Skocz do zawartości

[Korba] Wymiana korby na octalink.


Mariusz_K

Rekomendowane odpowiedzi

To pierwszy mój post więc witam wszystkich na forum. Moje zapytanie dotyczy doboru i wymiany. Mam dość leciwy rower tj Kross Trans Continental (napęd 3x7; korba 48x38x28; wolnobieg), fajnie mie się na nim jeździ ale przyszedł czas na zmianę korby. Wszystko wydawało by się dla mnie proste bo znalazłem taką na kwadrat tj. FC-M361 ale trochę poczytałem na forum (może jeszcze za mało) że jak się waży dość dużo - ja mam tak około 100kg wagi- i jeździ się czasem siłowo to raczej powinno się pomyśleć o co najmniej octalinku. Poszukałem co nie co w sieci ale nie za bardzo mogę coś znaleźć w wielkości 48x38x28 (znalazłem na jednym z portali aukcyjnych coś takiego jak FC-M470 ale to 48-36-26 i coś się boję że to się nie za bardzo tak da wymienić sztuka za sztukę i będzie ok). Oczywiście wiem że suport też będzie do wymiany...:-). Czy możecie mi polecić jakieś rozwiązanie (oprócz wymiany roweru) - takie w miarę tanie ale skuteczne...Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to znaczy że to stopniowanie tj. 48x36x26 jest na inne przełożenie niż 3x7? Obecnie na przodzie mam założoną przerzutkę dedore fd-m511 - nie wiem czy będzie dobra....:-( a czy na oktalinku i stopniowaniu 48x38x28 jakąś korbę można będzie jeszcze zakupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie masz teraz przerzutkę przednią niskiej grupy do korb 48x38x28 i z takimi przerzutkami są problemy gdy zamieniamy korbę na 48x36x26.  Mi nie udało się ustawić FD-TX51 z korbą FC-M431, ale z przerzutką M530 nie było problemu. 

Jeśli kupujesz tę M470 na aukcji Allegro za 95 zł, to ten sam sprzedawca ma przerzutkę przednią Deore FD-M511 za 31zł (Sam kupiłem od niego taki set - M470+M511). Jeśli masz rurę podsiodłową o średnicy 34,9 mm to wszystko będzie pasowało. Inni sprzedawcy mają tę przerzutkę z redukcja na 31,8mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie masz teraz przerzutkę przednią niskiej grupy do korb 48x38x28 i z takimi przerzutkami są problemy gdy zamieniamy korbę na 48x36x26.  Mi nie udało się ustawić FD-TX51 z korbą FC-M431, ale z przerzutką M530 nie było problemu. 

Jeśli kupujesz tę M470 na aukcji Allegro za 95 zł, to ten sam sprzedawca ma przerzutkę przednią Deore FD-M511 za 31zł (Sam kupiłem od niego taki set - M470+M511). Jeśli masz rurę podsiodłową o średnicy 34,9 mm to wszystko będzie pasowało. Inni sprzedawcy mają tę przerzutkę z redukcja na 31,8mm. 

 

właśnie na już początku miałem wskazać na tą aukcję allegro ale nie wiedziałem czy wypada....:-) a przerzutkę przednią taką już mam..:-)) z redukcją w gratisie. Czy ta M470 to będzie dobry?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dla wolnobiegu 7rz wg. dokumentacji powinien być suport BB-ES25 (lub ES300) 121mm (linia łańcucha 47,5mm) a dla kaset 7-9 rz 126 mm (50mm) . W praktyce prawdopodobnie nie będzie różnicy.

 

 

sprawdziłem - w rowerze mam obecnie fabryczną korbę o nazwie cyclone (chyba bo napis już prawie cały jest starty) i jest jeszcze oznaczenie AL-4-170...to coś pomoże przy doborze suportu..:-))?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AL-4-170...to coś pomoże przy doborze suportu..:-))?

 

 

Stara korba nie ma znaczenia, dobierasz do nowej, tak jak napisałem. Jeśli wolnobieg, to 121mm , jeśli kaseta 126mm - ale ja wziąłbym 126 mm. Dodatkowe 2,5 mm linii łańcucha nic Ci nie zepsuje,  a bedzie lepiej gdy kupisz koło z piastą na kasetę ( przy Twojej wadze byłby to dobry pomysł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korba i suport zamówieone....Przez chwilę to mnie jeszcze korciła wymiana tylnej przerzutki bo u mnie jakiś fabryczny tourney jeszcze jest (i działa już jak chce) ale nie wiem czy się w jakieś koszta duże nie wpędzę....a nie wiem czy jest sens dalszego inwestowania w 3x7 (choć w sumie ni to przełożenie obecnie wystarcza..:-)))). Aha nie pisałem - wolnobieg to obecnie to SHIMANO MF-HG37 a łańcuch SHIMANO CN-HG40..nowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kolejności wytrzymałości (kup ten który będzie najłatwiej/najtaniej kupić, bo wszystkie są niezłe):

 

1. YABAN S8010CR - moje tegoroczne odkrycie i faworyt wśród 8rz łańcuchów

2. KMC X8.93/99 (lub X9.93/99- 9rz ale też będzie śmigał)

3. SHIMANO CN-HG71 (wyciaga się około 4 razy wolniej od HG40)

 

 

Edit: W tej chwili trudno dostać S8010CR, jest S8010S2 - to CR w symbolu oznacza chrom i może mieć spore znaczenie dla wytrzymałości na ścieranie (wyciąganie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O PC-830 i 850 widziałem skrajnie różne opinie. Tak jakby w tych modelach trafiały się egzemplarze o różnych trwałościach. Ja ich nie używałem, ale jak będzie okazja to kupię bo mam lekkiego pie****ca w temacie łańcuchów (szczególnie na 8 i 9 rz.) i smarów do nich.

 

Edit:.

PC-830 nie ma hartowanych pinów (850 ma hartowane) i z tego powodu może być słaby.  Najlepsze są takie, które maję hartowane i chromowane elementy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...