Skocz do zawartości

[Napęd] Wymiana łańcucha na nowy i strzały przy pedałowaniu


gruniu

Rekomendowane odpowiedzi

Napęd często wytrzymuje 2-3 dłużej niż łańcuch.

 

Czy chodzi też o to, że im bardziej zużyty łańcuch tym bardziej "psuje" kasetę i blaty?  Zamieniając łańcuchy mamy sytuację, ze zamiast jechać np. 100 km na jednym łańcuchu jedziemy jakby na 2x50. Chyli przez 100 km "psujemy" blaty i kasetę łańcuchem zużytym niej niż jakbym jechali na jednym całe 100 km. 

 

ps. Faktycznie wypadałoby już pomału wiedzieć czym jest przerzutka, blat, przełożenie i koronka itp. łatwiej się wtedy rozmawia i nie ma nieporozumień. Wszytko jest na forum.

 

 

Jak napęd jest najtańszy z tanich, to jazda na dwóch łańcuchach daje niską opłacalność.

Czy przy kasecie za 80 zł i łańcuchu za 50 zł już się opłaca? Powiedzmy ze przejadę ok. 2 tys km w rok / rower.

To mój pierwszy sezon który zaczynam z dwoma rowerami. Jeżdżę zamiennie zależy od widzimisię, ale każdym ze 2 tysie zrobię w sezon ( o ile nie będą za długo "w naprawie"). Do tej pory to nawet nie kojarzę żebym łańcuch wymieniał, powaga, miałem  starego  Authora Classic SX (cross) i tam nie było takich dylematów a co najmniej 7-8 tys w dwa sezony nim zrobiłem bez ruszania napędu (o czystość napędu dbałem to fakt).  Jak go odkupiłem tak dwa lata jeździłem (rama okazałe się trochę za mała) potem sprzedałem i przyszedł czas na nowości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o tym piszemy. Robiąc na jednym łańcuchu 3kkm teoretycznie zużyjemy kasetę w takim samym stopniu co jeżdżąć 9kkm na 3 łańcuchach co jakiś czas je zmieniając. W praktyce dochodzi zyżycie kasety nie wynikające jedynie z degradacji łańcucha więc zamiast tych 9kkm może będzie 8.

Na dorbrą sprawę zawsze coś tam oszczędzisz (nie ma granicy opłacalności) bo kaseta pożyje dłużej a każdy łańcuch swoje przejeździ. W jedym przypadku będzie to 50zł a w innym 1000zł (zależy jaka kaseta ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie ma potrzeby tak częstej zmiany łańcucha, nawet nie zauważysz że się wydłużył, w MTB wystarczy co 500-600km. Oczywiście jeżeli chcesz możesz i co 300km, tylko to trochę upierdliwe zmieniać co tydzień - półtora. Natomiast ważniejsze jest żeby nie przechodzić do kolejnego łańcucha wg. numeracji, tylko do najkrótszego jaki masz. Łańcuchy nie wyciągają się równomiernie, dużo zależy od aktualnych warunków atmosferycznych, ale też o tego z jakiej partii pochodzi łańcuch, jak wszystkie rzeczy przemysłowe tak i łańcuchy są wykonywane w pewnej tolerancji technologicznej. Najlepiej kiedy przyjdzie pora na zmianę, wyczyść łańcuch i powieś na gwoździu razem z innymi. Na rower załóż ten najkrótszy, czasami będzie to ten który właśnie zdjąłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie ma potrzeby tak częstej zmiany łańcucha, nawet nie zauważysz że się wydłużył, w MTB wystarczy co 500-600km.
 

 

Szczerze mówiąc to nowo założony łańcuch zmieniam po 2 000 km i dopiero wtedy rotacja co 500. Zużycie poniżej 0,75 %, kaseta się nie zużyje,  przyjmuje nowy, na nim znów 2000 i dopiero potem co 500 ; ) Oczywiście sprawdzam ten łańcuch przymiarem podczas tych pierwszych 2 000

Przynajmniej na nowym łańcuchu mam ze 2 mies spokoju i nie brudzę sie zdejmując łańcuch...

 

 

 

Może zmieniać przy każdym myciu.

 

: )))))))) 2x na tydzień ?? : )))))))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

  inforobert, dnia 25 Lip 2017 - 11:37 PM, napisał: Może zmieniać przy każdym myciu.   : )))))))) 2x na tydzień ?? : )))))))))
 

 

Jak chce to nawet codziennie pod ciężkim off road.

Co za problem spinkę odpiąć, i założyć nowy czysty łańcuch ?

 

Ja tak robię, a myję brudny jak dzieci już śpią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tak. Jak już to robie - a nie przepadam za ta czynnością ; ))) to szejkuję 4 razy aż benzyna jest czyściutka, odkręcam kasetę i korbę żeby benzyna nie trafiła do łożysk i są jak nowe. Oczywiście wyjmuje kółeczka z przerzutki i je czyszczę ... taka tantryczna czynnośc ; )))

Problem w tym, że to nic nie daje - syf zbiera się przeciez na zewnątrz. Szejk nie wypłucze opiłków z ogniwek łańcucha ale za to idealnie wypłucze z nich smar. Także całe to zamieszanie daje efekty wyłacznie estetyczne a łańcuchowi szkodzi.

 

Co do smarowania - overlubrication. Po prostu zanim olej dokładnie spenetruje ogniwka musi upłynąc czas i ileś tam obrotów. Uważam, że chcąc naprawdę pomóc łańcuchowi trzeba by go w smarze wygotowac ale na to jestem za leniwy. 

 

Najlepsze efekty imho daje porządne wymycie napędu karcherem z bliska jak już się porządnie uwali i smarowanie jak wyschnie. A szejk dla spokoju sumienia co 500 - 1000 km jak chce sie blysnąc srebrnym napędem.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypłucze, wypłucze, spokojnie. Opiłki powstałe w wyniku tarcia są wręcz mikroskopijnie małe, to nie są wióry takie jak po wierceniu wiertłem. Jeśli robisz 4 szejki to nie ma bata by cokolwiek w środku pozostało, nawet kwarc z piachu.

Prosty test, weź do ręki łańcuch zabrudzony i opiaszczony po jeździe terenowej, pozginaj go na boki to wyraźnie poczujesz i usłyszysz zgrzyt piachu wewnątrz. PO 4 szejkach będzie błoga cisza, a to oznacza, iż wszystko ze środka zostało wypłukane. Zbyt duże luzy są w ogniwkach, by rozpuszczalnik wraz ze smarem miał nie wypłukać wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Niestety, nowy łańcuch strzela mi (przeskakuje) na najmniejszej zębatce w kasecie. :(

Kaseta ma najechane 500km na pierwszym łańcuchu, a najmniejsza zębatka była mało używana. Tylko przy sprincie.

Na innych problemu nie ma.

Założyć stary (pierwszy łańcuch), który był na tej kasecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nowy łańcuch strzela mi (przeskakuje) na najmniejszej zębatce w kasecie. :(

Kaseta ma najechane 500km na pierwszym łańcuchu, a najmniejsza zębatka była mało używana. Tylko przy sprincie.

Na innych problemu nie ma.

Założyć stary (pierwszy łańcuch), który był na tej kasecie?

Może przerzutkę trzeba lekko wyregulować?

 

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...