Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów,

po przejechaniu ponad 4k km, kilku łańcuchach, itp przyszła pora na wymianę napędu.

Obecnie mam 3x9:

korba Shimano Deore M590 2-Piece 44/32/22T

kaseta SRAM PG-950 9-biegów 11-32T

przerzutka tylna SHIMANO SLX RD-M662 SGS

łańcuch KMC.

w miejscu gdzie często jeżdżę, brakuje mi jeszcze bardziej miękkiego przełożenia i postanowiłem nie wchodzić w tą samą ilość rzędów, tylko spróbować 10-tki

Chciałbym się dowiedzieć czy poniższe komponenty będą działały prawidłowo ze starymi częściami:

kaseta Shimano Deore CS-HG500 10rz. 11-42 lub może nawet SUNRACE 11-42 T CZARNA :icon_cool:

przerzutka Shimano SLX RD-M7000 Shadow+ SGS 10-sp albo nawet Shimano Deore XT RD-M781 10s SGS Shadow

łańcuch KMC X10.73 - 114 ogniw lub Łańcuch KMC X10.93 - 114 ogniw

manetka Shimano SLX SL-M670-I 10 rz. I-SPEC CR

Chyba że ktoś ma inne propozycje. Różnica w kwocie między drugimi propozycjami to ok 110 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani jedna ani druga przerzutka nie obsługują natywnie kaset większych od 36T, dodatkowo nawet z kasetą 36 pojemnośc twojego napędu będzie wynosiła 47T, gdzie max pojemność typowej przerzutki shadow sgs to 43T. Także albo wymiana korby lub zębatek na typowe 10sp czyli 42x32x24 i kaseta max 36T albo inne kombinacje, ale o kombinacji: kaseta 42T + korba mega 9 (44/32/22) + shadow 10sp możesz zapomnieć.

 

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem (o ile twoje obecne przerzutki nie są zajechane) będzie wymiana kasety na 12-36 plus nowy łańcuch. 

Edytowane przez radomir82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

  Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem (o ile twoje obecne przerzutki nie są zajechane) będzie wymiana kasety na 12-36 plus nowy łańcuch. 
 

No właśnie tylną przerzutkę mam już "zajechaną" przejechała już ponad 4000 km, i kółka prawie zeszlifowane i i "obrobiona" śruba od kółek (nie mogę ich wymienić). Więc tylną też mam do wymiany. 

 

Z tego co zauważyłem, to kasety 11-36 są niższych grup niż miałem.

dostępne są SUNRACE CSMX989 albo ACERA CS-HG201 11-36 9rz. Czy ich wytrzymałość nie jest gorsza niż SRAM PG-950? Bo innych nie mogę znaleźć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

aczkolwiek wszystko w tym przedziale cenowym to plastelina.

Rozumiem, że robiłeś test metalurgiczny na twardość? Podziel się wynikami.

 

Mam kasetę jak to określasz, z wyższej grupy. Jakość nie powala mnie na kolana, wręcz się zawiodłem, bo też czytałem takie wpisy. Samo wykończenie chromem guzik daje już po pierwszych 100km. Ta warstwa jest za cienka, by podnieść wyraźnie trwałość, a środek takiej koronki to stal i na 90% w każdej Shimanowskiej jest taka sama. Pozostaje zatem tylko kwestia wykończenia zewnętrznego.

Najnowsze wyższe grupy odziane są w koronki aluminiowe, a najwyższa XTR/DA w tytan/tytan-alu.  To nie idzie w parze z wytrzymałością, to idzie w parze z wagą, nic więcej.

 

Piterro, jest jeszcze CS-HG400 jest w tej wersji, niestety jeszcze trudno dostępna. Zastanawiam się tylko, po co koronka 11z do korby 44/32/22? Z pewnością w zupełności wystarczyła by ci 12z jako najmniejsza tym bardziej, że jak czytam kopytem Armstronga nie grzeszysz skoro chcesz zakładać kasetę 11-42.

Napraw ten napęd co masz i ciesz się dobrym jego działaniem. Wymień zębatki na korbie, wymień kasetę i najwyżej tą przerzutkę. Napęd 9s jest bardzo tani w eksploatacji, to tez bardzo ważna cecha na przyszłość, bo wydać 100zł a 60 na kasety, to jednak różnica. Podobnie zresztą jest z łańcuchami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie muszę robić testu metalurgicznego, takie dywagacje zostawiam tobie ;) Mam natomiast wielu klientów i widzę co się dzieje z kasetami pokroju pg950 czy 200/300 Shimano, to jest plastelina i tyle, btw łańcuch hg40 to też „stal” a wszyscy wiemy jaki „trwały”.

Edytowane przez radomir82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee, to ty tak twierdzisz, więc przedstaw na to dowody, nie zwalaj tego na mnie. Moi klienci już dawno zawiedli się na trwałości kaset wysokich grup, szczególnie tych na alu koronkach. Kto ma rację?

 

Przyznam ci w innej kwestii rację, Shimano to plastelina i tak to należy napisać poprawnie, ale jak ma się do tego Sram? Nie wiem, mam doświadczenia tylko z Campą i akurat te firmy dzielą lata świetlne jeśli chodzi o kasety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Radomir twierdzi inaczej, on potrafi wyciągnąć wnioski po zebraniu informacji od osób gdzie jedna przejechała 500km w błocie po osie, druga natłukła góralem 10 tyś. km po suchych asfaltach, trzecia rowerem dojeżdża do pracy tylko zimą po solance ulicznej, a czwarta ściga się na maratonach generując 500W średniej mocy. Super, ja bym tak nie potrafił. Ja tylko założyłem kasetę XT i HG300, pojeździłem niemal zawsze w tym samym terenie i warunkach i stwierdziłem, że jest to samo. Więcej, XTR to 4 koronki stalowe (11-17), 6 tytanowych i ostatnia alu. Jak ktoś twierdzi, że tytan jest twardszy od stali, to zaraz spadnę z krzesła :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździłem, jeżdżę  na  kasecie 8rz  41/51, jak dla mnie bez różnicy cena/jakość.

W drugim rowerze mam  napęd 9rz HG300,  kupiłem na zapas profilaktycznie HG400 - pewnie tyle samo pociągną jak jej odpowiedniki 8rz.

Co zaś do łańcuchów 8,9 Rz to skutecznie wyleczyłem się z Shimano i Kmc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Radomir twierdzi inaczej, on potrafi wyciągnąć wnioski po zebraniu informacji od osób gdzie jedna przejechała 500km w błocie po osie, druga natłukła góralem 10 tyś. km po suchych asfaltach, trzecia rowerem dojeżdża do pracy tylko zimą po solance ulicznej, a czwarta ściga się na maratonach generując 500W średniej mocy. Super, ja bym tak nie potrafił. Ja tylko założyłem kasetę XT i HG300, pojeździłem niemal zawsze w tym samym terenie i warunkach i stwierdziłem, że jest to samo. Więcej, XTR to 4 koronki stalowe (11-17), 6 tytanowych i ostatnia alu. Jak ktoś twierdzi, że tytan jest twardszy od stali, to zaraz spadnę z krzesła  :D

 

 

Kłania się doświadczenie, ty nie masz, ja mam, co zrobisz, takie życie. W shimano jakaś tam "jakość" zaczyna się od mniej więcej hg50 /500. Slx i Xt często montujemy do rowerów elektrycznych z napędami bosch i shimano, według naszego doświadczenia wytrzymują "trochę" dłużej niż 200/300 czy nawet 400. W sezonie przerabiamy około 3000 rowerów, połowa to szosówki, reszta posiada napędy mtb, w większości tanie, od altusa po deore.

Edytowane przez radomir82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździłem, jeżdżę  na  kasecie 8rz  41/51, jak dla mnie bez różnicy cena/jakość.

W drugim rowerze mam  napęd 9rz HG300,  kupiłem na zapas profilaktycznie HG400 - pewnie tyle samo pociągną jak jej odpowiedniki 8rz.

Co zaś do łańcuchów 8,9 Rz to skutecznie wyleczyłem się z Shimano i Kmc. cn-hg53/cn-hg93 - Kmc X8/X9

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kłania się doświadczenie, ty nie masz, ja mam, co zrobisz, takie życie.
Nic, nic nie zrobię problem jednak w tym, że ja jeżdżę a ty tylko montujesz (z tego co czytam).  Mnie nie interesują przemyślenia mechanika poparte tylko opiniami ludzi, którzy nie wiadomo jak używali i dbali o napędy. Takie doświadczenie jest mało miarodajne, więc albo przedstaw konkretne wyniki badań metalurgicznych popierające twoje przemyślenia (szczególnie że tytan i alu jest twardsze od stali), albo pisz wyraźnie - wydaje mi się że... 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczególnie że tytan i alu jest twardsze od stali

Jeżeli już opieramy się na faktach, to błądzisz kolego - nawet wikipedia ci to wyjaśni (pobieżnie). No chyba że masz na myśli pewne "gównolity" nazywane stalą...

Edytowane przez andrstac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W napędzie 1xX pewnie tak ale tu mowa o korbie 3x o pojemności 22T a to z kasetą 11-42 daje razem 53T i to stanowi problem do ogarnięcia.

Kolega chciałby takiego rozwiązania, to podałem mu jedyną opcję, która ma prawo działać (bez ostrego przekosu da radę). Pamiętajmy, że jest XTR/XT 22-30-40 (chyba coś takiego) z 11-40. Nie sądze że ten układ to realny nieprzekraczalny limit przerzutki. 

 

Nie zmienia to faktu, że taki zestaw jest głupi wg. mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeżeli już opieramy się na faktach, to błądzisz kolego - nawet wikipedia ci to wyjaśni (pobieżnie). No chyba że masz na myśli pewne "gównolity" nazywane stalą...

Wycinasz jakieś zdanie z kontekstu niczym chłopaki z PIS lub PO. Nie godzi się w tym miejscu tak, oj nie godzi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wycinasz jakieś zdanie z kontekstu niczym chłopaki z PIS lub PO. Nie godzi się w tym miejscu tak, oj nie godzi 

 

Nie zrozumiałem ukrytego sarkazmu - mój błąd. Po prześledzeniu twoich poprzednich wypowiedzi wydaje mi się, że znam twoje stanowisko na ten temat. Jestem przeczulony na "tematy materiałowe"

Koniec offtop. 

Edytowane przez andrstac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...