Skocz do zawartości

[korba] Najlepszy wybór - najlepiej do 120zł, max 150zł 44-32-22?


Rowerek1

Rekomendowane odpowiedzi

 Najlepiej byłoby do 120zł, ale jeśli różnica jakościowa będzie duża, to do 150zł, do zestawu 9 rzędowego. Nie za bardzo się znam, ale korba  44-32-22 chyba będzie ok i nie ma co wydziwiać z jakimiś innymi ilościami zębów? Obecnie mam SR suntour xct V2 42-32-22.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przedziale cenowym i z takim stopniowaniem jak sobie życzysz, nie będzie żadnych "wodotrysków".

Czy będzie to jakaś korba Shimano czy SR to nie odczujesz różnicy. Wszystkie modele będą z mocowaniem na kwadrat. Moim zdaniem wybierz jak CI się będzie podobała :) .

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie jest już  z octalinkiem SHIMANO KORBA TREKKING 9rz FC-T4010 44/32/22 175mm (6745608039) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Mechanizm korba SHIMANO FCM391 FC-M391 44/32/22 17 (6795465344) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Lub nawet zintegrowana oś sie trafia NOWA KORBA KELLYS RACE 44-32-22 HOLLOWTECH 175mm (6846187866) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

 

Dobra... nie mam pojęcia o tych korbach, ale trochę poczytałem i tak - korba octalink w zamierzeniu miała być trwalsza, sztywniejsza(za wikipedią) ale wymuszone zastosowanie jakiś małych łożysk sprawiło, że tak się nie stało, więc niby lepsza a jednak nie? Czy do takiej korby potrzeba zakupić nowy suport, skoro to już nie kwadrat?

 

O zintegrowanej osi nie wiem zupełnie nic - ta oś zastępuje suport czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Octalink jest trwalszy od kwadratu.Dodatkowo kształt mocowania ramion powoduje że są one sztywniejsze.Suport musi być nowy,ale jeśli zmieniasz korbę i nawet gdyby to była z mocowaniem na kwadrat,to musi być do niej suport o konkretnej długości.Więc obecny niekoniecznie będzie pasował.

Rodzaje suportów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Octalink jest trwalszy od kwadratu.Dodatkowo kształt mocowania ramion powoduje że są one sztywniejsze.Suport musi być nowy,ale jeśli zmieniasz korbę i nawet gdyby to była z mocowaniem na kwadrat,to musi być do niej suport o konkretnej długości.Więc obecny niekoniecznie będzie pasował.

 

Rozumiem teraz, czyli octalink jest lepszy, ale wymusza zakup suportu - chciałbym tego uniknąć ze względu na kolejny już dodatkowy koszt(korby też nie miałem w planie zmieniać, ale nie mam wyboru)

 

W takim razie jeśli pozostałbym jednak przy nowej korbie na kwadrat, to i tak muszę ją dopasować do obecnego suportu - więc zapytam - czy jeśli posiadam korbę Suntour xct v2 to czy będzie pasowała korba acera-fc-t3010-9rz-175mm-kwadrat? Czy jednak muszę najpierw coś pomierzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o tym pomyślałem, żeby nie zdejmować niczego, sprawdzić suntoura i kupić coś takiego samego o preferowanych wymiarach, ale widzę różnice - piszesz o 118mm, a ja znalazłem dla 42-32-22 113mm już sam nie wiem...

 

A ile kosztowałby mnie dobry suport do kwadratu lub takiego octalinka? Może nie byłby taki drogi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

113 jest dla wersji bez v2,więc może być różnica w długośći


Octalink powiedzmy za 50 może da sie kupić.Kwadrat za połowę tego.


Ale jest jeszcze taki problem,że obecnie masz korbę o pojemności 20T,a chcesz kupić 22T.Jeśli zostaje stara przerzutka,to może byc problem z wyregulowaniem jej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

113 jest dla wersji bez v2,więc może być różnica w długośći Octalink powiedzmy za 50 może da sie kupić.Kwadrat za połowę tego. Ale jest jeszcze taki problem,że obecnie masz korbę o pojemności 20T,a chcesz kupić 22T.Jeśli zostaje stara przerzutka,to może byc problem z wyregulowaniem jej.

 

To może rzeczywiście kupić korbę od razu z suportem? Dałbym na to te 150zł, ale nie wiem czy to nie będzie za mało na kwadrat z suportem, bo na zetsaw octalink na bank nie starczy. 

 

Nie, akurat przerzutkę przód, tył i manetki również bym zmieniał na 9 rz, także pozostaje mi tylko sprawa tej korby z 42-32-22 na 44-32-22

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korba jest w porządku i wcale nie chciałbym jej zmieniać, ale nie mogę znaleźć przerzutki przedniej 9 rzędowej top swing do niej - większość jest do 44-32-22 a do 42-32-22 to już spory problem, a celowałem w jakieś Deore(o LX można zapomnieć), a nie chciałbym kombinować tylko mieć dedykowane i święty spokój. Znalazłem tylko Shimano FD M610 Deore Przerzutka przednia 3x10 top swing, kompatybilna z dużymi tarczami korb: 40T, 42T - ale to 10rz i nie wiem czy nie będę miał problemu...


Chyba, że wystarczy dokupić łańcuch 10 rzędowy żeby mi nie ocierał i wszystko będzie elegancko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatanka, chciałbym zmienić cały napęd na 9 rzędowy, bo obecnie mam tylko 7 rzędów i szukam porządnej przerzutki przedniej do wybranego zestawu, jakim jest przerzutka tylna sram x-7, kaseta sram pg-970, nowa piasta, manetki sram x-5 i pozostaje mi do wybrania kompatybilna przerzutka top swing Shimano i myślałem nad Shimano FD M610 Deore Przerzutka przednia 3x10 top swing(kompatybilna z dużymi tarczami korb: 40T, 42T) tylko nie wiem czy będzie dobrze współgrała z korbą 42-32-22 i resztą zestawu, bo to jedyny element dedykowany do 3x10 a nie wiem, czy myk z łańcuchem 10rz rozwiąże problem ewentualnej niekompatybilności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FD-M610 też nie podejdzie bo ma za małą pojemność. Strasznie kombinujesz , jeśli masz ograniczony budżet to zostaw na razie obecną korbę i przerzutkę a jak odłożysz trochę grosza to wymienisz na coś sensownego (octalink) i w pełni kompatybilnego.

 

P.S.

Jesteś pewien , ze twoja piasta przyjmie kasetę 9s ? 7 rzędowy napęd to najczęściej wolnobieg ewentualnie  kaseta ale na węższym bębenku (chyba , że kaseta jest założona z dystansem na bębenek 8s).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zostawić obecną korbę, ale przerzutkę przednią muszę zmienić, bo moja stara obsługuje do max 8 rzędów. Piasta oczywiście będzie nowa, jak już napisałem powyżej, aby zmieścić kasetę 9 rzędową.

To już teraz nie wiem co z tą przerzutką przednią - jaką zakupić, żeby była kompatybilna z resztą zestawu o którym napisałem powyżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przodu nie obchodzi co jest tyłu. Jedyne co w przedniej przerzutce ma związek tyłem to szerokość łańcucha (w twoim przypadku 8s przerzutki i 9s łańcucha da się pogodzić) , najważniejsze aby była ona parametrami dobrana do parametrów korby i tak masz obecnie u siebie. Śmiało zakładaj graty 9s pozostawiając obecną korbę i przerzutkę bo lepiej to zagra niż kombinowanie z przerzutkami pod korby 9s/10s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J/W najprawdopodobniej Twoja przerzutka przednia tak jak i korba przyjmie całą resztę, więc na razie to olej. Jak faktycznie coś nie będzie banglało, to dopiero wtedy zaczniesz kombinować.

 

I jak koledzy radzą, skoro masz 7s, to może być wymagana zmiana tylnej piasty przy przejściu na 9 biegów. Co to za rower?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem ostatnio rower z korbą fsa tempo z blatami 46/39/28, wiem - dzik. Z tyłu kaseta 9s hg200 + przerzutka xt m750, z przodu przerzutka lx m550. Manetki SunRace m90+m50. Działa super. Policytuj coś. Mam jeszcze na składzie stx fd-mc31. Zacny towar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dla mnie naprawdę dobra wiadomość, że nie trzeba zmieniać ani przerzutki przedniej ani korby, skoro reszta będzie 9 rzędowa(manetki, przerzutka tył, łańcuch, kaseta i nowa piasta), bo zwyczajnie zaoszczędzę środki. Kombinowałem, bo myślałem, że tak inaczej nie zagra.

Po prostu biorąc na logikę, skoro jakaś przerzutka przednia jest dedykowana pod np. 9 rzędów, to chyba po coś ta dedykacja jest i przerzutka dedykowana do 8 rzędów powinna być do zestawu 8 rzędów, prawda? No chyba, ze ta "dedykacja" oznacza jedynie rzędowość łańcucha... Rozumiecie mój tok myślenia? Stąd te wątpliwości. 

 

!!Podsumowując!! - żebym miał pewność - moja przerzutka przednia Altus FD-M310 SHIMANO, obsługująca 3x7 i 8 rzędów, będzie współgrała z całą 9-rzędową resztą sprzętu, tak?

 

W takim razie dopytam o jeszcze jedną kwestię, ale już dotyczącą kasety - jest duża różnica między 11-32 a 11-34 oprócz wagi? Mam obecnie 11-34 i tak sobie pomyślałem, czy jej nie zmienić na 32?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...