Skocz do zawartości

[Tensometr] SuperB TB-ST12


Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych kolegów!

Może ktoś używa tego tensometru i może się wypowiedzieć jak jest z wykonaniem i obsługą tego narzędzia oraz interesuje mnie jakie szprych uwzględnione są w tabeli przeliczeniowej dołączonej przez  producenta.

Wiadomo można kupić w ciemno Tensometr Park tool-a ale SuperB jest sporo tańszy i wygląda identycznie....

Proszę o jakieś opinie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem też nad kalibracją... wymyśliłem dwie opcje

 

1. szprycha straight pull 2mm  w stalowej ramce naciągnięta na np 100 kgf (mam nadzieje że tensometr przyjdzie skalibrowany i ten pierwszy pomiar będzie miarodajny) zabetonowany gwint w nyplu a potem kalibracja urządzenia co jakiś czas oczywiście w w tej samej temperaturze powietrza.

 

2. stalowa ramka+ waga wędkarska przymocowana do niej szprycha 2mm, nyplem można by regulować naciąg i z wagi sczytywać kg, czyli wierna kopia urządzenia seperB :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się swego czasu zastanawiałem nad kalibratorem. Opcja 1 jest ciekawa, tylko nie jestem pewien, czy z czasem naprężenie szprychy nie będzie spadać.

W zasadzie jesteśmy daleko od granicy plastyczności, ale jakieś odprężanie może mieć miejsce (choćby odkształcenie ramki).

Druga opcja jest bardziej powtarzalna, tylko popularne wagi (wędkarskie, walizkowe) maja zwykle zakres do max 50kg. Mam na myśli te cyfrowe, bo sprężynowe raczej dokładnością nie grzeszą.

Tensometry też są drogawe. Ale łatwo to obejść montując szprychę i wagę do dźwigni. Zmieniając długość ramion dopasujemy przyrząd do zakresu wagi. Można nawet zrezygnować z wagi wieszając "kalibrowany" ciężarek.

Albo zamiast dźwigni użyć wielobloczka ze stalową linką. Trochę to rozbudowuje układ mechaniczny, ale da się zrobić metodami chałupniczymi za nieduże pieniądze. Może się kiedyś zmobilizuję i stworze takie ustrojstwo dla sprawdzenia dokladnościParktoola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz!

Dobre pomysły. ..

W mojej pierwsze opcji ramka byłaby zespawana z profilu stalowego kwadratowego ok 15x15mm i przechowywaŁ bym to w pudełku wyściełany gąbką :D w domu. Myślę że jak będzie statycznie naciagnieta, nie będzie pracowała i będę się z tym obchodził jak z jajkiem to powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej pierwsze opcji ramka byłaby zespawana z profilu stalowego kwadratowego ok 15x15mm i przechowywaŁ bym to w pudełku wyściełany gąbką w domu

Tak mi własnie przyszła do głowy wersja budżetowa (żeby nie powiedzieć, że wręcz druciarska). Kupujemy na bazarze stare kolo od Rometa na stalowej obręczy (może być nawet 20" czy 24" bo mniejsze).

Kontrolując nowiutkim tensometrem naprężamy wszystkie szprychy do tej samej wartości np 80 KG (bez żadnego centrowania, tylko równa wartość). I wieszamy kolo w ciemnym kącie zawinięte w kołdrę jako kalibrator. I mamy nie jedną, a 32 (czy ile ich tam jest w kole) szprychy wzorcowe :-)

Koszt pewnie z 5-10 zl (kolo może być z rozwaloną piastą i podrdzewiałe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@, Park Tool`a też możesz kalibrować w domu.

 

Poczyniłem kiedyś ramkę do kalibrowania tensometru ... 

Ramka poszła z profilu 35x35 bo taki akurat miałem , waga wędkarska, linka stalowa 4 mm ( zrwa się przy około 1T) i bloczek.

 

SuperB wygląda na dosłowną kopie Park Tool`a . Nie można wykluczyć ze ich podwykonawca podrzuca im na rynek identyczny produkt w innym kolorze i z innym logo.

Nie można też wykluczyć że jest to nieudolna kopia i może czynić problemy eksploatacyjne :) 

Kiedyś Park Tool był absurdalnie drogi jak na swoją konstrukcje teraz da się go kupić w okolicy 270 ziko.

Mamy wiec 100 zł różnicy między pierwowzorem i kopią ...

 

Trzeba nieco pogooglować możne znajdzie się kogoś kto bezpośrednio to porównał. 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś Park Tool był absurdalnie drogi jak na swoją konstrukcje teraz da się go kupić w okolicy 270 ziko

2 lata temu wyrwałem Parktool'a na jakiejś promocji za ok 170 zł, wiec jak się poszuka i ma trochę szczęścia to może się uda kupić w cenie tego "superba"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś to: http://nieoceniam.pl/testy/akcesoria/tensometr-park-tool-tm-1/ ?

 

 

jeśli upuścisz lub rozkalibrujesz tensometr, będzie on bezużyteczny;

niezwykła delikatność urządzenia

 

Biorąc pod uwagę to że poczta / firmy kurierskie traktują paczki jak śmieci jest dość prawdopodobne że dostaniesz bezużyteczne urządzenie (tzn. do kalibracji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś to: http://nieoceniam.pl/testy/akcesoria/tensometr-park-tool-tm-1/ ?

 

 

Biorąc pod uwagę to że poczta / firmy kurierskie traktują paczki jak śmieci jest dość prawdopodobne że dostaniesz bezużyteczne urządzenie (tzn. do kalibracji).

 

To akurat mój tekst, więc pozwolę sobie na krótkie wyjaśnienie :-)

Fabrycznie tensometr Parka jest zapakowany w dopasowane, sztywne pudełko i ciężko wyobrazić mi sobie sytuację, w której z winy dostawcy paczki dochodzi do rozkalibrowania urządzenia. Jeśli już, to prędzej zostanie zniszczone. 

Miałem na myśli sytuacje w serwisie, kiedy tensometr w "ferworze walki" może upaść na twardą podłogę i wówczas rzeczywiście bywa problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ktos ma tego Super B?? 

Rozumiem że do niego też jest tabelka dla róznego rodzju szprych, ktoś moze zrobic jakis zrzut tych tabelek? 

Zastanariam się nad tym superb, ale....parktool ma np. pdf'a ze szprychami dostepnego w sieci, jest też ich całkiem przyjemna apka ...ktos sie tam postarał, w przeciwieństwie do superb...które oprócz tego urzadzenia chyba niewiele daje..

 

Edyta: w sumie juz nieważne, obejrzalem filmik parktoola z sympatycznym starszym Panem, i zdecydowalem sie zaplacic stowe wiecej za tm-1, przekonala mnie ta webowa apka ładnie wyklikana i wyskalowana dla tm-1. To jest tak fajnie zrobione, że według mnie nie bede walił w preta i zakradał się tam z wynikami z superb :-p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...