Skocz do zawartości

[narzędzia] Jak dobrać narzędzia do modelu roweru?


spejson

Rekomendowane odpowiedzi

Cze.

Poradźcie w takiej sprawie. Mam dwa rowery swoje (Kross Level R4 r. 2016 i Romet Orkan 4 r. 2016), do tego żona ma jakąś starawą Meridę (28", 3x9, "tył" Deore), dzieciaki: Kross Replica Level (coś tam) 24", Romet Rambler 24". Chciałbym kupić narzędzia do obsługi kaset, suportów, ściągacze do korb,  może zestaw do odpowietrzania hampli... czego jeszcze potrzebuję? Wszystkie podstawowe typu: śrubokręty, imbusy, klucze płaskie i oczkowe, nasadowe itd.( czyli chyba wszytko poza typowo rowerowymi) mam.

Jak dobrać te klucze (kaseta, stery, jakieś ściągacze) tak aby pasowały do wszystkich naszych rowerów? Da radę np. wszystkie kasety czy suporty ogarnąć jednym kluczem? Nie bardzo wiem co w tych rowerach mam (kasety pół biedy ale np. suporty to nie wiem jak zidentyfikować).

 

więc:

1. Czego potrzebuję? (klucz do kaset + ....)

2. Jakie typy narzędzi z pkt. 1 kupić aby ogarnąć wszystkie nasze rowery?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.

Klucz do suportu - jakiś konkretny typ? Wiem tylko, że są róże systemy (Hollowtech itd), moje "duże" rowery jaki mają system? Mają jeden i ten sam?

Reszta wydaje się uniwersalna, poza kluczem do konusów (jaki rozmiar kupić?).

Specjalnie pisałem jakie mam rowery bo dla osób obeznanych to pewnie z głowy będzie wiadomo co tam siedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.

Klucz do suportu - jakiś konkretny typ? Wiem tylko, że są róże systemy (Hollowtech itd), moje "duże" rowery jaki mają system? Mają jeden i ten sam?

Reszta wydaje się uniwersalna, poza kluczem do konusów (jaki rozmiar kupić?).

Specjalnie pisałem jakie mam rowery bo dla osób obeznanych to pewnie z głowy będzie wiadomo co tam siedzi.

 

Dla początkujących serwisantów (a chyba takim jesteś) proponuję zakup i lekturę książki "Zinn i sztuka serwisowania roweru górskiego". Posprawdzaj w necie "co siedzi" w rowerach a serwis poszczególnych części wyczytaj z książki. Tam jest wszystko ładnie opisane z obrazkami, co do czego i w którą stronę odkręcać/dokręcać. Po zakupie swojego roweru dwa lata temu to był mój pierwszy dodatkowy zakup w celu uzupełnienia wiedzy. Ewentualnie posprawdzaj w necie "co siedzi" w rowerach i włącz "jutuba" :) 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bacik i klucz do kaset, klucz do wolnobiegu, klucz do rozkręcania bębenka, klucze do konusów. - zestaw podstawowy do serwisowania piast.

Klucz do pedałów (15 i względnie odpowiedni imbus jeśli są gniazda w osiach pedałów), imbus do korb, ściągacz do korb "na kwadrat", klucz do suportów na kwadrat - zestaw podstawowy do suportów (tylko po co? przy jeździe rekreacyjnej z rodziną tam pewnie nie będzie potrzeby zaglądać częściej niż 1x na kilka lat).

Zestaw podstawowych imbusów w tym ze 2szt. dobrej 5tki.

Klucz nastawny który przyda się do kręcenia kluczami specjalnymi i ściągaczami.

Klucz specjalny do odkręcania plastikowych korków w "amortyzatorach" suntour (nie pamiętam czy do xcm i ncx pasuje ten sam, chyba różnią się rozmiarem więc 2 szt.).

Do odpowietrzania pewnie ze dwa zestawy - w krosie masz zapewne avidy więc dot, w romiecie shimano więc minerał, w level replica pro są tektro więc minerał.

 

 

Jeśli wspomniany kross 24" to replica pro to tam masz kasetę nie wolnobieg i amor powietrzny więc przydałaby się pompka (tym bardziej, że fabrycznie ładują 100psi co często dla dorosłego jest za dużo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślałem o czymś takim, tylko nie wiem czy akurat klucz do suportu czy kasety to "ten" który jest do moich rowerów itd. Stąd ten temat. Jeżdzę coraz więcej, w ubiegłym sezonie na moim rozklekotanym Authorze zrobiłem prawie 4k. Wiem, wiem ... ale dla mnie to już całkiem sporo. Na jesieni kupiłem z wyprzedarzy Krosa a teraz Orkana. Dobrze by było umieć przy nich coś więcej zrobić niż wymienić dętkę. Sporo narzędzi mam ( klucze itd), brakuje mi tylko tych typowo rowerowych (kaseta, suport itd).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...