Skocz do zawartości

[do 2500 zł] MTB czy crossowy?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym kupić sobie rower tylko mam problem z wyborem pomiędzy górskim a crossowym oraz jeśli już się zdecyduję na rodzaj roweru to chciałbym kupić jak najlepszy w tej cenie do 2500zł. Mam 185 cm wzrostu i ważę 90kg.

 

Jeżdżę praktycznie po ubitych drogach szutrowych i asfaltowych. Czyli wydawałoby się, że cross, ale mam pewne wątpliwości czy wąska opona pozwoli mi spokojnie jeździć po trochę bardziej wymagających miejscach tych dróg takich jak na poniższych zdjęciach

 

3e4bb8a8c044d9e6m.jpg

9e22ecf602368cbbm.jpg

2aff8fa0330b6caem.jpg

c65fe3f41f80f5a4m.jpg

05d3e3eb5649d9d1m.jpg

de56928db05e8702m.jpg

0716d43d24d1b1a3m.jpg

 

Jeżdżę mało km dziennie (~20 km), ale tempem praktycznie najszybszym jakim mogę. Dużo radości daje mi w miarę szybka jazda po takich leśnych rozkopanych drogach jak na fotkach wyżej :) ale jest ich u mnie jak na lekarstwo. Na asfalcie również lubię jeździć i w weekendy, gdy mam więcej czasu, chciałbym wybierać się na dłuższe, wolniejsze przejażdżki (50-100 km). Przydałby się rower dość uniwersalny, oczywiście wiem, że takiego nie ma. Myślałem o kupnie MTB 27,5" i najwyżej zakupie drugiego kompletu kół o bardziej szosowym charakterze na dłuższe trasy po asfalcie. Obecnie mam starego MTB na oponach race king 26x2,0 i takie opony wydają się mi idealne do moich zastosowań. Co myślicie? Cross czy MTB?

 

Jeśli chodzi o konkretne modele to najpierw byłem zdecydowany na rower Lazaro (MTB - core 27,5 V3, cross - elitary V3). Obecnie jednak bardziej skłaniam się w kierunku rowerów z lepszą ramą, a trochę gorszym osprzętem, który i tak po czasie sie zużyje i będzie trzeba wymienić. Myślałem o Kross Level R3/R4 lub Kross Evado 2015 5.0 / 6.0. Macie jakieś inne propozycje w tej cenie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crossem oczywiście to przejedziesz. Na asfalt też się nada. Ale z drugiej strony piszesz że lubisz poszaleć na takich duktach.

I tu już MTB. W crossie nie ta geometria, opony itd.

Cross to taki trochę kompromis. A za kompromisy się płaci. I nie chodzi tu o pieniądze. Nie zrobisz z tego ani MTB ani szosy.

Ciężki dylemat masz :)

 

Ja bym wziął MTB i zbierał na szosę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężki temat. Zależy czy wiećej asfaltu czy tego co na fotach. I o ile więcej. Te drogi ze zdjęć, na crossie przejedziesz ale "bez wygłupów".  Na MTB możną sobie tam "poudawać" :-). Sam tak robię, bo mam Krossa 27,5 i czasem jeżdżę w jakiś teren udając trochę, ze to niby ostra i bezkompromisowa jazda terenowa jest. Na crossie bym tam nie pojeździł tak jak na tym "góralu".

BTW, na trasy jak piszesz ok. 20 km stawiałbym na 29era.  Ewentualnie coś oponami można by pokombinować.

 

edit: co do "lepszej" ramy. W Krossach Level R3/4 ramy nie są taperowane, więc pod kątem wymiany amora na lepszy może w przyszłości być kiszka zdaje się ( a i teraz chyba nie bardzo by tam co było dać).  Ja mam w R4 (2016) XCR  i nawet dla szpanu wsadziłbym coś "lepszego" żeby chociaż na forum się nie śmiali, ze uginacz, kowadło i co tam nie tylko  ale nie bardzo jest co :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno więcej asfaltu i ubitych ścieżek, ale przeważnie muszę przejechać przez kilkuset metrowe odcinki jak na zdjęciach ( nie piszę o tych piaszczystych na dwóch ostatnich zdjeciach, bo tego zdarza sie trochę wiecej) . Ogólnie lubię jeździć po polnych drogach, asfaltowe wszystkie znam w okolicy, a polne/leśne właśnie odkrywam :) I dlatego raczej skłaniam się ku MTB.

Czyli w tej cenie nic z w miarę przyszłościową ramą nie kupię? Trzeba dopłacić lub wybrać takie Lazaro za 1800zł z lepszym osprzętem od droższego Krossa? Macie jakieś propozycje konkretnych rowerów MTB w tej cenie? Przychylam się raczej do 27,5 choć 29 nigdy nie jeździłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Taka Merida byłaby OK ( pod warunkiem, że mają rozmiar 20 " ) : http://www.bikko.pl/rower-gorski-merida-big-seven-300-black-2016-13-5cala-20470.html

Rama posiada taperowaną główkę, więc będzie większy wybór amorków jak w przyszłości zechcesz wymienić, a ten zamontowany jest powietrzny - to na plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Pojawił się swoisty biały kruk : http://allegro.pl/rower-mtb-romet-mustang-29-1-shimano-deore-i6811670403.html

Jest też wersja na średnim kole : http://allegro.pl/rower-mtb-romet-mustang-27-5-shimano-deore-i5878023106.html

Jednak w Twoim przypadku raczej 29 " - rozmiarowo oraz osprzętowo, bo amorek ma manetkę blokady na kierownicy.

Poza tym o ile dobrze pamiętam, to w modelach 2016 oprócz tej różnicy w wersji 27,5 " montowano podobno amorek sprężynowy, a w 29 " powietrzny i prawdopodobnie tak jest teraz.

Najlepiej się dowiedzieć przed ewentualnym zakupem, żeby nie było niespodzianki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...