Skocz do zawartości

[rama] Focus Raven '16 - pęknięta


ktoto

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
niestety w moim rowerze zauważyłem pęknięcie ramy na prawej skośnej rurze tylnych widełek. Napisałem do sprzedawcy wraz ze zdjęciami, sprzedawca wysłał maila do producenta i dostałem decyzję odmowną, ze względu na mechaniczne uszkodzenie ramy. Stwierdzi to po niewielkich zarysowaniach ramy poniżej pęknięcia i kilku niewielkich odpryskach lakieru... Gdyby faktycznie byłoby to uszkodzenie mechaniczne to po szlifie rama wyglądałaby całkiem inaczej, a po mocnym uderzeniu z boku byłby raczej widoczny ślad od uderzenia i raczej rama pękłaby od strony koła, a nie od strony zewnętrznej, czy się mylę? W załączniku przesyłam zdjęcie z zaznaczonymi "dowodami" na uszkodzenie mechaniczne W jaki sposób najlepiej się odwoływać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz jakoś udowodnić, że to nie jest skutek uszkodzenia mechanicznego. Właściwie...jakie inne uszkodzenie miałoby to być? ;) Raczej od stania na wystawie ramy nie pękają.

Przede wszystkim - walcz ze sprzedawcą, nie z producentem. Chyba, że zakupiłeś bezpośrednio od tego drugiego.

W ostateczności pozostaje Ci kontakt z UOKiK,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że najłatwiej stwierdzić uszkodzenie mechaniczne i nie uwzględnić reklamacji. Oględzin dokonali na podstawie zdjęć... Będę walczył, na razie grzecznie... :)

Myślisz, że opinia rzeczoznawcy sądowego z zakresu uprawnień wytrzymałości materiałów będzie wystarczającym dowodem? Czy opinia lokalnego sklepu może też pomóc??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że opinia rzeczoznawcy sądowego z zakresu uprawnień wytrzymałości materiałów będzie wystarczającym dowodem?

Nie jestem prawnikiem ani żadnym specjalistą, ale jeśli ktoś taki jest - to z pewnością jego opinia będzie niezbitym dowodem. Pytanie tylko, czy opłaca się w to bawić?

 

 

Czy opinia lokalnego sklepu może też pomóc?

Wydaje mi się, że może to nie być traktowane jako wiarygodny dowód. Mam wrażenie, że to mogłoby działać na zasadzie - miałem stłuczkę, ubezpieczyciel wypłacił mi 5tys. zł, ale Waldek kolega Mirka co warsztat za stodołą prowadzi powiedział, że powinni co najmniej 7,5tys. Ale podkreślam - wydaje mi się. :)

No chyba, że sklep jest oficjalnym dystrybutorem/serwisem Focus'a. To takie jakby ASO.;)

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak widziałem odmowną odpowiedź z Niemiec Oto najistotniejsza jej część: "unfortunately we have to deny the warranty.

The frame shows several impacts and scratches near the crack, so it's caused by an external damage."

Zdjęcie ramy poniżej wraz z zaznaczonymi "dowodami"

post-122375-0-10863700-1501531069_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łohoho! Normalnie dziury, jakbyś z Kałacha strzelał! ;)

Użytkownicy oczekują, że rowery będą ładne, jak najmniej porysowane itd. Ale żeby i producentowi na tym zależało?! Szok! :teehee::laugh:

Wiadomo, wydaje się to przesadzone. Ale z drugiej strony trudno nie zrozumieć polityki firmy - kierują się zapewne gotowym schematem, na którego końcu jest "Tak" lub "Nie".

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne masz rację, że traktują każdą reklamację 0 1. Ale kierując się logiką, na pęknięcie w wyniku szlifu nie wygląda, bo zarysowania za małe. Gdyby był strzał z boku to raczej rama pękłaby od strony wewnętrznej, a od strony uderzenia byłoby wgniecenie?
Co do opłacalności rzeczoznawcy, to muszę się zorientować jaki jest tego koszt... 
A może w akcie ostatecznej desperacji narobić trochę szumu na stronie focusa na fb, jak traktują klientów?  :teehee:  :laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A może w akcie ostatecznej desperacji narobić trochę szumu na stronie focusa na fb, jak traktują klientów?

To zawsze jakiś pomysł.;) Ale to ostateczność. Najpierw postaraj się załatwić sprawę po ludzku. Przedstaw im te argumenty, które przedstawiasz nam. Jeśli sprzedawca będzie OK, nie powinien robić kłopotów. Pewnie nie będzie się jakoś specjalnie palił do pomocy, ale powinien chociaż wywiązać się ze swoich obowiązków.

 

 

 

Gdyby był strzał z boku to raczej rama pękłaby od strony wewnętrznej, a od strony uderzenia byłoby wgniecenie?

Zapewne tak by było. Ale oni widzą rysę, więc mają podstawę do odmowy - nawet wbrew logice.

Tak to już jest w dzisiejszych czasach, że nie logiką się kierujemy, a chęcią zysku.

 

Swoją drogą - ciekawe, jak w tej sytuacji zachowałby się Trek słynący z gwarancji i podejścia do klienta....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca wydaje się w porządku. Jest niby dzisiaj w Niemczech w fabryce Focusa i będzie przedstawiał moje argumenty, ale zaznaczył, że serwis niechętnie zmienia zdanie, ponieważ się na tym zna i ma duże doświadczenie... (jeśli mają duże doświadczenie to raczej średnio świadczy o trwałości ich ram?  :laugh: ) Pozostaje nic innego jak czekać na odpowiedź.

Co do Treka, kolega pracował kiedyś w sklepie i nigdy nie było problemu z ich wymianą, ale raczej nikt nie chciałby się o tym przekonać na własnej skórze  :teehee:  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to nie wygląda na szlif. Gdybym przeszlifował to cała prawa strona byłaby przeszlifowana. To jest użytkowany rower MTB, który jest narażony na błoto, gałązki, szyszki, jakiś żwirek, który może spowodować niewielki odprysk lakieru... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...