Skocz do zawartości

[XCR 100mm evo] zmiękczenie/serwis


MikeDozer

Rekomendowane odpowiedzi

Pacjent to nowy (200km) XCR 100m evo z damskiej wersji Rockrider 540. Dziwna wersja bo niby z tłumikiem olejowym ale bez jego regulacji u dołu goleni a tylko blokadą.

 

Problem taki, że nawet mi ważącemu 73kg sprawiało problemy ugięcie amortyzatora mocniej niż 60mm a co dopiero 50kg kobiecie. Lepiej by było mieć sztywniaka ;) Przy podjeździe pod krawężnik uginał się może na 5mm a sag dla kobiety był nie więcej jak 10mm. Tłumik blokuje i puszcza poprawnie.

 

No ale do rzeczy. W decathlonie dowiedziałem się, że nie ma znaczenia czy rower jest dla kobiety czy mężczyzny, w obu jest sprężyna średnia (co jest bez sensu, powinna być miękka). Przed zakupem nowej sprężyny chciałem samemu spróbować coś zmienić a więc wyjąłem sprężynę. Przy okazji sprawdziłem tłumik i działa bardzo ładnie (bez sprężyny) i jest książkowe 100 mm skoku. 

 

W sprężynie był elastomer - wyjąłem. Jest poprawa w "miękkości" sprężyny ale nadal nie mogłem dobić więcej jak 65 mm.

Wyciąłem twardą gumę termokurczliwą o symbolu Sumitube NHR2 -F- fi28.0 i jest bardzo dobrze! Niestety czego się można było spodziewać, zaczął się hałas przy uginaniu amortyzatora.

 

Teraz pytanie: czy ktoś stosował jakąś inną miękką gumę termokurczliwą i mógłby się podzielić symbolem jej, ewentualnie czy znaleziono jakieś inne rozwiązanie na stuki. Może znacznie więcej smaru?

Czy brak tej gumy może powodować jakieś komplikacje poza brakiem hałasu? 

Przy sprężynach dostępnych do kupienia nie widać osłony z gumy a nie jest ona dostępna osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o! jeśli coś wygląda głupio ale działa to nie jest głupie! :)

 

Najlepsza byłaby chyba jakaś cienka gąbka lub neopren ale pewnie spadną z czasem :/

 

Też mi się wydawało, że to będzie placebo ale po każdej modyfikacji sprawdziłem ugięcie całym ciałem z użyciem standardowo trytyki i pomiarem suwmiarką i tak wyszło. Może ta gumka była jakaś felerna i stwardniała dunno. Na dzień dzisiejszy nie widzę potrzeby zmiany na miękką sprężynę, może za jakiś czas.

Edytowane przez MikeDozer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

W tym sezonie jednak chciałem  wymienić na delikatniejszą sprezynę. 

wg strony suntora amor to Serial number:  Series: XCR32, Year: 2016, Name: XCR32 DS-LO 27.5 TS 260/0  Production date: 2016

niby u Activii to ten http://activia.sgl.pl/cena/czaci-zamienne/sprazyny-i-podzespoy/sprazyny_sprezyna-miakka-do-xcr-rllo-32mm-27529-cali-100mm/1634

Niestety w rozmowie Activia proponuje mi przyjazd i przymiarkę, co jest bardzo sensowne ale niestety nie wykonalne :( Niby stockowo już miękka sprężyna jest, choć wg deca jest to średnia.

Co robić, jak żyć? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn musisz sobie policzyć ile Cię to wyniesie i czy jest sens finansowo. Ja miałem marcoka kiedyś z 2008 roku był mega twardy. Dorobiłem sprężyne w firmie się tym zajmującej za 30zł, z tym że jak założyłem to miałem 40mm sagu ;D bo robili na oko. Ew poszukaj starego epicona - nie epixona, czasem się szwęda po alledrogo za fajne pieniążki do tego ma to powietrze i sporo części wymiennych u Activii :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...