Skocz do zawartości

[29er a niski wzrost] wybór roweru


emsik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

Nadszedł czas na wymianę roweru, który pochodzi jeszcze z czasów gdzie większość rowerów w mieście to były "górale". "Świat poszedł do przodu. Pojawiły się komputery, amfetamina, samoloty..." i koło 29. Rower głównie będzie służył do jazdy po mieście plus weekendowe wypady w góry ale czysto rekreacyjnie. Pierwszym dylematem był wybór pomiędzy rowerem crossowym a mtb. Doszedłem jednak do wniosku (nie wiem czy słusznego), że zostanę przy MTB. Zacząłem szukać i okazało się, że koło 26" poszło w zapomnienie i większość producentów robi 29" z czasami spotykaną opcją 27,5 przy mniejszych ramach. 

Z racji mojego wzrostu 170 i długości nogi 75-78 (boso/buty) zaczynam się obawiać o przekrok na 29"

Wstępnie patrzyłem na https://www.cube.pl/rowery_2017/hardtail/ltd/cube-ltd-pro-2x-blackline-2017/ ale z tego co widzę to przy ramie 17" ma już koło 29". 

Jest sens pakować się w 29" przy moich warunkach fizycznych? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś odpowiedziałem komuś o wzroście 168 :

 

 

 

Co do wielkości kółka,znam takich co śmigają na 29er przy podobnym wzroście,i takich co jest to nie do przyjęcia,jak nie przymierzysz to się nie dowiesz. 

 

 

 

Ale niestety przy tym wzroście,sporo osób czuje się niezbyt komfortowo na 29er,sugerowana porządna przymiarka,i przejechanie się dłuższą chwilę.

Jeżeli to ma być głównie miasto,ja bym jeszcze raz przemyślał to mtb.

 

 

 

 

Tak. Mam 29" rower. Przy moim wzroście 178 mam ramę L. Proponuję, żebyś się przeszedł po sklepach. Zobaczysz jaka geometria roweru Ci pasuje. 
 

 

Między 170,a 178 to spora różnica,nie uważasz ?

Pomijam kwestię Lki,gdzie przy moim 183 gdzie na kilku testowanych rowerach,była dla mnie za duża.

Edytowane przez Quell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Dzięki za info, jeśli chodzi o górną rurę to szukam właśnie czegoś w okolicy 575. Scott scale 960 w rozmiarze S https://www.scott.pl/produkt/438/2512/Rower-Scale-960/ ma dokładnie 575 a do tego rama 15,4 więc też można wziąć pod uwagę. 

 

Znalazłem też info innego użytkownika https://www.forumrowerowe.org/topic/213493-trek-superfly-7-czy-grand-canyon-al-sf-89-co-wybrac-pomocy/?p=1949579 , że Grand Canyon daje radę przy tym wzroście. W sumie to inna półka cenowa i koła 27.5 ale w rozmiarze S https://www.canyon.com/pl/mtb/grand-canyon/grand-canyon-al-sl-8-9.html górna rura wychodzi 572.6 przy podobnej do Scotta wielkości ramy.

 


Zdaje sobie sprawę, że bez przymiarki się nie obędzie i kwestia czucia 29" przy takim wzroście jest dosyć indywidualna. Nie mniej liczę na to, że znajdzie się kilka osób na tym forum, które już przerabiały ten temat   ;)

Edytowane przez emsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem podobnego wzrostu (170-172) ale mam większy przekrok (79) i z moich przymiarek pasują mi rowery jakie podałem w swoim temacie - Kross Level B7 i B8 w rozmiarze S, Trek Superfly 6 w rozmiarze 17,5 (w rzeczywistości to 16,5) Specialized Epic HT (S). Teraz już są dostępne 29ery dla niskich  :laugh:.

 

https://www.forumrowerowe.org/topic/216416-4000-6000-kross-b7b8-trek-sf-6-specialized-epic-ht-scott-scale-950-kiedy-konczy-sie-logika/?do=findComment&comment=1968836

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że wcześniej było łatwiej bo dla niskich były jeszcze dostępne 26", teraz jest tego jak na lekarstwo. Kilku moich znajomych o podobnym wzroście wymieniając kilka lat temu rower zostało właśnie przy 26". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym chciał się pakować na siłę w 29" to nie zadawałbym tutaj pytania ;). Jeśli okaże się, że 29" to jednak nie dla mnie to oczywiście zacznę poszukiwania 27,5" ;) 


Nie zamierzam wyważać otwartych drzwi i jeśli przy takiej budowie ciała pakowanie się w 29" nie jest dobrym pomysłem to mam nadzieję to usłyszeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc myślałem, że dla mojego wzrostu (170-172) to jedynie 27,5 ma sens... Przesiadając się z kół 26 poczujesz różnicę, będzie inaczej. Jednak wsiadając na koło 29 zaczynasz ponownie czerpać przyjemność z jazdy, uczysz się wszystkiego na nowo, Proponuję przetestuj jedno i drugie koło a sam się przekonasz. Ja zdecydowałem się na 29 i nie zmienię tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzyłem się do 29" w ramie S (z wyliczeń wynika 15,5")  i jeśli chodzi o przekrok to czułem się mało komfortowo, żeby nie powiedzieć że wisiałem na ramie ;) Pomyślałem 29" jednak nie dla mnie i pojechałem przymierzyć się do 27,5" również na ramie S ( z wyliczeń 16,2")  i okazało się, że wcale nie jest lepiej... Normalnie załamka... Na moje pytanie jak sobie radzą osoby w podobnej sylwetce otrzymałem odpowiedź, że "nie patrzą na ten parametr".

Pozostaje szukać używanych 26"? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ktoś Tobie bardzo fajnie odpowiedział. Patrzenie na przekrok jest mało celowe. I nie rób sobie jaj, że musisz grzebać w prehistorii 26er bo nie ma dla Ciebie dobrego rozmiaru w 650. Maże coś będzie powiedzmy lepiej z przekrokiem ale jazda jako taka będzie kijowsza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Nie do końca rozumiem Twoją wypowiedź. Nie powinienem brać przekroku pod uwagę i wziąć 29" czy szukać wśród 27,5" innej geometrii biorącej pod uwagę ten parametr? W obu powyższych rowerach przekrok wychodził około 26cm.

Edytowane przez emsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało komfortowo to znaczy, że rama wbija się w moje cojones podczas stania okrakiem ;)

Dodatkowo mam wrażenie, że każdy z producentów inaczej mierzy przekrok.

W przypadku Scotta wygląda to tak:

4_930.jpg

 

Unibike 27,4" expert:

AeoBdWD.png

 

Grand Canion w rozmiarze S robi 27,5'

iPXmjMp.png

Jak widać przekrok przekrokowi nie równy ;) Unibike ma niby dla ramy S 74 cm ale mierzony w miejscu, w którym mierzy Grand Canyon pewnie wyjdzie podobnie :) Papierowo najlepiej wygląda Scott ale w rzeczywistości może być zupełnie inaczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Znalazłem geo Rubi dla 29" ale przekroku tam brak ( dla 27.5" nie udało mi się znaleźć)

xrubi-ii-8.jpg

 

W przypadku Treka xcaliber 9 w rozmiarze 15.5"  mamy 74,5 cm

qnU1byl.png

 

Powoli zaczynam odnosić wrażenie, ze na cokolwiek nie spojrzę w MTB w rozmiarze S to czy bedzie to 29" czy 27,5 " to i tak w przekroku ląduje w okolicach 74cm. Jeśli się mylę to podrzućcie jakieś swoje pomysły odnośnie rowerów z mniejszym przekrokiem.

 

Ps. dzięki wszystkim, czytającym moje wypociny i chcącym pomóc. Zdaje sobie sprawę, że większości z Was ten problem nie dotyczy ;)

 

 

Edytowane przez emsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 29" nie są dla każdego.

Oczywiście można kupić taki na małej ramie, ale jak on wygląda.

Delikatnie mówiąc "nieproporcjonalnie".

Dla tych mniej przystojnych to ewentualnie 27,5".

 

Edytowane przez fw66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o tego typu kształt ramy. Zauważ że górna rura wchodzi w rurę podsiodłową sporo niżej niż w klasycznej ramie.

https://www.google.pl/search?q=head+x+rubi+2&client=ms-android-orange-pl&prmd=insv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwid2InU0dvTAhVEPRQKHc4mC0wQ_AUICSgB&biw=360&bih=560#imgrc=ov-A7lx2aWQWAM:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...