Skocz do zawartości

[Rower MTB Typu] Freeride, enduro,zjazdy itp


xxpawlosxx

Rekomendowane odpowiedzi

Co do błędów ortograficznych to widzę, tylko literówki co się czasami zdarza, więc nie zarzucaj mi błędów ortograficznych. Co do reszty to Ci przyznam racje i codziennie czytam coś nowego, tylko że nie jest mi łatwo tak nagle wejść w świat rowerowy, dlatego zadaje dużo pytań. Może nie potrzebnie, ale chce mieć po prostu pewność, że pomaga mi ktoś, kto sam już dużo przejeździł i ma większą wiedzę. 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak w ogóle to na co patrzeć w rowerze za 2000zł używanym? Przedni amor, przerzutki, rama i co? Jakiej klasy osprzęt powinien się w takim rowerze znajdować? 

Na stan, bo jak jest zaniedbany wygeneruje to koszta. Czy amor nie ma luzów, przetarć na goleniach, czy nie cieknie. Czy rama nie ma pęknięć. W jakim stanie są hamulce, czy koła są proste i bez większych uszkodzeń obręczy.

 

Napęd bez znaczenia, będzie to pewnie 1x9/1x9. Do tego napinacz. 

 

W stalowej ramie warto sprawdzić czy sztyca nie jest zapieczona. Generalnie w ciemno roweru na odległość bym nie kupił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca.

 

Też jak zaczynałem szukać jakieś roweru który nie rozleci się jak wszechobecne rowery MTB które każdy miał uskładałem niecałe dwa tysiące.

 

I wystarczyło na stalowego NS Core z Bomberem, z hamulcami mechanicznymi, a to z kolei starczyło żeby złapać "zajawkę" i cieszyć michę.

 

Owszem, chęć posiadania takiego roweru powstała z niedostatków tego którym jeździłem i podpatrzenia czegoś innego u kolegów ale czy ma to jakieś znaczenie nie wiem. Ale mam wrażenie że wiele osób które takiego etapu w życiu nie przeżyły nie potrafi postawić się na miejscu kogoś kto nie może na rower odkładać z każdej pensji, bo jej zwyczajnie nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sytuacja się zmieniła i szukam czegoś za ok. 4000zł do dh/fr. Na jakich ramach szukać takich maszyn? Amor lepiej dwupółkowy czy jednego pułkowy? Rower będzie głównie służył do jazdy po mieście i raz na jakiś czas zabiore sie z nim do lasu polatać. 

 

Hornet, eccentric, jeśli loty niezbyt duże, to można nawet spróbować Primala.

 

Cena Horneta nowego to 4999, poszukasz, to kupisz taniej. Da radę pojeździć nim na codzień, a i do cięższych zastosowań będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ja właśnie celuje w fulla i to jakiegoś używanego bo w tej cenie nic nowego nie kupie z fulli. Pozostaje mi znalesc rame co się nie rozpadnie i geometria bedzie dobra :P https://www.olx.pl/oferta/rower-gorski-zjazdowy-kross-moon-v1-downhill-enduro-mtb-freeride-CID767-IDo9wHc.html#d124e65e84 A coś takiego? Osprzęt wydaje mi sie na niskim poziome. Geometria bardzo wpływa na styl jazdy po mieście lub w lesie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy bardzo - ciężko powiedzieć. Na pewno wpływa. \

 

Ale to bardziej na zasadzie typowa zjazdówka/full do czegoś innego (FR, enduro). Ta pierwsza ma kleić się do trasy, te druga niekoniecznie. Ta pierwsze nie podjeżdża, w tych drugich jest znacznie lepiej. 

 

Także na pewno rower pokroju Moona byłby lepszy od zjazdówek typu wspomniany Summum, Demo, Glory. One takiej frajdy poza trasą DH nie dadzą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak bym kupił tego Krossa Mona V1 i go z czasem doinwestował to będzie dobry wybór? 


Tylko te koła 26 to już chuba lamus(Chociaż 26 w używkach to normachyba). Słyszałem też o pękających śrubach w tym Moonie. Jest wersja 2014 i widze też 2015 tylko na allegro nowa sztuka za 5000zł. Dlaczego nówka w takiej cenie jak 2014 po 7000zł? Bo 2016 i 2017 to raczej zbyt "świeże" by dorwać coś używanego za ok. 4000zł


I ten lakier w 2015 wygląda naprawde słabo :P 


Albo takie coś? http://rowerowybazar.com.pl/enduro-commencal-meta-trail-origin-275-l-2015,o5712


Ten Enduro COMMENCAL to jest bardziej TRAIL bo 120mm skoku, czy się myle? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym doinwestowaniem to chyba nie warto się bawić. Doczytaj ale z tego co pamiętam Moon pierwszej generacji miał problemy z samym sobą. 

 

Kół 26 cali ja bym się nie bał, w mojej skromnej opinii są nawet lepsze do zabaw niż nieco większe. Nie bez powodu w FR/DH jakiś czas temu był trend na 24 cale. 

 

Meta to dużo lepszy pomysł ale to rower do jazdy po górach czy po prostu w terenie, nie katowania po schodach w mieście. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja wygląda tak. Sporo sie naczytałem na forum tego Moona 2014 V1 i faktycznie jest z nim sporo problemów(http://endurotrophy.pl/forum/showthread.php?tid=465&page=82) czyli: Te śruby, krzywka i coś tam jeszcze było jakaś linka bodajże. Tylko pytanie jest czy to też bedzie sie dało u mnie jak ja nie jeżdżę jakoś hardkorowo i używanie będzie wyglądało 70% jazda po mieście i 30% czyli raz na jakiś czas wybiore się do lasu gdzie też jakoś hardkorowych tras nie ma(Opolskie centrum). Piszesz, że ten Meta nie nada się do katowania po schodach czyli raczej już mnie zniechęciło do niego. Czyli jak 2014 jest problematyczny, 2015 ma brzydkie malowanie i z czego wiem to też ma problamum, a 2016/17 jest zbyt świeże by wyłapać w granicach 4k to trzeba szukać czegoś innego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to dobry plan. 

 

Nie wiem czego czepiłeś się tego Moona. Pierwsze wersje były gówniane, kolejne są drogie. Poza tym to rower bardziej do jazdy w terenie w klimatach enduro niż skakania. 

 

Powiedz jeszcze po co chcesz fulla.

Bo jazda "po mieście i czasem do lasu" może być skrajnie różna. Jak to coś w stylu urban DH i szukania hopek w lesie to nie ma sensu pchać się w typowe zjazdówki czy rowery enduro/ścieżkowe. Te pierwsze będą zbyt hardkorowe, te drugie mogą być za "słabe".

Coś 160/160 albo i 180/180 z wytrzymałą ramą i dobrymi kołami będzie najbardziej odpowiednie. 

 

Wiem z doświadczenia że jazda po mieście czy skakanie po betonie/schodach wymaga nieco lepszego sprzętu niż w las, i skok 120mm to zdecydowanie za mało.

 

Tutaj amortyzacja z oponami odpowiada za cały komfort i bezpieczeństwo. Jednak beton nie jest tak miękki jak gleba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyrielejzon, ludzie na ht z betonowym agryle w przedzie cuda w miescie wyczyniali a Wy tu o fullach? Chyba nie urodzil sie jeszcze taki filozof co by wysnil takie dziwy na niebie czy ziemi, zeby fulla na jazde w 70% po miescie polecac! Core\bitch czy tym podobne wczesniej wspominane beda idealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle to jak rozróżniacie te kształty ramy? W sensie, że ta jest typowo zjazdowa, a inna bardziej enduro? Chodzi o kąty? I szukać czegość z amorem dwupółkowym  czy może zwykły? Wydaje mi się, że zwykłu bo dwupółka to już raczej typowo zdjazdowa jest


Np. co powoduje to, że ten rowej lepiej sprawdzi się na zjaździe niż w mieście, a inne ramy będą już lepsze po mieście w tej cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednopółka, bo oferuje skok jaki potrzebujesz - wg mnie 150-160mm, (ale jak się trafi rower ze 180 to dramatu nie będzie) i waga jest zwykle lepsza.

 

A do tego w zupełności wystarczy. 

 

Inną sprawą jest to że dwupółki lądują w zjazdówkach o których była mowa i sztywniakach w których ktoś myśli że taki amor cokolwiek poprawi/taki kupił bo się trafił tanio.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli szukać czegoś o podobnej geometrii do tego Moona? Bo w teorii i na papierku to ten Moon był dobry tylko w praktyce wykonanie już chyba nie. Rama sama w sobie i osprzęt był dobry wiec szukać czegoś można o podobnej geometri, bo chciałbym mieć jakieś odniesie jak będę przeszukiwał OLX . Albo coś takiego https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/21557791_866067160236856_5790924093830218443_n.jpg?oh=c65487834725bdfd69c0994a9f4c661c&oe=5A147790

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...