Skocz do zawartości

[Amortyzator] Xcr 32 air- serwis


Rekomendowane odpowiedzi

Już tyle razy kręciłem pokrętłem tłumienia że przestał działać,wypadł trzpień z pokrętła,ale już jest ok.Niestety problemem jest chyba brak odpowiedniego smarowania samych lag.Po potraktowaniu ich Brunoxem nawet ładnie działają przez parę godz. jazdy.Jeszcze jedno pytanie,czy inny amor solo air,który zalany jest olejem bedzie działał jak należy,biorąc pod uwagę moją wagę?Czy żyć z tym co jest i co chwila smarować lagi np. czymś takim https://strefasportu.pl/pl/p/Olej-do-goleni-amortyzatora-STANCHION-LUBE-15g/6516 trochę to drogie i malutkie ?Czy smarować je zwykłym olejem do amortyzatorów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozebrać, wyczyścić i nasmarować wszystko- efekt znacznie dłuższy niż brunox a zrobisz to w 10 minut jeśli masz jakiekolwiek umiejętności manualne. Brunox jest zły bo rozpuszcza smar i o ile na chwile "poprawia" pracę to kiedy wyparuje- jest gorzej niż było przed aplikacją, bo smar spłynął na dół zamiast być tam gdzie powinien na elementach ruchomych.

Edytowane przez piciu256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brunox Ci tylko wypłucze, musisz go dobrze przeserwisować w środku.

 

Mimo wszystko trochę dziwne jest to co piszesz. Ja jestem po drugiej stronie wagi, w kombinezonie ważę jakieś 60kg i muszę ustawiać bardzo niskie ciśnienie. Jednak po kilku próbach da się dojść do naprawdę dobrego efektu.

 

Może zejdź nieco z ciśnienia żeby mieć SAG około 30%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do BRUNOXA to nie leje go pod uszczelki tylko smaruje same golenie,potem trochę pompuje żeby brud wylazł ,wycieram i jeszcze raz smaruje.Po takim zabiegu lepiej pracuje ale bardzo krótko

 

Tylko ze XCR nie pracuje w pełnym zakresie wewnetrznej rury goleniowej, lecz tam jest wsadzony osobno wklad dodatkowy który ma bardzo małą pojemność komory pozytywnej co daje w efekcie gorsza pracę w porównaniu do Raidona czy Epixona.

 

Rozumiem że po wymianie na taki amortyzator http://activia.sgl.pl/cena/amortyzatory/raidon/275-cali_amortyzator-suntour-raidon-xc-rl-r-275-15qlc-czarny-mat-taper-2017/1265 ,komfort jazdy będzie sporo lepszy ?

Edytowane przez Gawel76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower fabrycznie wyposażony w xcr jest wart mniej niż zakładany budżet na upgrade. Poza tym pakowanie tutaj 1,5k w amortyzator mija się z sensem. Tym bardziej że tak jak pisałem wcześniej przy takiej masie rowerzysty efekty i tak będą marne. Trzeba by znaleźć jakiegoś dual aira z demobilu którego można było ładnie dostroić na masę ponad 100kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,5k w amortyzator do takiego roweru to bezsens. Wyjście jest takie, ze albo godzimy sie na taka praca, wczesniej przeprowadzając porządnie serwis amortyzatora. Inne wyjście to poszukiwania na allegro czegoś OEM w okazyjnej cenie. Zdarzają sie jakieś Manitou, albo RSy w cenie 700-800zl po QR9. Czasami jakis Epixon sie zdarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

A jesteś pewny że masz te gąbki? Bo z tego co wiem to w XCR ich nie ma, ewentualnie podobno można je upchnąć tam we własnym zakresie.

 

Tak, da się zamontować tam gąbki smarujące. Sam przeprowadzałem tę operację z powodzeniem. Polecam "gąbeczki" filcowe do kupienia u Piotra z Activii. Smar też od niego brałem. Z racji, że XCR'a nie zalewamy od dołu olejem, to tzw "mały serwis" amortyzatora polecam zrobić ze dwa razy w sezonie. jako "mały serwis" mam na uwadze oddzielenie goleni górnych od dolnych, wyczyszczenie brudu spod uszczelek, wyczyszczenie i nasączenie świeżym olejem gąbeczek smarujących oraz sprawdzenie, wyczyszczenie i nasmarowanie ślizgów. Taka czynność znacząco wpływa na czułość widelca.
 

 

 

To jest amortyzator półpowietrzny jak wszystkie suntoury.
 

 

Dokumosa... Ty znowu ze swoimi herezjami... Normalnie ręce opadywują... A myślałem żeś zmądrzał skoro tyle czasu spędzasz na forum.
Co to jest amortyzator "półpowietrzny"?
Idąc za Twoim tokiem rozumowania to na rynku można spotkać amortyzatory "ćwierć-powietrzne" i w "trzech czwartych powietrzne". Zatem wychwalane przez Ciebie wszem i wobec amortyzatory Rock Shox do której kategorii należą? Jak domniemywam do kategorii w 100% powietrznych - bo jakże inaczej - fachowiec poleca...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam herezje od razu. Znudziło mnie pisanie "amortyzator z powietrzną sprężyna pozytywną i stalową negatywną".

 

A po co tak pisać? W świecie rowerowym przyjęło się, że powietrzne mówi się na amortyzatory, w których medium ściskanym jest powietrze. Sprężyna negatywna to trochę co innego... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

A po co tak pisać?

 

Już nie będzie - wysłałem go na wakacje. Jeden napisze a później herezja pokutuje latami.

 

Żeby nie było to wyjaśniam: nie ma czegoś takiego jak amortyzator "pół-powietrzny".

 

Są amortyzatory gdzie medium ściskane to sprężyna stalowa/tytanowa(te amortyzatory są oznaczane Coil).

 

Są konstrukcje gdzie  medium ściskanym jest stalowa sprężyna ale można dopompować powietrza w celu utwardzenia amortyzatora - w Rock Shox nazywa się to Air Asist, w Manitou system Act Air lub Mars Air, w Marzocchi w serii Bomber to się nie nazywało, bo każdy i tak wiedział że jest asysta powietrza ;)

 

Dalej są konstrukcje gdzie sprężyną negatywną jest sprężyna stalowa a głównym medium ściskanym jest powietrze wtłoczone w specjalną i uszczelnioną komorę. A jeszcze dalej konstrukcje gdzie są dwie oddzielnie pompowane komory powietrzne i poprzez właściwe ciśnienie można ustawić sobie czułość komory pozytywnej i negatywnej.
Tyle w uproszczeniu i skrócie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie rób "kaszany" tylko kup np u @Activia gąbki do tego przystosowane, wyjdzie jakieś 30 zł o ile pamiętam. Nie dość że filc nie chłonie tak dobrze oleju to jeszcze nawpychasz go do środka i uszkodzisz powłokę na górnych lagach bo za mocno będzie tarło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...