Skocz do zawartości

[sztyca] 31,6mm zbyt wąska, a 31,8mm zbyt szeroka


kill.switch

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Składam rower i natrafiłem na problem, jak w temacie. Sprzęt to:

- rama LaPierre ProRace 200 rocznik 2006

- sztyca SATORI Camber 31,6mm

- sztyca ACCENT SP-408 31,8mm

 

Co do ramy to nie potrafię znaleźć książeczki (rower był kupiony w 2007 roku), na stronie producenta nie ma już tego modelu, a w Internecie brak takiej informacji. Nie mam też sztycy, która była wcześniej założona w rowerze.

 

Sztyca 31,6mm wsuwa się bardzo lekko, opada sama na dół i ma wyraźny luz w rurze (w każdej płaszczyźnie).

Dla odmiany sztyca 31,8mm wsuwa się na 5mm w rurę i stawia opór - dalej nie pójdzie. Nie wchodzi w grę użycie siły tylko do sprawdzenia, bo sprzęt mogę jeszcze oddać w sklepie, ale nie może mieć śladów montażu.

 

Wiem, że nie ma cudów i chyba jedyne co mogę sie od Was dowiedzieć to, czy lepiej mieć luźniejszą sztycę, mocniej dokręconą, czy zbyt szeroką, wbitą (młotkiem? ;)) na siłę? Sztyc 31,7mm nie widziałem nigdzie...

 

Pozdrawiam. :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podrzucenie tego - co prawda na tą stronę patrzyłem już, tylko nie zauważyłem, że jest rozmiar sztycy! Fail. ;)

Generalnie rama jest bardzo podobna - charakterystyczne wygięcie rury trójkąta, więc może to być to samo.

 

No to teraz pytanie - dlaczego sztyca 31,6mm jest tak luźna? W pokoju stoi jakiś stary Kelly's i w nim sztyca ma bardzo delikatny luz, ale sztyca (i to z ciężkim siodłem) sama nie obsuwa się, a żeby ją wyjąć, trzeba nią pokręcić na boki - na tyle dobrze jest dopasowana.

 

Sporo ważę i nie chciałbym złamać ramy. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam, to średnice sztyc są nie mniej niż co 0,2mmm, więc nie ma opcji sztycy 31,7mm. Jeśli 31,8 nie wchodzi,  31,6mm powinno pasować. Inną bajką jest fakt dlaczego jest luźna - np. bo tak :). Może rzeczywiście nie jest to 31,6mm, zmierz i się dowiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam jakąś trefną suwmiarkę, bo w ramie otwór wychodzi mi dokładnie 31,6mm (kupowałem wg. tego pomiaru), ale już sztyca na 31,6mm wychodzi mi 31,5mm, a ta co ma 31,8mm wychodzi 31,6 - 31,7mm. W Kelly's-ie zmierzyło mi się 30,5mm średnica w ramie, a 30,3mm sztyca... i bądź tu mądry. ;)

 

Biorąc pod uwagę, że u mnie róznica jest 0,1mm (31,6mm do 31,5mm), zaczynam myśleć żeby zaryzykować z tą węższą sztycą - może z czasem uzbiera się syf i zrobi się ciaśniej. :D

 

Ale może ktoś będzie wiedział z doświadczenia, a może z legen ludowych ;) : lepiej mieć luźniejszą sztycę, mocniej dokręconą, czy zbyt szeroką, wciśniętą na siłę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...