Skocz do zawartości

[amortyzator] Suntour NEX HLO 700c dziwne działanie blokady


papagiorgio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

    Założyłem w zeszłym tygodniu (dokładnie 12.07) nowy amortyzator do mojego trekkinga. Model NEX HLO z hydrauliczną blokadą. Mam pytanie o działanie tej blokady ponieważ wydaje mi się dziwna, wcześniej miałem zwykły CR7V więc nie mam pojęcia jak taka blokada powinna działać. Blokując amortyzator w trakcie jazdy (gdy jest ugięty w pewnym stopniu) blokada działa tak jak by w dół, czyli nie mogę amortyzatora mocniej docisnąć, niestety w górę jak by blokady nie było na dodatek wygląda jak by nie było w ogóle tłumienia. Przy próbie poderwania kierownicy albo zjazdu nawet z małego krawężnika towarzyszy temu metaliczny dźwięk. Wygląda jak by blokada działała tylko w jednym kierunku, w momencie dociśnięcia amortyzatora natomiast podrywając go do góry blokady nie było.  SAG ustawiłem (o ile można mówić o ustawianiu tego ustrojstwa) na 13-15mm (w instrukcji 9-13mm). Dodam, że gdy nie siedzę na rowerze (amortyzator jest maksymalnie podniesiony) po włączeniu blokady nie ma takich problemów.

 

Zastanawia mnie jeszcze wpis w instrukcji:

 

"Nigdy nie blokuj widelca, gdy jest ściśnięty. Jest to błędne użycie widelca i niesie ryzyko jego uszkodzenia. Poza tym, może to prowadzić do wypadku, obrażeń ciała lub nawet śmierci."

 

Z tego co czytałem w internetach blokadę hydrauliczną można włączyć w każdym momencie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przy próbie poderwania kierownicy albo zjazdu nawet z małego krawężnika

 

Nie rób tak, bo w końcu zerwiesz blokadę, albo Ci uszczelki na tłumiku puszczą. Jak podczas jazdy zablokujesz widelec i się zatrzymasz to się rozpręża z SAGu? Jeśli tak to nie powinno tak być - nawet jakbyś go maksymalnie wcisnął i zablokował to nie powinien wstać.

Zapis w instrukcji odnosi się raczej do mocnego ściśnięcia. Jaki byłby sens hydraulicznej blokady gdyby nie można było zablokować widelca we wstępnym ugięciu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem Epixona i było tak samo: można była go zablokować po wciśnięciu ale po podniesieniu koła wracał do pełnej długości, natomiast nie towarzyszyły temu żadne dźwięki itd, wszystko pracowało gładko. W XCR który miałem jeszcze wcześniej było tak samo.

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...