Skocz do zawartości

[Test FTP] Dlaczego jestem taki słaby (3,3w/kg), choć tak szybki?!


Stujumper

Rekomendowane odpowiedzi

Adamie, niby racja ale co mi po pulsie, skoro widziałbym że moja moc wzrasta, w ogóle bym na puls nawet nie zerkał.

Jest coś takiego jak Współczynnik Efektywności (EF) czyli moc znormalizowana podzielona przez średnie tętno z odcinka jazdy w strefie 2.

Analiza EF z kilku treningów pozwala określić zmiany w wytrzymałości tlenowej.

 

Zatem jeśli podczas jednego treningu przez godzinę generowałeś średnią moc np. 200W wcale nie oznacza, że Twoja forma jest lepsza niż tydzień wcześniej gdy pojechałeś ze średnią 180W.

Wzrost/spadek formy możesz oszacować dopiero po skorelowaniu tego z pulsem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A Ty Kolego @Fawlty od alkoholi to lubisz pożartować widzę? Tak się składa, że Ci co ze mną jeżdżą mają o wiele większe tętno i wcale mi nie odjeżdżają jak piszesz, że tak jest, bo często gęsto to ja ich odstawiam w tyle
 

 

Ja? W życiu. Nigdy nie żartuję. Nie mam poczucia humoru... I wcale nie piszę, że wyższe tętno, to wyższe osiągi :) Piszę, że tak piszą - a to różnica.  

 

A co do żartów, to raczej Ty żartujesz chyba, gdy piszesz, że chcesz kupić pomiar mocy, ale pulsometr Ci zbędny. Ale ja to w sumie rozumiem, bo ekran na kierze jest fajny, a w pulsometrze to facet od tyłu czasem wygląda jakby miał biustonosz. 

 

pzdr 

Fawlty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biustonosz mi nie grozi, a pomiar mocy fajna rzecz, bo sprowadził mnie na ziemie, ponieważ myślałem(ba nawet byłem pewny) że moje FTP to minimum 500Wat jest, a tu się okazało, że ledwo do 300W dobijam :(

Pisząc takie bzdury tylko udowadniasz jak jesteś niedouczony

FTP min 500w .... żaden człowiek tyle nie ma

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

http://3xjanusz.pl/flower-power---analiza-mocy-michala-kwiatkowskiego,n82/

http://www.bikeradar.com/road/news/article/michal-kwiatkowskis-worlds-winning-power-42619/
 
403W– Based on his Intensity Factor of 0.77 for the race the Polish rider’s functional threshold power (FTP) – the max power sustainable for an hour – is about 403 watts.
 
To daje ~5.9W/kg ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, ale nie zagłębiajmy się już ile wat na progu ma pros, jakie są ich rekordowe peaki, tylko skupmy się na zasadniczej kwestii, która mnie nurtuje, a mianowicie: dlaczego ja mając tylko 3,3w/kg potrafię bez problemu objechać kolegów, którzy mają 4,5w/kg i to na rowerze MTB, a oni jadą na szosówkach?!

Wytłumaczy mi to ktoś tak na chłopski rozum, skoro twierdzicie, że jestem nie douczony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ale żeby, aż taka różnica w błędzie pomiaru była? A może być tak, że nogę prawą mam dużo silniejszą niż lewą? Stages jest na lewą, a wiadomo obiema kręcimy... Dodam, że ostatnio sprawdzałem ile przysiadów jestem w stanie zrobić na jednej nodze i wyszło różnie bo na lewej tylko 14 razy zrobiłem, a na prawej trochę więcej bo 22 przysiady. Wy też macie takie różnice w przysiadzie na jednej nodze? Sprawdzał ktoś to w ogóle u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne treningi kolarskie masz Stu. Kup sobie pomiar mocy to wszystko obcykasz a nie jakieś testy na pożyczonym. Każdy kto zaczyna trening z pomiarem mocy bardzo sobie chwali. Tobie by się przydało takie urządzenie, dla mnie byłby to przerost formy nad treścią:) przy moich osiągach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeszcze raz Ci napiszę, że opory nie mają żadnego znaczenia dla generowanej mocy. Im mniejsze opory przy tej samej mocy, tym prędkość wyższa.

 

Sorry, ale czy ja dobre rozumiem, bo chyba nie. Jeśli np. jedziesz pod wiatr, to żeby utrzymać taką samą prędkość jak bez wiatru musisz wytworzyć większą moc tak? To jak opory nie mają znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo Stu...eco-tosta sobie nie upieczesz ;) ->

 

a tak poważnie, może chodzi o technikę, zauważ jak Forstemann, człowiek o obwodzie uda równym obwodzie mojego pasa minus 6cm..., jak pracuje całym ciałem (kiera aż się gnie) a i kadencja nie jest duża.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dokładnie to samo napisałem. Co nie zmienia faktu, że miernika nie interesuje czy jedziesz z wiatrem czy pod wiatr, z górki czy pod górkę. On wskazuje generowaną moc. Po prostu. I w tym kontekscie napisałem, że opory nie mają znaczenia.

 

Aaaaaa to teraz rozumiem o co Ci chodzi :):thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@testudo widziałem ten filmik nie raz :) Dobra uwaga, ale ja jeżdżę bez spd i nie ma szans tak pracować ciałem, a i kadencja musi być większa, bo mięśnie czworogłowe uda pracują na okrągło w 100%, natomiast w spd możesz użyć mięśni łydki i mięśni dwugłowych  uda co bardzo potrafi odciążyć zmęczone już pracą mięśnie czworogłowe.... Dlatego zapytałem Was ile jesteście w stanie zrobić przysiadów na jednej nodze, bo na pewno osoby jeżdżące w spd zrobią mniej niż Ci co jeżdżą na platformach, bo mają słabiej rozwinięty mięsień czworogłowy. A to wszystko może mieć znaczenie przy pomiarze mocy Stages jeśli ktoś ma bardziej rozwiniętą prawą nogę niż lewą...Mam nadzieje, że rozumiecie co mam na myśli ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/kg maja znaczenie jadac pod gore. Na plaskim liczy sie czysta moc.

Ktos ma 4 W/kg przy FTP 200W, wadze 50kg. Inny 3W/kg ale z FTP 270W. Ten ze sporo wiekszym W/kg, na plaskim nie bedzie mial zadnych szans przy 270W. Pod gore sytuacja sie odwraca.

Ogolnie to troche rzeczywistosci odnosnie FTP, 500W :)

Dla przykladu FTP Froomiego to nieco powyzej 400W, co juz przy jego startowej wadze 65kg, jest kosmiczna wartoscia.

Jak sie chcesz porownywac, to ty i twoi koledzy musicie uzywac tego samego protokolu wyznaczania FTP i najlepiej tego samego miernika i w tych samych warunkach (indoor, outdoor).

Jak te warunki nie sa spelnione, to porownywanie nie ma wiekszego sensu. Liczy sie kto jest szybszy, ot cala filozofia.

FTP i temu podobne, sluza do sledzenia postepow w treningu, mniej do rywalizacji na papierze ;)

Odnosnie pulsometru, ogolnie, przy trenowaniu z miernikiem mocy, jest zbedny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wcześniej wspomniałem, to bazę robi się trenując na strefach tętna więc nie można się zgodzić z tym, że pulsometr jest zbędny.

Poza tym swoje postępy monitorujesz w oparciu m.in. na porównaniu mocy z tętnem.

Jeśli robisz intwrwały to fakt, że pulsometr nie jest niezbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bazę już mam, więc pulsometr odrzucam. @chris tylko, że u mnie ta moc bezwzględna tez jest stosunkowo bardzo mała bo tylko 288W, a jednak nie mam problemu z przeciągnięciem chłopaków na kole i patrzenia jak strzelają jeden po drugim hehe. 

Więc te waty to tak naprawdę pic na wodę fotomontaż dla ludzi jeżdżących amatorsko i nie ma co się nimi sugerować za bardzo dochodzę do wniosku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FTP i temu podobne, sluza do sledzenia postepow w treningu

i to zdanie jest najważniejsze w całej tej dyskusji, trenujesz i porównujesz Swoje postępy.

Masz wtedy odpowiedź, czy dany trening przynosi korzyści.

Do porównania możliwości zawodników, są wyścigi,najlepiej czasówki, wtedy masz czarno na białym, kto jest mocniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

montelli81, baze z pomiarem mocy robi sie w danych zakresach FTP.

Postepy monitorujesz w oparciu o zmiany FTP, do tego pulsometr jest kompletnie zbedny.

Trenujac z pomiarem mocy, mozna zapomniec o pulsometrze. Moc pokazuje wielkosc pracy, puls jak organizm reaguje na nia.

Pomiar mocy jest obiektywnym narzedziem treningowym, w przeciwienstwie do pulsu.

 

Stujumper, z moca sprawa jest dosc prosta, albo sie cos generuje albonie. Nie ma tak, ze ktos z mniejsza moca jest szybszy (na plaskim).

Wracajac do mojego wczesniejszego posta.Wyobrazmy sobie realna sytuacje, wycinak z 4W/kg z 200W FTP, bedzie mogl utrzymac taka moc w ciagu 20min (ciut wiecej), gosc z 3W/kg, 270FTP zeby jechac z ta sama prędkością, kompensujac straty aero (wieksza postura), nawet jak bedzie musial dolozyc 30W, to bedzie jechal w swoim sweet spot, czyli pociagnie na takiej mocy godzine lub wiecej. Albo inaczej, jak pociagnie na max swojego FTP w ciagu 20min, bedzie sporo szybszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...