Skocz do zawartości

[Projekt 650B] Poszukiwania ramy.


Nastar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jak zapewne część z Was wie, mój autorski projekt Accent peak 27.5 zakończył się nagle dzięki "uprzejmemu" złodziejowi. Gotowy rower po włamaniu został kilka dni temu skradziony i szanse na jego odzyskanie są minimalne.

Zaczynam myśleć o czymś nowym aby jeszcze w tym sezonie pojeździć bo plany są ambitne...

 

Jakbym nie przeglądał ofert gotowych rowerów to zawsze mi coś nie pasuje. Przeważnie koła lub amor.

Jestem więc bliski decyzji aby znów złożyć sobie coś idealnie pod siebie. W przypadku Accenta wyszło świetnie i byłem bardzo zadowolony.

 

Warunki brzegowe co do gotowego roweru są następujące:

- rama 16'' - 17''

- koła TYLKO 27.5'', nie cięższe niż 1600g

- Reba QR15mm

- napęd docelowo 1x10 (1x11)

- budżet to 6000-7000zł.

 

Takiego roweru nie znalazłem a jak znalazłem zbliżony to po policzeniu kosztów wymiany podzespołów wychodzi to słabo.

No i jeszcze to "bujanie się" ze sprzedażą zdemontowanych części.

 

Jako, że każdy taki F**k-up to również przesłanka do upgread'u sprzętu (a tutaj upgrade będzie całkowity) wróciła myśl o karbonowej ramie...

 

Zacząłem szukać więc ramy.

 

Moje dotychczasowe typy to (kolejność przypadkowa):

 

1. http://allegro.pl/cube-reaction-gtc-27-5-karbon-650b-16-cali-i6646343841.html

2. http://allegro.pl/show_item.php?item=6812870463

3. http://allegro.pl/merida-big-seven-team-multivan-27-5-wroclaw-i6782302431.html

 

Merida jest bez gwarancji ale ze sztycą.

 

Docelowo projekt ma ważyć poniżej 10kg. Choćby tylko 10g ale poniżej ;-)

 

Wszystko byłoby pięknie gdyby nie te cholerne suporty PF... Nigdy nie miałem roweru z tym rozwiązaniem. Te wkręcane obsługiwałem sobie sam raz na sezon czyszcząc z piachu i smarując ew. łożyska. Nigdy nie jeżdżę w deszczu czy błocie. Staram się nie jeździć siłowo ale też nie chcę myśleć ze strachem o mufie przy każdym większym podjeździe.

Ważę 80kg.

 

Poradźcie coś koledzy. A może ktoś podrzuci jednak jakiegoś gotowca do delikatnej modernizacji ? Chętnie rozważę każdą propozycję.

 

Z góry dzięki za pomoc.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reba, napęd 1x11 bylyby do załatwienia w tym budżecie bez kłopotu. Problemem zostają koła. Więc jeżeli chciałbyś kupować coś gotowego to na wstępie musiałbyś założyć, że koła wywalasz i wstawiasz swoje. w tym zakresie cenowym tak lekkich kół raczej się nie dostanie. Nie będę już rzucał konkretnymi modelami, ale w tym przedziale wiele modeli ma już koła systemowa typu Crossirde'y Mavica czy DT 1900, które sądze, że byłoby łatwo sprzedać bez większej straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o ramę to najlepsza oferta na ta chwile:

https://www.bike-discount.de/en/buy/cube-reaction-gtc-sl-27.5-frame-green-n-orange-629018/wg_id-8672

https://www.bike-discount.de/en/buy/cube-reaction-gtc-sl-27.5-frame-green-n-orange-629018/wg_id-8672

Wysla Ci oczywiscie do Polski bez problemu, cenowo raczej oferta nie do pobicia. Ewentualnie mozna szukac czegos z chin. 

Jezeli chodzi o naped to wg. mnie optymalna opcja jest kaseta srama polaczona z reszta shimano. Kola to standardowy zestaw cresty, dt 350 z tylu i novatec z przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko koła 29''.


Ale jak widać można pójść po rozum do głowy (zapytać potencjalnych kupujących) i dać suport BSA do karbonowej ramy ! Za to pochwała dla Accenta. Szkoda, że nie mają takiej ramy pod koła 27.5''


Fragment wymiany maili ze sprzedawcą ramy Cube'a. Pytałem go o trwałość połączenia łożyska suportu - mufa ramy:

 

 

 

chodzi mi o trwałość takiego rozwiązania. jeśli po 1 sezonie ma mi się wyrobić mufa w ramie to nie jest to dobra opcja... Jak do tego dojdzie nie uznanie gwarancji i np. zarzut, że korba była dokręcona złym momentem to mamy duży problem. 

 

 

Montaż ramy powinien odbyć się w serwisie rowerowym , który posiada odpowiednie narzędzie montażowe .

Suporty Pressfit osadza się za pomocą odpowedniego przyrządu . Nie było jeszcze przypadku awarii którą Pan opisuje.

 

 

Czyli mogę być spokojny, tak...?  :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6-7k na samodzielne składanie carbona na Rebie  i lekkich kołach - ambitnie  (chcesz sprzedać nerkę ?) . Te 3 elementy (nowe) po taniości to 4,5-5k - na resztę gratów braknie.

Za nieco ponad 6,5k masz gotowca na lekkich kołach i przyzwoitym osprzęcie (niestety zamiast Reby jest DT) http://allegro.pl/rower-gorski-romet-monsun-27-5-2-0-wyprzedaz-i6724418150.html (w Monsunie 29 suport jest wkręcany i tu prawdopodobnie też).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mogę być spokojny, tak...? :-)

 

Sprzedający w tym kraju zawsze odpisze to, co chcesz przeczytać, a nie prawdę. Nie sugeruj się tym.

W tym budżecie nie widzę tego. Same koła swoje będą kosztowały przy tej masie...

Może jednak lepiej kupić gotowca i potem jak będzie możliwość i finanse to modernizować? W ogólnym rozrachunku oczywiście sumarycznie wyjdzie drożej, ale w tym budżecie składając coś samemu i tak będziesz musiał iść na kompromis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ile masz wzrostu? Mam do sprzedania cały rower zbudowany na ramie Giant'a XTC 2014 rozmiar S, ewentualnie mogę sprzedać samą ramę

 

Mam 171cm wzrostu i szukam ramy/roweru w rozm. od 16'' do 17''. Podeślij dobre zdjęcia roweru razem z opisem na mojego maila: slawek.nastarowicz@gmail.com

Chętnie go obejrzę.

 

 

 

Za nieco ponad 6,5k masz gotowca na lekkich kołach i przyzwoitym osprzęcie (niestety zamiast Reby jest DT) Rower g (w Monsunie 29 suport jest wkręcany i tu prawdopodobnie też).

 

Całkiem nieźle sprzętowo wychodzi ten Romet... Ale Romet...?  ;-)

 

 

Zdaję sobie sprawę, że budżet może zbyt mocno trzeszczeć ale jak już kupię np. dobrą ramę, amor i koła to potem nie będzie już odwrotu i nastąpi nowelizacja budżetu ;-) Najwyżej sprzedam tą nerkę. W końcu mam dwie :-)

 

A wracając do tematu to z tych 3 podanych przeze mnie ram Merida ma aluminiowe wkładki w mufie suportu. Wg mnie to najlepsze rozwiązanie spośród tych wszystkich propozycji.

 

Macie jakieś opinie, propozycje czy uwagi dotyczące tych 3 konkretnych egzemplarzy ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko koła 29''.

Ale jak widać można pójść po rozum do głowy (zapytać potencjalnych kupujących) i dać suport BSA do karbonowej ramy ! Za to pochwała dla Accenta. Szkoda, że nie mają takiej ramy pod koła 27.5''

Fragment wymiany maili ze sprzedawcą ramy Cube'a. Pytałem go o trwałość połączenia łożyska suportu - mufa ramy:

 

 

 

 

Czyli mogę być spokojny, tak...?  :-)

 

Ja z kolei uważam, że węgiel pod BSA to nieporozumienie. Przede wszystkim w przypadku press-fitów węzeł ramy z mufą jest ogromny (szerokość ~90/92mm vs. 68/73mm z BSA) co pozytywnie przekłada się na sztywność boczną w tym obszarze. Dodatkowo gwinty w węglu wymagają insertów alu. Moim zdaniem ryzyko, że insert złapie luzy w ramie jest podobne do tego, że mufa węglowa wyrobi się w miejscu połączenia z plastikowymi miskami press-fit. Tyle teorii.

W praktyce, jako że robimy tego całkiem sporo i co roku coraz więcej, laminat z włókien jest bardzo twardy, miska p-f względnie miękka. Jeśli zachowa się czystość i zastosuje odpowiednie narzędziae pozwalające kontrolować równoległość miski względem mufy (chodzi o to, żeby nie robić dodatkowych naprężeń na mufie w trakcie wciskania miski pod kątem) to rozwiązanie takie będzie długowieczne. Oczywiście pomijam przypadki, że rama projektowo była zwalona i okolice mufy będą pękać. Coraz mniej jednak takich przypadków. W tym roku chyba jeszcze nie mieliśmy.

 

Wracając do tematu przewodniego - też (bardzo) powoli kompletuję swój projekt 27,5" ale poszedłem w kierunku stali (kona explosif 2016). Raczej nie będę nadmiernie patrzył w kierunku masy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tyle, że nie ma gwarancji... A cena jak z gwarancją +taki, że masz gratis sztyce już

 

Nie demonizowałbym tak bardzo tego faktu.

Nie pamiętam już kiedy ostatnio korzystałem z gwarancji producenta podczas reklamacji... Zawsze rękojmia. A tutaj zakup byłby dokonywany przez osobą fizyczną od firmy, z dowodem w postaci paragonu. 

Nie jest tajemnicą, że warunki gwarancji najczęściej są bardziej restrykcyjne niż zasady rękojmi czyli niezgodności towaru z umową. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły, ale brak rozmiaru...


Poza tym - decyzja zapadła. Projekt będzie bazował na ramie Meridy podlinkowanej w pierwszym poście. Sztywna oś, alu wkład suportu + możliwość zrobienia BSA + marka producenta mnie przekonały.

Zbieranie reszty gratów mode on...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja z kolei uważam, że węgiel pod BSA to nieporozumienie. Przede wszystkim w przypadku press-fitów węzeł ramy z mufą jest ogromny (szerokość ~90/92mm vs. 68/73mm z BSA) co pozytywnie przekłada się na sztywność boczną w tym obszarze. Dodatkowo gwinty w węglu wymagają insertów alu. Moim zdaniem ryzyko, że insert złapie luzy w ramie jest podobne do tego, że mufa węglowa wyrobi się w miejscu połączenia z plastikowymi miskami press-fit. Tyle teorii.
 

 

W takim razie co proponujesz ? Rama ma alu inserty na BSA. Czy jest np. opcja żeby najpierw spróbować PF a jak coś mi się nie spodoba to przejść na BSA ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Czy w takim razie do TEJ ramy mogę zastosować zarówno suport wkręcany BSA oraz BB30 ? Czy różnica polega tylko na zastosowaniu, bądź nie, wkładu do BSA ?

Pytam bo nie przerabiałem jeszcze tego wariantu a korci mnie żeby spróbować tej legendarnej sztywności press fita...;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam jeszcze jedno pytanie: w tej ramie Meridy jest wewnętrzne prowadzenie linek. Jeszcze tego nie przerabiałem więc nasuwa mi się pytanie: czy jeśli linka jest w pancerzu na całej długości, w tym wewnątrz ramy, to czy należy dać jeszcze jakieś ograniczniki/wsuwki na pancerz w miejscu gdzie wchodzi w ramę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...