Skocz do zawartości

[regulacja?] Shimano 105 5800 przód - czy musi ocierać?


radomir

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chociaż jeden fakt przeczy teorii ("5800 musi ocierać") to ta teoria jest fałszywa. I tyle, podstawy logiki. A u mnie nie ociera.

 

 

 

Skoro serwis Shimano tak ustawił i twierdzi, że tak ma być, to nie będę z tym walczył, a przeproszę się, pomimo, że wg instrukcji Shimano nie ma mowy o obcieraniu, tam zalecają ustawić łańcuch w odległości od 00 do 0.5 mm od ścian wózka (proszę poprawić jak źle pamiętam). Jak nie możesz czegoś pokonać to przyłącz się do tego.

 

0-0,5mm? Piszesz cały czas o przedniej przerzutce??? No to ja się nie dziwię że ci to ociera, u mnie jest przynajmniej 1mm. Owszem, przy skrajnych położeniach typu najmniejsza tarcza/największe koronki czy największa tarcza/najmniejsze koronki coś tam potrafi zabrzęczeć, ale przecież od tego jest właśnie trymowanie przerzutki... Stosowane od lat i w starszych grupach, zatem nie powinna to dla was być nowość.

 

A łykanie tekstu "serwisu Shimano"  - to jest wybacz, hm... spora naiwność ;) Wysłali natręta na drzewo, a ten się jeszcze cieszy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i naiwność, ale na tyle powszechna cecha/przypadłość/wada, ujawniająca się na najwolniejszych przełożeniach, że nie będę rwał z tego powodu resztek włosów z głowy. Rozwiązanie dostałem tu na tacy - odsunąć dystansami blaty i tyle. Jak się naummiem na jakimś trupku to rozkręcać to to zrobię, jak nie, to zlecę komuś do zrobienia. Podawane odstępy łańcucha wyczytałem w instrukcji, nie napisałem, że ja tak mam, ale dzięki za konstruktywną krytykę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Odsuwanie korby, w przypadku shimano, może być różne. Napier sprawdź czy da radę przesunąć linkę lekko na lewo. Lekko ok 3-4mm przy zakręcie linki koło suportu. Na korbie jest ok 2mm czy nawet 3mm zapasu wiec taki manewr jak podkładki można wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puklus - dzięki za instruktaż, rozumiem, że przesunięcie linki na dole suportu - na ślizgu - bo tu ma jakiś punkt podparcia?

Dziś pierwszy raz się przejechałem, chociaż b. krótko. Dla mnie jest jak" ta lala", wcale nie słyszę (i nie czuję) ocierania o ślizg przy najwolniejszym przełożeniu, w pozostałych też nie słyszę innych dźwięków, ale jestem bardzo początkujący, więc mogę się mylić. Będę obserwował, ale chyba skupię się bardziej na "have fun" z jazdy niż doszukiwanie się problemów. 

Szczerze, to gdybym od początku miał ustawioną przerzutkę przód tak jak w tej chwili (a pierwotnie łańcuch tarł w ostatnich 3-4 najszybszych przełożeniach - tak zdarzyło mi się ich użyć - za autobusem :)) ) to bym nigdy na to nie zwrócił uwagi. Przez przypadek w decha założyli mi w ramach gwarancji nową 105, ale model na 10 blatów i o tą już mocno opierał się łańcuch, więc potem już szukałem dziury w całym. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

rozumiem, że przesunięcie linki na dole suportu - na ślizgu - bo tu ma jakiś punkt podparcia?

cube-tk-cross-10-slizg-d_36268.jpg

 

Widzisz tą długa część? To prowadnica przedniej linki. Niektóre ramay mają to długie, wiec, można je lekko nagiąć. Inne nie. Natomiast można sam ślizg przesunąć o kilka mm. Prac tylnej przerzutki nie zmieni a poprawić może prace przedniej.

 

Czyli jakoś sobie poradziłeś z ocieraniem jak mniemam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

cube-tk-cross-10-slizg-d_36268.jpg

 

Widzisz tą długa część? To prowadnica przedniej linki. Niektóre ramay mają to długie, wiec, można je lekko nagiąć. Inne nie. Natomiast można sam ślizg przesunąć o kilka mm. Prac tylnej przerzutki nie zmieni a poprawić może prace przedniej.

 

Czyli jakoś sobie poradziłeś z ocieraniem jak mniemam?

Miałeś już do czynienia z nową 105 fd-5801? Ze zdjęć wynika, że zrezygnowali z długiego ramienia, które powodowało problemy. Zastanawiam się nad wymianą 5800 na R8000 ale może wystarczy 5801?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Owszem, wprowadzili szadoła psotnika na tył a na przód śmieszny pantograf. Z tyłu problem taki że nie możesz już zastosować kaset w zależności od potrzeb. Jak masz wózek gs przykładowo i kasetę 11-32 to juz 11-25 nie założysz. I już 11-36 tez możesz zapomnieć, mimo że ultegra gs i 105 gs łykały jak to jak witaminę C. Tak, nasz poczciwy ukochany szadzioł :D

 

Odnośnie Przodu Ponoć działa to bez problemowo. Mnie tylko martwią osie obrotu pantografu bo wydają sie tak delikatne ze luzy łapią sie od samego patrzenia, obym sie mylił. Za nowe to by coś więcej powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jakbym nie regulował to tylko dwa z 3 punktów jest spełnione. Nie bardzo da się poszaleć z położeniem linki w mufie suportu bo rama jest z wewnętrznym prowadzeniem i linka wychodzi dokładnie w środku dolnych widełek. Może z położeniem korby powalczę, bo i tak suport BB30 czy też zwany pf30 strzela i będę czyścił. Jutro dzień wolny, deszczowy to się tym zajmę.

Dzięki za naprowadzenie, bo już wiem gdzie szukać problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bb30 podkładki kasujące luz na osi można przełożyć na prawą stronę, tylko trzeba brać pod uwagę dwie rzeczy:

 

1. Korba przesunie się w prawo, przez co nie będzie w osi ramy, nie jest to problemem o ile nie jesteś perfekcjonistą.

2. wynika bezpośrednio z 1, zwiększy się linia łańcucha.

 

W ostateczności możesz zainwestować w nowe FD 5801, 8000, 9100, są w pełni kompatybilne z poprzednimi grupami (5800, 6800, 9000)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...