Skocz do zawartości

[Soft Android] Program do równoczesnego nawigowania i nagrywania trasy


jaruone

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam kłopot z doborem softu do wycieczek rowerowych - kiedyś myślałem, że trzeba mieć nierówno w garach , żeby jechać przez piękny teren i wpatrywać się w ekran telefonu, ale przekonałem się do "kontrolnego zerkania" gdy odkryłem tym sposobem kilka fajnych tras.

 

Co do wspomnianego kłopotu zainstalowałem sobie kilka programów, w tym Naviki i Locus Maps - na Naviki ustawiłem trasę (wcześniej ją wygenerowałem na zasadzie jazda w nieznane) i korzystałem z tego programu do nawigowania, a na Locusie równocześnie chciałem odpalić nagrywanie trasy - niestety po zrzuceniu "do paska" Locusa przestało działać nagrywanie :(

Nie wiem jak to obejść, i chciałbym zasięgnąć porady bardziej zorientowanych osób.

Po co taka gimnastyka ? Często sugerowana trasa biegnie przez chaszcze i krzaczory, i niekiedy w 60% jadę trasą alternatywną,wybieraną "na żywca" w zależności od warunków na trasie, mimo wszystko zaliczając większość "checkpointów" - chciałbym móc nagrać taką zmodyfikowaną trasę, obrobić ją na kompie (z pustych przelotów , których nie uniknie się za pierwszym razem) - czyli jeździć i doskonalić.

Niestety nie znalazłem programu, który nagrywałby w tle "rzeczywistą" trasę, zaś na ekranie wyświetlałby mi wcześniej zaplanowaną trasę "wzorcową" :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Lucus Pro do nawigacji po wcześniej przygotowanej trasie, którą wgrywam z gpies.com jako gpx i w trakcie tego mam nagrywanie trasy.

Nawigacja jest możliwa po waypointach lub po prostu, mówi gdzie i kiedy skręcić. No i nie drenuje baterii telefonu więc śmiało można na te 6-7 godzin jechać bez powerbanka i mieć jeszcze trochę zapasu pod warunkiem, że wyłączymy ekran i będziemy głównie słuchać co do nas gada i tylko czasem włączać ekran. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potestuję jeszcze Locusa i może skuszę się na wersję PRO.

Te programy to dla mnie czarna magia, jestem przyzwyczajony że siadam , włączam i po 5 minutach znam większość funkcji. Z wyżej wymienionych ten Locus do mnie przemawia wizualnie, ale jak chciał prowadzić mnie na około przez pierwsze skrzyżowanie pod blokiem to zaczynam wątpić w ten program - ale dam mu szansę.

 

Orux wygląda na kombajn, ale jestem na etapie szukania tutoriala (bo za pierwszym podejściem wkurzyłem się i odinstalowałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie siła Locusa jest w tym, że potrafi nawigować po wcześniej przygotowanej trasie, która wrzucamy mu w formacie gpx. Jest jakaś wbudowana nawigacja, ale raczej taka sobie, nada się, jak się gdzieś zgubisz. W wersji pro są też za darmo całkiem niezłe mapy offline, na których fajnie widać rzeźbę terenu. 

To jest kawał softu i ja osobiście wykorzystuję tylko niewielką część, ale w końcu nie mam wrażenia, że mi czegoś ważnego brakuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potestuję jeszcze Locusa i może skuszę się na wersję PRO.

Te programy to dla mnie czarna magia, jestem przyzwyczajony że siadam , włączam i po 5 minutach znam większość funkcji. Z wyżej wymienionych ten Locus do mnie przemawia wizualnie, ale jak chciał prowadzić mnie na około przez pierwsze skrzyżowanie pod blokiem to zaczynam wątpić w ten program - ale dam mu szansę.

 

Orux wygląda na kombajn, ale jestem na etapie szukania tutoriala (bo za pierwszym podejściem wkurzyłem się i odinstalowałem)

Zarówno do Locusa, jak i do Oruxa warto odinstalować Brouter.

Orux jest dobrze opisany. Manual jest na stronie programu, w kilku narzeczach, niestety naszego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szymony - spróbuję tego Broutera z Locusem.

Z tego co widzę są to mapy off-line, w Locusie nie było takiej opcji (mapy offline) czy te są lepsze , tudzież prościej "ściągalne" ?

 

Wybaczcie, że tak przynudzam, ale tego typu soft to dla mnie nowość, i myślałem , że działa on w prosty sposób na zasadzie nawigacji samochodowej (z nagrywaniem trasy), a tu widzę, że aby dobrze nawigowało i nagrywało , to trzeba trochę pobawić się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie :)

Właśnie powoli przekonuję się do Locusa - fajne narzędzie nawet w wersji free.

Miałem kilka problemów -np. wyłączał się GPS przy wygaszonym ekranie, ale jakoś przebrnąłem przez to grzebiąc w ustawieniach. Niemniej kilka drażniących rzeczy pozostało i "potruję" Wam trochę, zanim przekonam się w 100% do tego softu i kupię wersję PRO.

 

Najbardziej zastanawia nagrywanie trasy. Jechałem sobie dzisiaj po pracy do banku i włączyłem nagrywanie trasy (oraz nawigację). 2 razy skorzystałem z przejścia dla pieszych - 1 przy niebezpiecznym skrzyżowaniu, 2 przy jednokierunkowej , gdzie nie miałem możliwości skrętu w lewo. Przy tym przejściu na jednokierunkowej miałem jakieś "zawirowanie" nagrywania -trasę uprościło dając przekątną, zamiast rzeczywisty tor jazdy. Dane mobilne miałem wyłączone , wi-fi również, GPS nie stracił sygnału - dopiero w banku po 5 minutach od wejścia poszedł sygnał dźwiękowy, że rozłączyło GPS. Czy to normalne zjawisko (zakładam, że nie), czy coś z moimi ustawieniami jest nie halo (telefon mi5s, ustawienia programu jak na poniższych screenach) - mógłby ktoś coś podpowiedzieć , może borykaliście się z podobnymi problemami ?

 

1262e06e68fd6.png

 

Zastanawiałem się czy to nie przez wyłączoną opcję "autozapisuj przy zatrzymaniu" ? Ale na wcześniejszym przejściu dla pieszych też się zatrzymywałem i trasę rysowało poprawnie.

 

Moje ustawienia nagrywania:

 

94a1ab8b242bf.png

04070ab568d3a.png

 

a1286b8cb6e60.png

 

 

 

I moje ustawienia GPS-u:

 

 

b77d4b8e93d2f.png

0dfe51b614459.png

cac5d8977cb26.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szymony a jak używac tego Broutera ?

Pobrałem mapy, odpaliłem ponownie - wybrałem z opcji Download Manager / BRouter App - BRouter App ->trekking -> Server-Mode->Bocycle_short i fast.

Pojawia się "Success" i co dalej ?

Odpalam Locusa i nie wiem co dalej ...

Ustawienia>nawigacja>źródło trasy, czy coś w tym stylu. Wskazać Brouter. Od tej chwili, to on jest odpowiedzialny za wyznaczenie i kalkulacje trasy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew, tak też ustawiłem, tylko myślałem, że wyświetli mi te pobrane mapy w BRouterze.

Rozumiem, że ten BRouter to "tylko" taki "silnik" , żeby nawigować off-line, i nie wyświetla żadnych dodatkowych map, zaś wyliczone przez niego trasy wyświetlane są na mapie jaką mam akurat zainstalowaną ?

 

Zastanawiam się jeszcze, czemu czasem "kosi" mi trasę tak jak na screenie powyżej, mimo iż nie traciłem połączenia z GPS. Czy macie podobne ustawienia w programie ?

Oczywiście potestuję mocniej program i samodzielnie spróbuję znaleźć rozwiązanie, niemniej każda podpowiedź na wagę złota :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko to: zmniejsz wymaganą dokładność dla zapisywanego punkty ze 100m na np. 15m. Przy twoim ustawieniu może się np. stać, że GPS Ci chwilowo straci precyzję i może zapisać punkt 100 m dalej niż jesteś. Ja bym też odznaczył opcję "nagrywaj, gdy GPS jest wyłączony". Natomiast nie wiem czy twój przypadek jest akurat tym spowodowany. Mi się nigdy nic takiego nie stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipa. W drodze do i z pracy tak zapisało mi ślady:

c95774a3bd380.png

 

Na czerwono i zielono wrysowałem rzeczywiste trasy - jak widać zapis trasy jest grubo przestrzelony.

Jutro sprawdzę z włączoną transmisją danych, ale nawet z samym GPS-em chyba nie powinno być takich rozrzutów między rzeczywistym a nagranym śladem.

Ma ktoś jakiś pomysł co tu może być nie tak ? Rano było pochmurno i chyba straciłem sygnał GPS na chwilę (miałem wrażenie, że przy wygaszonym ekranie program po kilku minutach myśli , że jest stan bezczynności i wyłącza GPS), ale po południu było mniej chmur, fix na 18 satelitach i od startu do mety nie straciłem sygnału ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych ustawieniach masz domyślne? Bo może za dużo się pobawiłeś i Ci się rozjechały?

 

Jak nagrywasz to masz ustawiony na profil "Rower"

 ?

 

PS: Jaki telefon?

Czy na innych aplikacjach np. strava, endomondo tez się tak dzieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak profil rower, telefon Xiaomi Mi5s, na innych apkach nie próbowałem.

Robię test - mam służbowy galaxy ace zobacze na podobnych ustawieniach.

I dzięki za radę i może zrestartuję do ustawień domyślnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transmisja danych raczej niewiele pomoże. Również mam Xiaomi. Może to być problem z ustawieniami twojego telefonu. Po pierwsze dodaj Locusa do autostartu. Po drugie oznacz go "kłódką". Po trzecie sprawdź czy masz nadane odpowiedniu uprawnienia dla Locusa. I po czwarte chyba najważniejsze (i tu może się kryć problem). Wejdź w ustawienia baterii/oszczędzanie w aplikacjach/wybierz aplikacje i wybierz Locus i oznacz aby nie ograniczało tej aplikacji w tle. To powinno pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO po prostu wyłącza Ci się GPS gdy masz wyłączony ekran.

 

Sprawdź Ustawienia->Bateria i wydajność->Zarządzaj użyciem baterii przez aplikacje->Wybierz aplikacje->Locus Map i tam ma być ustawione "Bez ograniczeń" w sekcji "Zachowanie aplikacji w tle" oraz "Zezwól" w sekcji "Lokalizacja w tle". Jak masz inaczej to ustaw tak jak mówię :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...