Skocz do zawartości

[2017] SRAM GX Eagle 1x12. Budżetowe 12 biegów


durnykot

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Miałem się nie odzywać, jednak poziom biadolenia nad ceną przekroczył już wszelkie możliwe granice do zaakceptowania.

 

W zeszłym roku kiedy kupowałem rower z napędem 1x11 musiałem zapoznać się z kosztami eksploatacji. Szczególnie kiedy przechodzi się z bardzo taniego w eksploatacji napędu 8 rz. Początkowo w ogóle nie było dostępnej takiej kasety na allegro. Po około miesiącu zaczęły pojawiać się pierwsze rzuty Sram NX 11-42 za kwotę ok. 600 zł!! Dziś po roku czasu, kiedy emocje ostygły, na rynek dołączyli jeszcze inni gracze, cena spadła do akceptowalnych 300 zł za kasetę Srama, Shimano XT, kasetę SLX można już kupić za 230 zł. Owszem ważą dużo, no i? Odchudzanie nigdy nie było dla biednych osób. Każdy kto chciał mieć lekki rower musiał za to zapłacić czasem nawet i horrendalne kwoty. Skończyła się era kaset XT 8rz. o wadze ok. 230 g...

Podejrzewam, a nawet jestem pewny, że cena też spadnie w tym przypadku.

Mnie bardzo cieszy wejście 12, do niższej grupy. Obecne 1x11 ma się dobrze, na asfalcie brakuje przy dokręcaniu, podjazdy przy mocnym zmęczeniu również nie są najłatwiejsze. Z nowym stopniowaniem na krańcach będzie lepiej.

 

Koszta? Jak Was nie stać na Mercedesa, to kupcie VW. Jak to jest za drogie to poszukajcie czegoś używanego. Cena ta została skalkulowana pod zachodnie zarobki, gdzie zarabia się tyle ile w Polsce, tylko na końcu zamiast PLN, jest €...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nam nie rozwiązuje problemu stopniowania ; ))

 

Być może. Nie analizowałem tego. Na ogół jest tak, że w środku kasety stopniowanie jest ciaśniejsze niż na skrajach. Ja mam tak w 2x9, które używam z blatami 38x24 w okresie okołozimowym i 36x22 w okresie startowym. Na 36 blacie na płaskiej trasie jestem często na skraju kasety, gdzie stopniowanie jest słabe. Z blatem 38 jestem koronkę niżej  i jest odczuwalnie lepiej. Ale nie musi to sprawdzać się w Orle.

 

 

Bo innowacyjność sprawia, że ta firma albo konkurencja wcześniej czy później

 

Ne ma tu zależności. Może, ale nie musi. Jedna firma może wyznaczyć kierunek a druga może zrobić to lepiej/taniej itp. Dla mnie rozważania kto jest bardziej innowacyjny są bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie użyłem zaimka.

Jedna firma może "wymyślić" produkt, ale druga może lepiej go wdrożyć do produkcji. Dopóki druga nie zrobi swojego lepszego produktu, pierwsza będzie zgarniać premię za nowość. Później musi już normalnie konkurować i wcale nie musi wyjść z tego obronną ręką.

 

Mniejsza o teoretyczne spory. Praktyka jest taka, że PL prawie nikt nie kupuje Orła, bo drogi. Ci co kupują kasety Sunrace mają głęboko, która firma pierwsza robiła jednoblaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No OK, w sumie to offtop ... ale oczywiście nie bardziej rentownej (rentowność juz jest w cenie) tylko tej, która będzie bardziej rentowna. A jak uczy historia - to sa firmy innowacyjne.

Ale masz rację, nie o tym temat.

 

Fakt, że gdyby nie Sram to ani Shimano by nie miało napędu 1x ani Sunrace swoich kaset.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszta? Jak Was nie stać na Mercedesa, to kupcie VW. Jak to jest za drogie to poszukajcie czegoś używanego. Cena ta została skalkulowana pod zachodnie zarobki, gdzie zarabia się tyle ile w Polsce, tylko na końcu zamiast PLN, jest €...

 

Rozmawiamy o konkretnej grupie i nie topowej. Przy założeniu, że mamy dwa rowery w tym ten na GX'e jest droższy o 3K od drugiego to ten pierwszy jest VW bo jest dajmy na to na XT Shimano?? Ciekawe podejście. Nawet w kontekście Srama NX. 

 

Mnie natomiast śmieszy takie "łaskawe" podchodzenie do ceny bo ciebie nie stać a mnie tak. Wiec mam być rąbany w tyłek co zresztą sami przyznaliście w temacie zejścia z cen 11sp. Wszystko fajnie puki działa. Jak się skończy w sezonie kaseta na nieszczęście ukatrupi się zmieniarkę to powiem szczerze nie znam ludzi co by się takimi kosztami nie wzruszyli. Zwłaszcza jak jest kumulacja. Sam fakt schodzenia do niższych grup, wywalania bębenka XD świadczy o przesadzeniu z cenami. Sram doskonale o tym wie. Musi coś robić bo zostanie z niczym. "Topowe" 12sp zostało by u zawodowców co mają w...ne na cenę, śladowych ilościach profesjonalnych pasjonatów i co najczęściej lamusów co kupują bo nie mają co zrobić z kasą. Kupują oczami bo podoba się taka ogromna kaseta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO to firmy kreują potrzeby ludzi.

W sumie ciekawy się temat zrobił. Zamiast dyskusji pasjonatów mamy spęd ekonomistów i filozofów-teoretyków. 

 

To teraz będzie praktycznie. Sprawdziłem rozstaw koronek w kasecie 1180 i 1295. Niestety 12tka to nie jest tylko dołożona koronka, zmniejszone zostały też odstępy.

Koronka 11 z kasety 1180 wypada pomiędzy 11 a 12 koronką w 1295. Mówiąc krótko na Eagle nie da się po taniości jeździć na 11-rzędowej kasecie.

Jako ciekawostkę dodam że łańcuch 12s jest znacznie bardziej elastyczny na boki niż 11s i przy kręceniu korbą do tyłu na koronce 50 nie spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kogoś nie stać na napęd 1x12 czy 1x11 to niech go nie używa, proste i logiczne. Nawet jak ktoś chce dobrego fulla to może znaleźć rower z napędem 2x10. Ewentualnie znaleźć taki którego pod te 2x10 będzie się dało bez problemu przerobić a 11 nawet zdjąć i sprzedać. Kupiec znajdzie się na pewno. A sram sobie zaprojektował, wyprodukował i wycenił, tu akurat nie rozumiem biadolenia i trąci z lekka socjalizmem. Można uważać że jest za drogi, ale bez przesady. Jak jest za drogi to kup coś na shimano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po taniości, czyli z jednym pustym klikiem manetki?

 

Po zablokowaniu ruchu przerzutki śrubką 'L', manetka nie pozwala kliknąć na pierwszą koronkę i pracuje tak jak 11tka.

Mnie się jeszcze nie zdarzyło koronki 50 używać w terenie innym niż górski, a że mieszkam w znacznie bardziej płaskiej okolicy to do treningu wystarcza mi 10-42 z owalem 34T  przy czym podjazdów na koronkę 42 też jest może ze dwa w promieniu 10 km. W takiej sytuacji zarzynanie drogiej kasety 10-50 jest bez sensu i w dodatku ona też swoje waży. Gdyby się dało z napędem Eagle użyć kasety 11s to byłaby to dobra opcja na trening. Na razie Eagle mam w fullu a nabijanie kilometrów na treningu robię na sztywniaku z dużo tańszym 10-42 i na szosie. Dla mnie zestaw idealny ale dla kogoś kto chce mieć tylko jeden rower to Eagle jest nieekonomiczny w eksploatacji.

Edytowane przez Cona78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link :) Faktycznie cena bardzo przyzwoita, pytanie czy jak będą mieli na stanie to nie pójdzie w górę. Zawsze sprawdzam sbike jeśli potrzebuję coś SRAM, ale jeszcze 2 dni temu nie mieli w ofercie.

 

Szkoda, że SRAM nie zrobił dodatkowo kasety 12rzędowej pod bębenek HG, jeśli GX Eagel ma być dostępny dla większego grona użytkowników. W tej chwili mnie to bardzo blokuje :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link :) Faktycznie cena bardzo przyzwoita, pytanie czy jak będą mieli na stanie to nie pójdzie w górę. Zawsze sprawdzam sbike jeśli potrzebuję coś SRAM, ale jeszcze 2 dni temu nie mieli w ofercie.

 

Szkoda, że SRAM nie zrobił dodatkowo kasety 12rzędowej pod bębenek HG, jeśli GX Eagel ma być dostępny dla większego grona użytkowników. W tej chwili mnie to bardzo blokuje :(

Obawiam się, że 12 koronek może się już nie zmieścić na zwykły bębenek. Sram musiałby prawdopodobnie największą koronkę bardzo odsunąć w stronę szprych. Zobaczymy, zresztą... Jeżeli miałoby się coś takiego pojawić to zapewne w odsłonie Sram NX Eagle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...