Skocz do zawartości

[korba] SHIMANO SLX M675 38/24 -> 36/22


wkg

Rekomendowane odpowiedzi

Hej !

 

Mam korbę jak w temacie, napęd 2x10, kaseta 11-36. Przednia przerzutka SLX M676, tył XT M781.

Chciałbym go nieco zmiękczyć przed wypadem w góry. I rozważam trzy opcje:

 

1) Zmiana blatu i młynka na 36/22 jak w M677. Czy wystarczy po prostu, jeżeli kupię blat FCM677 36T-AY i do tego 22 ? Będzie pasować do korby M675 ? Czy młynek 22 od XT, Deore będzie pasował ?  Bo nie mogę znaleźć Shimanowskiego SLX.

2) Zmiana tylko młynka. Czy młynek 22 będzie działać z tarczą 38 przeznaczoną do pracy z 24 ? 

3) Zmiana kasety i kupno https://int.oneupcomponents.com/collections/sprockets/products/oneup-components-sprocket zębatki 42 z Oneup. Czy to ma szansę zadziałać ? Ktoś się tym bawił ?

 

Pozdrawiam !

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszedł w zębatki 36/22T bo to najmniej kosztowne i niewymagające dalszych wydatków rozwiązanie. Tyle co zamontowac i przerzutkę opuścić. Powinno działać.

Wariant nr 2 może działać ale nie musi. Przekraczasz pojemność przerzutki.

Wariant nr 3 może działać ale nie musi. Najlepiej było by wtedy wymienić przerzutkę na taką obsługująca kasety o szerokim zakresie. A jak spojrzysz na ceny tych dokładanych koronek i to że jeszcze musisz rozebrać kasetę i wcisnąć w nią jeszcze koronkę 18T i popracować nad nią pilnikiem żeby była odpowiednio ułożona, to wychodzi że szybciej i taniej będzie kupić całą gotową kasetę Sunrace`a. Tyle że to kolejny wydatek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie jak ja zrobiłem. Zostawiasz blat 38T bo się zawsze w górach przyda i zmiękczasz młynek koronką 22T. Może być nawet z korby 3 blatowej jak SLX 672. Od XT też spasuje. Deore nie konieczne bo tam rozchodzi się o drobny szczegół. Przednia zmieniarka spokojnie ogarnie temat 38/22T. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wariant nr 2 może działać ale nie musi. Przekraczasz pojemność przerzutki.

Ale której ? (38-22) + (36-11) = 41. Przerzutka tylna z długim wózkiem ma 43

 

 szybciej i taniej będzie kupić całą gotową kasetę Sunrace`a. Tyle że to kolejny wydatek ;)

Dotychczas myślałem o Shimano, poczytam o tych Sunraceach

 

 

 

Zrób sobie jak ja zrobiłem. Zostawiasz blat 38T bo się zawsze w górach przyda i zmiękczasz młynek koronką 22T. Może być nawet z korby 3 blatowej jak SLX 672. Od XT też spasuje. Deore nie konieczne bo tam rozchodzi się o drobny szczegół. Przednia zmieniarka spokojnie ogarnie temat 38/22T. 
 

 

No to by było najtaniej ; )) Nie zauważyłeś jakiegoś znaczącego utrudnienia w pracy przedniej przerzutki ? Nie ma szoku dla nóg podczas zmiany przodu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już to rozchodzi się o przednią zmieniarkę. Twoja ma 14T pojemności. U mnie tak samo i nie widzę żadnych negatywów po zamontowaniu 22T. Taka tarczka to śmieszny koszt a jest lepiej pod górę i częściej korzystam z koronek 32-28T. Jedynie co to z młynka trzeba będzie wcześniej wejść na większy blat gdzieś w środkowym zakresie kasety bo trochę szybciej łańcuch zacznie ocierać o prowadnik przedniej zmieniarki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zacząć od tego co proponuje Beskid. Młynek 22t kosztuje parę złotych, montujesz, sprawdzasz czy działa i tyle. Zawsze możesz wrócić bez problemu do 24t. Gwarancji nie ma. Sam używam korby 36/22 ale zwolennikiem większych różnic nie jestem. Nie bez powodu Szimano ostatnimi czasy przeszło na raptem 10 zębów różnicy między tarczami i definitywnie poprawia to pewność i płynność zmiany przełożeń. A Ty chcesz forsować temat w druga stronę.

Z pojemnością chodziło oczywiście o przednią przerzutkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana biegów 22=>38 na pewno delikatnie zmuli, ale pewnie tak jak pisze Beskid, nie będzie to odczuwalne poza dużym skokiem kadencji/przełożenia. Poszedł bym w tym kierunku, przetestował i najwyżej w przyszłości wymienił 38 na 36. Ponoć przerzutki dedykowane do blatów 38/44 także ogarniają mniejszy 36z. A zatem proponuję tak jak na wstępie czyli zacząć moda od samego młynka 22z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak już to rozchodzi się o przednią zmieniarkę. Twoja ma 14T pojemności. U mnie tak samo i nie widzę żadnych negatywów po zamontowaniu 22T. Taka tarczka to śmieszny koszt a jest lepiej pod górę i częściej korzystam z koronek 32-28T. Jedynie co to z młynka trzeba będzie wcześniej wejść na większy blat gdzieś w środkowym zakresie kasety bo trochę szybciej łańcuch zacznie ocierać o prowadnik przedniej zmieniarki. 
 

 

Masz rację, nie ma co się zastanawiać, trzeba założyć i popróbować ; )) Tak zrobię.

 

A tak jeszcze jedno pytanie - pewnie laickie - czy w ogóle jest jakaś szansa by do korby SLX 38/24 zamontować z tyłu przerzutkę i kasetę 11r 11-40 lub 11-42 ? To by był zakres przełożeń jak w napędach 3x do których powoli zaczynam tęsknić : ) Nie ogarniam  2x11, przecież zakres przełożeń jest mniejszy niż 2x10 !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napęd 3x dodaje tylko patelnię do korby i nic więcej. Relikt z czasów wolnobiegów typu 14-28, gdzie bez takiej korby nie byłoby ani miękkich ani twardych przełożeń. Nie wiem jakim cudem Ci wyszło że 2x11 ma mniejszy zakres niż 2x10, bo najtwardsza korba to 38/28? Przecież w mtb to jest już baaardzo twardo, a masz do tego kasety 11-40 czy 42 a nie tylko 11-36.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wiem jakim cudem Ci wyszło że 2x11 ma mniejszy zakres niż 2x10,

 

Policz dla korby 38/28 i kasety 11/40 (11/42 jest dla 1rz) oraz dla korby  38/24 i kasety 11/36

- 38/28 i kaseta 11/40 min 28/40 = 0,7 max 38/11 = 3,45

- 38/24 i kaseta 11/36 min 24/36 = 0,66 max 38/11 = 3,45

Na tym przykładzie brakuje akurat miekkiego przełożenia, dla innych korb 11rz zabraknie z drugiej strony.

 

Zresztą nie trzeba chyba udowadniać, że 2x11 to rozpaczliwa próba gonienia SRAMa a nie racjonalna konstrukcja. 

 

Z tymi reliktami to ja bym uważał ; ))

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, nie ma co się zastanawiać, trzeba założyć i popróbować ; )) Tak zrobię.

 

A tak jeszcze jedno pytanie - pewnie laickie - czy w ogóle jest jakaś szansa by do korby SLX 38/24 zamontować z tyłu przerzutkę i kasetę 11r 11-40 lub 11-42 ? To by był zakres przełożeń jak w napędach 3x do których powoli zaczynam tęsknić : ) Nie ogarniam  2x11, przecież zakres przełożeń jest mniejszy niż 2x10 !

 

Ja to co zrobiłem zrobiłem w Reignie. Nie wiem co za rower masz ale osobiście gdybym miał HT to zrobił bym to samo plus kaseta 11-40. Jest już wtedy tak miękko, że chyba lepiej się nie da. Czyli kwestia koronki i kasety by było najtaniej a porządnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkg, dołóż jednak tę kasetę 11-42 i wyjdzie to samo i będzie działać. Do 1x to masz 11-46 ;) Ba, możesz nawet spróbować pożenić to 11-40 czy 42 z korbą z młynkiem 22 czy 24 i blatem 36/38. Choć oczywiście chcąc się trzymać wszystkich gratów 11s od Szimano to trochę inna sprawa. Jak dla mnie to 38 już jest lekkim nieporozumieniem, za to nie powinno brakować lekkich przełożeń. Sam się pozbyłem nie tak dawno podobnego wynalazku jak masz, tylko u mnie to było 38/24 w postaci Deore m615. Chyba Szimano daje dobre rabaty na takie korby i są one potem wpychane gdzie popadnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38z na korbie wcale nie jest za twardym reliktem, ale dla amatorów sprawdzi się raczej tylko w kole 27,5 i 26". W 29" wystarcza do normalnego MTB 36z.

 

wkg, nie musisz montować na tył kompletu 11s, nie ma potrzeby. Są już dostępne kasety 10s o zakresie 11-42 np. Sunrace. Jednak dla poprawności działania potrzebował byś jedynie tylną przerzutkę od 11s i wtedy wszystko będzie ze sobą kompatybilne, i twoja korba 36/22 i kaseta 11-42 i obecna manetka, a uzyskany zakres przełożeń pozwoli ci wjechać na ściany z których już się chyba tylko spada pionowo w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja to co zrobiłem zrobiłem w Reignie. Nie wiem co za rower masz ale osobiście gdybym miał HT to zrobił bym to samo plus kaseta 11-40. Jest już wtedy tak miękko, że chyba lepiej się nie da. Czyli kwestia koronki i kasety by było najtaniej a porządnie. 
 

 

Mam Kellys Gate 50 - HT

 

No to ja właśnie tak chcę : ) Ale kaseta Shimano 11-40 będzie chodzić z moją przerzutką czy trzeba wymienić przerzutkę ? 

 

 

 


38z na korbie wcale nie jest za twardym reliktem, ale dla amatorów sprawdzi się raczej tylko w kole 27,5 i 26". W 29" wystarcza do normalnego MTB 36z.

 

wkg, nie musisz montować na tył kompletu 11s, nie ma potrzeby. Są już dostępne kasety 10s o zakresie 11-42 np. Sunrace. Jednak dla poprawności działania potrzebował byś jedynie tylną przerzutkę od 11s i wtedy wszystko będzie ze sobą kompatybilne, i twoja korba 36/22 i kaseta 11-42 i obecna manetka, a uzyskany zakres przełożeń pozwoli ci wjechać na ściany z których już się chyba tylko spada pionowo w dół.

 

: )))

 

Zacznę od 22 na młynku a potem się jeszcze doedukuję. Boję się trochę tego Sunracea - jak współpracuje z łańcuchem, trwałość, podobno spada przy kręceniu do tyłu. Najchętniej docelowo złożyłbym sobie cały tył Shimano 11-40, 42 a przód 38/24, 22

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak gdybamy z tym 11-40 a Ty masz zwykłą na tyle 10sp więc lipa. Ja bym sobie tylko dokupił tą koronkę z SLX'a 22T bo naprawdę jak na sztywniaka to jest bardzo miękko. Cokolwiek z większą kasetą to już tylko z nową tylną zmieniarką pod 11sp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od 22 na młynku a potem się jeszcze doedukuję. Boję się trochę tego Sunracea - jak współpracuje z łańcuchem, trwałość, podobno spada przy kręceniu do tyłu. Najchętniej docelowo złożyłbym sobie cały tył Shimano 11-40, 42 a przód 38/24, 22

Sunraca nie masz się co bać, jakość jest już potwierdzone przez kolegów. W maju wychodzi 10s Deore, a tam będzie kaseta 11/42. Łańcuchy spadały przy kręceniu do tyłu, ale w systemach 1x11, bo tam kaseta jest szersza więc skrajny przekos także.

No i tak zrób z tą jednak różnicą, że twoja obecna przerzutka nie obsłuży kasety 11-42, a jedynie 11-40. By obsłużyć 1-42 potrzebujesz przerzutki od 11s, która działa poprawnie z manetką od 10s.

 

DM - Direct Mount:

https://cdn.shopify.com/s/files/1/0349/7357/products/FD3259.jpg?v=1480995508

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momencie kiedy wejdzie Deore M6000 nawet przerzutki 11s nie będzie potrzeba kupować. Będzie nowa tylna zmieniarka 10s, która ma obsłuzyć zakres 11-42. Swoją drogą na zdjęciach wygląda naprawdę fajnie.

 

http://bike.shimano.com/content/sac-bike/en/home/components11/mountain/deore-m6000/rd-m6000-gs.html

 

Przy pojemności 41 : /

Nawet biorąc pod uwagę tolerancję nie obsłuży korby 38/24.

Kicha : (( 

Dzięki wszystkim za rady, nie doszukałem się 

https://www.forumrowerowe.org/topic/195217-koronka-22t-korba-xt-fc-m785/page-3

niestety i zawracałem wam głowe ...

 

Zebatka kupiona i idzie do mnie ; )

 

Tak już na przyszłość zupełnie pytanie: Czy zmieniarka XT M781 obsłuży z przodu 38/22 z kasetą 11/40 ?

Z dokumentacji nie .. obsługiwana zębatka kasety 36/11T,  długi wózek SGS (234 g) - całkowita pojemność: 43T

ale podobno jest tolerancja.

 

Dla mnie to już absolutnie wystarczy, nauczę się tego nieszczęsnego  2x i nie będę się musiał upgradeować do 3x.

 

Witek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamontowane 21/35 z tylna kaseta 11-36. Na gory jest wystarczajaco. Jedyny minus to przerzutka DM, ktora ma mamy zakres regulacji wysokosci i na malej koronce z przodu zdarza sie, ze lancuch obciera o wozek. Jednak problem ustaje, gdy zawieszenie tylne dostanie obciazenia.Kumpel ma zamontowane 22/36 i tez dziala to bez problemu. Tak wiec nie ma co sie bac takiego zestawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak już na przyszłość zupełnie pytanie: Czy zmieniarka XT M781 obsłuży z przodu 38/22 z kasetą 11/40 ? Z dokumentacji nie .. obsługiwana zębatka kasety 36/11T,  długi wózek SGS (234 g) - całkowita pojemność: 43T ale podobno jest tolerancja.

Chłopaki zakładali kasety 11-40 i działało, 11-42 już nie, więc sposobem okazała się wymiana przerzutki na taką od 11s. Instrukcja Shimano faktycznie mówi o największej kasecie 11-36, bo taka kaseta jest największą przez nich produkowaną. Te wszystkie 11-40 10s to własnoręczne składaki lub kasety Sunrace więc nie dziwota, że Shimano o nich nie wspomina jako maksymalnej.

 

Poczytaj sobie:

https://www.forumrowerowe.org/topic/194808-kompendium-kompatybilnosc-napedow-do-11s/

https://www.forumrowerowe.org/topic/170983-naped-1x10-test-napedu-1x10-opartego-na-zebatkach-hcc-components/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...