Skocz do zawartości

[manetka/przerzutka] Nie mogę wyregulować przedniej przerzutki :(


PanzerMamba

Rekomendowane odpowiedzi

Zmieniłem kilka rzeczy w rowerze. Głównie chodziło zamontowanie baranka i klamkomanetek szosowych.

Tylna przerzutka hula aż miło, hamulce TRP Spyre działają niebo lepiej niż hydrauliki które miałem, dolny chwyt na rowerze to wspaniałe uczucie... ale...

 

Nie mogę wyregulować przedniej przerzutki. Kombinowałem już na dziesiątki sposobów. Ciągle mi zmienia tylko 2 biegi. Jak ustawię na małym blacie to ciągnie maksimum do średniego blatu, jak ustawię na dużym blacie to nie chce rzucać na najmniejszy blat. I tak w kółko. Zwątpiłem i pojechałem do gościa co prowadzi serwis rowerowy i zna się na rzeczy, nie jednego trupa do życia przywrócił na warsztacie.

Po jego regulacji bieg czasem wejdzie, czasem nie. Ale dalej to nie jest to.

 

Manetka to Sora 3 trzybiegowa, a przerzutka to Shimano Alivio FD-T4000. Korba Shimano Alivio FC-T4060 Hollowtech Octalink 48/36/26.

Wcześniej ta przerzutka śmigała z manetką typu MTB, ale to nie powinien być problem, bo obie manetki ciąg linki mają ten sam.

 

Sora na bank ma 3 biegi i dodatkowe przesunięcie, bo słychać co najmniej 4 kliki. Sprawdzałem też milion razy po numerach bo już zwątpiłem. Dodatkowo Sora ma ten "cudowny" system przesunięcia wózka na najwyższym biegu.

 

Gdzie robię błąd? Pancerze nie są specjalnie długie, ot tyle, aby swobodnie obracać kierownicą lewo prawo.

Napinacz jest na pancerzu, gdyż nie ma śruby ani przy manetce, ani przy przerzutce.

 

PS.

Z klamką MTB (czyli fabryczny zestaw) też jakoś cudownie to nie działało - zawsze był problem z wrzuceniem na duży blat, ale częściej bieg wchodził niż nie wchodził. Teraz jest trochę gorzej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam klamkomanetki Sora 3400 9s i bez problemu działają z przednią przerzutką 10s oraz przerzutką tylną Alivio 8s która współpracuje z kasetą 9s.Nie wiem czemu nowa Sora,zapewne R3000 ma nie działać z przednią Alivio 9s.

Obstawiam że to tylko kwestia regulacji.Ciekawe że miałeś problemy z dedykowaną manetką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też mnie to ciekawi.

 

Jest jeszcze taka obserwacja:

-gdy łańcuch jest na blacie 24 zęby to po ruchu dźwignią przerzutki wózek przemieszcza się tylko nieznacznie.

-gdy kolejny raz pociągnie się dźwignią przerzutki ruch wózka jest już duży i wrzuca na środkowy blat, tak że wózek prawie dotyka łańcucha elementem wewnętrznym, od strony ramy.

 

Sprawia to wrażenie, jakby linka nie była odpowiednio naciągnięta i to pierwsze pociągniecie dźwigni po prostu napina linkę.

Ale zwiększenie naprężenia linki na śrubie baryłkowej napancerzykowej nie pomaga.

 

Oczywiście konsultant szimano twierdzi, że manetki będą działać tylko z dedykowanym osprzętem sora, czyli korba, kaseta, łańcuch przerzutka itd. bla bla bla.

 

Mogłem uzbroić rower w osprzęt SRAMa, ale teraz już na to za późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

gdy łańcuch jest na blacie 24 zęby to po ruchu dźwignią przerzutki wózek przemieszcza się tylko nieznacznie. -gdy kolejny raz pociągnie się dźwignią przerzutki ruch wózka jest już duży i wrzuca na środkowy blat

A to nie jest właśnie trymowanie o którym napisałeś w pierwszym poście? Potem znowu 2 kliknięcia i przerzutka powinna wskakiwać na duży blat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Mało tego, ta sora nawet se sorą nie działa, ja nie wiem kto ją projektował albo gdzie tkwi diabełek, ale ani ja ani nikt na serwisie nie był w stanie tego wyregulować tak jak być powinno.

 

Przerzutka jest na wygląd grupy 11sp, a ona jak i tiagra 4700 nie sa kompatybilne wstecznie poprzez inne ciągi linek. Tyczy się to także przednich przerzutek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby rozwiązaniem problemu była zmiana przerzutki na FD-R3030 to już te 95 pln na jej zakup można przeboleć.

Ale obawiam się, że ma za małą pojemność, bo obsługuje blaty 30-50, co daje 20 zębów.

W mojej korbie mam 48-26 to daje 22 zęby.

 

Do poprawnego działania na wszystkich 3 blatach brakuje dosłownie 1mm, może maksymalnie 1,5mm ruchu wózka. Nawet jakby był węższy te 1,2mm to by rozwiązywało problem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie zmierzę, jutro będę miał dostęp do roweru. Ale na stronie producenta i po modelu doszedłem do informacji: 126mm. Jutro to zweryfikuję, ale na 99,9% tak właśnie jest.

 

Da się ręcznie wychylić jeszcze trochę przerzutkę. Nie dużo, ale się da. Na fabrycznych manetkach MTB też pamiętam, że można było to jeszcze kilka mm wychylać.

 

Z resztą na fabrycznych manetkach MTB też był problem z wrzucaniem biegów z przodu. Też musiałem to dawać do regulacji ze 3 razy (bo rower jeszcze był na gwarancji) i ogólnie się z tym pałowali, ale finalnie ustawili tak... średnio... Biegi się zmieniały ale słabo... sporo zależało od wybranej koronki z tyłu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A czasem nie masz za długiej osi spurtu ?

 

No właśnie, dobrze, że ktoś przytomnie zapytał :) Linia łańcucha może być skopana i przerzutce zwyczajnie brakuje zasięgu. Na dowolnej manetce będzie źle. Druciarskim sposobem można, o ile jest miejsce, coś podłożyć pod obejmę (pasek plastiku 1-1,5mm grubości włożony tylko od strony korby) tak, żeby przerzutka nieco odsunęła się od ramy i sprawdzić, czy zadziała. Robię takie kombinacje zestawiając różne suporty z różnymi korbami w mtb z osprzętem przeznaczonym do zajeżdżania na śmierć w zimie. Czasami się udaje, a czasami nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale problem nie polega na tym, że łańcuch nie wchodzi na największy blat: wchodzi bez problemu ze średniego na największy lub z małego na średni.  Zakres przerzutki obejmuje dwa dowolne blaty zamiast trzech. Chyba po prostu chłopaki z shimano się kropnęły i zrobili minimalnie zbyt krótki ciąg linki. Tak mi się coś wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz Top pull / down pull / dual pull z top swing / down swing.

 

 

Down swing często obsługuje wyłącznie korbę 40-30-22T także zapomnij. Musisz kupić przerzutkę pod swoja korbę.

 

 

 

Np CR:

http://allegro.pl/shimano-przerzutka-przod-alivio-fd-t4000-ds-cr-i5610049450.html

 

 

 

Ale np. T4000 TS-3 czy TS-6 już by taką korbę obsłużyła.

 

Spisz cały symbol przerzutki bo może walczysz z wiatrakami - masz niekompatybilną i nie ustawisz żebyś pękł.

 

A może Ty masz jednak FD- M4000? To już wtedy na 100% nie obsłuży...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja mam dokładnie tę przerzutkę do której linkujesz :)

 

ALIVIO FD-T4000 oraz korbę Alivio FC-T4060.

 

A gdyby zakombinować z przerzutką dedykowaną właśnie do tych manetek? Shimano Sora FD-R3030 obejma 3x9?

https://www.sbike.pl/shimano-przerzutka-przednia-shimano-sora-fd-r3030-obejma-3x9-o_l_7331.html

 

Można przekroczyć delikatnie pojemność od 2 zęby? Bo wychodzi mi 22T, a przerzutka sory ma 20T.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym,ze komplet stanowi przerzutka z korbą i z manetką. Teraz kupisz przerzutkę kompatybilna z manetką ale nie z korbą. Bo to jest do korb 50T. I chyba będzie problem z pojemnością całkowitą jak opisywał wcześniej

PanzerMamba

 

 

Niestety nie umiem odpowiedzieć, czy szosowa manetka (klamko-manetka) będzie dobrze współpracować z treckingową przerzutką ale przerzutkę to do swojej korby musisz mieć:

 

FD-M770
FD-M590-6
FD-T4000-TS6
FD-T3000-TS6
FD-M390-6
FD-M370-6
FD-M591-6
FD-M371-6

 

P.S.

Prosiłem, żebyś dokładnie spisał cały napis wybity na przerzutce. Czasami sprzedawcy sami nie wiedzą co sprzedają. Bo jeśli jednak masz dobrą to niestety może być tak , jak ktoś w tym poście napisał - ta manetka nie będzie współpracować z treckingową przerzutką i tyle. Gość na aukcji pisze , że pojemność 22 zęby a korba 40-30-22T. Na samym, dola aukcji znowu jest 44-48T - więc coś pomylił na 100%.

 

Może udałoby się od kogoś wypożyczyć inna przednia przerzutkę dedykowaną do 9x i ilości zębów w twojej korbie? Nie musi być ta z listy powyżej. Np. na 99% pasuje ta od twojej dziewczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

ALIVIO FD-T4000 oraz korbę Alivio FC-T4060.

To jest nie regulowalne ... najlepiej mi wyszło z fdm590.


 

 

Gość na aukcji pisze , że pojemność 22 zęby a korba 40-30-22T.

Nauczyliśmy sie liczyć pojemności, bo nie było opcji by przerzutka shimano źle działała. Cóż, zapomnijcie o przeszłości, teraz ta firma robi paździerz, nawet w grupach rzędu XT. Przednie przerzutki z niewiadomych przyczyn ocierają i będą bez modyfikacji ręcznej. Nowa sora nie pasuje do manetki ze swojej grupy ... to są mało śmieszne żarty.

 

Jak pisałem, korbie 4000 o zębatkach 40/30 najlepiej działała przerzutka deore 590 o zupełnie innych kształtach niż być powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale problem nie polega na tym, że łańcuch nie wchodzi na największy blat: wchodzi bez problemu ze średniego na największy lub z małego na średni.  Zakres przerzutki obejmuje dwa dowolne blaty zamiast trzech. Chyba po prostu chłopaki z shimano się kropnęły i zrobili minimalnie zbyt krótki ciąg linki. Tak mi się coś wydaje.

Jak można zrobić "minimalnie krótszy ciąg linki"? Spiłowali kółko w manetce, czy jak? Można jedynie linkę do przerzutki zapiąć nie z tej strony śrubki i to wszystko, ale robi różnicę, znaczną.

Najpierw należy sprawdzić zasięg przerzutki bez linki, wychylając ją palcami. Ma się dać przesunąć poza największy blat, jednocześnie wracając na młynek również musi mieć możliwość przybliżenia się do ramy trochę dalej niż potrzeba. Bez tego regulacja będzie bardzo trudna, albo niemożliwa, tak jak teraz jest. W drugiej kolejności sprawdzić gdzie powinna być przykręcona linka, bo zwykle okazuje się, że gadania jest trzy dni, a linka nie z tej strony śrubki, albo nie opasuje prawidłowo ramienia przerzutki czy inne tego typu duperele. Dopiero po sprawdzeniu tych dwóch rzeczy możemy mówić, że manetki nie będą współpracować z przerzutką, albo przerzutka z korbą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Udało mi się to wyregulować w końcu.

Zmieniłem przerzutkę przednią na szosową, zostawiając trekingową korbę Alivio FC-T4060.

Przerzutka teoretycznie ma za małą pojemność o dwa zęby, ale finalnie się udało.

 

Zdecydowałem się na takie rozwiązanie, ponieważ Jtek Shiftmate fialnie wychodził drożej od przerzutki, a ponadto udało mi się trafić korbę z przerzutką za mniej niż połowę wartości na olx - nowe, nie używane, komuś oczywiście nie spasowało z ramą. Pierdylion durnych udziwnień, aby tylko zmusić człowieka co chwilę do zmiany osprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...