Skocz do zawartości

[Rama] Co wybrać: Cube AMS 130 czy 150 2013r


Cudlaty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mój full (scott fx 10 2002r, crossride 2009, Z1 SL 2003, Clara 2000) po 14 latach dokonał żywota w ostatni weekend więc przymierzam się do zakupu nowej ramy pod koło 26 cali. Z tego co widzę dominują teraz 27,5 i 29, ale chciałbym pozostać przy 26 ze względu na posiadany osprzęt i koszty. Jeżdzę turystycznie, więc celuję w all-mountain. Przymierzam się do CUBE AMS z 2013 roku w wersji 130 lub 150 (w grę wchodzą tylko te 2 ramy) Ze względu na geometrię bardziej leży mi AMS150 niż AMS130 (kat głowki 68vs70), ale mam parę obaw:

1) mój widelec to Z1 SL z 2003 roku o skoku 130mm, z tego co zmierzyłem odległość od osi do korony jest w nim praktycznie taka sama jak w FOXie który jest seryjnie pakowany do tej ramy, zastanawia mnie tylko czy mniejszy o 20mm skok może mi przeszkadzać, zalecany widelec ma skok 150mm

2) Mam MAVIC Crossride z 2008 lub 2009 roku 135mm, czy da się kupić adaptery do 9x142mm tak bym mógł włożyć koło w AMS150?

3) Z tego co widzę rozmiar dampera pod AMS150 to 216x64 czy to oznacza, ze nie włożę tam standardowego 216x63 ?

4) Straciłem nieco styczność z technologią/nowinkami, czy jest jeszcze coś co może nie pasować i na co zwrócić uwagę (poza przednią przezutką, sztycą, linki ) ?

 

dziękuję z góry za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Pkt nr 1- teoretycznie powinno to działać,ale 20 mm dysproporcji w skoku między przodem a tyłem może przeszkadzać. IMO lepiej mieć więcej z przodu niż z tyłu.

Pkt 2- nie spotkałem się z adapterami do Crossride. Widziałem do Crossmaxów, Crossline i Deemaxów,ale nie do Twoich kół.

Pkt 3-powinien pasować. Rozstaw mocowań jest taki sam.

pkt 4- czy rura sterowa amorka będzia pasować do główki ramy? Możliwe,że AMS ma już główkę tapered ( łożyska o różnej średnicy na górze i na dole). Mocowanie przerzutki przód?jaki suport( Cube może mieć pressfit).Mocowanie hamulca tył ( AMS może mieć nowszy typ).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź. Chyba nie ma co na siłe kombinować i zdecyduje się na AMS130 wieć punkt 1(różnica skoku) i 2 (mocowanie koła) będę mieć z głowy. Jeśli chodzi o damper to zasnatawiam się nad  Manitou McLeod lub Monrach RT3 Mid Tune, który z nich da więcej komfortu? A może jest coś lepszego w niewiele wyższej cenie godne zakupu?

Co do punktu 4 to trafiłeś w sedno 3 razy::

a) suport jest Pressfit - dostanę taki suport pod korbę SLX z ok?2010 (nie pamiętam czy to octalink czy ISIS)

b ) mocowanie tarcz Postmount, a tarcze mam IS 51mm, czy taki adapter będzie właściwy: https://www.bike-discount.de/en/buy/magura-adaptor-no.-12-27795/wg_id-284

c) głowka jest tappered, rozumiem że będę potrzebować jakiejś tuleji/adaptera ?

 

dzięki raz jeszcze za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 SLX  2010 ( seria 660 ) to system HT2 ( korba ze zintegrowaną osią ) , do której powinieneś dostać pressfita. ten powinien pasować

https://www.bike-discount.de/en/buy/shimano-xt-hollowtech-ii-press-fit-bottom-bracket-bb-mt800-pa-449971/wg_id-8611

taka korba?

fc_m660_dynasys_42.jpg

Adapter do hamulców powinien pasować

W kwestii sterów musisz poszukać sterów do główki tapered z dolnym łożyskiem 1 1/8

chyba te bedą OK

https://www.bike-discount.de/en/buy/fsa-orbit-1.5e-zs44-zs56-tapered-cube-edition-459317/wg_id-488

 

Tłumik- nie miałem długiej styczności z Monarchem, za to miałem dłuższą styczność z Manitou ( dłuższą ,czyli ponad 1 rok jeżdżenia ) i byłem bardzo zadowolony z McLeoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na ramy w bike-discount.com mają tam jakiś wybór i obecnie przyzwoite przeceny.

 

https://www.bike-discount.de/en/shop/full-suspension-26-7325

 

Odnośnie adapterów do crossride'ów to nie wiem czy do Twojego rocznika ale generalnie występują (te same co do crosstraili).

Z tego co pamiętam koło stówki złociszy za to sobie życzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@durnykot

Korby chyba dokładnie takie, więc widzę, że coś znajdę :) stery jeszcze przejrzę i wychodzi na to że wezmę tego Manitou. Wielkie dzięki za całą pomoc :)

 

@Dokumosa

Taki mam zamiar, ramę, damper i parę innych gratów znalazłem i mam zamiar kupić właśnie na bikediscount. Wezmę AMS130 więc adapterków do kół nie będę potrzebować, nie chcę komplikować ponad zdrowy rozsądek, wystarczy że wkładam hajs w przestarzałe rozwiązania ;-)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...