Skocz do zawartości

[zabezpieczenie] Niewidoczny GPS do roweru przeciw kradzieży za 102 zł


winfor

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

W znanym, chińskim sklepie Banggood można zamówić zabezpieczenie do roweru w formie ukrytego odbiornika GPS, który jest schowany w uchwycie do bidonu. Z tego co przeczytałem GPS ma wbudowaną baterię, obsługuje Bluetooth 4.0 oraz WiFi, a bateria na jednym ładowaniu wytrzymuje około pół roku. Dodatkowo mamy aplikację do telefonu przez którą możemy wszystkim zarządzać, a także bezprzewodowy klucz. Jeżeli klucz będzie w pobliżu roweru (np. w naszej kieszeni), to GPS przełączy się w tryb oszczędzania energii. Jeżeli rower zostanie skradziony i oddali się od klucza, to GPS sam się aktywuje. Cena w przedsprzedaży to ~102 zł z darmową wysyłką do Polski, a dodatkowo można ją obniżyć dzięki stronie Giving Assistant więc da się zejść poniżej 100 zł.

 

Zastanawiam się, czy tego nie kupić. Cena niezwykle atrakcyjna, a sam GPS niewidoczny. Co o tym sądzicie?

 

Pozdrawiam

 

post-127849-0-10375500-1497476582_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam głupie pytanie ...

Skoro urządzenie obsługuje tylko BT i WiFi to jak cię poinformuje o tym ze podprowadzono ci rower ?

:D

 

Pozdrawiam

 

Edit ...

 

Doczytałem w ofercie ze ma jeszcze GPRS ...

Jednak zmartwię cie ... wielu złodziei używam JAMMER`ów, które skutecznie potrafią zakłócić GPS i GSM.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pomysł i fajne maskowanie. Ja jutro kupuję starter pre-paid i  będę testował to urządzenie: https://pl.aliexpress.com/item/Bicycle-gps-tracker-GPS-GSM-GPRS-Quad-Band-Real-time-Google-Map-tracker-gps-305-Mini/1774764497.html?trace=msiteDetail2pcDetail

 

Podoba mi się opcja wykrywania ruchu po którym wysyłany jest sms na mój numer wraz z m.in. linkiem do Google Maps z aktualnym położeniem roweru. Jeśli rower się porusza to sms-y są wysyłane co określony okres czasu (30sek., 1min. 2min. etc.) Montowany jest w rurze sterowej,  miejscu seryjnego top capa.

U kolegi działa ;-) Zobaczymy...

 


I jeszcze jedno: w opisie jest, że urządzenie działa za free przez rok po zakupie. Po tym okresie należy wnosić opłaty poprzez ich aplikację. Za co ta opłata i w jakiej kwocie ? Tego nie ma w opisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ciekawy pomysł i fajne maskowanie. Ja jutro kupuję starter pre-paid i będę testował to urządzenie: Rower gps tracker GPS/GSM/GPRS Quad Band Google Map tracker gps w czasie Rzeczywistym 305 Mini Ukryte rower Tracker Retail box w Rower gps tracker GPS/GSM/GPRS Quad Band Google Map tracker gps w czasie Rzeczywistym 305 Mini Ukryte rower Tracker Retail box Podoba mi się opcja wykrywania ruchu po którym wysyłany jest sms na mój numer wraz z m.in. linkiem do Google Maps z aktualnym położeniem roweru. Jeśli rower się porusza to sms-y są wysyłane co określony okres czasu (30sek., 1min. 2min. etc.) Montowany jest w rurze sterowej, miejscu seryjnego top capa. U kolegi działa ;-) Zobaczymy...

Co wtedy z gwiazdką ? Trzeba ją wbić głębiej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, trzeba ją wbić trochę głębiej bo urządzenie ma 11cm długości. Ewentualnie zamontować GPS w innym miejscu (sztyca, koszyk na bidon, torebka podsiodłowa) lub po rozmontowaniu i małej przeróbce np. w kierownicę ;-) Pomysłów jest sporo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower jest wykonany z pustych w środku rur. Pomysłów na ukrycie czegokolwiek jest milion. Znajomy policjant aresztował ostatnio cwaniaka, który woził fetę w kierownicy. Gustav wozi zapasowe szprychy w sztycy.

Wystarczy tylko wyciągnąć gdzieś na wierch antenkę, coby zasięg łapało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak, trzeba ją wbić trochę głębiej bo urządzenie ma 11cm długości.

 

Tu trzeba zwrócić uwagę na to że nie w niektórych rowerach może być problem z montażem :).

Gdy będziesz miał rower w którym masz ekstremalnie niską główkę, mostek zamontowany bez podkładek i rurę sterową 1i1/8 na 1i1/2 to gwiazdka z bardzo dużym prawdopodobieństwem wypadnie z rury sterowej.

Jak pokombinujesz to zamontujesz ale już nie tak do końca plug'n'play.

 

Pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pomysł i fajne maskowanie. Ja jutro kupuję starter pre-paid i  będę testował to urządzenie: https://pl.aliexpress.com/item/Bicycle-gps-tracker-GPS-GSM-GPRS-Quad-Band-Real-time-Google-Map-tracker-gps-305-Mini/1774764497.html?trace=msiteDetail2pcDetail

 

Podoba mi się opcja wykrywania ruchu po którym wysyłany jest sms na mój numer wraz z m.in. linkiem do Google Maps z aktualnym położeniem roweru. Jeśli rower się porusza to sms-y są wysyłane co określony okres czasu (30sek., 1min. 2min. etc.) Montowany jest w rurze sterowej,  miejscu seryjnego top capa.

U kolegi działa ;-) Zobaczymy...

 

I jeszcze jedno: w opisie jest, że urządzenie działa za free przez rok po zakupie. Po tym okresie należy wnosić opłaty poprzez ich aplikację. Za co ta opłata i w jakiej kwocie ? Tego nie ma w opisie.

 

Dwa lata temu skusiłem się dokładnie na to samo. Urządzenie firmy COBAN TK305. Tutaj sprzedawane jako Banool i nowsza wersja z możliwością ładowania baterii bez konieczności dość kłopotliwego rozkręcania.

Urządzenie mi działało kilka miesięcy bez problemu, dość kiepsko łapało GPS (niestety stara dość kiepska kość SIRF3, wszystko w rurze sterowej - co nie ułatwia komunikacji). Potem przestało łapać GPS a w trybie uzbrojonym - reagować na wstrząsy.

Nadal reaguje na sterowanie za pomocą SMS i tylko takiego trybu używałem, nie ma konieczności używania transmisji GPRS i płacenia komukolwiek za śledzenie on-line - po prostu jak zazbroisz urządzenie za pomocą małego magnesu to w razie wykrycia wstrząsu samo wysyła SMS z alarmem. Można też zadzwonić i odpisze wtedy z SMS z linkiem na Google maps.

Bardzo tanie w eksploatacji - wykorzystuję najtańszy prepaid (njumobile) i przez te kilka miesięcy doładowałem raptem chyba 10zł.

 

Zalety:

- tanie w eksploatacji (jeśli tylko sterowane przez SMS)

Wady:

- kiepsko łapie fix GPS

- dość niewygodne - często zapominałem zazbroić/odzbroić

- poważne osłabienie rury sterowej i kłopoty z regulacją sterów kierownicy

- bateria wystarcza na około 5-7 dni przy użytkowaniu średnio 3-4h dziennie w trybie "armed"

- bardzo kiepskie baterie dołączone do zestawu - warto zainwestować w lepsze (koszt jednej około 20zł)

- sprytny złodziej może się posłużyc się zwykłym magnesem i odblokować blokadę - brak jakiegokolwiek kodu

- brak gwarancji - za koszt 2-3 większy można kupić w Polsce od firmy z gwarancją (GPS4You chyba)

 

To nowe urządzenie w formie klatki na bidon bardzo mi przypomina coś, co od niedawna za znacznie oczywiście większe pieniądze oferuje serwis:

https://boomerangbike.com/bicycle-anti-theft-gps-products/

 

Pomysł, by aktywować urządzenie tokenem zamiast jakimś kawałkiem magnesu wydaje się bardzo dobry, kwestia jak faktycznie długo da radę pociągnąć na tak małej baterii i to transmitując przez GPRS, jaki koszt transferu danych i jak to minotorowanie przez chiński serwer będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapłacone :) Po przeliczeniu wyszło 102,60 zł, ale otrzymałem zwrot 3,08 zł, więc całość kosztowała mnie dokładnie 99,52 zł razem z przesyłką. Jak wszystko będzie działać poprawnie, to uważam, że cena jest bardziej niż świetna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem to pytanie na banggood i odpowiedzieli mi, że chodzi tutaj o koszt utrzymania karty sim, ale nie jestem pewien, czy się zrozumieliśmy.

 

Chodzi zapewne o koszt utrzymania konta na ich serwerze, który przez Internet śledzi koszyk na bidon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niektóre produkty do śledzenia GPS trzeba rejestrować na stronach internetowych o dziwnych adresach.

Tu bym się zastanowił czy warto kupować najtańsze kosztem, możliwości utraty prywatnych danych, lub po roku opłata abonamentowa za dostęp do konta.


Za 11 $ można kupić smartwatch z GPS i SIM, bez paska ma małe rozmiar, łatwy do schowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przejrzałem oferty operatorów GSM.

Oferta http://wrodzinie.com.pl/oferta/produkty-i-uslugi

 

Dla tego zastosowania wydaje się najlepsza.

Za 10 zł 

  • Cała kwota przeznaczona jest na połączenia telefoniczne, wiadomości SMS i transmisję danych (ważność połączeń przychodzących i wychodzących wynosi, aż 24 miesiące)
  • Transmisja danych 100 KB za 0,02 zł

Reszta oferuje podobne kwoty ale wymagają doładowania co 30 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem oferty operatorów GSM.

[..]

Dla tego zastosowania wydaje się najlepsza.

[..]

Reszta oferuje podobne kwoty ale wymagają doładowania co 30 dni.

 

Zerknij na njumobile na kartę - używam od dwóch lat dokładnie w tym celu, w ogóle nie muszę doładować (środki ważne bezterminowo), ceny nawet minimalnie niższe niż w tej "rodzinie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wkładasz do niego kartę SIM i łączy się jeszcze z siecią komórkową :)

 

Bo cały myk polega na tym, żeby ten sms dotarł do telefonu, i w chwili kiedy Pan ciekawski (najczęściej w nocy, kiedy wszyscy śpią) mocuje się z czyimś u-lockiem w piwnicy, my zdążymy się ubrać, cichaczem zejść po schodach z bejsbolem i pieprzówką lub nawet zwykłą lampką ze stroboskopem, po czym otwieramy z hukiem drzwi, odpalamy strobo lub gaz i uczymy Pana ciekawskiego, że nie warto pchać się tam, gdzie nas nikt nie zapraszał  :bomb_ie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj doszedł szajs z Chin :)

 

Zdjęcie zestawu poniżej.

Przeprowadziłem bardzo skromne, początkujące testy.

 

Po zdjęciu klapki spod koszyka należy włożyć kartę SIM w formacie micro. Oprócz śrub, koszyka na bidon i kabla mamy też kluczyk z wbudowaną, wymienną baterią. Kluczyk (to coś czarne na zdjęciu) komunikuje się z koszykiem na bidon za pomocą Bluetooth. Koszyk zaś z telefonem, też po Bluetooth.

 

Po zainstalowaniu aplikacji  ze sklepu Play należy podać maila, przychodzi kod i już jesteśmy zalogowani na swoje konto. Parowanie jest bajecznie proste. Włączamy apkę, musimy być obok klucza i koszyka. Koszykiem trzeba potrząsnąć (wykrywa drgania) i pojawia się w aplikacji. I już sparowane. W samej aplikacji mamy też podgląd ile % baterii nam zostało zarówno w koszyku jak i kluczyku. 

 

Jak to działa? Lokalizacja odbywa się zarówno po GPS, jak i GSM. Kiedy klucz jest w pobliżu koszyka GPS i sieć GSM są w stanie uśpienia i oszczędzają energię. Gdy zostawimy gdzieś rower i zabierzemy ze sobą klucz (np. w kieszeni przypięty do innych klucz), to kluczy traci połączenie z koszykiem i ten się uzbraja. Kiedy ktoś zakosi nam rower, to koszyk wykrywa drgania i włącza GPS i GSM do momentu w którym sami go nie wyłączymy. Po włączeniu namierzania dostajemy maila, a także powiadomienie bezpośrednio w aplikacji w telefonie. Niestety powiadomienia pochodzą z krainy krzaków, ale są zrozumiałe na logikę, widzimy krzaki - ktoś ukradł nam rower. W aplikacji możemy podglądać informację z adresami, gdzie jest nasz rower. Możemy też wcześniej ustawić informację, czy GPS ma wysyłać info o lokalizacji co 1 minutę, czy co 5 minut. Lokalizacja jest z dokładnością do ~50 metrów, ale to taka wstępna informacja po początkującym teście. Trochę irytuje srebrny port microUSB do ładowania (jest widoczny), ale z drugiej strony patologia, która kradnie rowery nie powinna zwracać uwagi na taką drobnostkę. Ewentualnie kupię gdzieś czarną zaślepkę.

 

Ogólnie wszystko działa. Zobaczymy, jak wyjdzie to w praniu. Za cały zestaw zapłaciłem razem z przesyłką 98 zł, więc cena za ten chiński szajs jest w pełni akceptowalna. Nie wiedziałem nigdzie tak taniego GPSu do roweru, który jest dodatkowo fajnie zamaskowany :)

post-127849-0-11918300-1502732178_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...