogę takiej znaleźć. Down swing są dual pull a więc górny i dolny ciąg, zaś top swing na obejmę wszystkie mają tylko dolny ciąg.

 

Pytanie, czy ja źle szukam? Czy może dobrze i jednak muszę znaleźć przerzutkę z innej grupy (może jakieś XT), która będzie top swing/górny ciąg i obsłuży napę 2x11 slx?

 

Poza tym pytanie, czy warto wziąć tylną przerzutkę xt zamiast slx? Coś czytałem, że xt ma mocniejszą sprężynę.

 


I jeszcze pytanie do powyższego. Czy moją korbę slx 3x9 da się sensownie przerobić na 2x10? Czy wtedy musiałbym zmienić także przednią przerzutkę?

 


To jeszcze jedno pytanie, czy przednia przerzutka 2x10 np slx m675 lub xt m785 (obie top swing i top pull a więc tak jak potrzebuję) dogadają się z manetkami, korbą i kasetą od nowego slx M7000 2x11?

Tutaj filmik pokazujący, że przerzutka 2x10 obsługuje nową korbę slx 2x11, ale kaseta w tym przypadku też jest 2x10. Pytanie czy tak samo zadziała to jeśli kaseta będzie 2x11?

Edytowane przez Adamoz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pytanie, czy ja źle szukam? Czy może dobrze i jednak muszę znaleźć przerzutkę z innej grupy (może jakieś XT), która będzie top swing/górny ciąg i obsłuży napę 2x11 slx?

Dobrze szukasz , shimano nie ma w ofercie w żadnej grupie Top Swinga z górnym ciągiem dedykowanego pod 11s,

 

 

 

I jeszcze pytanie do powyższego. Czy moją korbę slx 3x9 da się sensownie przerobić na 2x10? Czy wtedy musiałbym zmienić także przednią przerzutkę?

Tak , da się przerobić ale przerzutkę (jeśli zależy ci na bezproblemowym działaniu) lepiej wymienić na dedykowaną pod 2x.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Czyli rozumiem, że sensownego 2x11 nie zrobię, chyba że zaryzykuję i wstawię przerzutkę przednią 2x10 (bo te mają top swing/top pull) - powinna działać z korbą 2x11 jak na filmie.

 

Mogę zaś zrobić bezproblemowo 2x10 zachowując korbę, a właściwie tylko jej ramiona, reszta tj. manetki, przerzutki, łańcuch, kaseta i blaty korby do zmiany.

 

Podpowiecie jakie blaty pasowałyby do tej korby? (obecna korba to slx 3x9, 22-32-44). Ilość zębów jaka mnie interesuje to 24-38 (plus minus 2 zęby). 

Albo chociaż w jaki sposób mam szukać blatów, na co zwrócić uwagę?

Edytowane przez Adamoz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch 9/10 s ma taką samą szerokość wewnętrzną ogniw,więc 10s bez problemu zadziała z kasetą 9s.Jeśli zamierzasz założyć korbę i przerzutkę 2x10,to jest on lepszym wyborem.Łatwiej jest wyregulować przerzutkę tak,aby nie ocierał łańcuch przy przekosach.

dzięki

 , tak to jakoś w rękach wyglądało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z mniej typowych. Mam koncepcję na pełzający upgrade z 2x10 na 2x11 z opcją przejścia na 1xXX. Chciałbym kupić korbę z serii 6/7/8000 z uzębieniem 34-24 i na jakiś czas zmienić młynek na 22.

Są młynki 22T od korb 3x11 (40-30-22), np. taki: https://www.ebay.com/itm/Shimano-SLX-M7000-10-22t-64mm-10-Speed-Outer-Chainring-for-22-30-40t-Set/172541264902?hash=item282c42c406:g:EKIAAOSwr~lYqzm8

Jak rozumiem jest w nich asymetryczne BCD64, więc fizycznie powinny pasować.

 

1. Zagra to w korbie np. SLX 7000 przerobionej z 34-24 na 34-22?

2. Przrzutka 2x10 poradzi sobie z tym czy lepsza będzie 2x11?

Na marginesie, choc nie całkiem bez znaczenia:

3. Czy przerzutki 2x10 radzą sobie z korbami 2x11 z typowym dla nich uzębieniem (38-28, 36-26, 34-24)? To będzie istotne, gdy przyjdzie czas powrotu do uzębienia 34-24.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zagra to w korbie np. SLX 7000 przerobionej z 34-24 na 34-22?

Ma to duże szanse powodzenia , swego czasu (co prawda przy 2x10 38/22) popełnił coś takiego @ i w tym temacie  https://www.forumrowerowe.org/topic/223814-naped-modernizacja-2x10-czy-przejscie-na-1x11/ użytkuje @ to i w 2x11 powinno zagrać.

 

2. Przrzutka 2x10 poradzi sobie z tym czy lepsza będzie 2x11?

Z 2x10 raczej będzie problem , te mają dłuższe wózki pod pojemność 14T przystosowane do dużej 38T (tylko 2 lub 3 modele są pod 36T) i może być problem z opuszczeniem jej do tarczy 34T - wózek może zahaczyć o dolne widełki. Dużo większe szanse daje 2x11 bo jedyne co je przerasta to pojemność o 2T większa ale skoro udało się to pogodzić w 2x10 (na przykładzie wyżej) to podejrzewam , że tu też zadziała.

 

3. Czy przerzutki 2x10 radzą sobie z korbami 2x11 z typowym dla nich uzębieniem (38-28, 36-26, 34-24)? To będzie istotne, gdy przyjdzie czas powrotu do uzębienia 34-24

Z 38/28 tak (przez krótki okres jeździłem z M786 i korbą M8000 z takim stopniowaniem) ale przy 34/24 tak jak pisałem wcześniej może być problem z haczeniem o widełki.

 

To oczywiście moje czysto teoretyczne dywagacje , które jedynie praktycznym przetestowaniem mogą być potwierdzone bądź obalone.

Edytowane przez gtb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Teoretycznie raczej powinno się udać. Pytanie tylko czy ktoś testował i ma jakieś doświadczenie. Kusi mnie korba SLX, bo urodziwa :) Docelowo chciałbym przejść na 2x11, bo mniejsza różnica przełożenia na korbie wydaje mi się dobrym pomysłem.

Najpierw chciałbym jednak dojechać posiadany sprzęt a do tego potrzebuję młynka 22.

Obecnie mam w przerzutce 2x10 DM blaty 35/21 i działa to świetnie. Dało radę wystarczająco nisko opuścić przerzutkę do 35, więc 34 też powinno dać radę. Zastanawiałem się czy dla przerzutki 2x10 ta mniejsza zębatka nie jest zbyt wysoko i czy coś nie koliduje, ale skoro odpaliłeś 38/28 to i 34/24 raczej powinno zadziałać.

Jak ktoś ma doświadczenia z korbą o różnicy 12 zębów w przerzutce 11 to nadstawiam uszy (tj. monitor ;)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam coś takiego (nie pytajcie mnie o numerki bo nie pamiętam :icon_cool: ):

- korba slx 2x10 BCD 104/64 zębatki 35/24 (próbowałem też 32/22 i 32/21)

- kaseta 11 rz.

- przerzutka przód mocowanie DM slx 2x10 (pojemność 14T)

I działa. Czasem przy dziwnych skosach łańcuch ociera o wodzik przerzutki ale jest to wina stylu jazdy cyklisty.

 

Przerzutka 2x11 w porównaniu do 2x10 ma inną budowę. jest wyższa/dłuższa ale ma pojemność 10T.

Więc może być problem przy np. 35/22 albo 35/21.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez marekgda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.  Wniosek jest taki, że przerzutka 2x10 jest bardziej uniwersalna, bo można na niej odpalić typowe 38/24 i 36/22 ale przełknie też kombinacje o różnicy 12 zębów. Takiej koncepcji będę się trzymał. Jak finalnie u mnie zawita, to nie będę taił zdobytego doświadczenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam szybkie pytanie, ale jedno. Nazwa tematu w miarę pasuje, więc chyba miejsce ok.

 

Manetka M8000 I spec B. Czy można dokupić i podmienić inne mocowanie (obejma), czy po prostu tak jak się domyślam należy kupić drugą manetkę a poprzednią (nową) z nieodpowiednim mocowaniem umieścić na allegro? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

# heavy_puchatek

Ostatnio trochę kombinowałem z podobnym problemem. Szukałem patentu na zamianę manetek z obejmą na I spec B.

Wydaje mi się że w prosty sposób się nie da.

Są zestawy które umożliwiają zamianę górnego dekielka manetki wraz z odpowiednim uchwytem - np. z mocowania z obejmą robimy I spec B.

Ale dotyczy to manetek XT ale modeli SL-M 97.. , 79.. czyli do napędów 10 biegowych.

Wydaje mi się że Shimano do 11 biegowych nie robi czegoś takiego.

Być może w sklepie bike24.de (poleca go kolega GTB) coś takiego będzie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...