Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

W tym temacie zwyczajnie rozmawiamy, pytamy i odpowiadamy na tematy kompatybilności napędów. Zrobiłem oddzielny temat, by kompendium było przejrzyste i w miarę czytelne, choć wiem ze jest długie. Są tam zawarte, jak mi sie wydaje, wszystkie istotne informacje, które pomogą odpowiedzieć na pytanie czy to będzie działać. W razie czego, tu można śmiało pisać bo nie uwzględniałem chociażby wielkości kaset bo temat by miał ze 3 strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie pierwsze pytanie z mojej strony. Posiadając przednią zmieniarkę fd 760, która dedykowana jest pod trójblaty, jest szansa wyregulować ją właściwie pod dwublat, zmieniając manetkę oczywiście i wywalając najmniejszą koronkę w korbie, czy zabieg wymaga zmiany korby na 2x oraz przerzutki przedniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

To zależy jaki dwublat chcesz zastosować. Jak wiesz Jej konstrukcja jest przewidziana do 44/32/22. Może sie okazać ze żeby dobrze zmieniała musisz ją obniżyć, ale nie możesz bo klatka zahaczy o większą zębatkę.

Działać oczywiście będzie pytanie jak to sie da ustawić, gdzie będzie tarło i czy tobie to przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podzielę się takim źródłem wiedzy odnośnie kompatybilności napędów - wydaje mi się pełniejszy i prostszy w użyciu niż to co mamy teraz na forum tylko, że jest po angielsku:

 

http://blog.artscyclery.com/science-behind-the-magic/science-behind-the-magic-drivetrain-compatibility/

Właśnie te tabelki powinny znaleźć się w materiale Puklusa jako uzupełnienie tekstu. Jeden rzut oka i wyjaśnia się wszelaka kompatybilność.

 

 

Posiadając przednią zmieniarkę fd 760, która dedykowana jest pod trójblaty, jest szansa wyregulować ją właściwie pod dwublat, zmieniając manetkę oczywiście i wywalając najmniejszą koronkę w korbie,

 

Jeśli chcesz pozostać przy obecnych zębatkach co masz (powiedzmy 44 i 32), to wszystko ogarnie. Jeśli chcesz zrobić układ np. 38/24 to już pojawią się problemy. Po pierwsze młynek 24z ma rozstaw otworów 64mm, a więc jako środkowej go nie wkręcisz. Taki układ robi się na młynku i środkowej. Gdy to zrobisz w ten sposób możesz mieć problem z poprawnym ustawieniem wysokości przerzutki, bo ta ma prawo zahaczyć o tylne widełki ramy, a nieobniżenie jej na przepisowe 1-3mm ponad blat skutkuje tym, że łańcuch będzie ci spadał z blatu na ramię korby.. 

No i trzecia sprawa, jak pozostaniesz przy tarczy zewnętrznej i środkowej, to zmienisz linię łańcucha takiej nowej korby o całe 4mm czyli z 50 na 54mm (kaseta przypomnę ma ok. 45mm). Na takiej korbie nie da się jeździć tak jak na typowej korbie 2rz. Korby 3rz przerabia się wywalając zewnętrzną tarczę, a nie młynek i wtedy linia łańcucha wynosi 46,8mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem taki zestaw i działa to bardzo fajnie w mtb enduro:

 

manetka i przerzutka XTR M9000 11 rzędów, blat Banless 32T jajko, kaseta SunRace 11-46,  łańcuch Campagnolo Potenza 11spd oraz spinka SM-CN900-11.

 

Co ciekawe łańcuch działa jak należy a spinka shimano (8zł) też, tylko żeby ją zatrzasnąć za pierwszym razem trzeba mocniej szarpnąć pedałami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pytanie będzie z trochę z innej beczki, ale tylko trochę i lepszego tematu nie mogłem znaleźć.

 

Chcę wymienić całe tylne koło w swojej szosie. Dotychczas jeździłem na obręczy FSA, piaście FSA i kasecie (10rz) Campagnolo (reszta napędu również Campy), jednak po wpadce w dziurę, piasta się pokruszyła a obręcz do najlżejszych nie należy więc wymieniam całość. Znalazłem koło firmy Bontager, z tym że kompatybilność jest podana z Shimano 10/11-rzędowy, SRAM 10. Czy swoją kasetę Campy będę mógł założyć na tym bębenku? A jeśli nie to czy można wymienić bez problemu bębenek na piaście z tego Bontagera na to co miałem na FSA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie, posiadam rowerek Kross Hexagon X1, mam zamontowaną korbę Cyclone 42/34/24T, z tyłu wolnobieg 7-rzędowy SHIMANO MF-T231 14-34T. Pękła mi przednia przerzutka która była zamontowana fabrycznie tj.Shimano Tourney FD-TZ30, chciałbym w jej miejsce zamontować lepszej klasy przednią przerzutkę SHIMANO SLX FD-M671 3x10s obejma. Bardzo Proszę o podpowiedź czy będzie to ze sobą współpracować? Ewentualnie co polecacie? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa problemy - za szeroki łańcuch do tej przerzutki i dwa - minimalna róznica zębatek 10 a nie 8 zebów. Będą problemy.

 

Nie jestem pewny czy by ta nawet podeszła:

https://www.rowertour.com/p/48749/shimano-fd-m310-altus-przednia-przerzutka-mtb-top-swing-3rz

bo ty masz tę korbę 42/34 a nie 42/32, by było 10 zębów różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Znalazłem koło firmy Bontager, z tym że kompatybilność jest podana z Shimano 10/11-rzędowy, SRAM 10. Czy swoją kasetę Campy będę mógł założyć na tym bębenku? A jeśli nie to czy można wymienić bez problemu bębenek na piaście z tego Bontagera na to co miałem na FSA?

Jak masz kasetę campy to tylko campa. Ewentualnie zmiana bębenka. Na standard shimano nie da się założyć campagnolo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa problemy - za szeroki łańcuch do tej przerzutki i dwa - minimalna róznica zębatek 10 a nie 8 zebów. Będą problemy.

 

Nie jestem pewny czy by ta nawet podeszła:

https://www.rowertour.com/p/48749/shimano-fd-m310-altus-przednia-przerzutka-mtb-top-swing-3rz

bo ty masz tę korbę 42/34 a nie 42/32, by było 10 zębów różnicy.

Dzięki Kolego, źle zrozumiałem opis, nadgorliwie chciałem zakupić ją na przyszłość gdyż planuję zmienić koło z kasetą 9 rzędową i wywnioskowałem z opisu że obsługuje 3 przód x10 tył rzędów :) Teraz rozumiem że 10s oznacza 10 stopni. Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sama nazwa wskazuje to dyna sys11 a wiec aż by się chciało zapytać - a czy to jest kompatybilne wstecz ? no i ... tak pół na pół. Jak sie okazuje, przekładnia przerzutek jest taka saka, a wiec przerzutkę np RD-M786 można zamontować tak samo dobrze jak RD-M8000. Ma to działać. To w czym tkwi problem ... no w tym samym co miedzy 8 a 9. Manetki nie pasują, kasety oczywiście także. Nie można sobie wsadzić kasety np 10sp XT 771 do nowej 11 rzędowej manetki. Kompatybilne są tylko tylne przerzutki.

 

Czy dobrze rozumiem że mają przerzutkę XT RD-786, kupując manetkę xt m8000 (11 rz.) i kasetę 11 rz. nie muszę kupować tylnej przerzutki?

Jeżeli tak to czy np ta przerzutka (XT RD-786 z długim wózkiem) ogarnęła by kasetę SunRace 11-50 (11 rz) w napędzie 1x11?

Edytowane przez shiler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...