Skocz do zawartości

[Przerzutka przednia] Shimano FD-TZ30-wymiana


jarek74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jetem nowy na forum. Chciałbym prosić o poradę dotyczącą wymiany przerzutki przedniej .Na chwilę obecną jest Shimano FD-TZ30 .NIe da się jej wyregulować .Śruby przeskakują .Tak jak by nie trafiały w odpowiednie miejsce. Byłem kiedyś u gościa który stwierdził , że ta przerzutka nie współpracuje z manetkami które są przy rowerze.Wszystko jest od nowości.Więc czy to jest możliwe?Jaką przerzutkę kupić?Nie znam się na tym i dla tego chciałbym zasięgnąć porady osób które się na tym znają. Manetka wygląda jak na zdjęciu.

post-205056-0-37431900-1498143362_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda przerzutka przednia shimano musi działać z każdą manetką. To nie są przerzutki tylne że jest inny ciąg linki i inny stosunek pociągnięcia linki do przesunięcia wózka... Mi udało się wyrwać za 45złotych przerzutkę deore LX m570 i pięknie pracuje z manetką alivio. Szukaj jakiejkolwiek przerzutki down swing tak od acery/alivio w górę na trzy rzędy, jeśli szukasz czegoś co ma tylko przerzucać łańcuch w górę i w dół korby.

PS. (Według tego ziomka przerzutka tourney nie współpracuje z manetką chyba-tourney)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Szukaj jakiejkolwiek przerzutki down swing tak od acery/alivio w górę na trzy rzędy, jeśli szukasz czegoś co ma tylko przerzucać łańcuch w górę i w dół korby.

Przerzutkę trzeba dobrać pod stopniowanie korby , jako że autor ma typowe przełożenie tanich rowerów to przednia przerzutka do altusa , wyżej nie ma nic pod takie stopniowanie , chyba że jakieś lx-y itp. 

 

Chyba , że obecna przerzutka jest źle dobrana do przełożeń na korbie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze by było gdyby napisał, ile ma zębów na korbie. Ten LX, którego właśnie mam ma max. 48T ale jeżdżę na standardowych 22-32-44 (będę zmieniać na 26-38) i przerzutka sprawuje się znakomicie. Tourneye z reguły mają pojemność 42T a przy korbie 44 to byłby duży problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tourneye z reguły mają pojemność 42T a przy korbie 44 to byłby duży problem

Nie chodzi o to. To , co podajesz to wielkość dużego blatu.

 

Tourney z reguły ma 42x36x26 , co daje pojemność 18 zębów. Jak byś taką przerzutkę dał do korby ( pod warunkiem , że taką znajdziesz ) 48x40x30 to działała by normalnie , bo zachowane są przeskoki między koronkami. To właśnie o te przeskoki mi chodzi. Dobrze by było , żeby się zgadzały , chociaż niektórzy mówią że jakaś rozbieżność niewielka może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja się na tym nie znam.Facet u którego byłem pracuje w jednym z zakładów składających rowery -nazwy nie podaje.Stwierdził ,że przerzutka nie pasuje do manetki i co najlepsze ,że wkład korbowodu jest za długi.  Miarą  i mierzył od środkowej zębatki -przedniej do środka ramy i powiedział ,że za długi o ileś mm.Nie pamiętam ile.Wiem rower kupiłem tani .Ale żeby aż taki szajs? Wiec proszę napiszcie konkretnie co mam kupić. :( Najlepiej tak żebym nie musiał rozpinać łańcucha do zakładania.:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest fachowcem i używa nazwy "korbowód" to nie wiem czy jest wiarygodny :teehee:  Jeżeli jest za długi o ileś tam mm to przecież można ustawić zakres działania przerzutki tak, by działała poprawnie. Manetka jak najbardziej pasuje do przerzutki, inaczej by działała tak, że jeden indeks manetki przesuwałby przerzutkę o "pół biegu" albo o 2 biegi, zależy co z czym połączymy (połączenie shimano i srama - raz już w jednym makrokeszu to widziałem) albo w ogóle nic by nie działało i byś jeździł na jednym blacie.


Jeżeli masz budżet około 250zł to już zdaj się na "miłego pana" i weź przerzutkę acera z klamkomanetkami acery - tylna przerzutka ci podziękuje za to

 


Jeżeli odkręcasz śrubę - skracasz pancerz, przez co napięcie linki jest większe, a przy wkręcaniu śruby wydłużasz pancerz, czyli linka staje się luźniejsza - musisz uważać, by nie przegiąć, bo okaże się że owszem, wrzucisz na większy blat, ale już na mniejszy nie zrzucisz i na odwrót - zależy jak pokręcisz śrubą

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Podczas regulacji.Linka w manetce jak ma być wkręcona?

To służy do dokładnej regulacji , bo nie da się idealnie zakręcić linki aby nie wymagało to minimalnych poprawek.

 

 

 

Jeżeli masz budżet około 250zł to już zdaj się na "miłego pana" i weź przerzutkę acera z klamkomanetkami acery

Trzeba jeszcze znaleźć tą acere z pasującym stopniowaniem :P Korba 42x34x24 , czyli może być słabo. Może coś z 44x24x34 by podeszło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gość w sklepie powiedział ,że ma pasować.

Będzie pasować.

 

 

 

Co z tego jak nie wiem jak wysoko na ramie ma  byc:( . 

Wbij sobie z tyłu 4-5 na kasecie / wolnobiegu i ustaw tak , aby na jedynce z przodu łańcuch miał trochę luzu z dołu w prowadnicy. Trochę wprawy i poprawek i Ci się uda :P Ja zawsze mam problem dobrze zakręcić linkę , aby dobrze wbijała w górę a jednocześnie dobrze redukowała , bo brakuje mi regulacji przy manetce :D

 

Z resztą na naklejce na przerzutce masz naklejkę pokazującą jaka ma być odległość od zębów jak masz wbitą trójkę. Wbijasz sobie trójkę i ustawiasz wysokość a potem bawisz się dalej linką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co zle robię? Ustawiam przód ma najmniejszej zębatce tył daje na największą. Kręcę śrubą L aby te łyżkę dosunąć do łańcucha wewnętrzną krawędzią. I łańcuch za diabła nie wchodzi na największą zębatkę przednią jak manetkę mam na 3 to łańcuch jest na 2. :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie.Reguluję zgodnie z tym opisem https://roweroweporady.pl/jak-wyregulowac-przednia-przerzutke/. I nic .Mam pytanie - o co tu chodzi z tym miedzy 2 a 4 mm?  " Pamiętaj aby prowadnica była umieszczona równolegle do zębatek, a odległość zewnętrznej płytki prowadnicy od zębów w pionie powinna wynosić między 2 a 4 mm."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest to , o czym Ci mówiłem.

 

 

 

aby prowadnica była umieszczona równolegle do zębatek,

Przerzutka ma być ustawiona w linii z korbą , nie może być pod kątem. Po prostu spójrz czy przerzutka idzie równo przy zębatce , czy nie odstaje bardziej na początku i mniej na końcu.

 

 

 

a odległość zewnętrznej płytki prowadnicy od zębów w pionie powinna wynosić między 2 a 4 mm."

Masz naklejkę na przerzutce , która pokazuje jaka ma być odległość zębów od prowadnicy.

KZQHt5L.jpg

 

W tym przezroczystym polu muszą być krawędzie zębów , kiedy przerzutka jest na największym blacie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila. Zęby mają wejść w te wycięcia na naklejce? Bo mam już dość i powoli sie poddaje .:( 


Ychu-już prawie się udało wchodzi łańcuch na dużą i na największą jeszcze doregulować i może coś z tego będzie:) . na razie bardzo ale to bardzo dziękuję .Dam znać po pierwszej wycieczce :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może uściślę wypowiedź Ychu bo można ją źle zrozumieć. Nie łańcuch ma się znajdować na największym blacie. Łańcuch ma być na środkowym blacie a najlepiej to niech łańcucha nie ma wcale na ten moment. Ręką poruszasz przerzutką analogicznie jak by to zrobiła linka. Jak wodzik przerzutki (jego front) zrówna się z największym blatem (bardzo często właśnie na środkowej tarczy jest zrównany i nic nie trzeba robić, żeby ocenić dystans) to właśnie w tym momencie ząbki z naklejki mają się pokryć z ząbkami patelni.

 

Po wrzuceniu na patelnię wodzik jest w innym miejscu - ze 2 mm wyżej.

 

Czyli nie jak przerzutka jest na największym blacie tylko jak front przerzutki jest dokładnie w linii z największym  blatem.

 

Dobra, zaraz cyknę zdjęcie. W takim położeniu ma być 1-3 mm. Jak widać u mnie łańcuch w tym czasie jest na środkowym blacie, a front wodzika idealnie na patelnią. U mnie jest 3mm.

 

1d706a3ea821840f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...