Skocz do zawartości

[2018] Merida Silex (gravel)


MD11

Rekomendowane odpowiedzi

Kilkanaście lat temu jak ktoś próbował zrobić górala z barankiem to był obiektem drwin, a jak Merida zrobi to co innego? Wytłumaczy ktoś laikowi czym to się różni od górala z barankiem?

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Kilkanaście lat temu mtb toczyło się na 26cali. O dopasowaniu sztywnego widelca karbon z ramą można było pomarzyć, tak samo jak powiązać klamkomanetki z hydrauliką. Dodać jeszcze inna geometrie ram do XC z przełajowymi. 

 

Rowery do MTB stały się mniej uniwersalne, a bardziej do jazdy terenowej i konkretnie wyspecjalizowanej. Powstała luka na rower uniwersalny. Kiedyś górala kupowało się bo ten rower był najbardziej uniwersalny, teraz już tak nie jest. 

 

Wystarczy pojeździć troszkę na gravelu/przełaju aby zauważyć że 1xx wystarcza. 

 

P.S.

Mnie Silex się podoba. 

Edytowane przez clavdivs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połowa modeli jest z napędem 2x, więc gdzie ta nachalna promocja 1x? Jeśli przypadkiem odniosłeś się do tej wypowiedzi:

Nie odnosiłem się do tej wypowiedzi, ale do niepokojących trendów w konstrukcjach (nie tylko) Meridy.

Owszem, w gravelu jeden blat "wystarcza", tylko jakim kosztem przy tej rozpiętości kasety? Dziwi mnie, że lud chce jeszcze większych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej - "Kowalskiemu" nie zależy na płynności przełożeń jak jakiemuś szosowcowi na przykład, także ten napęd który teraz jest domeną droższych rowerów prędzej czy później trafi pod strzechy i tam się sprawdzi. 

 

Z drugiej strony często wspomniany wyżej przeciętny rowerzysta używa 2-3 zębatek w kasecie i przerzutki przedniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to, że trafia pod strzechy jest niepokojące. Przede wszystkim dlatego, że wypiera rozwiązanie lepsze i przez dziesięciolecia sprawdzone. Nachalne wpychanie kaset 11-32 nawet do rowerów szosowych psuje rynek w tym sensie, że coraz trudniej będzie dostać kasety np. 12-23 czy 12-25 zwłaszcza w średnich grupach. Przecież jeszcze nie tak dawno szosowcy, nawet w górach, robili robotę na korbach Campagnolo 53/42 i wolnobiegach 13-23/25. Może dlatego, że "dawniej maszyny były z żelaza, a ludzie ze stali"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że obecne śrubowanie wyników wystarczająco obciąża i tak nie mające lekkiego żywota kolana. Więc jak można sobie ulżyć to czemu nie. 

 

Jak widzę jak TdP robi na "miękkim" przełożeniu bodajże 39/28 podjazdy kilkunastoprocentowe to i tak mnie bolą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie również nie przemawiają napędy 1x, ale dopóki w ofercie są też 2x to uważam, że nie ma się czym martwić. Sora na razie jest dostępna w wielu wersjach: http://allegro.pl/shimano-kaseta-sora-cs-hg50-9-11-30-13-25-12-27-i6599831388.html, chociaż dziwi mnie, że zniknęła konfiguracja 12-27 i te kasety są prawie 40% droższe od 9-rzędowego Alivio, ale może wynika to z innej konstrukcji i zawsze tak było?

 

 

 

Rurki jak zawsze u Meridy ładnie uformowane, spawy też wyglądają dobrze.

Pochwaliłem ich, bo u góry rzeczywiście mi się to podoba, ale teraz zwróciłem uwagę na spawy przy tylnej osi, które wyglądają fatalnie. Po lewej Silex, a po prawej BIG.NINE dla porównania:

4EbuCPp.png

 

W Cyclocrossie spawy w tym miejscu również są wygładzone. Przy suporcie mnie nie interesują, ale te trochę rzucają się w oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie, jednak w Cyclocrossie też nie są oszlifowane. :) Tam są węższe rurki i na czarnym było to mniej widać. Przepraszam za zamieszanie.

No dobra, to niech im będzie. Może tam lepiej nie szlifować, bo mogą pęknąć, aczkolwiek Marin czy Specialized w tego typu rowerach o podobnej geometrii szlifują, więc się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

MD11: może po prostu Merida przygotowała do nich jakieś specjalne bagażniki tak jak np. Giant dla anyroadów i fastroadów (również nie mają "otworów na górze")? Tylko, że te giantowskie maja słabiutką nośność na poziomie 15KG, co właściwie chyba je przekreśla jako miejsce na sakwy na wyprawę, bardziej na sakwy na dojazd do pracy.

 

Centurion (marka powiązana z Meridą) ma w ofercie rower przełajowy z bagażnikiem montowanym do otworu na błotnik: Crossfire 2000 EQ. Jest to Tubus Fly Evo - bardzo lekki (350g) bagażnik o nośności 20 kg. Można go zapewne zamontować również w rowerach Merida Silex i Cyclocross.

 

Tak na marginesie to Crossfire 4000 całkiem ładnie wygląda - chyba pomalowali aluminium jedynie lakierem bezbarwnym. Czarny widelec trochę psuje całokształt, ale nie mógł być inny, bo to karbon.

Edytowane przez MD11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Meridzie Cyclocross też już najwyższa pora na sztywną oś z tyłu (z przodu ma).

 

Ja mam mieszane uczucia. Mam te Meride CX i nie mam problemu z brakiem sztywnej osi. W XC MTB były z tym problemy, w CX nie.

 

Co ciekawe Cyclocross miał kiedyś standardowe mocowanie na bagażnik u góry, ale wtedy miał grubsze i proste rurki. Obecny ma chyba mocowanie na dole, tak jak Silex, więc możliwe, że są do niego specjalne bagażniki.

Nie wiem jak z bagażnikami ale jak chodzi np o błotniki pod „ich” mocowania to nie istnieje taki produkt Meridy poza stroną www. Ja musiałem sie troche nakombinować żeby do CX 500 wpiąć standardowe SKSy.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Można go zapewne zamontować również w rowerach Merida Silex i Cyclocross.

Tubus fajny ale trzeba pokombinować w domyślnej konfiguracji roweru.

 

Merida CX 500 wymaga wymiany zacisku podsiodlowego na taki z zaczepami pod bagażnik. Z kolei dolne mocowania bedą doczepione do oczek pod błotnik 5 cm nad hakami. Rurka to pewno wytrzyma ale gwarancja nie obejmuje takich kombinacji.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zauważyłem pewną rzecz - zwróćcie uwagę na położenie otworów do mocowania koszyków na bidon w tych modelach:

https://www.merida-bikes.com/en_int/bikes/road-fitness-gravel/gravel/2018/silex-700-9359.html
https://www.merida-bikes.com/en_int/bikes/road-fitness-gravel/gravel/2018/silex-7000-9357.html

Model karbonowy ma przednią przerzutkę w standardzie direct mount, dzięki czemu otwory na rurze podsiodłowej mogą być niżej (dodatkowo na dolnej rurze są 3 otwory zamiast 2), a w ramie aluminiowej dali przerzutkę na obejmę, przez co musieli przesunąć otwory nieco wyżej i już żadna torba pod górną rurę tam nie wejdzie. Poza tym w ramie karbonowej otwory pod dolną rurą są niżej - to akurat nie wiem z czego wynika.

Podobna sytuacja jest w rowerach przełajowych:
http://www.rowerymerida.pl/produkt1315/cyclo-cross-500-rower-merida.html
https://www.giant-bicycles.com/pl/tcx-slr-2

Giant ma przednią przerzutkę przykręcaną bezpośrednio do ramy, dzięki czemu otwory na koszyk są niżej i przy 2 bidonach pod górną rurę weszłaby chyba jeszcze mała torba trójkątna.

Edytowane przez MD11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Byłem zainteresowany kupnem tego silex-a. Niestety ale logistycznie w stosunku do tego modelu to nie popisała się firma... Na niektórych zagranicznych serwisach była mowa o dostawie 11 tydzień roku. U nas niestety wygląda to jeszcze gorzej. Odp z Meridy Polska:

"Dzień dobry, niestety, ale po pierwszych dostawach modeli Silex następne dotrą do nas w drugiej połowie wiosny, trudno nam teraz określić dokładną datę dostawy....."

W sumie dzięki temu miałem więcej czasu na przemyślenia i zebranie opinii. Pozwoliło mi to zrewidować moje podejście do Graveli.

Ostatecznie już wiem, że gravela nie kupię w najbliższym czasie.  

 

Edytowane przez lukaszz78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po około roku używania Meridy CX w konfiguracji jeden 1X11 i z oponami 40 mm mogę tylko dodać tutaj że Meridowa konstrukcja daje radę. 

Widziałem tu komentarze że brak sztywnej osi w tylnym kole to problem ale mi się nie wydaje żeby był to jakiś zauważalny mankament.

Koła wizualnie wydają się lekkie ale w użyciu sprawiają wrażenie pancernych. Jeżdżę na tym rowerze bardzo często dojeżdżając do pracy po różnych wertepach i trudno mi powiedzieć żebym go oszczędzał.

Przeskakuje przez korzenie krawężniki i wszelkie nierówności, bez większych dropów oczywiście, i koła trzymają się dobrze a tylny zacisk ani teżgnął przez cały ten czas. Jedyne co w praktyce przeszkadza to cykające stery na wybojach oraz, po założeniu błotnika z przodu, overlap. 

Rower więc sprawdza się jako sportowa dojazdówka na teren wszelaki, ale już nie polecałbym go w kontekście wypraw z większym obciążeniem ze względu na dość zwartą konstrukcje, zrywną, sztywną i całkiem sportową, ale jednak nie stworzono pod stabilną jazdę w terenie z obciążeniem w postaci bagażu z przodu i z tylu. 

Ja jestem bardzo zadowolony bo chciałem mieć rower który zachowa cechy szosy ale umożliwi eksplorację bardziej dzikich obszarów. Gdybym jednak jeździł z dużymi bagażami nawet jeśli będą to tylko bikepackingowe torebki, to chyba wolałbym Silexa.

Odnośnie napędów z jednym rzędem z przodu to w przypadku Shimano 105 przednia przerzutka wciąż nie daje takiej pewności pracy żebym się do niej przekonał. Zdemontowałem ją na rzecz jednorzędowego blatu. Wystarczy mi że co 400-500 km telepania muszę regulować tylną przerzutkę i oba mechaniczne hamulce Tektro.  Mimo tego jestem mega zadowolony .

To tak gdyby ktoś rozważał zakup Meridy serii cyklocross do szerszych zastosowań podchodzacych pod gravel. Zbliża się wiosna więc może będzie szansa ustrzelić taką Meride CX w niższej cenie z poprzedniego rocznika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...