Skocz do zawartości

[Hamulce] Jakie są najlepsze hamulce do MTB top modele ?


Marcin44

Rekomendowane odpowiedzi

Ok Puklus, ponawiam zatem pytanie, co do piszczenia mają zaciski i klamki Shimano? W swoich miałem półmetaliki A2Z, nie zauważyłem tego o czym mówisz. Masz zapewne na myśli organiczne (stockowe) klocki Shimano (tj. one są źródłem pisków), ale tak jak wspomniałem kilka postów wcześniej, wywalić je, wrzucić pólmetale i piszczenie ustanie, niezależnie czy zacisk będzie Shimano, Avida, Hope czy Kawasaki lub TRW :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

właśnie taki hamulec mam w wersji z radiatorem i tarczą też z radiatorem. Taki sam chcę/nie chcę dokupić ale jak piszecie że mała różnica tylko wagowo to już zbłądziłęm :teehee: Klamka też jest XTR jednym słowem cały kompletny XTR hamulec tył.

Jeśli jesteś estetą to bierz identyczne (zawsze lepiej wygląda komplet na kierownicy) , jeśli nie to możesz też brać coś z nowszych nowszych wypustów SLX/XT/XTR (M7000/M8000/M9000) działają identycznie jak te starsze - przynajmniej ja nie zauważyłem żadnych różnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś estetą to bierz identyczne (zawsze lepiej wygląda komplet na kierownicy) , jeśli nie to możesz też brać coś z nowszych nowszych wypustów SLX/XT/XTR (M7000/M8000/M9000) działają identycznie jak te starsze - przynajmniej ja nie zauważyłem żadnych różnic.

 No i, ale to oczywiście tylko moja opinia, serie Mxxxx są znacznie ładniejsze od poprzedników :)

Generalizując najczęściej to że ciekną :devil:

 

No cóż, nie będziemy tutaj już poruszać tematu, dla którego został utworzony oddzielny wątek tj. awaryjność hamulców japońskiego giganta, ale należy w tym miejscu powiedzieć, że w polskich warunkach Shimano ma kilka przewag nad innymi producentami:

 

1. Doskonała dostępność

2. Niższa cena, szczególnie hamulców ze środka stawki.

3. Nieproblematyczna obsługa gwarancyjna - Hamulec cieknie? Dostaniesz nowy zacisk lub klamkę.

4. Banalny serwis, czyli bardzo proste odpowietrzanie, szeroka szczelina umożliwiająca łatwiejsze wyregulowanie hamulca bez ocierania oraz olej mineralny zamiast DOTa, który jest bardzo higroskopijny, a zostawiony dłużej na lakierowanych elementach roweru elegencko je rozpuści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli jesteś estetą to bierz identyczne (zawsze lepiej wygląda komplet na kierownicy) , jeśli nie to możesz też brać coś z nowszych nowszych wypustów SLX/XT/XTR (M7000/M8000/M9000) działają identycznie jak te starsze - przynajmniej ja nie zauważyłem żadnych różnic.


Wychodzi że musiałbym dopłacić 200zł do XTR 9000 warto w porównaniu do 985 ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Z serii tysięcy shimano to warto brać manetki, korby, kasety ... no a jak manetki to i przerzutki ale to już jakość tak sobie. Z hamulców poleciłbym chyba sramolce, level series teraz mają, choć tu z zalewanie pojawiają sie problemy, bo inny system skurczybyki wymyślili.

 

Tak naprawdę to cięzko coś kupić bo shimano do SLX to dno, magura droga, tektro jest spoko ale wątpliwej urody a i z mocą tak sobie. Hayes to w ogole wypadł jakoś z obiegu, TRP drogie, Hope poza rozsądną granicą cenową, Promaxy to też babajaga straszna.

 

 

 

oraz olej mineralny zamiast DOTa, który jest bardzo higroskopijny, a zostawiony dłużej na lakierowanych elementach roweru elegencko je rozpuści.

Owszem, agresywny płyn. Jednak mając XT 785 wymiana płynu raz na sezon także sie należy. Nie żeby puchło czy coś sie działo, zwyczajnie zbiera se błoto w oleju ... i uszczelki po raz kolejny ... to samo saint.

 

Niestety doczekaliśmy sie czasów gdzie hydraulika spadła z piedestału luxusu a jest wszędzie a sami wiemy jak działają napędy niskiej klasy ... tak samo tez działają hamulce.

 

Tak, jak by ktoś pytał mam 2 cieknące xt785.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 No i, ale to oczywiście tylko moja opinia, serie Mxxxx są znacznie ładniejsze od poprzedników :)

 

To jest kwestia dyskusyjna. M985 mają korpus z polerowanego aluminium, natomiast M9000 są odlewem magnezowym pokrytym jakąś badziewną farbką imitującą coś polerowanego. Czy to wygląda lepiej? Hmmm.... na pierwszy rzut oka tak, ale z bliska już niekoniecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to cięzko coś kupić bo shimano do SLX to dno, magura droga, tektro jest spoko ale wątpliwej urody a i z mocą tak sobie. Hayes to w ogole wypadł jakoś z obiegu, TRP drogie, Hope poza rozsądną granicą cenową, Promaxy to też babajaga straszna.

 

 

TRP to przecież poczciwe Tektro :) tylko, że na USA. Magura wcale dużo droższa nie jest, owszem droższa od Shimano, ale nadal nie są to jakieś absurdalne kwoty. Jest za to trochę trudniej dostępna. Nie kupię samych hamulców czy części w sklepie za rogiem. 

 

Czy hamulce poniżej SLX to dno bym oponował... Miałem rzekomo najgorsze M447 - śmigały 1,5 roku bez żadnej awarii. Mróz nie mróz, woda, błoto. Nigdy nic złego się nie działo. Jeździłem na rowerze z M355 - gdyby nie to, że były zwyczajnie słabe to nie miałem uwag. a dodam, że nie były nigdy serwisowane, czyli jakiś rok. Teraz mam Srama Level T. Od nowości zapowietrzone. Wykonanie gorsze niż u Shimano, wyglądają zwyczajnie tandetnie. I ten cholerny DOT... Nie wspomnę o cenach gdyby chcieć to oddzielnie kupować.

 

Ja nadal uważam, że gdyby brać pod uwagę takie czynniki jak:

- cena

- moc hamulca i modulacja

- prostota serwisu

 

Shimano nie ma sobie równych. Ale, ja od zawsze wolę próbować sam ;) Podobno aut francuskich się nie kupuje, ja od zawsze jeżdzę Renault i o dziwo nic się nie psuje, a jak już to drobnostki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

TRP to przecież poczciwe Tektro

Owszem ale hamulec oznaczony jako tektro jest tani :P A w polsce kupno hydrauliki trp nie jest takie proste.

Shimano nie ma sobie równych. Ale, ja od zawsze wolę próbować sam

A no nie ma, to zdjecie temu dowodzi

AXJerf0.jpg

 

Ja sie z tobą zgadzam jak najbardziej. Shimano ma jedna z najlepszych technologii, ich heble potrafią miażdżyc konkurencje. Potrafią, ale tego nie robią.

Ktoś z shimano pomyślał " hey a jak by zamiast uszczelek dać jakiś sh*t ? i tak nasz hamulec jest w każdym rowerze"

Na sile poprawiają coś co nie ma potrzeby poprawiać.

 

My Polacy cieszy sie i radujmy, żeśmy biedni i bardzo dbamy o to co mamy bo kosztowało to nas dużo ... jak widać na zdjęciu jak nie dbasz to nie masz.

 

A co shimano poprawiało na siłe ... np szosowe przerzutki 11sp ... fakt 10 sp seria X700 nie działa. 11 sp działa ładnie fajnie pięknie ale jak weźmiemy manetkę flatbara rs700 to bodajże ultegra jego precyzja jest na poziomie acery ... kiepska rama i nie idzie ustawić tak jak ultegra ma pracować.

 

Zacisków zmieniłem już tyle ze zmieniam bez przelewania płynu. Magura np jest banalna w zalewaniu. Tektro tez i dostajesz w pudełku cały zestaw i olej. Choć ma kilka słabych stron. Jak sie zalewa nowe level t nie wiem jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Shimano nie ma sobie równych. Ale, ja od zawsze wolę próbować sam ;) Podobno aut francuskich się nie kupuje, ja od zawsze jeżdzę Renault i o dziwo nic się nie psuje, a jak już to drobnostki.


Też mam renówkę. Topowy model. Coś jak XTR w rowerach. Twingo z 1995 roku.

 

Jak sie zalewa nowe level to nie wiem jeszcze.


A masz zamiar się przesiąść na nowszy model ? W sumie zacisków już wymieniłeś tyle że zapewne teraz z zamkniętymi oczami to robisz :laugh:

 

Weź TrickStuff. Na forum jeszcze nikt na nich nie jeździ, więc mogą być dobre. Tylko się pospiesz


Trochę tanie jak na 750 złociszy za komplet :woot:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenowo wychodzi to samo lepiej wziąć minetkę XTR BL-M985 czy mocniejszą XTR BL-M988

obie klamki są bardzo dobre. Bardziej estetycznie będzie z dwoma takimi samymi klamkami M985 na kierownicy. Ale jeżeli nie zależy Ci bardzo na wyglądzie (a różnica w wyglądzie jest niewielka), i jak już napisał @sznib M988 ma mechanizm Servo Wave, dzięki któremu hamulec ma większą siłę hamowania, to kup M988. Taki układ, mocniejszy przód i tył z lepszą modulacją jest jak najbardziej zalecany, dając dużą siłę z dobrą kontrolą hamowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Nie ma co wybrać. No nie ma co kupić. Wszystko do niczego

A kto tak powiedział? Z dywagacji jeno wynika że nie da się już kupić DiT czyli Dobrze i Tanio. Chcesz shimano, bier slx, chcesz magure, polecam mt4, chcesz większego kopa od Magury mt5 lub mt7 są 4 tłokowe.

 

Każdy coś znajdzie ale niestety czasy kiedy tanio szło wyrwać dobry hebel, (pamiętam swojego slxa kupiłem za chyba 249zł), już daaawno minęły.

Jeszcze pamiętam rok temu sprzedawaliśmy deore 615 za 599* a xt 785 za 999*, chwile później deore kosztowało 999* a xt 1299* obecnie 8000 za 1399*.

 

* - ceny w NOK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ceny, aż tak kosmicznie nie wzrosły... niektóre w zasadzie w ogóle. Piszesz, że swojego SLXa kupowałeś za 249 zł. Teraz komplet z darmową wysyłką masz za 565 zł co daje 283 zł za hampel. Może nominalnie ceny rosną, ale w relacji do pensji wyglada to trochę inaczej.  https://www.sbike.pl/czesci-mtb-trekkingowe-hamulce-hamulce-tarczowe-hamulce-tarczowe-shimano-slx-br-m7000-komplet-g02s-o_l_158_7062.html

 

Wbrew naszym polskim narzekaniom komponenty rowerowe, tanieją, realnie rzecz jasna. Jako porównanie weźmy np. Specialized Epic Comp.

Cena katalogowa w 2006 roku to 11.499 zł

Cena katalogowa w 2016 roku to 12.999 zł

 

Średnia pensja w 2006 to 2.477 zł

Średnia pensja w 2016 to 4277 zł.

 

Jak nietrudno policzyć w 2006 na takiego Speca trzeba było pracować (pomijam już, że bierzemy do obliczeń, dla uproszczenia kwotę brutto) 4,64 miesiąca. W roku 2016 było to 3,03 miesiąca.

 

A jaki z tego wniosek? A no taki, że nigdy nie dało się kupić dobrze i tanio. Jeżeli już to właśnie obecnie taka opcja jest najbardziej prawdopodobna. Weźmy Magurę - w 2008 roku podstawowa Julie kosztowała katalogowo 339 zł. Obecnie podstawowy MT2 to koszt około 250. Lepsze MT4 to 390. Nie będe tu porównywał do zarobków wnioski są oczywiste. Nie było takiego okresu w dziejach, aby można było kupić mocne, lekkie, bezawaryjne hample tanio.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze i tanio nigdy nie było to nie wiem :) Ja pamiętam jak w 2012 roku zapłaciłem 412 zł za komplet Deorek 596, to były super hamulce. Dość mocne, proste i niezawodne :) Czesałem na nich 4 lata zanim zaczęły lać, po drodze po 2 latach zmieniłem klocki na metaliki XTR. Dzisiejszy ich odpowiednik czyli 615 już jest gorszy... Jakość w dół, ceny do góry... Dzisiaj sam nie wiem co bym kupił, ale widząc opinie na temat Magury to pewnie bym w to wszedł tak na próbę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M615 są do dostania w cenie 415-425 za komplet. Biorąc pod uwagę inflację to M615 wychodzą obecnie taniej niż M596 w 2012. To jest to o czym pisałem wcześniej. A czy hamują gorzej? Mnie nie było dane sprawdzić. Z opinii znajomych i opinii internetowych wychodzi, że to w zasadzie te same hamulce. Czy jakość w dół? Jak zobaczę statystyki awarii M596 i M615 to się wypowiem. Bez tego nie ma co języka strzępić nawet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...