Skocz do zawartości

[kierownica] Szerokość kierownicy a wzrost


kregiel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od wielu lat borykam się z problemem bolących nadgarstków. Moje kierownica to AUTHOR 15 mm 620/640 mm. Zastanawiam się czy szerokość kierownicy jest odpowiednia do rozstawienia barków.

Mam 2m wzrostu. Jeżdżę głównie XC. Chwyty mam Griplock F15 author. Nawet rękawiczki dokupiłem Shimano z najgrubszymi piankami. Czy jest jakaś reguła w kwestii doboru kierownicy?

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie ustawiasz ręce tak jakbyś miał robić pompki, tak żebyś czuł że w danej pozycji jesteś najsilniejszy i wtedy mierzysz.

Druga to szerokość ramion + 10 cm.

 

Tyle teorii, bo ja u siebie robiąc to co wyżej miałem wynik dokładnie 580mm w obydwu przypadkach. Praktyka pokazuje że 680mm jest ok a może i więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz budowy ciała, szerokość kierownicy jest ściśle powiązana z geometrią ramy, a jeszcze bardziej z długością mostka. Sądząc z Twojej aktualnej kierownicy masz rower o starszej geometrii z mostkiem długości 100-130mm. Dołożenie do takiego mostka kierownicy np. 760mm może poprawi komfort trzymania, ale też z pewnością mocno upośledzi sterowność roweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak informacji o długości mostka, ale ze zdjęcia widać że min. 100mm. Ja z powodzeniem w starym Cannondale z 2008r wymieniłem kokpit z zestawu: kierownica 600mm/mostek 100mm, na zestaw: kierownica 700mm/mostek 80mm. Najlepiej by było gdybyś mógł trochę pojeździć rowerem kolegi z szeroką kierownicą, przy Twoim wzroście sądzę że 760mm nie byłoby przesadą. Jeżeli dobrze byś się czuł, to sądzę że zestaw: kierownica 760mm/mostek 70-80mm w XC powinien się poprawnie spisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu o którym napisałem wyżej, zostawiając długi mostek przy znacznie szerszej kierownicy mocno zamulisz sterowność roweru, rower nie będzie chciał szybko reagować na zmiany kierunku. W DH i enduro kierownice są ok. 800mm i mostki ok. 40mm, a na szosie kierownice mają średnio 400-440mm i mostki 100-140mm.

Ale założenie szerokiej kierownicy i krótszego mostka w zasadzie nie zmieni Twojej pozycji na rowerze, krótszy mostek zostanie skompensowany szerszym rozstawieniem ramion.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby poprawić sterowność roweru. Szeroka kierownica + długi mostek i będziesz się czuł jakbyś jechał autobusem.

 

Chociaż Kulhavy w Pucharze XC jeździ na mostku chyba 120 mm i szerokiej kierownicy  :sweat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega mi w końcu oddał rower dlatego mogę podać dokładne wymiary.  Kierownica ma 680mm a mostek 100mm. Szerokość moich ramion to 52cm. Według wyliczeń wychodzi że powinienem mieć kierownicę 620mm a mam nieco większą.

Zastanawiam się czy wielkość ramy oraz długość ramion również ma znaczenie. Myślałem by może na początek kupić krótszy mostek i zobaczyć czy to coś da.

 

 


2017_06_17_18_17_37.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ma znaczenie  :thumbsup:  Ja bym mostka na razie nie ruszał, 100mm pozwala w miarę dynamicznie skręcać a jednocześnie przód jest w miarę dociążony.

 

Z szerokością kierownicy jest różnie, ja kupowałem jakieś najtańsze kierownice aż trafiłem swój rozmiar a potem kupiłem coś lepszego.

 

Jak będziesz jeździł to zwróć uwagę jak układają Ci się dłonie. Tylko nie rób tego w sposób "wymuszony" bo to nie będzie naturalne, jeździj normalnie i od czasu do czasu zerknij czy dłonie schodzą do środka czy na zewnątrz.

 

Uważam także że jeżeli jeździsz w stylu XC/ Maraton to nie ma co pchać się w więcej niż 720mm, zwłaszcza że kierownic typowo do XC szerszych niż 720mm raczej nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o ile dobrze pamiętam o Upsweep i Backsweep. U mnie odpowiednio jest to 9 i 0 stopni. Kierownica jest ustawiona lekko do tyłu i lekko w górę. Długo szukałem dobrego ustawienia, w skrajnych przypadkach po jakimś kilometrze nadgarstki bolały mnie tak bardzo że ciężko było trzymać kierownicę.

 

Jeżeli chodzi o ustawienie to luzujesz śruby w mostku, siadasz na rowerze i kręcąc ustawiasz jak Ci wygodnie. Nie polecam skrajnych ustawień, czyli maksymalnie do tyłu albo maksymalnie w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest indywidualna sprawa.

Ja mialem 700mm plaska w moim typowo XC rowerze i byla jak dla mnie za krotka.

Ciagle lapalem za jej koniec i dlonie mi lekko "wystawaly".

Dodatkowo wydawalo mi sie, ze plaska mi nie lezy.

Zmienilem na 25mm rise, 787mm dlugosc, 9 stopni bend, 5 upsweep.

Jest sporo lepiej, lekki kat ugiecia pomaga plus dlugosc jest perfect.

Lekkie podwyzszenie kierownicy poprzez jej ksztalt tez mi lezy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio nieco poszukałem i znalazłem taką kierę:

 

http://www.cyklomania.pl/ritchey-kierownica-comp-rizer-bb-740mm-h20,id5997.html

 

Co o niej myślicie?


 

 

Poza tym jak masz ustaeioną wysokość siodełka w stosunku do kierownicy?

 

Sztycę mam 400 wyciągnięte prawie na maxa, dlatego jest o wiele wyżej niżeli kierownica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio nieco poszukałem i znalazłem taką kierę:

 

http://www.cyklomania.pl/ritchey-kierownica-comp-rizer-bb-740mm-h20,id5997.html

 

Co o niej myślicie?

 

 

 

Sztycę mam 400 wyciągnięte prawie na maxa, dlatego jest o wiele wyżej niżeli kierownica.

Fajna kierownica, testowałam zanim kupiłam coś podobnego. Odciąża nadgarstki faktycznie ale wymaga dobrego ustawienie. Jesli masz sztyce ma max to chyba cos nie tak... 

Jeśli nie ruszysz podkładek to uniesie ci się ciut kokpit. Jeśli będziesz niezadowolony to 1cm lub 1,5 podkładek zmienić możesz przekładając(wyjdziesz jak na 'starej' wersji kierownicy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...