Skocz do zawartości

[pierwszy 29er] Trek Superfly 6 ('17) kontra Merida BIG.NINE 800 ('17)


TheJW

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Rozm. L przy tym modelu dla 182 cm jest za duży. Zmiany mostka itp, to tylko ratowanie się

 

Nie bardzo, L ma 110 cm bazy kół to tyle co w licznej części rowerów o rozmiarze M z krótszą górną. Statystyczna osoba 182 cm potrzebuje 690-705 mm horyzontalnie, wiec przy rozmiarze M potrzebny będzie długi/za długi most, a i tak siodło trzeba by było odsuwać w tył. 110 cm bazy kół w 29er jest dla osoby około 175-180 cm, 108 cm bazy jak w M-ce dla osób 170-175 cm. Oczywiście, pewnej liczbie (zapewne mniejszości) rowerzystów o wz. 182 cm przypasuje M-ka (tacy o długich szyjach i wysokich głowach). Przy kącie główki 71-72 st. optymalne mostki to 70-90 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mierzyłem M i L. L wydawał mi się duży. Na stronie producenta są tylko dane nie ma rysunku geo. I tam np w M producent podaje podsiodłową 430  mm a w rzeczywistości do końca komina jest 445 mm bo te 430 jest do punktu gdzie przecina się z rura poziomą, sam mierzyłem. Przekrok 799 mm w M też raczej do niskich nie należy. Dodatkowo odległość mierzona poziomo po rurze między mostkiem a podsiodłową w M daje 54 cm przy horyzontalnej podawanej 593 mm, natomiast w w Treku przy horyzontalnej 620 mm długość po rurze wynosi 55 cm więc jak widać ten Spec raczej mały nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przekrok 799 mm w M też raczej do niskich nie należy.

 

Jesli jest mierzony w odpowiednim miejscu.

 

 

 

Dodatkowo odległość mierzona poziomo po rurze między mostkiem a podsiodłową w M daje 54 cm przy horyzontalnej podawanej 593 mm, natomiast w w Treku przy horyzontalnej 620 mm długość po rurze wynosi 55 cm więc jak widać ten Spec raczej mały nie jest.

 

Nie wiem jak tu chcesz wyciągnąć 700 mm kokpitu przy ramie 593 mm horyzont. Pamiętajmy, że przy realnym pomiarze długości horyzontalnej mostku i ramy 5 mm tej długości pokrywa się ze sobą oraz kolejne 5 mm mniej mamy jesli obrócimy mostek na minus. W praktyce to będzie wyglądało tak, że trzeba będzie dać most 11 cm do M-ki. Ona ma tylko 1078 mm bazy. Rozmiarów Speca jest 4, a nie pięć. I przy wzroście 182 cm, polecanie mniejszego ze "środkowych" jest kuriozalne. 

 

Ja nie będe się spierał już, bo na M-ce też będzie się jezdziło, ale tu chodzi o optymalizację i zasady panujące przy zależności kąt główki/długość mostka. Jak tylko przekrok pozwoli na L to wybór oczywisty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie rozmiaru - nie mam ani długich nóg, ani długiej szyi. Na początku też wydawał mi się zbyt duży, ale po dzisiejszym maratonie już wiem, że rozmiar L na moje 182cm jest dobry. Jedynie górna rura jest niebezpiecznie blisko krocza (jakieś 3 cm), ale jeżdżę teraz w zwykłych butach z praktycznie zdartą podeszwą (buty Speca już czekają, więc odległość powinna się trochę zwiększyć ;)). M-ka byłaby prawdopodobnie za mała, chociaż pewnie wybrałbym ten rozmiar, jeśli jeździłbym w XC albo po jakichś trudnych technicznie trasach (w moich okolicach brak, więc problem się rozwiązuje).

Miałem wiele wątpliwości co do L-ki, ale jak ktoś napisał "wrażenie dosiadania kobyły" szybko minęło. Jeździ mi się na nim dobrze. Tzn. jeździło, bo nie nacieszyłem się długo - po dzisiejszym upadku w maratonie (co za k*** debil wysypuje leśną drogę gruzem, a następny wytycza tam trasę wyścigu?!) mam skręcony staw skokowy i 3-tygodniowy zakaz wsiadania na rower.:) Tyle z cieszenia się rowerem i nauki jazdy w SPD...póki co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam skręcony staw skokowy i 3-tygodniowy zakaz wsiadania na rower. Tyle z cieszenia się rowerem i nauki jazdy w SPD...póki co.

 

No to nie zle zaczales...Wracaj szybko do zdrowia :) Po przesiadce na 29'' tez moje pierwsze wrazenia byly, ze kobyla, teraz nie wyobrazam sobie innego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wracaj szybko do zdrowia :)

Ślicznie dziękuję. :) 

Jutro załatwię sobie stabilizator, tydzień w nim pochodzę i ponacieram maścią, a potem jakieś delikatne przejażdżki zacznę sobie urządzać. To na szczęście nie złamanie ani pęknięcie. Spec nie może stać i się kurzyć.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@TheJW,

 

Tak z ciekawości, miałeś zrobiony fitting? Ja przez 3 lata od zakupu mojego roweru zastanawiałem się czy nie mam za dużej ramy, kombinowałem z krótszymi mostkami, przesuwaniem siodełka itp. Ostatnio też miałem problem z bólem karku, który stawał się uciążliwy już po 30km. 2 tygodnie temu miałem zrobiony fitting, na którym okazało się że muszę wstawić mostek dłuższy od fabrycznego, dostałem wkładki speca. Ból karku zniknął jak ręką odjął - mam za sobą 2 trasy 105 i 135km. Dodatkowo wkładki, ustawienie bloków i siodełka rozwiązało moje problemy z kolanami.

 

P.S. Mostek 120mm trochę razi w oczy ale większych ram niż 23" nie robią, więc jestem na niego skazany ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak z ciekawości, miałeś zrobiony fitting?

Sklep obiecywał...ale skończyło się na podniesieniu siodełka (i tak na złą wysokość...). Póki co mam 3-tygodnie przerwy, potem pojeżdżę i zobaczę, co mi przeszkadza, co boli, itd. i ewentualnie wtedy pomyślę nad fittingiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...