Skocz do zawartości

[kaseta] przyjmie nowy łańcuch?


Borsuczy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szybkie pytanie dla fachowców- czy obecna kaseta przyjmie nowy łańcuch, czy ją też trzeba zmieniać? Jakbym zamówił sam łańcuch i okazało się, że nie działa, to musiałbym płacić za kolejną wysyłkę, więc wolę zapytać. Kaseta: Shimano CS-HG31, 8 rzędów, 11-32T.
Kaseta:
90d2d6428c1d6b74med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostateczności przyjmie się na niektórych zębatkach, tych najmniej zużytych to trochę pojeździsz na nich bez zmieniania biegów a po czasie zacznie to działać. Sam tak parę razy robiłem, ale nie polecam bo to jednak psuje odczucia z jazdy przez następne kilka wycieczek a pamiętaj, że to rower służy Tobie nie Ty jemu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostateczności przyjmie się na niektórych zębatkach, tych najmniej zużytych to trochę pojeździsz na nich bez zmieniania biegów a po czasie zacznie to działać.

W sensie, że miałbym jeździć tylko na tych najmniej zużytych, czy te bardziej zużyte by się z czasem dopasowały do nowego łańcucha? Jak coś, łańcuch, który planuję założyć, to będzie: Connex 808, albo KMC 8.93. Connex droższy, więc zapewne lepszy?

https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/lancuchy-kasety-wolnobiegi/lancuchy-rowerowe/p,lancuch-808-8-rzedowy-connex,4500.html

https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/lancuchy-kasety-wolnobiegi/lancuchy-rowerowe/p,lancuch-x8-93-8rz-116-ogniw-srebrny-spinka-kmc,118947.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bejii skakać. Btw, współczuję posiadania alivio...

Dlaczego? Dobrze chodzi, jedynie mam problem chyba ze wrzucaniem z 5. na 6.zębatkę, muszę wtedy wejść na 7. i cofać na 6. Ale obstawiam, że to jest z powodu luźnego łańcucha, z nowym powinno być oki. (Chyba).

 

Zajeździj to HG71 i kasetę i wymień zestaw za jakiś czas.

Mhm, tak też chyba zrobię jednak...

 

Ile km zrobiłem? Nie mam pojęcia. Kasetę mam od nowości roweru ( końcówka letniego sezonu 2015 roku), a łańcuch zmieniłem na HG71 po kilkudziesięciu kilometrach, bo fabryczny to szmelc jakiś był i haczył mi o większe zębatki pinami. Tak bym obstawiał, że ok 1,5kkm, może 2kkm to przejechało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze Puklus. Skoro piszesz, że to coś może mieć 1,5 tys, to ja zapewniam Cię, że na takich zestawach robiłem po 6 tys. Zębów już czasem na kasecie nie było, ale jakoś to funkcjonowało, bo wszystko było spasowane. 

Co do Twojego problemu z przerzucaniem biegów to raczej nie winiłbym łańcucha, tylko złe ustawienie naciągu linki...albo też zabrudzenie przerzutki czy pancerzy w środku. Przy takich problemach ze zmianą biegów czasem wystarczy jeden obrót baryłką naciągu linki i problem znika. No ale głowy nie dam sobie urwać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Co do Twojego problemu z przerzucaniem biegów to raczej nie winiłbym łańcucha,

Nie do końca, mocno wyeksploatowany łańcuch gorzej zmienia biegi, do tego mogą dość zużyte kółeczka, które na pewno nie pomagają.

 

 

Puklus, ale chodzi Tobie o zmieniarkę? Czy o co?

Pośrednio i tak i nie. Nowy łańcuch tylko będzie sie dobrze zachowywał na w miarę dobrze zachowanych zębatkach, czyli tych co nie używasz za często. Na reszcie będzie różnie.

 

A to że będzie skakał na tych co wspomniałem to niemal pewne. I tu jest pewien jeszcze niuans. Zależy jaki łańcuch kupisz. Pomijając już dygresyjne wywody ze sposoby mierzenia łańcucha sa z ... wiadomo skad, im "gorszy nowy" kupisz, tym lepiej on sie zgra z kasetą.

 

Czemu, bo jak sam zauważyłem, robiąc pomiary na różnych nowych łańcuchach, co zresztą jest głupotą i nie rzetelnym przedstawianiem faktów, Mogą sie one dość znacząco różnić że tak powiem Zużyciem na start.

 

Wiadomo każdy jest klepany z ogniw o jakiejś tam dokładności. Te które są " dłuższe na starcie, lepiej sie nadają d pracy z używanymi kasetami. Na pewno są to łańcuchy shimano. I pewnie inne Yabany i tanie Accenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie do końca, mocno wyeksploatowany łańcuch gorzej zmienia biegi, do tego mogą dość zużyte kółeczka, które na pewno nie pomagają.

No ale skoro to hg 71 to przy 1,5 tys km nie ma szans. Ja gdzieś mam w garażu hg71 i włączając w to żyłowanie napędów zimowych..to to coś może nawet z 8 tys km mieć i jeszcze się nie rozsypał a biegi wskakiwały. No, ale to co napisałeś to prawda. Powodów może być bardzo wiele.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kółeczka mam plastikowe, fabryczne, na ślizgach. Górne ma od nowości luz lewo- prawo. Konstrukcyjnie tak jest zrobione, wewnętrzny ślizg łożyska jest odrobinę za długi, w dolnym tego nie ma. Początkowo myślałem że to taki specjalny luz i on ma ułatwiać zmianę biegów, ale chyba nie. No nie rozumiem o co Tobie chodzi z tymi łańcuchami, że pomiary zużycia, np przymiarem nic nie mówią? Przecież wyciągnięty łańcuch wcześniej się "podnosi" z kasety i idzie dalej, kąt opasania jest gorszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo pomiary to nic nie warty szajs. Przestałem ich używać właśnie od momentu kiedy przy nowych łańcuchach pomiar niejednokrotnie pokazywał wyciągnięcie. Jakiś spisek producentów? Postarzanie produktu? nie wiem...ale jedyny rzetelny pomiar dla mnie to jazda na kilka na łańcuchów i porównywanie ich wyciągnięcia ze sobą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tu nie chodzi o to że nagle bum, 2kkm i klikasz 7 razy manetką a przerzutka mówi eee eee, łańcuch jest stary ja odmawiam współpracy. Ale jak siądziesz na napęd 11 czy 12 biegowy, to zobaczysz jak kolosalne znaczenie ma jaki masz NOWY łańcuch założony i jakie NOWE kółeczka, nie mowie już o jakimś tam stopniu zużycia.

 

Przy 7 czy 8 a nawet 9 biegach tolerancje są tak duże ze tych problemów nie widać tak dobrze.


 

 

Bo pomiary to nic nie warty szajs

Ja mam przymiar parktoola, którego używam od 3 lat. Jest mój i nikomu go nie daje. Ja go znam. Nie mam pojęcia czy to co na nim jest napisane czyli 0.5 i 0.75% to faktyczne odzwierciedlenia w %. Ale wiem jak go używam, kiedy trzeba zmienić kasetę a kiedy nie.

 

Owszem, czasami są sytuacje które przeczą pomiarowi np powinno skakać a jedzie i odwrotnie ale nie za często.

 

Poza tym nie oszukujmy sie, to narzędzie diagnostyczne, pokazujące czy łańcuch jest ok, jest zużyty czy jest zużyty 20 razy ponad miarę. A nie narzędzie pomiarowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przymiar Bike Handa i końcówka 1.0- ta od większego wyciągnięcia, od dawna mi już się chowa w łańcuchu, a mimo to jakoś jadę. Raz na 50 mocnych siłowych depnięć coś strzeli, ale to tak rzadko się dzieje, że nie wiem nawet gdzie, bo nie da się tego powtórzyć. Strzeli, potem próbuję to powtórzyć jadąc siłowo na wciśniętym hamulcu i nic. Będę zmieniał tą kasetę i łańcuch, ale jeszcze na tym zestawie trochę pojeżdżę. Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Ja mam przymiar Bike Handa i końcówka 1.0- ta od większego wyciągnięcia, od dawna mi już się chowa w łańcuchu, a mimo to jakoś jadę.

Owszem, i jechał będziesz, póki coś się nie zerwie lub zęby nie odpadną. Natomiast dając nowy komponent do takiego napędu zapomnij o dobrej współpracy. Z resztą, poco dyskutować 3 strony. Załóż i się przekonaj. Jak będzie działać to nic tylko się cieszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, jak łańcuch jest wyciągnięty to może zęby połamać. Przynajmniej tak to sobie wyobrażam, że wtedy siły nie opierają się równo na wielu zębach, tylko to na niektórych może to działać mocniej przez zwiększenie rozmiarów łańcucha. Dobrze to rozkminiam? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...