Skocz do zawartości

[licznik GPS] Wahoo ELEMNT


Pulse

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji, że przetestowałem ostatnio Wahoo ELEMNT chciałbym się podzielić wrażeniami na temat tego sprzętu.

 

Zawsze lubiłem dobre liczniki, zaczynałem od Sigmy, potem polar CS 400. Wraz z era Stravy przesiadłem się z appki androidowej na Garmina  edge 800, użytkowałem też przez chwilę E500 i E810.

Obecnie jeżdzę z edge 1000.

 

Byłem ciekawy jak na tym tle wypadnie licznik Wahoo ELEMNT i udało się pozyskać dosyć tanio egzemplarz na testy.

Z racji, że Garminy to bardzo popularne sprzęty będę odnosił się do serii Edge.

 

Plusy

+ wyświetlacz - bije na głowe Garminowski wyświetlacz, szczególnie w mocno słoneczne dni

+ prostota użycia - wszystko działa, ustawienie poprzez appke ELEMNT przez telefon bardzo proste

+ sychronizacja tras ze Stravy, Ridewithgps.com i innych serwisów bardzo prosta, nie ma potrzeby podłączania urządzenia, trase ustawiamy w zaledwie kilka sekund

+ segmenty Stravy dla użytkowników Strava Premium, bardzo dobra obsługa, lepsza niż w Garminie gdyż segmenty będą się pojawiać nawet jeżeli mamy wgraną trasę. Dodatkowo w przypadku nakładających się segmentów, urządzenie daje możliwość wyboru segmentu na jakim chcemy rywalizować.

+ diody, bardzo przydatna widoczna i mało rozpraszająca forma informowania o danych które możemy zdefiniować w ustawieniach - np. informowanie o skrętach lub  zboczenie z trasy

+ nawigowanie po trasie mimo monochromatycznego wyświetlacza bardzo dobre, komunikaty pojawiają się w odpowiednim czasie, nie rozpraszają przy tym za bardzo. Czytelność map, mimo, że są mało szczegółowe bardzo dobra.

+ funkcja zoomawania ekranu, każdy ekran można edytować na bieżąco poprzez naciskanie przycisków bocznych, z ekranu będą znikać pola na którch najmniej nam zależy.

+ dobra jakość wykoania, sprawia solidne wrażenie.

 

Minusy

- brak możliwości przewijania mapy oraz ustawienia na szybko punktu do którego chciałoby się dotrzeć na liczniku

- boczne przyciski mało wygodne

- nie zgodne mocowanie z garminowskim, trzeba używać mocowań dedykowanych dla Wahoo lub przerabiać mocowanie Garmina.

- do rywalizacji na segmentach potrzebna jest Starva premium, tymczasem mając Garmina segmenty można wrzucać na urządzenie ręcznie jeżeli nie ma się płatnej subskrypcji Stravy.

- brak definiowanych ćwiczeń np. interwałów, podobno ta funkcja ma być dodana w ramach aktualizacji firmware - planowany termin jesień tego roku.

 

Podsumowując dobre urządzenie, osobiście preferuję jednak Edge 1000 bardziej, ale na pewno jest to lepszy wybór niż Edge 5xx czy Edge 820.

na pewno jest to bardzo dobre urządzenie dla osób którym Garmin nie leży, warte uwagi.

 

34633864483_f4f4ccd1a2_c.jpg

34601967804_b7fd29cd62_c.jpg

35313745321_32a0c5b45e_c.jpg

35277039902_9d0c36b440_c.jpg

35403879926_0c484e03b2_c.jpg

Edytowane przez Pulse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna recenzja.

Dwie rzeczy:

 

 

tymczasem mając Garmina segmenty można wrzucać na urządzenie ręcznie jeżeli nie ma się płatnej subskrypcji Stravy.

Jak ręcznie wrzucać segmenty? Mam w 520 kilka segmentów z czasów testów Stravy Premium, nie zawsze interesujących. Może zrobię tam porządek.

 

 

na pewno jest to lepszy wybór niż Edge 5xx czy Edge 820

To tylko pod warunkiem, że rozmiar Elemnta jest dla danej osoby akceptowalny. Dla mnie osobiście nie jest. Rozmiarowo do Edge 5xx/820 porównać można Elemnt Bolt. Szkoda, że nie istniał, gdy kupowałem swoją 520.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ręcznie wrzucać segmenty? Mam w 520 kilka segmentów z czasów testów Stravy Premium, nie zawsze interesujących. Może zrobię tam porządek.

 

http://gniza.org/segments/#/segment/

 

wybierasz segment, wbijasz u góry jego link, ustawiasz z kim będziesz się chciał ścigać, zatwierdzasz, pobierasz, wrzucasz do katalogu NewFiles na Garminie. Sprawdzasz czy masz go w segmentach na urządzeniu i czy masz włączone segmenty.

działa na e1000, 810,e820 oraz 520, e510

Edytowane przez Pulse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pulse gdzie u nas w kraju można kupić/przetestować ten "komputerek"?

Jeśli to nie tajemnica jakiego rzędu to wydatek?

 

Przymierzam się właśnie do zakupu czegoś nieco bardziej rozbudowanego niż zwykły licznik - na tą chwilę jestem prawie zdecydowany na Sigmę ROX 11.0.

Nawigacja jest dla mnie sprawą mocno drugorzędną ale zależy mi na urządzeniu, które pozwoli wygonie monitorować treningi i prócz oczywistych danych monitorować tętno oraz kadencję a także zapisywać wszystkie dane wraz ze śladem. Chcę tym samym pozbyć się dodatkowego "zegarkowego" pulsometru. O ile Garminy zupełnie mnie nie kręcą o tyle ten Wahoo wydaje się bardzo zachęcający...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od paru tygodni mam Bolta. Ten sam soft co Elemnt tylko w mniejszym, zgrabniejszym opakowaniu.

Podpisuje sie pod wszystkimi wymienionymi plusami.

Wiele minusowe mnie nie dotyczy, segmenty mnie nie kreca, na nawigacji jezdze sporadycznie.

Dwa tygodnie temu mielismy klubowy Solstice ride "Octopus", robienie wszystki mozliwych wariacji podjazdow na okoliczny najwyzszy punkt w tej czesci kraju. Ok 100km i prawie 2000m w pionie, gdzie i stad nazwa, trasa przecina sie i krzyzuje wielokrotnie. Masa ludzi na Garminach narzekała na warjujaca nawigacje. Wahoo-owcy byli zadowoleni.

W moim klubie, gdzie na niedzielnych ustawkach przybywa 50-60 osob, jest pare bez zadnych licznikow, reszta na Garniakach, w zdecydowanej wiekszosci 810 i 1000. Ale zauwazylem, ze coraz wiecej osob zaczyna sie interesowac Wahoo.

Wahoo pod wzgledem komunikacji (ladowania tras, zrzucania treningow, powiadomien), ustawien (za pomoca apki), funkcjonalnosci, jakosci wyswietlacz, jest sporo do przodu w porownaniu do Garmina. Do tego kupujac Bolta w zestawie jest dolaczony uchwyt na kierownice ustawiajacy komputerek przed mostkiem. I do tego jest maly, duzy plus.

 

To akurat nie jest wspomniany uchwyt

 

35023097234_10ff2a2c0c_c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne są te liczniki. Miałem brać teraz Lezyne na testy bo Wahoo jednak był trochę za drogi. Ale postanowiłem się jeszcze wstrzymać i kupię jednak Wahoo :)

Dylemat jedynie czy zwykły czy bolt ale to myśle ze dopiero gdy gdzieś na żywo zobaczę to podejmę decyzje.

 

Do tego czasu zostaje przy iPhonie 7 :) żeby dożył to nawet specjalnie mu kliknąlem teraz QuadLocka :)

 

Swoją drogą to może ktoś ma jakiś ciekawy kanał zakupu oprócz oficjalnej strony lub Amazona???

Edytowane przez Przemcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja miałem RFLKT+ i był fajny dopóki się nie zepsuł, a zrobił to szybko. Nie wiem czy nawalił sklep redcoon czy jak twierdził redcoon suport wahoo, ale 3mce bez licznika w środku sezonu słabe było. suport garmina jest o niebo lepszy.

Edytowane przez jgrabowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Wrażenia ogólne bardzo pozytywne :)

 

Zamawiając bałem się ze będzie za duży i czy BOLT nie byłby lepszy ale teraz jestem wręcz szczęśliwy ze wziąłem zwykłego. Rozmiar wręcz idealny :)

 

Zawartość zestawu wyglada tak

 

 

579d05eee269ffdc9d4f5de810281254.jpg

 

Dodatkowo jest kilka trytytek małych i dużych.

 

Czujniki są bezmagnesowe :)

 

Czujnik kadencji ma 2 sposoby montażu. Na stałe w gumce zaciśniętej trytytkami lub w uchwycie przyklejanym do korby z którego bezproblemowo można go demontować np do drugiego roweru.

 

Czujnik prędkości jest zapinany gumka na piastę.

 

Pulsometr bardzo wygodny. Wygodniejszy od mojego poprzedniego Sigmy :)

 

Uruchomienie i sparowanie wszystkiego razem z licznikiem i z telefonem jest bezproblemowe. Nie wiem jak z androidami ale z Iphone'm 7 działa genialnie :)

 

Czytelność wyświetlacza wręcz wzorowa w dzień i w nocy :)

 

 

Obsługa wszystkiego poprzez tel to świetne rozwiązanie. Mnogość ustawień ekranów jest aż za duża.

 

Dla osób posiadających czujnik mocy jest jest mnóstwo opcji wyświetlania różnych parametrów oraz załadowane kilka przykładowych treningów z grupy SKY oraz 2 testy FTP.

 

19716a25eb0420e93be9da388ea4d0c1.jpg

 

624f9d66e0f259654665345631e78174.jpg

 

Inne treningi można wgrywać z serwisów typu TrainingPeaks itp.

 

Trening przykładowo na liczniku wyglada tak

 

e2179da6b3dde0c6a421a9c221a58eb7.jpg

b9e9204d9e8e68e65465101f50b538a5.jpg

 

Odnośnie nawigacji bałem się szczerze jak to na żywo będzie wyglądać. Ale jestem pod wrażeniem czytelności. Jeździłem testowo i po szosie i w gęstym lesie i ani razu się nie zgubił oraz co świetne to bardzo dokładnie pokazywał nawet lekkie skręty w leśnych dróżkach :) nie da się chyba z nim zabłądzić.

 

Wyświetlanie informacji nawigacyjnych jest na kilka sposobów. Ma swoją stronę tylko jako mapa i na górnym pasku można zaprogramować kilka okienek z parametrami które chcemy. Mapa nadal jest czytelna.

 

b213b329c9ba7fc996c68cd085a89d8e.jpg

 

b53cc63eeeb6f8ae7aac4c8deabf613b.jpg

 

A jeśli jedziemy z wyświetlona inna strona Np treningową to zbliżając się do np skrętu pokazuje się pasek z informacja ze zbliżamy się do skrętu oraz żebyśmy przypadkiem nie przegapili zjazdu górny pasek ledowy mruga w kierunku skrętu.

 

 

 

Świetnie to działa :)

 

 

Kolejna fajna opcja to strona podjazdowa :)

Widać na niej ukształtowanie terenu, nachylenie itd

 

7a90c3fa41e719f69a5764cc0e5b58ef.jpg

 

Boczne i górne ledy można zaprogramować w różny sposób. Ja akurat boczne mam jako strefy tętna.

 

Kolejna MEGA SUPER opcja to wyświetlanie segmentów Stravy na żywo. Te segmenty które mamy odznaczone gwiazdkami są wyświetlane w czytelny sposób. Ledy boczne oraz czasy pokazują wtedy nasza pozycje wg PR lub KoMa :) ile do końca itd a górne pokazują np ile zostało oraz na samym końcu pomrygując dodatkowo motywują do wykrzesania dodatkowych porcji energii.

 

5c48ea7855a9a9db0c5493b7a5e30e3b.jpg

 

Fajne jest zbliżanie i oddalanie ekranu wyszczególniające parametry wg wcześniej ustalonej hierarchii. Podoba mi się to :)

 

ec8b2af1584fe62e64b871b4275fb273.jpg

 

8584f68d7cdd4b5e3f2b828262c4e473.jpg

 

f8fcae25fe1b218d2f8efbbcee12ff7d.jpg

 

Jak ktoś coś chce wiedzieć konkretnego to śmiało pytać :)

 

P.S. Sorki za jakość zdjęć ale nie jest łatwo robić fotki podczas jazdy unikając wibracji a dodatkowo jest lekko mlecznie bo telefon miałem w pokrowcu i pelerynce przeciwdeszczowej Quadlocka i tam obiektyw jest tez przesłonięty przezroczystym silikonem. Ale tragedii nie ma. Można coś dojrzeć. :)

Edytowane przez Przemcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zjedziesz z trasy to najpierw sygnalizuje mrugając na czerwono górnymi ledami ze źle skręciłeś a po niedługim czasie zmienia trasę sygnalizując ledami na zielono ze już jest nowa trasa.

 

Chyba łączy się w tem czasie przez blutka z tel.

 

Za mało jeszcze razy udało mi się zjechać z trasy proponowanej żeby się skupić na tym co i jak to robi. Te kilka razy co zmieniłem sobie samowolnie opracowaną wcześniej trasę to tak wyglądało jak napisałem wcześniej.

 

Pozytywnie to odebrałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo, i to jest super wiadomość. Możesz jeszcze przy okazji sprawdzić to dokładnie? Do tej pory właśnie skreślałem Wahoo ze względu na nieprzeliczanie trasy (testy, które czytałem to potwierdzały - jednak były stosunkowo stare, sprzed paru m-cy), ale oni tam non-stop grzebią w sofcie.

Dobrze, że nie skusiłem się na Lezyne Super GPSa... :) Chyba będzie trzeba odkładać kasę.

Edytowane przez efv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ze przelicza trasę to sprawdzone. Nie używałem bez tel jeszcze ale w sumie mogę to spróbować przy najbliższej okazji. Ale wydaje mi się ze bez tel nie ogarnie tego.

 

Teroetycznie nie jest to wada bo generalnie i tak bez tel się nie ruszam nigdzie.

 

Tez rozważałem LEZYNE. Ale nie żałuje tego zakupu. Im więcej używam tym bardziej mi się podoba

Edytowane przez Przemcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Mam prośbę do użytkowników o podanie źródła zakupu swoich Wahoo. Już prawie miałem zamawiać Garmin Edge 820 bundle. Wpadłem przypadkowo na WAHOO i mam mały mętlik w głowie. A jak już Wahoo to który polecacie ? Pozdrawiam Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...