Skocz do zawartości

[Hamulce] Jakie są najlepsze hamulce do MTB top modele ?


Marcin44

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka pytań :thumbsup:

Jakie są najlepsze hamulce do MTB top modele które nie piszczą ?
Shimano ma XTR, a inne firmy co mają ?
Czy carbonowe klamki to są wytrzymałe czy pękają po jakiś czasie ? Mam aktualnie z tyłu XTR ale zaczął coś piszczeć strasznie w tym roku. Może się jeszcze dotrze.
Po czym poznać że klocki są żywiczne czy metaliczne ?
Czy mogę robić combosy tej samej firmy np. zacisk XTR, a manetka XT lub odwrotnie ?
Czy tarcze w zestawie muszą być tej samej firmy co manetka i zacisk ?
Czy da się zrezygnować całkowicie z przedniego hamulca jeżdżąc tylko po płaskim ? Na górkach owszem są przydatne ale na płaskim terenie mało się przydają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to przedni hamulec mało się przydaje? W ten sposób hamują typowi amatorzy - tył zablokowany , przód nawet nie ruszony. Chyba nie miałeś okazji nigdy awaryjnie hamować , bo jakiś mądry ktoś postanowił Ci wyjechać.

 

Tarcza nie musi być tego samego producenta co hamulec , ale dedykowana do hamulca działa z nim najlepiej.

 

Klocki organiczne są takie lekko matowe. Zobacz sobie na Google.

 

Karbon nie jest zły , ale drogi , niby lekki i mocny , ale jednocześnie wrażliwy na ściskanie ( na przykład rama , w miejscu zacisku sztycy )

 

Piszczenie zależy od rodzaju i producenta klocków , od tarczy , ps tego czy żadnego syfu nie ma na tarczach i klockach, no i czy hamulec nie cieknie.

 

Magura ma chyba mt8 najwyższe , avid pewnie coś z Guide , tektro żadnego high - endu nie ma. Jest jeszcze hope m4 , albo m6 jak pamiętam.

 

Wysłane z mojego SM-G361F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Akurat przedni hamulec się przydaje, bo o ile przy V - kach jeszcze da radę w miarę bezpiecznie używać samego tylnego na płaskim, to przy tarczówkach można się oszukać, kiedy np. skręcasz i trzymając jedną ręką kierownicę hamujesz - wystarczy że zacznie łapać i można się wyj...

Oczywiście mówię o względnie dobrych warunkach, czyli w miarę sucho i bez śniegu i lodu ( chociaż tu z kolei można mieć kłopoty uzywając przodu, ale to raczej przy V - kach ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy mogę robić combosy tej samej firmy np. zacisk XTR, a manetka XT lub odwrotnie ?

Można na tyle na ile są ze sobą kompatybilne elementy (zakończenie przewodu , skok klamki) .

 

 

Czy tarcze w zestawie muszą być tej samej firmy co manetka i zacisk ?

Nie muszą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy da się zrezygnować całkowicie z przedniego hamulca jeżdżąc tylko po płaskim ? Na górkach owszem są przydatne ale na płaskim terenie mało się przydają.
 

Jak ci przedni niepotrzebny, to kup se V-ki i masz piszczenie z głowy.

 

A jak się chcesz polansować to bier XTRa i załóż pióropusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nie opłaca się XTR, a może coś innego w ogóle inna firma ? Wtedy miałbym rozeznanie jak założę innej marki hamulec. Cały czas sh*tmano i sh*tmano. Dobre bo tego jest dużo i ceny bardziej okazyjne. Myślałem nad jakimś carbonem ale podobno klamki się wyginają i nie są tak precyzyjne jak alu. Z drugiej strony głupio będzie wyglądać srebrny shimano obok białego lub czarnego czegoś innego. A tarcza może być zupełnie innej firmy niż shimano ? Vrabke mam obecnie ale kupiłem inny amor i brak w nim piwotów :laugh: A że nic nie znalazłem takiego dobrego aby miało piwoty i było na 26 cali to przesiadłem się na tarcze. Dobre koła 26 faktycznie poszły już w odstawkę. Coraz mniej tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijalna czyli ok 0.5-2% a nie jedna piąta ... chłopie ile ty masz lat ?

 

Poza tym jak nie lubisz piszczenia odpuść sobie shimanio. One mają w dna zapisane piszczenie. Nawet metaliki.

Około 1400 km na Shimano SLX i ani razu nie usłyszałem pisku na oryginalnie montowanych klockach żywicznych i tarczach a2z.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem ze xtr się nie opłaca tylko ze hamują gorzej niż xt

Xtr race nie ma w klamce systemu servo wave i dlatego jest taka lekka , siła hamowania jest wystarczająca dla zawodnika xco , xcm

Xt poradzą sobie nawet w enduro,

Inni producenci np sram ma level ultimate jaka najwyższy model ale to nie są dobre hamulce ;) moim zdaniem i wielu innych , shimano robi najlepsze hamulce , zobacz w pucharze świata na czym jeździ team specializeda z Kulhavym czy Langvad

Mimo napędu srama, maja hamulce magury mt8 raceline :)

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem ... Tarcza może być obojętnie jaka , ale dedykowana działa najlepiej.79e727c79df76e20356326bc627ec358.jpgc2eb00e102e8e12f5d0ea65c86d3766c.jpg

 

 

Na zdjęciach masz tektro z dedykowaną tarczą i z Shimano. Przy Shimano występuje szarpanie na hamowaniu ze względu na zbyt wąska powierzchnię hamującą.

 

Wysłane z mojego SM-G361F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Marcin44, mocno kombinujesz kolego, masz na tylnym kole zacisk XTR, niezależnie który rocznikowo to jest model, to jeżeli nie cieknie, albo nie ma zaśniedziałych tłoczków, masz jeden z najlepszych zacisków na świecie do XC (chociaż osobiście uważam M985 za najlepsze wśród XTR). Jeżeli do tego masz klamki XTR ew. XT i dołożysz dedykowaną tarczę XTR Ice Tech Freeza, to masz hamulce do których najwyższe modele innych marek pod względem siły, modulacji, łatwości serwisu odnoszą się niczym do wzorca z Sevres pod Paryżem. Dodawanie do świetnego zacisku tarcz "wycinanek Łowickich" niczego nie poprawi a może tylko szybciej zużywać klocki.

To że teraz hamulec piszczy na 99,9% wynika z tego że masz brudną, zatłuszczoną tarczę i prawdopodobnie okładziny. Wyczyść co jakiś czas tarczę i klocki i będziesz miał błogą ciszę, ja używam tego:

http://rowerowy.com/sklep/narzedzia-serwis/preparaty-czyszczace/prod/power-brake-clean

ale równie dobre powinny być odtłuszczacze do tarcz motocyklowych.

 

Na koniec, nie słuchaj tych gimnazjalnych popierdułek o "Sh*tmano". To wielki koncern produkujący komponenty rowerowe do najtańszych budżetowych po Top. Dlatego powinno się swoje oczekiwania odnosić do ceny jaką się zapłaciło za dany towar. Nie można kupić marketowego roweru za 500zł i oczekiwać że komponenty Shimano które w nim są, będą tak lekkie i precyzyjne jak XTR czy Dura Ace albo tak wytrzymałe jak Zee. Nie piszę że Shimano jest bez wad i wszystko od nich jest najlepsze, ma swoje polityki cenowe, starzenia produktu, ale robi to samo co inni wielcy w tym biznesie zarówno SRAM jak i Campa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Takich to powinni zakazać, bo zęby jak w pile tarczowej

Niektórzy lubią takie wynalazki :P Jeśli krawędzie zębów są wykończone na okrągło to wcale nie musi być taka niebezpieczna , ale na pewno mniej bezpieczna od standardowej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

chociaż osobiście uważam M985 za najlepsze wśród XTR


I właśnie taki hamulec mam w wersji z radiatorem i tarczą też z radiatorem. Taki sam chcę/nie chcę dokupić ale jak piszecie że mała różnica tylko wagowo to już zbłądziłęm :teehee: Klamka też jest XTR jednym słowem cały kompletny XTR hamulec tył.

 

To że teraz hamulec piszczy na 99,9% wynika z tego że masz brudną, zatłuszczoną tarczę i prawdopodobnie okładziny.


Tak może być bo w ubiegłym roku nic nie skrzypiało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...